Predstavljamo dom
Zavirite u renovirani stan tročlane obitelji
Adaptacija starih derutnih stanova često je vrlo izazovan posao. Ali kada je rezultat lijep i funkcionalan interijer, onda se svladavanje izazova svakako isplatilo.
U zgradi građenoj 1964. koja je zaštićena kao pojedinačno kulturno dobro smjestio se danas renovirani stan tročlane obitelji. No, nije uvijek odisao modernošću kao što je to danas slučaj. Vlasnica ga je kupila u originalnom stanju, što znači da se u njega nije previše ulagalo.
Otvoreni koncept

Pregradni zid između kuhinje i dnevnog boravka je srušen čime se dobio otvoreni prostor, a da bi se i dalje od njega mogao odijeliti spavaći dio, postavljena su klizna vrata.
Trebalo se riješiti i starog pohabanog drvenog poda. Novi je pod u potpunosti promijenio vizuru stana.

Koncipiran je na način da je zadržao dvije spavaće sobe, a dnevni boravak se manjim intervencijama može pretvoriti u dodatnu spavaću sobu. Obje sobe i dnevni boravak imaju izlaz na lođu čime se potpuno povezao unutarnji i vanjski prostor.

“Cijeli koncept interijera je rađen na način da bude što neutraliniji dizajn. Da sve intervencije budu rađene na način da se formira jedan okvir za svakodnevni život, ali i za povezanost s vanjskim prostorom”, pojasnio je arhitekt Željko Golubić. Upravo su zbog toga postavljene velike staklene stijene.
Stan povezan s prirodom

Za povezanost s prirodom pobrinule su se i brojne biljke čije prisustvo u interijeru ostavlja moderan i istovremeno smirujući dojam. Prisutne su u svim prostorijama doma, od kojih se posebno ističe kuhinja rađena po mjeri. Zidne obloge od keramičkih pločica su lajtmotiv koji se osim u kuhinji pojavljuje i u kupaonici. Njihova savršeno nivelirana izvedba s manjim nišama je bila keramičarima vrlo izazovna.

Naime, postojeći stropovi su bili neravni. Da bi taj problem riješili, napravili su spuštene stropove gotovo preko cijelog stana, a u prostoru kuhinje su ga dodatno snizili zbog ugradbene rasvjete i zbog ugradnje odvoda nape.

I dok je šank u kuhinji osmišljen kao dodatni radni prostor prilagođen današnjim uvjetima rada od doma, pojedini elementi u dnevnom boravku su skriveni, poput klima uređaja.

A nekoć zasebni, kupaonica i wc, integrirani su u jednu cjelinu. A u unutrašnjosti kupaonice, izgrađena je mala oaza opuštanja.
Velikim ogledalom vizualno je povećano predsoblje ovog stana od 80-ak kvadrata. PVC stolarija koja je na zatvorima je tu jedina privremeno rješenje, jer će vlasnici u sklopu temeljite obnove zgrade postaviti drvenu. Sve u stanu je napravljeno po mjeri da zadovolji funkcionalne i estetske zahtjeve mlade obitelji. I to vrlo uspješno!
Predstavljamo dom
Kreativna rješenja u 55 kvadrata: Adaptacija stana za obitelj glazbenika
Stan od 55 kvadrata kao izazov i inspiracija

Nakon povratka s ISH sajma u Frankfurtu, ekipa Dom na kvadrat posjetila je stan od 55 kvadrata u kojem živi tročlana obitelj. Pred arhitekticom je bio izazov – pronaći dodatnu sobu za dijete unutar stana od 55 kvadrata. Rješenje je osmislila Gordana Đerić, koja je prepoznala potencijal već pri prvom obilasku.
„Prva ideja mi je bila srušiti ostavu i dnevni boravak izvući u ostatak hodnika, dakle smanjiti hodnik i povećati zajednički prostor“, pojašnjava Đerić. Tako je nastala nova roditeljska soba na mjestu blagovaonice, a otvoreni dnevni prostor sada je središte stana.
Glazba, rad i mir – sve to stane u stan od 55 kvadrata
Budući da su stanari glazbenici, rješenja su morala biti i funkcionalna i akustički promišljena. „Pregradili smo dnevni boravak kliznim prozirnim vratima, što se pokazalo kao dovoljna zvučna izolacija. Kad gospođa svira, ne čuje se na hodniku i susjedi nemaju prigovora.“
Neočekivana prepreka pojavila se već u prvoj fazi adaptacije: „Kad smo srušili ostavu, naišli smo na cijev za slivne vode koja se proteže roz cijelu zgradu.“ Umjesto uklanjanja, odlučili su je obložiti siporeksom i tretirati kao dizajnerski element.


Pametan raspored za maksimalnu funkcionalnost
U malom prostoru skladišni kapaciteti su ključni. „CD-ovi i ploče morali su biti izloženi – to nije bila želja, već imperativ“, prisjeća se arhitektica. Ormari su rađeni po mjeri, kao i dva radna mjesta – jedno u dnevnom boravku, drugo uklopljeno u spavaću sobu.
Radni stol i blagovaonski stol izrađeni su od istog materijala, što prostor vizualno povezuje. Kuhinja je bijela i neupadljiva, s retro crvenim frižiderom i šankom koji zaokružuju izgled.

Nema klub stola – više prostora za život za stan od 55 kvadrata
U 55 kvadrata, svaka odluka nosi težinu. „Klub stolovi u malim prostorima samo smetaju“, kaže Đerić. Umjesto toga u prostoru su sada dva manja stolića koji se mogu premještati ovisno o potrebi.

Za podove je odabran laminat u uzorku riblje kosti, koji vizualno podsjeća na klasičan parket, ali je praktičniji i dugotrajniji.
Zid s osobnošću i kupaonica bez kompromisa
Jedan zid dnevnog boravka krasi vitrina s kolekcijom figurica, umjesto tipičnih komercijalnih slika. „Vlasnik ih skuplja cijeli život i želio ih je izložiti. Tako smo prostoru dali osobnu notu.“

Kupaonica je zadržala izvorne gabarite, no dobila je prepoznatljiv dizajnerski potpis: crna staklena stijena od poda do stropa zamijenila je klasične tuš-pregrade i prečke, čime se postigla čistoća linija i praktična funkcionalnost.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.