Povežimo se

Vrt

Kako i koje biljke treba zaštititi od zime

S padom temperatura, biljke ulaze u fazu mirovanja ili prestaju s aktivnim rastom vegetacije, stoga je nužno poduzeti korake kako bismo ih zaštitili od mogućeg smrzavanja. 

Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine kaže da je biljku potrebno zaštitit kako ne bi došlo do oštećenja korijenovog sustava, da biljka ne bi doživjela šok i smanjila vegetaciju za sljedeću godinu, a možemo je zaštititi sa prirodnim materijalima, kao što su sijeno, mahovina, lišće ili agrotekstil. 

Zaštita bilja agrotekstilom

Citrusi i masline koji tijekom cijele godine rastu u teglama zahtijevat će posebnu zaštitu, a najbolje ih je pokriti agro tekstilnim vrećama. 

Agrotekstil je idealan materijal za zaštitu bilja jer ima propusnost svijetla oko 90 posto što je odlično jer sama biljka može imati svoju vegetaciju za tu sezonu.  Osim toga propušta vodu, što je jako važno da se koristi materijal koji je vodopropustan kako ne bi došlo do oštećenja ili ozeblina samog lista i biljke koja se nalazi ispod materijala te je odličan termoizolator, objasnila je Radoš. 

Zaštita bilja prirodnim malčom

Unatoč prednostima agrotekstila, neke vrste biljaka ipak preferiraju prirodni malč koji se se može napraviti čak i od suhog lišća. Važno je napomenuti da lišće ne bi trebalo biti od orahovog drva jer je otrovno. Također, debljina malča ne smije biti veća od 10 centimetara kako bi se očuvala optimalna ravnoteža u tlu. 

Biljke koje trebaju prirodni malč su biljke koje imaju manji, odnosno kraći korijen, to su najčešće cvjetajuće trajnice ili povrtnice, a biljke koje ne štitimo od zime su one koje traže prodor svjetlosti i hladnoću, poput ružmarina, kadulje, lavande te cvjetove ljiljana i kadife, dok biljke u teglama zahtijevaju drugačiji pristup zaštititi od zime, rekla je Radoš za Dom na kvadrat. 

Zaštita biljaka u teglama zimi

Biljke koje su u teglama, ako je moguće, najpoželjnije ih je premjestiti u zatvoren prostor, ukoliko to nije moguće, važno je zaštititi teglu baš kao što štitimo biljku i to zato da ne bi došlo do smrzavanja zemlje. To možemo sa jutenim vrećama ili postavljanjem stiropora, što je jako dobar način izolacije, nastavila je Radoš. 

Prije nego što biljku unesemo u zatvoreni prostor, važno je postepeno je prilagoditi novim uvjetima. Mora biti smještena blizu prozora kako bi imala dovoljno svjetlosti, no izbjegavamo postavljanje blizu radijatora ili propuha. 

Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine objasnila je da je balkonsko bilje osjetljivije od većih trajnica, zato što se nalazi u  manjim posudama te lakše dolazi do smrzavanja korijena, zato je važno obratiti pozornost na to, njih prije zaštititi ili ako je moguće, unijeti u prostor. Ako ih unosimo u prostor koji je na primjer hodnik, važno je da je svejedno njima dovoljno svjetla i da nije prehladan prostor, kaže Radoš. 

Zdravlje biljaka zimi

Redovito uklanjajte suhe ili oštećene dijelove kako biste smanjili rizik od bolesti koje se mogu pogoršati tijekom zime. I ne zaboravite na prihranu biljaka kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari.

Biljke tijekom treba prihraniti sa gnojivima kako one ne bi prekidale svoju vegetaciju i mogle lijepo rasti i tijekom proljeća, ali ih isto tako ne smijemo zaboraviti zalijevati. Tijekom zimskih mjeseci potreba za vodom je nešto manja, ali ne nikakva. Ako vidite da biljka nije upila sve od zadnjeg zalijevanja, najbolje je preskočiti jednu rundu zalijevanja, savjetuje Radoš. 

Redovita njega i zaštita od zime pomoći će očuvati zdravlje vaših biljaka i pripremiti ih za iduću sezonu. 

Bilje

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.

Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt

„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.

Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.

Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?

Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:

  • Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
  • Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
  • Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
  • Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.

Biljke kao saveznici u povrtnjaku

U organskom vrtu neizostavne su:

  • Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
  • Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
  • Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.

Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige

Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.

Nastavite čitati

Bilje

Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.

Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt

Kako izgleda i odakle dolazi?

Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.

Uzgoj i njega limunske trave

Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:

  • Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
  • Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
  • Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama

Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.

Ljekovita svojstva i upotreba

Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:

  • Umirivanje probavnih smetnji
  • Ublažavanje glavobolje i nesanice
  • Snižavanje temperature i jačanje imuniteta

Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.

Nezaobilazna u azijskoj kuhinji

U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent

Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.

Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu

Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice