Povežimo se

Predstavljamo dom

Stan inspiriran pticom kos!

Kao ptica kos. Crno s naglaskom na žuti kljun. Tako nam je arhitekt opisao svoju inspiraciju za uređenje ovog stana.

Dvosoban stan od 100 kvadrata

Crno bijela podloga sa žutim naglascima kreće odmah na ulazu u ovaj zanimljiv stan gdje se žuti tulipani ponavljaju u ozrcaljenim vratima koja udvostručuju mali hodnik. I ta je funkcionalna cjelina ovog doma otprilike jedini mali prostor. Jer ukupnih kvadrata mu ne nedostaje. A evo što je investitor tražio da se s njima napravi.

stan-inspiriran-pticom-kos

„Htio je da ovaj stan od 100 kvadrata izgleda hedonistički. Htio je totalnu suprotnost ovog stana kako je nekad bio. Nekad je imao puno prostorija, puno školskih hodnika. Investitor je htio minimalistički i što otvoreniji stan. Znači nekad četverosoban stan je postao dvosoban stan“, kazao nam je mag.ing. arhitekture Hrvoje Hanže Hanzlin.

Veliki dnevni prostor

Dnevni prostor je velik, ali naglasak u njemu je samo na jednom komadu namještaja.

Pod od mikro cementa i zid su ujednačenih boja upravo zato da bi se taj učinak mogao postići.

„Ovaj je namještaj zapravo nastao na način da je to hrvatski jedan proizvod koji su dosta dali naglasak na sam dizajn, tako da smo zapravo vukli tu boju recimo poput ptice kos, ona je sva crna, samo taj akcent je žuti kljun i iz tog razloga smo htjeli da ova žuta sofa bude ta koja će činiti akcent u ovom cijelom stanu“, ističe arhitekt.

Dnevni je prostor zanimljivo i povezan kuhinjom i odvojen od nje.

kuhinja-crna

„To je zapravo jedan element koji se proteže kroz cijeli stan, te police sa tim elementima drvenog dijela. Ono što je zapravo bilo dosta bitno, da ovo bude isključivo fizička, a ne vizualna barijera za cijeli prostor tako da iako su jasno definirane zone dnevnog boravka, blagovaone i kuhinje, opet to ostaje i dalje jedan prostor koji je zapravo otvoren, ali vizualno odijeljen policama“, objašnjava arhitekt.

Kuhinja kao salon za primanje gostiju

„Tajna je u tome da se sakriju apsolutno svi nepotrebni prostori koji su u ovom prostoru, kroz ormare i ove elemente koji se nalaze u samom otoku. Ovaj otok je zapravo namijenjen da bude isto minimalistički, tak da je u prvom planu što se kaže, hrana i da zapravo ove plohe su dosta jednostavne za koristiti“, objašnjava arhitekt.

crna-kuhinja

Skrivena vinoteka

Metalna polica je na zid došla naknadno kako se priprema hrane ne bi pretvorila u obilazak otoka. Tu su svoje mjesto našle namirnice i detalji koji se najviše koriste u kuhinji. Osim u otoku i ormarima koji oblažu zid, spremište se našlo na još jednom mjestu.

skrivena-vinoteka

„Ono što nitko ne voli je da zapravo te neke prostore kao što su špajze, budu dominante, tako da smo mi napravili unutar tog jednog kuhinjskog elementa zapravo jednu skrivenu vinoteku. Zapravo, osobe, kad dođu ovdje, ne moraju odmah znati o čemu je riječ. Svatko kad vidi ovu skrivenu prostoriju se oduševi, tak da, taj mu je dio, nekako na kraju postane i najdraži dio stana“, ističe arhitekt.

Motiv žutog kljuna proteže se kroz cijeli stan

Žuti detalj kljuna malog kosa ponavlja se i u tapecirungu barskih stolica i on je dodatno naglašen zbog veće količine crnih elemenata u prostoru.

žute-barske-stolice

Spavaća soba veličine dnevnog boravka

Spavaća soba od 25 kvadrata slobodno može preuzeti ulogu drugog dnevnog boravka ovog zanimljivog doma.

velika-spavaća-soba

„Obzirom da je na južnoj strani, zamislili smo ju i kao mali dnevni boravak, di se može boraviti tokom cijelog dana. Za rad od doma i sad ovo vrijeme izolacija i svega, ova soba, osim kuhinje, ima sve što bi trebala imati“, kaže arhitket.

U njoj se ističe stol konzola koji je dizajn arhitekta. On skriva radijatore, a može služiti i kao radni, te stol za šminkanje tako da dvije osobe mogu paralelno funkcionirati za njim.

Zanimljiv razlog za odabir industrijske rasvjete

Posebna priča u cijelom prostoru je rasvjeta koja ima industrijske elemente. Razlog za to je praktične prirode. „Ova je zgrada rađena devedesetih godina, u doba kad su bili dosta moderni pred gotovljeni elementi, znači, gotovi zidovi, stropovi. Znači cijela zgrada je dolazila kao lego kockice. Taj beton je zapravo u tvornici napravljen i iz nekog razloga bilo ga je jako teško štemati. Tako da smo mi zapravo sve što smo radili, radili smo u tom nekom industrial looku. U cijelom prostoru je vidljiv taj element čelika“, pojašnjava arhitekt.

I svi su se ti elementi stopili u jednu zaokruženu cjelinu koja je pozadinska pozornica za pravu zvijezdu – žuti kljun malog crnog kosa.

kuhinja-crno-žuta

Predstavljamo dom

Kompletna renovacija obiteljske kuće – od podova do zidova

Renovacija doma uvijek je veliki izazov, a kada se stvari ne odvijaju po planu, proces može postati još zahtjevniji

kompletna renovacija obiteljske kuće

Renovacija doma uvijek je veliki izazov, a kada se stvari ne odvijaju po planu, proces može postati još zahtjevniji. Upravo to se dogodilo urednici emisije Jasmini Franjić, koja se prošle godine odlučila na potpunu preobrazbu svog doma.

Projekt je započeo s vizijom modernog, funkcionalnog i energetski učinkovitog prostora, a radovi su bili povjereni dizajnerici interijera koja je preuzela vođenje renovacije po principu “ključ u ruke”. No, nepoštivanje dogovorenih rokova dovelo je do toga da dizajnerica odustane usred projekta, ostavljajući stan bez podova i zidova.

Budući da povratka nije bilo, Jasmina je preuzela stvari u svoje ruke i, uz stručnjake iz različitih područja, uspješno dovršila transformaciju prostora.

Energetska učinkovitost na prvom mjestu

Kuća se sastoji od dnevne sobe, kuhinje i blagovaonice otvorenog plana, roditeljske i dječje sobe, kupaonice i odvojenog WC-a. Budući da je cilj bio smanjenje potrošnje energije i povećanje energetske učinkovitosti, Jasmina je odlučila implementirati nekoliko ključnih rješenja. Ugrađena je solarna elektrana kako bi stan dugoročno smanjio ovisnost o klasičnim izvorima energije. Također je postavljena dizalica topline koja omogućuje ekološki prihvatljivo i ekonomično grijanje prostora. Podno grijanje dodatno je unaprijedilo toplinsku ugodnost, osiguravajući ravnomjernu raspodjelu topline u svim prostorijama.

Ove odluke zahtijevale su temeljitu pripremu i građevinske zahvate, uključujući potpuno uklanjanje postojećih podova i prilagodbu instalacija.

Rušenje i građevinski radovi – novi temelji za moderan dom

Nakon što je kompletan namještaj izbačen, započelo je rušenje zidova i podova. Stare podne obloge uklonjene su kako bi se pripremila podloga za postavljanje podnog grijanja. Zid između hodnika i dječje sobe srušen je kako bi se prostor bolje iskoristio i dobio funkcionalniji raspored. U sobama su postavljene gipsane ploče visoke tvrdoće koje pružaju bolju zaštitu od buke i udaraca, dok su u kupaonici korištene vodootporne ploče kako bi se spriječilo upijanje vlage.

Budući da je u stanu bio problem s pritiskom vode, zamijenjene su i vodovodne instalacije.

Podne obloge – luksuzni vinil za izdržljivost i udobnost

Kada je došao red na podove, Jasmina se odlučila za luksuzni vinil koji se istaknuo kao najpraktičnije rješenje zbog svoje izdržljivosti, jednostavnog održavanja i estetskog dojma. Vinil je iznimno otporan na vlagu i habanje, što ga čini idealnim izborom za obitelji s djecom i kućnim ljubimcima. Njegova sposobnost zvučne izolacije dodatno poboljšava kvalitetu života u stanu, smanjujući buku koraka i doprinoseći ugodnijem okruženju.

Osim što je vizualno privlačan, vinilne obloge vrlo su jednostavne za čišćenje, budući da se održavaju usisavanjem i brisanjem vlažnim mopom. Pravilna priprema podloge bila je ključna kako bi se osiguralo dugotrajno i stabilno postavljanje ove podne obloge.

Namještaj po mjeri – funkcionalnost i maksimalna iskoristivost prostora

Kada su završeni građevinski radovi i postavljeni podovi, krenulo se u završnu fazu uređenja interijera. Ključan korak bila je izrada namještaja po mjeri, čime se osiguralo optimalno korištenje prostora i estetski sklad.

Vrlo je važno bilo precizno izmjeriti sve dimenzije i prilagoditi dizajn izvedivim rješenjima. Oslanjanje isključivo na estetski dojam može dovesti do funkcionalnih problema, pa je bilo nužno pronaći ravnotežu između dizajna i praktičnosti.

Ugradbeni ormari iskorišteni su za optimizaciju prostora, dok je kuhinja po mjeri omogućila maksimalnu iskoristivost svakog centimetra. Kombinacija jednostavnih linija i toplih detalja stvorila je skladan interijer koji je istovremeno moderan i ugodan za svakodnevni život.

Nakon tehničke razrade, proizvodnja namještaja odvijala se brzo i precizno, a montaža je završena u svega nekoliko dana.

Kako je završena renovacija – pogledajte u sljedećoj emisiji!

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Renovacija stana iz 60-ih: Spoj suvremenog dizajna i toplih detalja

Kako transformirati stan iz 60-ih u moderan, funkcionalan i topao dom?

renovacija stana Petra Gajski

Transformacija stana iz 60-ih godina može biti pravi izazov, ali uz pažljivo planiranje i kreativna rješenja rezultat može biti funkcionalan, moderan i vizualno privlačan prostor. Upravo to postigla je Petra Gajski, dizajnerica interijera, koja je vodila kompletnu adaptaciju ovog pedesetak kvadrata velikog stana.

Od neutralnih tonova u dnevnoj i spavaćoj sobi do hrabrih boja u kuhinji i kupaonici – svaki detalj pažljivo je osmišljen kako bi prostor bio maksimalno iskorišten, ali i ugodan za život.

Petra Gajski
Petra Gajski

Renovacija stana: Petra Gajski – funkcionalnost i estetika u jednom

Renovacija stana trajala je šest mjeseci, a cilj je bio pretvoriti stariji stan u topao, moderan i funkcionalan dom.

“Želja klijentice bila je imati što više skladišnog prostora, ali i kutke za opuštanje. Klupice ispod prozora u dnevnom boravku i spavaćoj sobi bile su posebno važan element. To je zahtijevalo prilagodbu instalacija i pomicanje radijatora,” objašnjava dizajnerica.

Osim toga, stan je prošao potpunu adaptaciju, uključujući obnovu podova, elektroinstalacija i novih zidnih rješenja.

Dnevni boravak morao je biti fleksibilan – osim što je centar obiteljskog druženja, trebalo je omogućiti i dodatno mjesto za spavanje. Zato smo dizajnirali prostrane garderobne ormare. Istovremeno ih razigrali ostakljenim dijelovima i otvorenim policama za knjige i dekoracije,” dodaje Petra Gajski.

Kako bi prostor djelovao elegantno i povezan, korištena je tapeta na TV zidu, a zid iza sofe dodatno je naglašen štukaturama.

“Budući da je prostor neutralan, bež tonovi dominiraju, a detalji poput štukatura i tapeta dodaju toplinu i vizualni interes bez preopterećenja prostora,” ističe dizajnerica.

Kuhinja i kupaonica – spoj odvažnih boja i pametnog dizajna

Jedan od najvećih izazova bila je mala, nestandardna kuhinja koju je trebalo učiniti funkcionalnom.

“Originalna kuhinja bila je smještena samo na jednom zidu i imala je vrlo malo skladišnog prostora. Projektirali smo L-oblik kako bismo osigurali više mjesta za uređaje i dodatne ormariće, a dio instalacija smo sakrili unutar elemenata ispod prozora,” objašnjava Petra Gajski.

Vizualno, kuhinja se ističe šahovskim podom od crno-bijelih pločica i kombinacijom plavih donjih ormarića i bijelih gornjih elemenata s ukrasnim ukladama.

“Dodali smo zlatne detalje i subway pločice koje svojim sjajem daju dojam dubine i elegancije,” dodaje dizajnerica.

Kupaonica prati sličan stil – zeleni tonovi i zlatni detalji povezuju je s kuhinjom i hodnikom.

“Najveći izazov bio je raspored – kupaonica je uska i duga, a trebalo je osigurati prostor za perilicu, sušilicu i umivaonik. Preciznim planiranjem uspjeli smo smjestiti sve elemente bez narušavanja estetike,” kaže Gajski.

Hodnik i spavaća soba – diskretna elegancija i praktična rješenja

U hodniku su ugrađena dva velika garderobna ormara, od kojih jedan skriva elektroormar i brojilo, dok drugi služi za jakne i obuću. Kako bi vizualno smanjili masivnost ormara, dodana je klupica za sjedenje i diskretna polica za ključeve.

“Jedan od zanimljivih detalja je maska od letvica na zidu, koja skriva radijator i instalacijske cijevi, ali ujedno ima integrirane skrivene vješalice,” otkriva dizajnerica.

Spavaća soba dizajnirana je u nježnim tonovima kako bi djelovala prozračno, s obzirom na njenu manju kvadraturu.

“Budući da je krevet zauzimao većinu prostora, koristili smo svijetle nijanse kako bismo prostor vizualno proširili. Ponovno smo implementirali klupicu ispod prozora za čitanje, dok je garderobni ormar osmišljen tako da maksimalno iskoristi prostor, ali ne dominira vizualno. objašnjava Gajski.

Poseban detalj u ovoj sobi je akustični panel iznad uzglavlja kreveta, koji osim estetske uloge, služi i kao zvučna izolacija.

“Ovakva rješenja često se koriste u hotelskim sobama, ali ovdje smo ih uspješno integrirali u privatni dom,” ističe dizajnerica.

Renovacija ovog stana pokazuje kako pažljivo planiranje, odabir boja i funkcionalnih rješenja može potpuno transformirati prostor. Kombinacija toplih tonova, hrabrih boja i inovativnih detalja rezultirala je domom koji je istovremeno suvremen, ugodan i maksimalno iskorišten.

Projekt dokazuje da je spoj estetike i funkcionalnosti ključan u modernom dizajnu interijera, a prilagodba prostora životnim navikama korisnika čini veliku razliku u kvaliteti svakodnevnog života.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice