Uređenje interijera
Stan po kojemu se prolila umjetnička duša
Posjetili smo stan otvorenog plana u kojem se na svakom koraku otkrivaju nove vizure i kolorističke kombinacije te inovativna rješenja.
Osamdesetak kvadrata stana otvorenog plan sastoji se od dnevnog prostora s integriranom kuhinjom i blagovaonicom te odvojenih intimnijih prostorija spavaće sobe i kupaonice. Krasna arhitektura omogućila je dizajnerici interijera stvaranje kreativnog životnog prostora prilagođenog vlasniku.
Cijeli sam prostor zamislila kao nekakvo umjetničko djelo kroz koje se osoba koja živi stalno kreće. I krećući kroz te zone, upija tu ustvari emociju i atmosferu svake boje koja emanira sa zidova, rekla je Iva Pavičić, dizajnerica interijera.
Industrijski dizajn
Ideja uređenja počela je industrijskim dizajnom koji je utoplila zanimljivim koloritom kroz različite teksture.
Glavna ideja je bila funkcija klijenta, znači način njegovog života, kako provodi dane i večeri te naravno, prema tome smo onda, pogotovo ovu veliku zonu boravka, blagovaonice i kuhinje i tog radnog kutka organizirali da bude što funkcionalniji. Meni je jako važna ta protočnost kroz prostor, da se stvori dobro kretanje, da svaka zona ima dovoljno mjesta, a opet s druge strane, jedna od važnih stvari naravno, visoka razina estetike plus nekakvi osjećaj doma, rekla je Iva Pavičić za Dom na kvadrat.
Dvije velike površine zidova uključujući skrivena vrata obrađene su tehnikom nanošenja mikro cementa, što je u prostor unijelo dodatnu teksturu.
Mikro cement je odabran zbog svoje otpornosti. Uži je hodnik pa bi se klasična boja brzo oštetila. Dakle, krenuli smo od funkcionalnosti, a naravno estetika i ta blaga promjena iz tona u ton tog samog mikro cementa daje još nekakav dodatni dinamizam, izjavila je Iva Pavičić iz dizajnerskog studija Eter Art.
Snažne boje
Za kompletan prostor odabrane su snažne boje zanimljivih kombinacija i tekstura koje ističu karakter stana, a pažljivo odabrani tonovi daju suptilan dojam prolaska iz jedne zone u drugu.
Kuhinja rađena po mjeri ima radnu plohu od laminama, a na nju se nastavlja radni stol, što je došlo iz potrebe klijenta te njegovih životnih navika. Ormarići od medijapana u dvije boje istaknuti su zanimljivim izborom okomito postavljenih pločica.
Keramičke pločice su, iz estetskih razloga, postavljene samo na manji dio površine iza kuhinje, a radi lakšeg održavanja, zid je obojan perivom bojom.
Zona dnevnog boravka odiše atmosferom dobre zabave čemu je i prilagođena.
Ono što recimo je možda malo neobično je da nema klasičnog blagovaonskog stola u glavnom postavu ove prostorije, već je šank napravljen kao nekakva zona okupljanja i za objedovanje. A kada je vrijeme za nekakvo veće društvo i tako, za to postoji multifunkcionalni stolić, niski stolić u boravku koji se vrlo lako pretvara u visoki stol za blagovanje za više od šest osoba, objasnila je Iva Pavičić.
Inovativna vješalica
Inovativno rješenje dizajnerice interijera je vješalica napravljena od brodskog konopa koja se ističe u prostoru i upotpunjuje s policom u hodniku.
Polica u hodniku je otpočetka bila ideja da bude funkcionalna, da se odmah čim se uđe u stan može nešto odložiti, a također se kroz prostor povremeno pojavljuju komadi drveta, poput te police u hodniku ili noćnog ormarića koji je kao komad od panja, rekla nam je Pavičić.
Kroz intimniji dio stana protežu se slične palete boja i materijala. Posebnost spavaće sobe je krevet rađen po mjeri s daskom kao uzglavljem te kožnim remenima uz koje vise lampe zanimljivog dizajna.
Kupaonici atmosferu daje različita osvijetljenost i keramičke pločice koje se svojim izgledom reflektiraju na limove velikih tvorničkih hala.
Unikatne ideje, hrabar izbor boja te estetska osviještenost klijenta i dizajnerice, ovaj stan čine posebnim.
Dekoracije i detalji
Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke i cvijeće za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone
Živo zelenilo i flora prekrasan su i svijetao dodatak svakoj prostoriji, a ove božićne biljke su najpopularnije na našim prostorima.
Neke od njih, poput božićnog kaktusa, traju godinama, dok su druge, poput božićnih zvijezda, najbolje uživati samo tijekom blagdanske sezone. Kako biste osigurali da vaša biljka traje i nakon Nove godine, odaberite onu u dobrom stanju – bez osušenih ili požutjelih listova, a zemlja ne bi smjela biti suha i tvrda. Uklonite ukrasnu foliju koja je obično preko posude iz vrtića ili napravite rupe u njoj kako bi mogla otjecati voda i, naravno, provjerite da ispod posude ima tanjurić. Ako želite, stavite biljku u dekorativnu posudu, ali presađivanje nije nužno.
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone.Opskrbite se ovim prekrasnim biljkama za svoje blagdansko ukrašavanje i naučite osnovne savjete i trikove kako da uspijevaju tijekom cijele sezone.
1. Božićna zvijezda
Božićne zvijezde su gotovo postale simbol za ovaj blagdan. Iako su jarkocrvene božićne zvijezde desetljećima bile popularne, danas postoji mnogo lijepih nijansi, od krem bijele do intenzivno ružičaste, pa ćete sigurno pronaći onu koja odgovara vašem dekoru.
Savjeti stručnjaka za održavanje božićne zvijezde
Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu. Kod kuće ih smjestite na mjesto s neizravnim svjetlom, daleko od grijača. Dobra vijest je da zahtijevaju vrlo malo održavanja: zalijevajte ih samo kada površina zemlje postane suha! Ponovno cvjetanje može biti izazovno, pa ih uživajte gledati ove godine i kompostirajte nakon blagdana.
2. Imela
Iako postoji rasprava o njezinu točnom podrijetlu, imela je postala božićni ukras za vrata u Engleskoj tijekom 18. stoljeća. Ako birate svježi snop u trgovini, tražite grančice koje imaju najmanje šest manjih grana, duge i živahno zelene listove te savitljive stabljike (ako se lako savijaju, znači da su svježe). Ne brinite ako nema bobica – one nisu pokazatelj zdravlja biljke.
3. Bromelije: Božićne biljke koje žive i nakon Božića
Zahvaljujući sjajnim zelenim listovima i velikim, jarkocrvenim cvjetovima, bromelije su idealan blagdanski ukras – pogotovo zato što ne zahtijevaju stalnu sunčevu svjetlost i ne opadaju! To znači da se ne morate brinuti o neredu ili obrezivanju. Imaju i mali korijenski sustav kojem ne smeta ostati u istoj posudi. To znači da ih možete lako smjestiti u dekorativnu posudu, samostalno ili u kombinaciji s drugim božićnim biljkama, za zadivljujući blagdanski aranžman!
4. Amarilis
Amarilis je prekrasan, elegantan cvijet koji se često daruje zajedno s lukovicom, dekorativnom posudom i sadnim medijem. Dovoljno je zaliti, smjestiti na svijetli prozor i čekati šest do osam tjedana da cvijet procvjeta. Svakodnevno okrećite posudu kako biljka ne bi naginjala prema svjetlu i postala nestabilna. Lukovicu svakako sačuvajte za iduću godinu, no kao i kod božićne zvijezde, ponovno cvjetanje zahtijeva nešto truda. Držite amarilis podalje od kućnih ljubimaca, jer su i biljka i lukovica otrovni.
Ove omiljene sobne biljke mogu ozbiljno naštetiti vašim ljubimcima
5. Božićni kaktus – još jedan primjer božićne biljke koja živi desetljećima
Božićni kaktusi svugdje su prisutni tijekom blagdana, a ova povoljna biljka izvrstan je izbor jer može živjeti desetljećima. Osigurajte mu difuzno svjetlo i zalijevajte ga samo kada je površina zemlje suha. Nakon blagdana ulazi u razdoblje mirovanja. Kako biste ga potaknuli da ponovno procvjeta iduće godine, pobrinite se da od kraja rujna nadalje noću bude u potpunom mraku. To će mu pomoći da razvije cvjetne pupove i ponovno zablista za blagdane.
Kućanski uređaji
Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?
Dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske
Odabir sušilice rublja ovisi o broju članova kućanstva, učestalosti korištenja te preduvjetima koji trebaju biti zadovoljeni. Koji su to preduvjeti i koje vrste sušilica postoje, donosi vam Pevex.
Sve sušilice rublja rade na principu upuhivanja zagrijanog zraka kako bi uklonile vlagu, a dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske.
“Znatna razlika između ventilacijske i kondenzacijske sušilice je ta da kondenzacijska prikuplja svu tu vodu i svu tu paru prilikom sušenja u jedan njezin spremnik koji se naravno, nakon svakog sušenja, mora ispraznit.
A ventilacijska prilikom sušenja tu paru i tu vodu, prilikom sušenja tjera van kroz ventilaciju.”, navodi Marijan Tomkić, prodajni savjetnik u Pevexu.
Ventilacijske sušilice su jeftine za kupnju, ali skupe za korištenje
Ventilacijske sušilice su najbolja opcija ako ćete sušilicu koristiti tek povremeno. Ako koristite solarnu električnu energiju, tada veća potrošnja ne stvara problem.
“Kondenzacijska košta više, iz razloga zato što ima prednost u manjim prostorijama. Ako vi nemate ventilaciju u svojoj kući ili prostoriji gdje ćete sušiti veš, neće moći biti ventilacijska tamo, može biti jedno kondenzacijska. Uz to, kondenzacijska postoji i sa toplinskom pumpom.
Gdje možete još više uštedjet na energiji, to jest potrošnji na energiju u svakodnevnom korištenju sušilice.
Kondenzacijska sušilica s toplinskom pumpom štedi energiju. Zbog toga što grijači ne dolazi iznad 50 i 55 stupnjeva. Iz tog razloga štedi energiju, ništa drugo. Košta malo više od ostalih kondenzacijskih sušilica koje nemaju toplinsku pumpu.”, pojašnjava sugovornik.
Odabir sušilice ovisi o broju članova kućanstva
Za jednog ili dva člana, dovoljna je sušilica kapaciteta 6 do 7 kilograma, a za veće obitelji dostupne su one kapaciteta 15 kilograma. Većina korisnika izvadi rublje iz perilice i stavlja ga ravno u sušilicu zbog čega je dobro uskladiti kapacitete sušilice s perilicom.
Svaka sušilica ima svoj određeni kapacitet i ako imate dobru perilicu, ona će dobro iscentrifugirat tu odjeću, tako da će vrijeme sušenja biti kraće.
Za sušilicu je jako važno da se u nju ne stavlja mokra odjeća, a kako ističe sugovornik, ona će tada biti preopterećena, naravno ako imate sušilicu od 7 kilograma, vi ćete staviti sušit mokru, mokru odjeću, jednostavno se neće moći pokrenuti. Doći će do kraćeg roka trajanja same sušilice.
Energetska efikasnost sušilice
Budući da su sušilice u osnovi jednostavni uređaji, one su relativno lagane, što znači da se mogu postaviti na perilicu, kako bi se uštedjelo na prostoru. Svaka od njih dolazi s nekoliko programa za različite tkanine. Od vune do svile i pamuka, ali to ne znači da se baš sva odjeća može sušiti u sušilici već treba provjeriti oznaku za njegu odjeće.
Previsoka temperatura za sušenje mogla bi smanjiti vašu odjeću zato uvijek odaberite najprikladniji program za sušenje. A da bi sušilica brže bila gotova, prilikom pranja koristite najveću brzinu centrifuge. Prilikom odabira sušilice, svakako obratiti pažnju na energetsku efikasnost.
“Ventilacijske općenito imaju C razred, najviše potrošnje zato što najduže rade. S toplinskom pumpom znatno manje, one su inače razred A++, baš zato što imaju manju potrošnju, i imamo kondenzacijske sušilice A i +++ gdje imaju i toplinsku pumpu i inverter motor. Inverter motor je inače motor bez četkica, poznato nam je više i na perilicama rublja.”, dodao je Tomkić.
Bubanj sušilice mijenja smjer kretanja u redovitim intervalima radi ravnomjernijeg sušenja i smanjenja zapetljanja odjeće, a nakon svakog sušenja treba očistiti filter od dlačica.