Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Ovo su radovi u vrtu koji se uvijek obavljaju u lipnju

Lipanj donosi živopisnu ljepotu vanjskih prostora koju čekamo cijelu godinu

Dvadeset i prvog Lipnja službeno počinje ljeto. Vi i vaš vrt uživat ćete u dužim satim sunčeve svjetnosti i toplijim temperaturama. S dužim danima i višim temperaturama, ovaj mjesec nudi obilje mogućnosti za njegovanje i oplemenjivanje vašeg vrta. Bilo da imate prostrano dvorište ili mali balkonski vrt, evo nekoliko vrijednih vrtlarskih savjeta za lipanj.

Biodinamičkim vrtlarenjem do kvalitetne hrane – uzgajajte prateći mjesečeve mijene

1. Posadite ljetne jednogodišnje biljke

Lipanj je savršeno vrijeme za sadnju ljetnih jednogodišnjih biljaka, poput nevena, petunija i cinija. Ovo šareno cvijeće će vašem vrtu dodati dašak ljepote tijekom cijele sezone. Osigurajte im dovoljno sunčeve svjetlosti i redovito vodu kako bi rasli.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

2. Lipanj je vrijeme za orezivanje ruža

U svijetu vrtova orezivanje je jedan od najvažnijih postupaka za poticanje zdravog rasta i cvatnje. Lipanj je idealno vrijeme za orezivanje cvjetnog grmlja i ruža, osobito ako ste propustili zimsko razdoblje za rezidbu.

Osnovni savjeti za orezivanje ruža prije svega – oštro rezati kako biste pospješili snažan rast i osigurali dovoljno prostora za rast novih mladica. Također biste uvijek trebali rezati ružu tako da je pupoljak okrenut prema van, jer to pomaže u sprječavanju zbijenog rasta i osigurava otvoreniju, prozračniju biljku.

Koje ruže posaditi?

3. Obratite pozornost na zalijevanje

Početkom ljetnih vrućina zalijevanje postaje ključno. Zalijevajte svoje biljke dublje i rjeđe kako biste potaknuli snažan rast korijena. Rano jutro ili kasno poslijepodne je najbolje vrijeme za zalijevanje biljaka, jer se na taj način omogućuje bolja apsorpcija i smanjuje se gubitak vode zbog isparavanja.

Lidija Mamić iz Vrtnog centra Šestine savjetuje da ako ste zaboravili zaliti svoje cvijeće ujutro – nemojte ni u podne. Također pripazite da ne zalijevate po listu vode jer se na taj način stvara refleksija sunca i vode uslijed čega možemo oštetiti biljku.

Nema ljeta bez pelargonija

4. Ne zaboravite na malčiranje

Nanesite sloj malča oko biljaka kako biste zadržali vlagu u tlu i suzbili rast korova. Organski malčevi poput drvne sječke ili slame izvrsne su opcije, jer se također s vremenom razgrađuju, obogaćujući na taj način tlo hranjivim tvarima.

5. Napravite kontrolu

Pažljivo pratite svoj vrt zbog znakova štetočina ili bolesti. Rano otkrivanje ključno je za sprječavanje njihovog širenja. Koristite organske metode suzbijanja štetočina kad god je to moguće, poput ručnog branja insekata ili primjene prirodnih lijekova poput ulja nima ili insekticidnog sapuna. 5 načina kako se sigurno riješiti puževa u vrtu

6. Zaštitite svoj vrt od vrućina

Kako temperature rastu, neke biljke mogu zahtijevati zaštitu od užarenog sunca. Razmislite o korištenju sjenila ili pokrivača za redove kako biste zaštitili osjetljive biljke od pretjerane topline. Omogućite li im predah od izravne sunčeve svjetlosti može spriječiti venuće i opekline od sunca.

7. Prorijedite svoje voćke

Iako neki plodovi prirodno otpadaju (poznato kao lipanjsko opadanje), i dalje morate još više prorijediti svoje voćke za optimalan rast.

8. Kosite travnjak svaki tjedan

S povećanom temperaturom i satima sunčeve svjetlosti, vaš travnjak lako može izmaknuti kontroli tijekom lipnja.

Dakle, pokušajte kositi svoj travnjak jednom tjedno. Smanjite visinu rezanja za već izgrađene travnjake i zalijevajte tek posijanu travu tijekom sušnih razdoblja.

Osim što je dobro za vaš travnjak, toplo vrijeme također potiče brzi rast korova. Ovaj problem možete riješiti na dva načina. Prvo prijeđite preko svog travnjaka proljetnim grabljama prije košnje. Ovo podiže niske, puzave korove poput djeteline i stolisnika tako da se zahvate za noževe kosilice. Drugo, primijenite specifično sredstvo protiv korova na travnjaku.

Kako odabrati motornu kosilicu

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice