Povežimo se

Uradi sam

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Nakon pandemije rad od kuće postao je normalna kao i odlazak u ured.

Neki tako već nekoliko godina svoj posao obavljaju od kuće, a neki su se za to tek odlučili. Iako su neke vrijeme i stolice iz blagovaonice poslužile, ipak je važno osigurati udobno i mirno mjesto na kojem se mogu odraditi i online sastanci i potražiti inspiracija. Ideju kako najbolje urediti kućni ured otkrivaju stručnjaci stranice designstoinspire.com.

1. Lokacija je ključna

Možda imate sreće pa u vašem domu već postoji prazan prostor koji će se lako pretvoriti u ured, ali ako imate obitelj, vjerojatno je svaki slobodan kutak dragocjen. Idealno, radni prostor bi trebao biti smješten gdje neće biti puno ometanja, ali možete iskoristiti neki neiskorišteni kut ili čak prostor ispod stepeništa.

Zanimljiva je ideja iskoristiti prazan ormar za ured tako da maknete vrata, a police prilagodite svojim potrebama i tako stvorite radni prostor za sebe.

2. Rasvjeta je važna

Upravo će pravilno odabrana rasvjeta transformirati izgled prostorije, u kućnom uredu vam može pomoći da ostanete fokusirani. Ako je moguće, radni stol pozicionirajte uz prozor kako bi uvijek dopiralo prirodno svjetlo, a zavjese koje se na prozoru nalaze – maknite.

Planirate adaptirati ili urediti stan? Za uspjeh ove avanture slijedite deset ključnih savjeta

Ako nemate prozor, razmislite o postavljanju rasvjete, ali kombinirajte podne i stolne lampe. Za ljepši ugođaj dodaje osobne predmete, poput fotografija obitelji ili prijatelja.

3. Pravilan odabir namještaja

Važna je stavka namještaj, on mora biti vama ugodan ali se i uklopiti u prostor. Odaberite stol koji ima i ladice kako biste imali što više prostora za pohranu. Ako vam prostor dozvoljava, potrebne će biti i police, a ako želite moderan izgled, neka one budu u tonu zida. Ergonomska stolica je odličan izbor ako puno sati provodite sjedeći.

4. Organizirajte prostor

Dobro organiziran prostor neće samo lijepo izgledati već će vam omogućiti produktivnost, kao i označavanje svih kutija i prostora za pohranu.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Žice i kablovi sigurno nisu vizualno privlačni, a niti sigurni. Lijepo ih pospremite ispod stola.

5. Dodajte malo zelenila

Zelena boja živog bilja će unijeti malo razigranosti u prostor, ali će vas i umiriti. One će filtrirati zrak ali i spriječiti prodor buke, što će vam sigurno olakšati posao. Ako vam prostor dozvoljava, poigrajte se pa biljke stavite na različite razine; na prozor, na policu i na pod…

Uradi sam

Postoji dobar razlog zašto u jesen trebamo spremati lišće za uređenje vrta u proljeće

Ove jeseni sačuvajte suho lišće i pripremite malč za proljeće, a uz ovaj TikTok trik olakšajte si posao!

Spremanje lišća sada u jesen za sljedeće proljeće sjajna je opcija ako ih ne želite ostaviti na travnjaku. Lišće će vašim gredicama osigurati prijeko potrebne hranjive tvari u proljeće, a lako se može pohraniti u vreće tijekom hladnijih mjeseci. Također, skupljanje i spremanje lišća ne zahtijeva puno vremena.

Kada lišće trune na vašem travnjaku, pretvara se u prirodni malč koji obogaćuje tlo, ali ponekad je ljepše kada je lišće zimi skladišteno na sigurno.

Mnogi ljudi skupljaju lišće i šalju ga na odlagališta, što dovodi do ekoloških problema. Kada se organski materijali poput lišća nađu na odlagalištima, često im nedostaje kisika, zbog čega se razgrađuju anaerobno i ispuštaju metan.

Spremanje lišća u jesen

Kako biste se pripremili za prikupljanje lišća u jesen za sljedeće proljeće, pripremite plan za dugotrajno skladištenje. Trebat će vam neka vrsta posude za skladištenje, obično plastične ili papirnate vreće. Plastične vreće su bolje za čuvanje lišća za korištenje kao malč u proljeće jer pomažu u očuvanju vlage i neće se raspasti do kraja zime. Planirajte skupljati lišće iz svog dvorišta suhog dana, idealno prije prvog mraza ili snijega, kako lišće ne bi bilo opterećeno vlagom. Lišće se u vrećama polako razgrađuje osim ako ne osigurate uvjete za aerobno kompostiranje, što zahtijeva vlagu i često okretanje.

Skupljanje lišća u vreće bit će najzahtjevniji dio. Možete si olakšati korističi ovaj TikTok trik:

Spremite vreće s lišćem na suho mjesto poput šupe, garaže ili nadstrešnice. Također ih možete staviti u neiskorišteni kompostni spremnik s poklopcem ili u čistu kantu za smeće. Ako želite pohraniti više lišća u odabrani prostor, razmislite o usitnjavanju lišća prije stavljanja u vreće. Usitnjeno lišće zauzima manje prostora, a također čini najbolji malč jer neće zarobiti vlagu i zrak niti stvoriti nepropusne slojeve materijala.

Sakupljeno lišće je prirodno pripremljen malč za vaše vrtne gredice

7 dobrih razloga zašto ne biste trebali grabljati lišće u jesen

Lišće je jedan od najboljih ekoloških malčeva za cvjetne i povrtnjake. Ako ih sačuvate u jesen kada su obilna, imat ćete puno besplatnog malča bogatog organskim materijalima u proljeće. Dok organski materijal ima prednosti ako se ostavi na travnjaku, previše lišća može ometati pravilan rast i razvoj vaše trave. Lišće se također ne preporučuje kao zimski malč za biljke poput jagoda jer se pretvara u velike, teške slojeve. No, lišće čini izvrstan malč koji je spreman za korištenje kad se vrate topliji dani i dođe vrijeme za proljetno vrtlarenje.

Nakon što u jesen pohranite lišće, možete ga koristiti na razne načine.

Kao malč, nanesite oko 8 do 10 centimetara oko stabala ili grmova. Malč od lišća također dobro djeluje u cvjetnim i povrtnim gredicama zahvaljujući visokoj koncentraciji ugljika.

Lišće pohranjeno u jesen može se također koristiti za obogaćivanje vaših kompostnih gomila u proljeće suhim organskim materijalom koji je potreban.

Nastavite čitati

Čišćenje i održavanje doma

Zauvijek se riješite prašine uz ove jednostavne savjete profesionalaca

Prašina privlači prašinu, a ovih 8 koraka pomoći će vam da ju držite pod kontrolom

Unatoč svim naporima, prašina će naći put u vaš dom. No, kako biste sveli nakupljanje prašine na minimum, možete poduzeti nekoliko jednostavnih koraka koji ne zahtijevaju previše dodatnog truda.

U nastavku stručnjaci za čišćenje dijele svoje najbolje savjete za smanjenje prašine u domu, bez obzira na veličinu vašeg kućanstva ili mjesto stanovanja. Preporučeni koraci uključuju pregled vašeg HVAC sustava, redovito čišćenje, sprječavanje nakupljanja životinjske dlake i još mnogo toga.

Kako očistiti zidove od tragova prstiju, prašine ili drugih nezgoda

1. Riješite se viška stvari

Jedan od načina da spriječite nakupljanje prašine je da ne zadržavate više stvari nego što vam je potrebno. Manje površina na kojima se prašina može zadržati znači manje prašine, objašnjava Robin Murphy, osnivačica ChirpChirp, tvrtke za čišćenje.

Uzmite vremena za raščišćavanje i poklonite, donirajte ili prodajte stvari koje više ne koristite. Vaš će prostor djelovati prozračnije, a bit ćete zahvalni kad dođe vrijeme za čišćenje.

2. Spriječite nakupljanje prašine

Što češće brišete prašinu, manje će je biti u vašem domu. Zato je redoviti raspored čišćenja ključan.

Prašina privlači prašinu,“ kaže Murphy. „Kako se prašina nakuplja, privlači i zadržava još više čestica prašine.“

Jade Piper, voditeljica operacija u BetterCleans preporučuje da svaki tjedanodvojite nekoliko minuta za brisanje prašine u svom domu. Usisavanjem također spriječavate prašini da se nakupi u kutevima, ispod kreveta ili kauča, te na taj način kontrolirate njezinu pojavu.

Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!

3. Provjerite dihtaju li vam prozori i vrata

Vjerovali ili ne, prozori i vrata koja propuštaju mogu dovesti do povećanja prašine u domu, objašnjava Marla Mock, predsjednica Molly Maid, tvrtke Neighborly Company. Obratite pažnju na to kako biste što prije riješili taj problem.

4. Mjenjajte filtere

Redovita zamjena filtera na peći i klima-uređaju – svakih tri do šest mjeseci za većinu, ili svakih dva mjeseca ako imate kućne ljubimce – čini čuda, kaže Mock. Preporučuje i učestaliju zamjenu za kućanstva s alergičarima.

5. Možda koristite neadekvatne proizvode za čišćenje prašine

Ako vam se čini da stalno čistite, a prašina se i dalje pojavljuje, možda koristite neadekvatne proizvode. Mock predlaže korištenje vlažne, čiste mikrovlaknaste krpe za brisanje prašine, jer učinkovito uklanja bakterije bez ostavljanja dlačica. Pazite da krpa ne bude previše mokra kako ne biste ostavili tragove vlage.

6. Krenite od vrata

Prevencija prašine počinje čim uđete na vrata. Postavite otirač ispred ulaznih vrata i zamolite članove obitelji i goste da se izuju prije nego što uđu, predlaže Piper. Također, birajte podne obloge s pažnjom – smanjite količinu tepiha i radije se odlučite za lako održive prostirke ili parket.

7. Redovito češljajte svoje ljubimce

Mačke i psi mogu biti veliki izvor prašine, pa Piper savjetuje redovito uređivanje kućnih ljubimaca, po mogućnosti vani kako bi se izbjeglo unošenje prašine i dlaka. Također, redovito perite njihovu posteljinu kako biste se riješili nakupljene prašine.

8. Mijenjajte posteljinu

Uz redovito pranje posteljine vaših ljubimaca, važno je prati i vašu posteljinu kako biste spriječili nakupljanje prašine. Piper preporučuje mijenjanje posteljine svaki tjedan te korištenje navlaka koje sprječavaju nakupljanje alergena.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice