Vrt
Održavanje velikih travnjaka bez napora: traktorska kosilica za preciznu i udobnu košnju
Imate li veliki vrt, a košnja nije vaš omiljeni sport – vrijeme je da zaboravite na guranje i znojenje. Održavanje velikih travnjaka nije lak zadatak, ali s pravim alatom sve je lakše-Traktorske kosilice postaju nezaobilazni alat za jednostavno, brzo i učinkovito održavanje travnatih površina.
Sve što trebate znati o travnjacima: kako ih održavati zdravima i lijepima
Posebno kada se radi o uređaju koji kombinira snagu, funkcionalnost i komfor – poput AL-KO traktorske kosilice, osmišljene u Njemačkoj, a proizvedene u Austriji.
Više od kosilice – pravo iskustvo vožnje
Redovito održavanje travnjaka površine 6000 ili više kvadrata zahtijeva uređaj koji može podnijeti izazove terena, nagiba i gustog raslinja. Upravo za takve uvjete razvijen je ovaj AL-KO model traktorske kosilice.
– „Traktorska kosilica koju trenutno predstavljamo namijenjena je za površine do 6500 kvadrata, dolazi sa sakupljačem trave i opremljena je brojnim dodacima – od radnih svjetala i branika do naslona za ruke i kuke,“ ističu stručnjaci AL-KO tima.
Ono što dodatno podiže razinu udobnosti je hidrostatski pogon – poput automatika u automobilu – koji omogućuje vožnju samo pritiskom na papučicu. Bez mijenjanja brzina, bez trzaja – samo glatka, precizna kontrola kretanja.

Snaga koja prati svaki teren
Traktorsku kosilicu pokreće dvocilindrični AL-KO motor obujma oko 600 cm³, s maksimalnom snagom od 18 konjskih snaga i efektivnom snagom od 7,7 kW. Dvije oštrice osiguravaju širinu reza od 93 cm, dok se visina košnje može jednostavno podesiti između 2,5 i 7,5 cm.
Zahvaljujući rotirajućim oštricama, rez je uvijek jednak i čist – što pridonosi zdravijem i estetski privlačnijem travnjaku.

Prilagodba godišnjem dobu i uvjetima
Optimalna visina i učestalost košnje ovise o vremenskim prilikama:
- Ljeti se trava kosi više kako se ne bi isušio korijen
- Učestalost: svakih 7 do 10 dana u normalnim uvjetima; 10 do 14 dana ako su temperature visoke ili tlo suho.
- Kosite ujutro ili kasnije popodne, izbjegavajući najtopliji dio dana.
Traktorske kosilice idealne su i za neravna dvorišta i blage nagibe, gdje guranje klasične kosilice postaje fizički zahtjevno.

Sakupljanje i malčiranje – jednostavno rješenje
Ugrađena košara zapremnine 220 litara lako se prazni pomoću teleskopske poluge. Za one koji žele dodatnu vrijednost za travnjak, tu je i opcija malčiranja. Malčiranjem se sitno isjeckani ostaci trave vraćaju na tlo, čime se zadržava vlaga i dodaju hranjive tvari – što smanjuje potrebu za dodatnim zalijevanjem.
Održavanje velikih travnjaka – košnja kao užitak, ne obaveza
S ergonomskim sjedalom, laganim upravljanjem i lako dostupnim komandama, AL-KO traktorska kosilica omogućuje da posao košnje postane doslovno – vožnja kroz vrt.
– „Za sve one koji žele pouzdano rješenje za velike površine, ova traktorska kosilica donosi snagu, udobnost i učinkovitost u jednom,“ poručuju iz AL-KO tima.
Bilje
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.
Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt
„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.
Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.
Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?
Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:
- Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
- Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
- Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
- Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.
Biljke kao saveznici u povrtnjaku
U organskom vrtu neizostavne su:
- Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
- Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
- Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.
Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige
Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.
Bilje
Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Kako izgleda i odakle dolazi?
Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.
Uzgoj i njega limunske trave
Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:
- Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
- Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
- Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama
Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.
Ljekovita svojstva i upotreba
Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:
- Umirivanje probavnih smetnji
- Ublažavanje glavobolje i nesanice
- Snižavanje temperature i jačanje imuniteta
Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.
Nezaobilazna u azijskoj kuhinji
U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent
Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.
Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu
Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.