Uređenje interijera
Odlično rješenje za svaki prostor – Stretch stropovi
I u ovoj sezoni donosit ćemo vam nove trendove, kako one u uređenju interijeru tako i one u gradnji. Trendi rješenje za svaki interijer mogu biti stretch stropovi.
I u ovoj sezoni donosit ćemo vam nove trendove, kako one u uređenju interijeru tako i one u gradnji. Trendi rješenje za svaki interijer mogu biti stretch stropovi.
Šta su to stretch stropovi
Oni su lijepi, praktični i u jednom danu mogu obogatiti svaki interijer. Stoga i ne čudi da su se upravo stretch stropovi nametnuli kao trend u uređenju interijera.

Stretch stropovi su izrađeni od tanke PVC folije ili tkanine s poliuretanom. Po rubu folije se zavari jedna guma, takozvana harpun ili keder, ona se montira u profile koji idu samo po okviru sobe.
Prednosti stretch stropova
Zbog svoje težine od svega 150 grama po kvadratnom metru, ova folija ne opterećuje nosivu konstrukciju, a može se montirati u komadu do čak 150 kvadrata.

Klasični strop od 10, 20, 30 kvadrata može se riješit u pola dana. Ta folija se dobro zagrije do nekakvih 50, 60 stupnjeva i onda se popusti i kad se napne ona napravi idealno ravnu površinu’, kaže Dmitrii Serdiukov izvođač stretch stropova.
Koja je antistatička pa se za nju ne lijepi prašina. Istovremeno je vatrootporna, otporna na vlagu i gljivice te štiti od poplave.


‘Stretch strop izdržava 150 litara po kvadratnom metru. Čak već sam imao nekoliko slučajeva tu u Hrvatskoj, i stvarno taj strop on je zaštitio cijelu kuću od poplave. Mi smo došli, ispustili smo vodu, zagrijali tu foliju i ona se opet vratila u prvobitno stanje’, tvrdi.
Tvornička garancija im je 15 godina, međutim mogu služiti i 30 godina, tvrdi nam Dmitri koji je došavši pred 10 godina u Hrvatsku shvatio kako kod nas nema službenog naziva za ovakve stropove.
Osim što će i nakon 10 godina izgledati kao nov, stretch strop će u svaki prostor unijeti nešto posebno i vizualno ga povećati, bilo da se radi o verziji s printom ili bez njega.

Opcije stropova
‘Bilo koja folija može se printat, ali najbolja je opcija kad se printa poluprozirna folija. Znači poluprozirna folija je namijenjena taman za te svijetleće stropove i ona propušta svijetla. I znači kad upališ svjetlo onda slika dobije nekakvu dubinu, izgleda puno ljepše. Znači ispod tog stropa montira se led rasvjeta. Montira se svakih 10-15 centimetara da bude ravnomjerno osvijetljen taj strop’, kaže.
Pa se tako stretch strop može koristiti i kao osnovna rasvjeta što je posebno preporučljivo u kuhinji u kojoj će svaki centimetar biti ravnomjerno osvjetljen te će time i kuhanje biti lakše.
Druga opcija je ugradnja klasične rasvjete.


‘Onda mi napravimo jednu malu laganu podkonstrukciju, onda izrežemo rupu u toj foliji i kroz tu rupu ugradimo bilo koju vrstu lampice ili luster. Tako da sve se da ugradit i napravit s tom folijom. Isto ko i s klasičnim stropom’, tvrdi.
Ispod platna stretch stropa moguće je montirati i toplinske te zvučno izolacijske materijale, a ono što uza sve navedene prednosti doista oduševljava je raznolikost efekata i paleta boja, mogućnost montiranja u baš svaki interijer i pristupačna cijena.
Stilovi uređenja
Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.
Što je tihi luksuz?
Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.
Ključne karakteristike tihog luksuza su:
- Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
- Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
- Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
- Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
- Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora
Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?
Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?
Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.
- Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
- Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
- Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
- Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
- Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
- Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?
Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.
Predstavljamo dom
Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata
Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.
U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.
Funkcionalan raspored i povezanost prostora
Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.
Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.
Dnevni boravak s naglaskom na udobnost
U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.



Hodnik – najdraži dio stana
Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.
„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.
Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.
Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza
U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.
Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.


Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda
Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.


Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.
Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju
Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život
Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.