Povežimo se

Uradi sam

Briljantni trikovi za čišćenje

Uz ove trikove zaboravite na mrlje od vina, kave, voska – i sve ostale!

bijeli-dnevni-boravak-tepih-domnakvadrat
Foto: Urban Outfitters

Provedite manje vremena čisteći a više vremena zabavljujući se uz savjete za čišćenje čak i najgorih nereda. Zapamtite ove trikove!

1. Problem: Mrlje od kave, vina i sokova
Bijeli tepisi i presvlake kao da privlače tamne tekućine poput crvenog vina, sokova od grožđa i kave. Ne znamo zašto. Ali znamo kako to popraviti.

  • Trik: Ako prolijete tamno obojeno piće na bijelom tepihu, nemojte paničariti! Uklonite višak tekućine, na mrlju nanesite pastu od sode bikarbone i vode, a zatim obrišite čistom tkaninom namočenom toplom vodom. Soda će posvijetliti mrlju, a mokrom krpom postepeno ćete mrlju očistiti. Nakon što je mrlja nestala, obrišite površinu suhom krpom i ostavite na zraku kako bi se osušila.

Foto: DOMnaKVADRAT

2. Problem: Mrlje od ulja

  • Trik: Kad vašu omiljenu košulju uništite mrljom od ulja, nemojte očajavati. Samo pospite mrlju kukuruznim škrobom, pustite da odstoji desetak minuta, a zatim otklonite škrob. Ukoliko niste uspjeli otkloniti sve, upotrijebite bijeli ocat, zatim operite i osušite.

3. Problem: Prljavi prozori i stakla
Ako ste ikad pokušali očistiti prozore istim (univerzalnim) sredstvom za čišćenje koje koristite za brisanje primjerice, kuhinjskih površina, možda ste primijetili da to baš i ne funkcionira najbolje.

  • Trik: Sredstva za čišćenje stakla, u kombinaciji s papirnatim ručnicima, ostavit će prozore i ogledala čišćim od ostalih rješenja. Ipak, najbolje sredstvo za čišćenje prozora je običan bijeli ocat i suhe novine. Napunite bočicu s bijelim octom, obrišite novinama i vaš prozor i ostale staklene površine biti će savršeno čisti!
internorm-drvoaluminjski-prozori-domnakvadrat

Foto: Internorm

4.Problem: Proliven vosak
Svijeće su prekrasan način da se stvori toplina u domu – sve dok jedna od njih ne prolije vosak posvuda. Ako pokušate vosak ukloniti sredstvima za čišćenje, mrlja neće nestati. Pa, što učiniti?

  • Trik: Ako prolijete otopljeni vosak na tkanine ili tepihe, nemojte trljati ili prskati sa sredstvom za čišćenje! Umjesto toga stavite čisti papirnati ručnik na mrlju, popeglajte vrućom peglom preko zadnjeg dijela ručnika i podignite ga. Kruti vosak će se ponovno otopiti, a papirnati ručnik će ga upiti. Ponavljajte sve dok papirnati ručnik ne postane čist, a preostale uljne mrlje tretirajte sredstvom za čišćenje tkanina.

5. Problem: Začepljen odvod
Kemijski čistači odvoda ne funkcioniraju baš svaki put, a uz to su dugoročno štetni za odvod i cijevi. Imamo drugo rješenje!

  • Trik: Usipajte šalicu sode bikarbone u odvod. Zatim šalicom ili dvije bijelog octa, pa pokrijte i ostavite da djeluje pet minuta. Isperite smjesu litrom kipuće vode, te pustite vodu da teče minutu ili dvije. I – to je to!

6. Problem: Začepljena glava tuša

  • Trik: Za trenutni rast pritiska vode, odvrnite cijelu glavu tuša i natopite je preko noći u zdjeli punoj otopine od kalcija, limete i sredstva za uklanjanje hrđe te vode (pazite da uvijek nosite rukavice kada rukuje sredstvom za uklanjanje hrđe, jer može biti štetno za kožu i oči). Ujutro, ponovno sastavite glavu tuša, za tuširanje, nekoliko minuta puštajte vodu, a zatim uživajte u tuširanju!
render-stan-kupaonica-bijela-tus-kabina-domnakvadrat

Render: Gordana Đerić

 

Trikovi za čišćenje namještaja i podova

7. Problem: Zagorene mrlje na tavama i loncima
Neizbježno je – tave i lonci u kojima kuhate dobiti će zagorene mrlje koje neće nestati močenjem i klasičnim  čišćenjem. Ali, to znači da su vaše posude osuđene da izgledaju ovako zauvijek.

  • Trik: Za metalne posude i lonce: napunite ih otopinom od 1/2l octa i 1/2l vode. Zakuhajte do vrenja te uklonite s izvora topline, a zatim dodajte dvije žlice soda bikarbone. Ostavite kratko dok se mjehurići ne slegnu te izlijte i očistite mrlje. Za staklene posude i tave, tehnika je još jednostavnija. Samo zgnječite aluminijsku foliju i upotrijebite ju kao spužvu kako biste pročistili posudu. Aluminij će djelovati kao površina za uklanjanje mrlja.

8. Problem: Mrlje na sudoperu
Ponekad čišćenje neće sudoper učiniti sjajno. I za to imamo trik!

  • Trik: Ako je vaš metalni, porculanski ili plastični sudoper pun mrlja, isprobajte ovaj neuobičajeni trik: napunite sudoper vodom, ulijte u njega prašak limunske kiseline i ostavite da djeluje preko noći. Zatim samo očistite i isperite. Vaš sudoper će izgledati potpuno novo.
    PS: ovaj trik funkcionira i  na WC školjkama te septičkim jama.

Izvor: The Nest

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice