Uradi sam projekti
Uradi sam – kako obojiti zidove
Toplim vremenom počinje sezona preuređenja interijera. Odlučite li se za bojanje zidova, to je posao koji možete obaviti sami, a sav potreban alat, materijale i stručne savjete, potražite u Pevexu.
Što nam je sve potrebno?
Novi premaz boje na zidovima svakoj će prostoriji udahnuti novi život i dati potrebnu svježinu. To je posao koji možete raditi sami, no treba mu pristupiti pažljivo i prvo pripremiti prostoriju te nabaviti sav potreban alat i materijal.
Od alata nam je potreban zaštitni materijal u koji spadaju zaštitne folije, krep traka, valoviti karton, dok su nam od alata potrebno valjci i četke.

Za velike površine najbolji je valjak od 25 cm, a za manje površine dovoljan je valjak i od 10 cm. Također možemo uzeti i valjak za kuteve.
Najčešće sekratkodlaki valjci uzimaju za ravne površine dok se dugodlaki valjci uzimaju za površine koje nisu ravne.
Odaberite svoje najdraže nijanse, no neka se slažu s namještajem
Prije odabira boje, prvo treba izračunati potrebnu količinu. Većina boja pokriti će deset do dvanaest kvadratnih metara s jednom litrom boje. Mjere prostorije udvostručite kako biste imali dovoljno boje za dva sloja. Kod odabira boje, počnite od svojih najdražih nijansi pazeći da se dobro slažu s postojećim namještajem, a zatim odaberite vrstu boje.

Boju ćemo izabrati prema performansama koje želimo od te boje. Klasične disperzivne boje se dijele na tri segmenta. Klasične disperzivne boje koje su otporne na suho otiranje, kvalitetnije disperzivne boje koje su otpornije na mokro otiranje.

Boje na bazi lateksa su perive i preporuča se koristiti ih za kupaonice ili kuhinje, a namijenjene su i za zahtjevne zidne površine jer pružaju izvrsnu pokrivenost. Lateks boje podnose sve vrste sredstava za čišćenje kao i dezinfekcijsko sredstvo.
Za visokofrekventne prostore biramo boju sa visokim rangom perivosti, to su boje koje se mogu mokro otirati. Dok nam je za prostorije poput spavaće sobe dovoljna boja na suho otiranje.
Male prostorije ne preferiraju tamne boje
Optimalan odabir boje za interijer bio bi balans između omiljenih nijansi i boje prikladne za veličinu prostorije. Tamnije boje koriste se u većim prostorijama s puno dnevnog svjetla, dok se u manjima mogu koristiti samo kao akcent.

U većoj prostoriji će zelena ili plava boja pridonijeti mirnoj atmosferi, a isti ugođaj će u manjoj sobi dati nježna siva nijansa. Dnevna soba može podnijeti razne palete boja, od pastelnih do neutralnih, ovisno o ukusu i namještaju.
Važno je zaštiti namještaj
Sad kad imamo potrebnu boju i alat, vrijeme je da raščistimo prostoriju. Namještaj treba prekriti, a sve što možete iznesite iz prostorije. Također, obložite pod zaštitnom folijom.
Valoviti karton je najbolji za zaštitu podova zato što se ne kliže.
Očistite zidove od nečistoća
Kad ste pomaknuli sav namještaj, možete početi pripremati zidove. Prije svega ih treba očistiti od prašine i paučine te svih onih nečistoća koje mogu spriječiti prianjanje boje i postizanja savršene završne obrade.
Prije bojanja zidova, morali bi prije pregledati zidove i odstraniti sve dijelove koji nisu čvrsti i sve neravnine popuniti sa izravnavajućim masama, a površine je potrebno i impregnirati prije bojanja.

Impregnacija je vezivo koje učvršćuje i ujednačava podlogu. Iznimno je važna kada se zid boja prvi put, ali i kada se mijenja ton.
Nakon što su se zidovi osušili upotrijebite krep traku kako bi zaštitili utičnice, rubne letvice i sva ona područja koja ne želite obojati.
Od stropa prema podu
Kad otvorite limenku s bojom, dobro je promiješajte i ulijte u manju posudu ili pladanj za bojanje.

Za najbolje rezultate, počnite bojati od stropa prema podu, a želite li tamne zidove obojati u svijetlije tonove, preporuča se disperzivna vrsta boje.
Postupak je jednak kao i klasično bojanje. Trebalo bi impregnirati površinu i vjerojatno će trebati dva sloja boje da se vrati boja na bijelo ili u neku drugu nijansu.
Gotovo uvijek se preporuča bojanje u dva sloja te bojanje po dnevnom svjetlu jer ćete tako najbolje vidjeti rezultat. Ovisno o vrsti boje i vremenskim uvjetima, sušenje može trajati četiri do šest sati. Nakon toga skinite zaštitne folije i uživajte u osvježenoj prostoriji.
pevex.hr
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.
Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja
Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.
„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.
Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur
Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.
„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.
Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.


Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu
Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.
Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.
Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život
Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.
Projekti za djecu
Uskršnje aktivnosti s djecom: 3 kreativne ideje koje potiču igru i obiteljsku povezanost
U moru gotovih ukrasa i brzih rješenja, lako zaboravimo koliko su jednostavne stvari one koje pokreću našu kreativnost

Uskršnje aktivnosti s djecom ne moraju biti komplicirane ni skupe. Uskrsno vrijeme idealno je za usporavanje i zajedničko stvaranje s djecom. Uskrs ne počinje samo na dan kada stol zablista pisanicama, a dom zamiriše kolačima. On počinje puno prije — pripremama i iščekivanju te zajedničkom stvaranju. To je vrijeme u kojem djeca osjećaju ritam promjene i stvaraju uspomene I tradicije koje će ih pratiti cijeli život!
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić
Aktivnosti ne moraju biti zahtjevne niti skupe — često su najljepše upravo one koje nastaju iz onoga što već imamo kod kuće. Upravo te sitnice — kutije za jaja, drvene grančice ili stare salvete — mogu postati alati za povezivanje s djecom.
1. USKRŠNJE KOŠARICE

Potrebni materijal:
• kartonske kutije za jaja
• škare
• tempere
• kistovi
• ukrasi po želji (naljepnice, gumbi, trakice, perlice, vata, cvjetići…)
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
• spajalica, klamerica ili probijač za papir
• trakica ili špaga za ručkicu
Postupak:
- Priprema baze:
Odrežite dio kutije za jaja tako da ostane samo “čašica” – dio u kojem sjedi jaje. Možete izrezati jednu, dvije ili četiri spojene čašice, ovisno koliko veliku košaricu želite. - Bojenje:
Obojite vanjski i unutarnji dio kutije prema željama. Pustite da se boja osuši. - Ukrašavanje:
Kad se boja osuši, dodajte ukrase: zalijepite naljepnice, perlice, zalijepite papirnate uši ako želite da košarica izgleda kao zeko, dodajte malo vate kao repić… - Dodavanje ručkice:
Napravite dvije rupice sa strane i kroz njih provucite trakicu, špagu ili savitljivu žicu. Učvrstite čvorovima ili klamericom. - Punjenje:
Košaricu možete napuniti umjetnom travom, vatom ili papirom izrezanim na trakice, a zatim dodati čokoladna jaja, pisanice ili male porukice.
Ove košarice su savršene za dječje ruke i unose toplinu u uskrsnu atmosferu – bilo kao dekoracija, mali poklončić ili dio uskrsne igre s traženjem jaja.
2. VUNENI ZEKO

Potrebni materijal:
• komad kartona
• olovka, škare
• vunica u boji (šarena, pastelna, bijela…)
• mali pompon (ili kuglica od vate) za njuškicu
• komadić filca ili papira za uši i nos
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
Postupak:
- Priprema baze:
Na karton nacrtaj krug I izreži ga. U sredini napravi manji otvor – da dobiješ oblik prstena (kao veliki prsten ili mini vijenac). - Motanje vunice:
Oko kartonskog prstena motaj vunicu sve dok ne prekriješ cijelu površinu i dobiješ mekan, pun krug. Krajeve pričvrsti čvorom i lagano utisni da sve bude kompaktno. - Dodavanje lica:
Zalijepi mali pompon u sredinu – to je njuškica. Od filca ili papira izreži male uši i trokutić za nos pa ih zalijepi na odgovarajuća mjesta. - Dekoracija i igra:
Po želji dodaj oči, mašnicu ili trakicu za vješanje. Ovi zeko-prijatelji mogu biti ukras za granu, uskrsni poklon, broš ili dio igre „pronađi zečića“.
3. ZEKO KOJI PRIČA PRIČE

Potrebni materijal:
• drvene žlice
• flomaster (crni)
• papir u boji ili ukrasni papir
• škare i ljepilo
• trakica za mašnicu
• naljepnice, perlice ili drugi ukrasi po želji
Postupak:
- Crtanje lica: Na zaobljeni dio žlice nacrtajte zečje lice: oči, njuškicu u obliku srca, brkove… Sve se može uz crni flomaster.
- Izrada ušiju: Od ukrasnog papira izrežite dva uha po žlici. Zalijepite ih s unutarnje strane „glave“, tako da vire iznad.
- Dodavanje mašnice: Zavežite trakicu u mašnicu i zalijepite je ispod „lica“, oko drške. Mašnica daje zečici poseban šarm!
- Ukrašavanje: Dodajte naljepnice, šljokice ili perlice kao gumbiće ili ukrasni dodatak.

Djeca mogu koristiti žlice kao lutke i osmisliti malu predstavu o uskrsnim zečićima. Svaka žlica može biti poseban lik – različitih boja, osobnosti i imena. Djeca mogu razgovarati u ime zečića, oponašati glasove i smišljati dijaloge – razvijaju maštu i govor.
Zečići su se upravo probudili iz zimskog sna i sve im je novo – sunce, mirisi, proljetne livade. Opisujemo doživljaje proljeća iz perspektive zečića. Možemo uključiti pokrete, zvukove prirode i emocije.
Za sve one koji žele usporiti i stvarati s djecom, Poligon.kids donosi prijedloge za uskršnje aktivnosti s djecom!
autor teksta: Dora Drmić, vlasnica Poligon.kids-a