Povežimo se

Uradi sam

Riješite se kondenzacijske pare i plijesni

Svake godine na početku hladnog razdoblja susrećemo se sa istim problemom: Kondenzacija pare na prozorima.

U posljednjih nekoliko godina ovaj se problem pojavljuje u sve više kućanstva, a razlog je današnji način gradnje usmjeren ka štednji energije te u stalno rastućim zahtjevima za što većom izolacijom unutarnjeg prostora objekta.

Prije, mikroklima u prostorijama nastajala je u uvjetima slabije izolacije prostora jer su prozori slabije brtvili i uslijed tog je postojala stalna cirkulacija zraka u prostoru. Taj gubitak topline nadoknađivao se pojačanim grijanjem, a rezultat svega bio je niski postotak vlage u prostorijama. Kondenzacijske pare i gljivice tada nisu postojale. Danas, zbog štedljivog načina grijanja i dobre izolacije prozora dolazi do manje izmjene zraka i time se povećava postotak vlage u prostoriji što za vrijeme hladnog vremena dovodi do kondenziranja pare na staklu i nastanka plijesni po zidovima.

KAKO NASTAJE VLAGA U ZRAKU?

Kako nastaje vlaga Dom2
Kako nastaje vlaga Dom2

KAKO IZBJEĆI ILI SMANJITI KONDENZACIJU VODENE PARE? EVO NEKOLIKO SAVJETA:

Redovito prozračite prostor!

Prozračite što je kraće moguće, tj. otvorite sve prozore i vrata i u kratkom vremenu napravite potpunu izmjenu zraka u prostoriji bez gubitka topline u zidovima i namještaju!

Pri ”naglom prozračivanju” prozori bi trebali biti otvoreni ca. 5 do 10 minuta!

Kratko naglo prozračivanje ne rashlađuje značajno zidove i namještaj tako da ćete i sami primjetiti kako brzo će se prostorija ugrijati.

Kako bi se smanjili energetski gubici, isključite grijanje tijekom prozračivanja.

Pokušajte postići ”poprečno prozračivanje” što znači da biste trebali otrvoriti sobna vrata ili prozor na suprotnoj strani kako bi nastao propuh. Na taj način će se vlažni zrak iz prostorije izmijeniti sa svježim, vlažnim i suhim zrakom iz vana. Nakon prozračivanja ponovno uključite grijanje.

Nakon nekoliko sati zrak je ponovno upio dovoljno vodene pare tako da ponovno sadržava višak vodene pare pa postupak prozračivanja možemo ponoviti. ( dnevno 3-5 puta)

Znatno poboljšanje postiže se nakon dva do tri tjedna.

Prostorije koje se nalaze na sjevernoj strani bi se zimi trebale jače grijati jer se one više hlade.

Pokušajte u svim prostorijama imati jednaku temperaturu.

Vlaga Dom2

KOJE OKOLNOSTI PRI GRADNJI POVEĆAVAJU MOGUĆNOST KONDZENZACIJE VODENE PARE?

1. Postavljanje doprozornika na vanjskom rubu zida
2. Duboke ili izbačene prozorske klupice s unutarnje strane
3. Spuštene zavjese ispred prozora
4. Podno grijanje

KOJE OKOLNOSTI PRI GRADNJI SMANJUJU MOGUĆNOST KONDENZACIJE VODENE PARE?

1. Postavljenje doprozornika u sredini zida
2. Omogućeno strujanje toplog zraka od radijatora prema prozoru ugrađivanjem radijatora gdje je to moguće ispod prozora.
3. Korištenje boljih materijala za topli spoj ruba rame i stakla
4. Koristiti kod gradnje i proizvodnje stolarije materijale koji imaju bolji koeficijent prolaza topline.

ZAPAMTITE : KONDENZACIJA SE NE STVARA SAMO NA PROZORSKIM STAKLIMA ILI OKVIRIMA, VEĆ NA SVIM POVRŠINAMA HLADNIJIM OD TEMPERATURE ZRAKA U PROSTORIJI, A TO SU ZIDOVI. ZBOG TOGA DOLAZI DOSTVARANJA PLIJESNI PO ZIDOVIMA!

Hoco- stabil

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice