Vrt
7 savjeta za jednostavnije preseljenje
Selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam ne trebaju
Kada govorimo o preseljenju u novu nekretninu, većini nas količina posla zadaje glavobolje. Počinjemo gledati svoju okolinu i vrlo brzo zaključujemo kako broj osobnih stvari koje smo skupili tijekom godina možda neće stati u naš novi dom, a to vrlo lako dovodi do tjeskobe i odlaganja posla. Ali gledajte na to ovako: rješavanje i bacanje nekih stvari može uvelike olakšati preseljenje na novo mjesto.
Doduše, razvrstavanje stvari za bacanje ili doniranje samo po sebi može izazvati glavobolju. Ali vjerujte nam: isplati se. Naposljetku, u svakome od nas postoji želja za gomilanjem osobnih stvari, a selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam zapravo ne trebaju. Osim toga, ako plaćate profesionalnu pomoć, manje kutija znači manji račun.
Ponudu stanova za najam možete pogledati na stranici agencije za nekretnine eurovilla.hr
Razmislite o svom novom prostoru
Bilo da smanjujete ili povećavate svoju kvadraturu, morate imati na umu što će, a što neće, stati u vaš novi prostor dok raspravljate o tome kako organizirati svoj novi prostor. Nemojte držati sav svoj namještaj ako želite imati samo formalnu dnevnu sobu i razmislite o odbacivanju ukrasnih ormarića ako gubite prostor za blagovanje.
Također, nemojte planirati pohraniti prevelike komade namještaja u skladište do dana kada budete imali veći dom. Osim ako nisu naslijeđe ili antikviteti ili imaju sentimentalnu vrijednost, vjerojatno ih se više nikada nećete sjetiti.
Zapitajte se jeste li spremni iznajmiti skladišni prostor ili iskoristiti garažu za pohranu namještaja koji vam više ne odgovara. Ako niste, vjerojatno je najbolje riješiti ga se.
Prekrasan građanski stan na vrhunskoj lokaciji
Zavirili smo u jedan građanski obiteljski stan. Izniman je po svojoj jednostavnosti, uređenju, lokaciji, apsolutno po svemu, a poseban je upravo u svojoj jednostavnosti. Više…
Rješavanje smeća
Nitko se neće iznenaditi ako budući znanstvenici otkriju da svaki ormar krije tajnu crvotočinu u drugu dimenziju. Nekako upija sve naše tajno smeće – i još uvijek ima dovoljno mjesta da se u njega ubaci sve više i više stvari. Korak br. 2 za olakšavanje selidbe je: riješite nered.
Dugo i pažljivo proučite svoju odjeću i ormare da vidite što možete izbaciti ili donirati.
Stručnjaci preporučuju da slijedite “pravilo dvije sezone” i odbacite svaki odjevni predmet koji niste nosili dvije sezone (šest mjeseci) ili više (naravno, uz neke sentimentalne iznimke).
Bacite staru dječju odjeću
Prođite kroz ormare svoje djece istim pronicljivim okom. Zapravo – budući da djeca rastu tako brzo – budite još kritičniji nego kod svoje odjeće.
Pobrinite se da preselite samo odjeću koja im pristaje. Donirajte sve što se više ne koristi ili dajte odjevne predmete prijateljima ili rodbini kojima bi mogli zatrebati, jer bebe su skupe i nekima od nas bi pomoć dobrodošla.
Ako se dogodi da vaše dijete ubrzano raste neposredno prije nego što se preselite, smatrajte to blagoslovom i svedite im ormar na najnužnije stvari. Ionako ćete im uskoro kupovati novu odjeću.
Elektronika
Svi imamo nekoliko “kostura” u ormaru. Za većinu nas ti su kosturi pokvarena elektronika. Bilo da se radi o starim prijenosnim računalima, napuknutim mobitelima ili brojnim USB-ima, te stvari vam zaista više ne trebaju. Ipak, nemojte ih samo baciti u kontejner; ovakav otpad se reciklira.
Doduše, postoji jedna iznimka: Univerzalni punjači ili kabeli čiju svrhu ne možete točno odrediti. Možda su za igraću konzolu vašeg djeteta ili onaj stari digitalni fotoaparat. Te stvari stavite u kutiju dok traje proces pakiranja. Bolje biti siguran nego žaliti kada nakon preseljenja shvatite da vam nedostaje punjač za elektroniku koja vam treba.
Sortiranje
Prođite kroz svaku prostoriju u svojoj kući, od one koja se najmanje koristi do one koja je najprometnija i sortirajte svaki predmet koji vidite. Podijelite predmete na tri hrpe: čuvanje, doniranje i smeće.
Imate problema s odabirom točne hrpe? Ugledajte se na Marie Kondo i zapitajte se: “Donosi li mi ovaj predmet radost?” Ako je odgovor iskreno – da, dodajte ga na hrpu za čuvanje. Inače, vrijeme je za rastanak.
Nikada ne bismo preporučili da izbacite većinu stvari ako nemate sredstava da u potpunosti opremite svoj novi dom. No, ako se riješite nepotrebnih starih stvari, vaša će nova nekretnina biti sretniji prostor.
Nakon što posložite gomile “donacija” i “smeće“, odmah se pozabavite njima. Što duže stoje, veća je vjerojatnost da ćete u svoje kutije za preseljenje stavljati smeće. Već ste jednom rekli zbogom – nemojte se prisiljavati da ponovo proživljavate rastanak.
Odbacite duplikate
Osim ako se nečega držite iz sentimentalnih razloga, sada je vrijeme da se riješite duplikata. Dva držača vina? Više pisača? Šest stolnih lampi, a trebate samo tri? Odaberite svoje favorite, a ostatka se riješite.
Napravite “kutiju koja se prva otvara”
Posljednje pravilo o pripremi za preseljenje čini proces raspakiravanja lakšim kada dođe vrijeme za to: Napravite “kutiju koja se prva otvara“, a uključuje
– toaletni papir
– žarulje
– toaletne potrepštine
– osnovna sredstva za čišćenje
– posteljinu.
Ova genijalna ideja sprječava vas da morate kopati po svakoj kutiji da ispunite svoje osnovne potrebe prve noći na novom mjestu – samo otvorite, raspremite i opustite se. Bitno je jasno označiti kutiju i uputite sve pomagače da upravo ovu kutiju ostave na vidljivom mjestu.
Ovi savjeti pomoći će vam da preživite prvu noć s malo manje stresa.
Sobno bilje
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
Svaka prostorija zaslužuje najbolje
Sobne biljke unose život i energiju u vaš dom, dodajući teksturu i ljepotu svakoj prostoriji. Svaka prostorija nudi posebne uvijete, ovisno o svjetlu, vlazi i tome koliko ljudi kroz nju prolazi.
Evo vodiča za najbolje kombinacije biljaka za različite prostorije u vašem domu:
Kuhinja
Kuhinje obično imaju puno svjetlosti i visoku „prohodnost“, pa je važno odabrati biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Evo nekoliko odličnih kombinacija biljaka za kuhinju:
• Zmajevac (Dracaena marginata): Ova visoka, uska biljka uspijeva u svijetloj, indirektnoj svjetlosti. Njezini crvenim rubovima ukrašeni zeleni listovi čine elegantan, lako održiv dodatak u kuhinjskom kutu.
• Fikus (Ficus lyrata): Još jedna visoka biljka s sjajnim, rebrastim listovima. Najbolje raste na indirektnoj svjetlosti, a dodaje teksturu i sofisticiranost prostoru.
Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima
• Slonovsko uho (Elephant Ear): Za hrabar, tropski ugođaj, biljka “ušni list” je savršena. Njezini veliki, lepezasti listovi najbolje rastu u prostoru punom svjetlosti i vlažnosti, što je čini idealnom za kuhinje.
• Aloe Vera: Ova svestrana biljka može se držati na osunčanoj radnoj plohi i koristi se za liječenje manjih opeklina i posjekotina, dodaje tako funkcionalnost i ljepotu.
Kupaonica
Kupaonice su često pune vlage, što ih čini savršenima za biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Odaberite biljke koje će cvjetati u kupaonici:
• Afrička ljubičica (Saintpaulia ionantha): Ova biljka voli umjerenu i indirektnu svjetlost i dodaje boje s cvjetovima i mekim listovima.
• Orhideje (Orchidaceae): Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili stol.
• Sretni bambus (Dracaena sanderiana): Idealna je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje.
• Petoprsta paprat (Adiantum pedatum): Poznat po svojim nježnim listovima, uspijeva u vlažnom okruženju kupaonice.
Spavaća soba
Spavaće sobe su prostori namijenjeni odmoru, pa je važno odabrati biljke koje promiču opuštanje i zdravlje. Potražite biljke koje su lako održive i smanjuju stres:
• Mirni ljiljan (Spathiphyllum wallisii): Ova biljka nudi i lišće i cvjetove, dodajući spokoj u svaku spavaću sobu. Najbolje raste na slaboj do umjerenoj svjetlosti.
• Biljka pauk (Chlorophytum comosum): Lako održiva biljka koja uspijeva na indirektnoj svjetlosti. Njezini “paučasti” izdanci dodaju pokret i teksturu, stvarajući umirujuću atmosferu.
Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt
• Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka je gotovo neuništiva, uspijeva na slabom svjetlu i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini idealnom za spavaću sobu bez stresa.
Dnevni boravak
Dnevne sobe i boravak često pate od nedostatka svjetlosti. Razmislite o kombiniranju biljaka s zanimljivim teksturama i bojama:
• Kraljevska begonija (Begonia rex-cultorum): Poznata po svojim hrabrim listovima i živopisnim bojama, ova biljka uspijeva u slaboj do djelomičnoj sunčanoj svjetlosti i dodaje dramatičan izgled prostoru.
• Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata): Ova otporna biljka može podnijeti nisko svjetlo i nepravilno zalijevanje, čineći je savršenom za dnevne sobe koje zahtijevaju minimalno održavanje.
• Zaltni puzavac (Epipremnum aureum): Brzo rastuća biljka koja podnosi nisko svjetlo, pothos se može obučiti da se penje ili pada s polica ili visećih košara.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.