Interijeri
Stan za najam – 50 kvadrata čistog luksuza
Uvijek volimo posjetiti lijepe stanove uređene stručnom rukom dizajnera.
Uvijek volimo posjetiti lijepe stanove uređene stručnom rukom dizajnera. Ovotjedni dom na kvadrat uredila je dizajnerica interijera Iva Celio-Cega, a riječ je o luksuznom stanu za dugoročni najam.
Pedeset kvadrata čistog luksuza, tako bismo mogli nazvati stan za najam čiju je kompletnu adaptaciju osmislila dizajnerica Iva Celio-Cega.
Dugoročni plan
Prvotna ideja je bila čisto malo ušminkati prostor kako bi i dalje bio u najmu, no međutim tokom projektiranja, klijenti su nekako shvatili da je dugoročno puno bolja opcija da se napravi potpuna adaptacija prostora i kao takav da ide u dugoročni najam.
Kako bi se stan svidio što većem broju ljudi koji bi ga htjeli unajmiti, Iva se odlučila za funkcionalni moderni minimalizam u neutralnim tonovima.
Ulaz u stan
‘Na samom ulazu u stan bilo je potrebno smjestiti ormar za odlaganje odjeće i obuće te poličar za odlaganje ključeva i torbice i takvih sitnica. S obzirom da je prostor vrlo skučen fronte smo obukli u tonirano ogledalo što je uvijek odlično rješenje za male prostore’, kaže Iva Celio-Cega, dizajnerica interijera.
Kuhinja u 4 kvadrata
Problem malog prostora izvrsno je riješen i u kuhinji. Cijela kuhinja je rađena po mjeri, u tri boje, taupe, antracit sivoj i u bijeloj boji. Materijal koji smo koristili je lakirani mediapan. Kuhinja ima jedva četiri kvadrata, a interesantni nam je ovaj zid koji se nalazi u niši. Na podu smo stavili keramiku calacata mramora, a na zid smo stavili oblogu u toniranom staklu.
Od toniranog stakla i lakiranog mediapana napravljena je i do stropa visoka vitrina.
Prozračni blagovaonski prostor
Blagovaonica nam je isto vrlo oskudne kvadrature pa smo odlučili smjestiti okrugli stol u dekoru crnog drva, a kako bi prostor zadržao svoju prozračnost, odlučili smo se na stolce od poliuretana’, tvrdi. Sa vitrinom je povezan blagovaonski prostor i kuhinja te je napravljena jedna vitrinu u kojoj se držae čaše, koje su opet pri ruci kod blagovaone.
Blagovaonicu krasi zlatna visilica koja u cijeli prostor unosi dodatni dašak luksuza, elegancije i topline. Toplinu dnevnom prostoru daju i plisirana kutna garnitura, hrastov parket, ali i elementi klasike koji se nalaze na zidovima u vidu štukaturnih letvica.
Funkcionalan dnevni boravak
‘Najveći problem u dnevnoj zoni nam je bio zid koji razdvaja dnevni boravak i spavaću sobu, jer su, na njemu su se nalazila dupla klizna vrata od kojih jedna nisu bila u funkciji jer su ulazila u okvir staklene stijene balkona. Sva vrata klizna smo odlučili eliminirati iz projekta i jedna smo zamijenili filomuro vratima sa skrivenim dovratnicima’, kaže dizajnerica interijera.
Elegantni radni kutak i spavaća soba
Bočni dio spavaće sobe obućen je u staklenu stijenu kako bi omogućili dotok svjetla u spavaći dio sobe.
Dio koji je oduzet sobi pretvoren je u elegantni radni kutak. Spavaća soba ima svega osam kvadrata što je prilično malo, ali su u nju uspjeli smjestiti sve potrebno za spavaći dio. Odmah na ulazu smješten je ugradbeni ormar sa kliznim vratima te veliki bračni krevet sa pripadajućim noćnim ormarićima.
Walk-in tuš u kupaonici
Najveću transformaciju doživjela je kupaonica koja je nekada imala kadu i ružičaste pločice, a sada ima walk-in tuš.
Odlučili su se za keramiku neutralnih tonova u dvije nijanse u dekoru kamena. Staklena stijena od tuša koja pregrađuje ostali dio kupaone je u crnoj boji, jednako kao i sve miješalice i dekoracije u kupaonici nalaze se u crnoj mat završnoj obradi.
I ovdje je dizajnerica domišljato iskoristila skladišni prostor, dizajniravši ormar u koji je osim ručnika i ostalih potrepština stala i perilica rublja koja je na ovaj način vješto skrivena.
Ivina dizajnerska ruka ovaj je mali stan učinila izrazito funkcionalnim, lijepim, modernim i luksuznim. Toliko da su njegovi vlasnici odustali od njegovog iznajmljivanja i zadržali ga za sebe.
Interijeri
Kreativne ideje za uređenje malih stanova: Trikovi za proširenje prostora
Život u malom stanu može biti izazovan kada se suočite s ograničenim prostorom. Međutim, s nekoliko pametnih trikova i kreativnih ideja, možete pretvoriti svoj mali stan u funkcionalan i estetski privlačan prostor.
U ovom članku, istražujemo neke od najboljih ideja za uređenje malih stanova koje će vam pomoći proširiti prostor i maksimalno iskoristiti svaki kutak.
Multifunkcionalni namještaj
Odaberite namještaj koji ima višestruku svrhu. Kreveti s ladicama za dodatno spremanje, sofe koje se pretvaraju u krevete ili stolovi s preklopnom funkcijom su samo neke od mogućnosti.
Ovim pametnim komadima namještaja možete uštedjeti prostor i pružiti više funkcionalnosti.
Iskoristite vertikalni prostor
Kada nemate dovoljno prostora u širini, okrenite se prema vertikalnom prostoru. Postavite police duž cijele visine zida kako biste stvorili dodatni prostor za pohranu knjiga, ukrasa i drugih predmeta.
Također možete objesiti kuke ili vješalice na zidove kako biste organizirali svoje stvari i spriječili nered.
Ogledala za iluziju prostora
Postavljanje ogledala na strateška mjesta u vašem stanu može stvoriti iluziju proširenja prostora. Ogledala reflektiraju svjetlost i stvaraju dubinu, čineći prostor otvorenijim i prozračnijim.
Odaberite velika ogledala ili postavite više manjih ogledala kako biste maksimalno iskoristili njihovu optičku iluziju.
Svijetla rasvjeta
Dobro osvjetljenje može stvoriti dojam prostranosti. Koristite prirodno svjetlo koliko je god moguće i držite zavjese i zavjese otvorenima. Ako nemate pristup prirodnom svjetlu, odaberite svijetle žarulje i postavite ih na strategijska mjesta u stanu kako biste osvijetlili sve kutke.
Pregledna organizacija
Održavanje stvari uredno organiziranima može učiniti čuda za proširivanje prostora. Iskoristite kutije, košare i ladice za spremanje stvari i držite ih van vidokruga. Ovo će stvoriti dojam čistoće i prostranosti, čak i u malom prostoru.
Odaberite svijetle boje
Boje imaju veliki utjecaj na percepciju prostora. Kada uređujete mali stan, birajte svijetle boje za zidove, podove i namještaj. Bijela, bež, svijetlo plava ili svijetlo zelena su odlični izbori jer reflektiraju svjetlost i stvaraju dojam prozračnosti.
Također, možete koristiti svijetle tonove za detalje poput jastuka, prekrivača ili ukrasnih predmeta kako biste dodali malo boje bez da opterećujete prostor.
Minimalizam
Manji prostor izgleda vizualno veći kada je uredan i minimalistički uređen. Smanjite količinu namještaja i ukrasa na minimum. Odaberite funkcionalne komade namještaja koji su estetski privlačni, ali ne opterećuju prostor.
Minimalistički stil uređenja stvara dojam prostranosti i olakšava kretanje kroz prostor.
Prostor za rad
Ako radite od kuće, važno je osigurati prostor za rad u malom stanu. Razmislite o postavljanju stola s preklopnom funkcijom koji možete sklopiti kada ga ne koristite. Također, koristite vertikalni prostor za pohranu radnih materijala i organizaciju.
Otvaranje prostora pregradama
Ako vaš mali stan ima pregrade koje stvaraju zatvorene prostore, razmotrite mogućnost uklanjanja ili smanjenja tih pregrada kako biste stvorili otvoreniji prostor. To će stvoriti dojam kontinuiranog prostora i poboljšati protok svjetlosti i zraka.
Uređivanje malog stana može biti izazovno, ali uz kreativnost i pametno planiranje, možete stvoriti funkcionalan i prostran prostor. Iskoristite ove pametne trikove za proširenje prostora, prilagodite ih svojim potrebama i stvorite svoj mali raj.
Interijeri
Boho stil: Inspiracija i savjeti za uređenje prostora s boho šarmom
Boho stil, skraćenica od “bohemian”, je popularan dizajnerski stil koji privlači sve veću pažnju svojom jedinstvenom kombinacijom udobnosti, topline i razigranosti.
Inspiriran slobodnim duhom umjetnika, nomada i putnika, boho stil stvara atmosferu koja je opuštena, prirodna i šarmantna. U ovom članku istražit ćemo neke ključne elemente boho stila te pružiti inspiraciju i savjete za uređenje prostora s boho šarmom.
Kolorit
Boho stil obiluje bogatim i raznolikim koloritom. Slobodno se poigravajte s jarkim i toplim bojama poput narančaste, crvene, žute, smaragdno zelene i tirkizne. Također, prirodne boje poput smeđe, bež i zemljanih tonova mogu pružiti osjećaj ravnoteže i topline.
Teksture
Teksture su ključne za postizanje autentičnog boho izgleda. Koristite različite tkanine, poput šarenih jastuka, presvlaka, tepiha od prirodnih vlakana poput jute i sisala te zavjesa od laganih tkanina. Drveni namještaj i pleteni predmeti također dodaju dozu teksture.
Biljke i zelenilo
Dodavanje biljaka i zelenila u prostor donosi osjećaj svježine i povezanosti s prirodom, što je karakteristično za boho stil. Odaberite različite vrste biljaka, poput visećih kaktusa, paprati i cvjetova, i postavite ih na različite lokacije u prostoru.
Mješavina stilova
Boho stil se temelji na mješavini različitih stilova. Ne bojte se kombinirati različite uzorke, materijale i stilove namještaja. Reciklirani ili vintage komadi namještaja mogu dodati autentičnost i karakter prostoru.
Umjetnost i detalji
Dodavanje umjetnosti i zanimljivih detalja je važan dio boho stila. Postavite galeriju slika ili okvira na zid, izložite ručno izrađene predmete ili suvenire s putovanja te koristite zanimljive svjetiljke i svijeće kako biste stvorili toplu atmosferu.
Boho stil je izvanredan način da se izrazi kreativnost i osobnost u uređenju prostora. Slijedeći ove inspiracije i savjete, možete stvoriti prostor s boho šarmom.