Arhitektura
Projekt studentskog naselja u Ateni
Može li studentsko naselje postati prototip za urbane stambene zajednice budućnosti?

Koncept
Fakultetsko iskustvo tranzicijska je faza u našim životima. Učimo i razvijamo mnoge navike i vještine koje ćemo ukomponirati u našu svakodnevnicu tijekom tih godina. To je razdoblje kada bi trebalo početi implementirati stečena znanja o doprinošenju društvu, suradnji s drugima na zajedničkim ciljevima i brizi za našu zajednicu i okoliš. Vidimo naš projekt kao način da se privuče i potakne energija i mašta današnjih studenata te da ih se inspirira mogućnostima za razvitak zelenih zgrada i zajednica u Ateni, ali i diljem svijeta. Oformljeni svojim studentskim iskustvima, nadamo se da će ta stečena znanja i entuzijazam širiti u budućnosti gdje god se našli.
Koncept ovog projekta je onaj urbanih kuća na drvetu. Kuće na drvetu su zabavna mjesta koja prkose gravitaciji i približavaju stanare prirodi. Projekt studentskog naselja tvori zaštićene oaze, mjesta za bijeg koja osvježavaju duh te su dizajnirana kako bi inspirirala i veselila.
Konstrukcija
Projekt čini modularni sistem koji se može prilagoditi obliku i dimenziji zemljišta, kako bi zadovoljio građevinske regulative u Ateni. Osnovu sustava čini držak (nalik na deblo drveta) koje sadrži vertikalnu cirkulaciju i sve vertikalne sisteme. Stanovi se granaju od “debla”, a vertikalni i horizontalni zeleni pokrov obavija zgradu formirajući zaštitnu strehu.
Zgrada predstavlja simbiozu prirode i tehnologije. Istovremeno se koriste prirodne tehnike grijanja i hlađenja zgrade i napredne tehnološke ideje čijom će implementacijom studenti steći nova, korisna znanja. Zgrada je zamišljena kao samoodrživi objekat koji bi energiju dobivao putem fotonaponskih panela, dok bi prirodno hlađenje i ventilacija miimalizirali količinu potrebne energije. U brojnim vrtovima, terasama kao i na krovu stanari mogu i uzgajati hranu. Ova svježa, lokalno ugojena hrana još je jedna od brojnih mogućnosti koje pruža zelena gradnja.
Promatrajući zgrade s ceste, one odišu životom i svježinom. Zeleni paneli su zapravo viseći vrtovi koji rashlađuju i pročišćavaju zrak. Jasmin bi primjerice poslužio kao idealna biljka za sadnju: krase ga mirisni cvjetovi, pruža hladovinu i toplinsku izolaciju ljeti, a zahtjeva minimalnu njegu i male količine vode. Zelena struktura integrirana je s biljkama i tvori dinamičnu skulpturu koja se neprestano mijenja zajedno s godišnjim dobima. Krov je istovremeno funkcionalan i estetski lijep. Zimi, kad bilje izgubi svoje lišće, zrake sunca slobodnije bi ulazile u zgradu te zagrijavale zrak. Prozori funkcioniraju prema principu kretanja zraka – ljeti iz zgrade izvlače topao zrak te pružaju prirodnu ventilaciju tijekom toplih mjeseci. Sve prostorije u zgradi imaju prirodno svjetlo i ventilaciju čime se štedi energija.
Integracija s okolinom/reakcije
Glavna stablasta struktura i zeleni pokrivač ostali bi konzistentni pri projektiranju drugih zgrada u studentskom naselju, dok bi varirala veličina i broj prostorija, ovisno o broju studenata i veličini i obliku parcele. Ipak, nakon proučavanja opcija, zaključilo se da su zgrade s manjim brojem jedinica učinkovitije od onih koje bi sadržavale mnogo stanova, pošto bi se smanjila učinkovitost sistema. Pojekt stoga ostaje baziran na manjem broju stanova, ali efikasnijem sustavu.
Četvrt trenutno nema zelenih površina. Projekt stoga pruža horizontalne i vertikalne zelene površine koje bi ljepšale cijelu okolinu. Vrtovi bi se također mogli međusobno povezati te bi tako tvorili veću vrtnu zajednicu tj. park. U skladu s time, mnogi bi se krovovi sa svojim terasama također mogli povezati čime bi se stvorilo glavno mjesto za druženje i okupljanje studenata. Ipak, svaka zgrada može funkcionirati neovisno od drugih, ukoliko se spomenuto konekcije ne ostvare.
Zaključak
Svrha projekta je promovirati zajednicu, zelenu gradnju i kulturu življenja bez prepreka. Na ovaj način, studenti koji bi živjeli u ovakvoj zajednici, mogli bi crpiti ove ideje i iskustva i promovirati ih gdje god ih životni put nanese.
Autor: Erick Velasco Farrera, arhitekt
Arhitektura
Grad dug 160 km bez ulica i automobila
Putovanje s jednog kraja na drugi trajat će svega 20 minuta, a zagađenja neće biti.

Saudijski prijestolonasljednik, Mohammed bin Salman otkrio je planove za gradnju novog grada u Saudijskoj Arabiji koji bi trebao biti dugačak čak 160 km i zvati se Linija (the Line) ili linijski grad.
Ovaj mega grad sastojat će se od povezanih zajednica, odnosno gradskih modula koji će povezivati obalu Crnog mora sa sjeverozapadom Saudijske Arabije.

Neće imati ulice niti automobile, a sve što će njegovim stanovnicima trebati, bit će dostupno na pet minuta hoda.
S jednog kraja na drugi putovat će se podzemnom željeznicom. To putovanje ne bi trebalo trajati dulje od 20 minuta.

Ovaj mega grad koristit će samo obnovljive izvore energije, što je i jedan od ciljeva uzimajući u obzir veliko zagađenje zraka. A prema najavama, cijeli proces izgradnje bi trebao proći bez zagađenja okoliša.
Gradnja ovog grada trebala bi započeti do proljeća ove godine, a predviđa se da će do 2030. godine u njemu živjeti milijun stanovnika.
Arhitektura
Moderna krasotica u najelitnijem dijelu grada
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.

Jedna od najprestižnijih zagrebačkih ulica koja počiva pod Sljemenom – Pantovčak – desetljećima je dom brojnim obiteljskim kućama. Tako je udomila i ovu kuću koja ima divan panoramski pogled na šumu i grad.
Relativno strma i uska parcela uvjetovala je izgled ove kuće koja se nalazi na najvišoj točki parcele kako bi se najbolje iskoristio pogled na grad. Ograničenje u širini, nadomješteno je dužinom.
Cijela kuća, fasada i krov prekriveni su istim materijalom, tamno smeđim HPL pločama, koje čine njezin volumen kompaktnijim.
Pažljivo projektiran dnevni prostor

U prizemlju je smješten dnevni boravak u čijem se produžetku nalaze drvene terase, od kojih su neke natkrivene, dok su druge otvorene prema nebu.

Za razliku od dnevne sobe i blagovaonice, kontakt kuhinje i eksterijera nije toliko izravan. Iz tog razloga je iznad radne površine u razini s vrtnim travnjakom postavljen veliki kutni prozor. Stoga se čini da se radna površina, postavljena uz prozor, proteže prema otvorenom prostranstvu vrta.
Naglasak na rasvjeti
Glavni naglasak u interijeru je široka dvorana na dva kata koja ima funkciju hodnika, jer predstavlja glavnu poveznicu prizemlja i kata. Tim prostorom dominira viseće rasvjetno tijelo popularno nazvano artičoka, koje cijelom području daje jedinstvenu atmosferu.

Ugradbeni ormari u svakoj priči integrirani su u potpunosti u svoje okruženje bojom i materijalima, omogućujući tako minimalnu količinu vidljivog i pokretnog namještaja. Podovi od nauljene tikovine i bijeli zidovi stvaraju respektabilan temelj za bilo koju intervenciju u boji koja bi se mogla dogoditi u budućnosti.
Posebna pažnja posvećena je osvjetljenju soba. Prostori toaleta i garderobe osvijetljeni su stropnim svjetlima kako bi im pružili što više prirodnog i vrhunskog osvjetljenja.

Kotlovnica, fitness i wellness prostor i vinski podrum nalaze se u podrumu.
Garaža skrivena od pogleda

Na samom dnu kose parcele nalazi se garaža za dva automobila, koja je zakopana u zemljište i skrivena od pogleda. Čitava padina zadržava prirodni izgled travnate livade s vijugavim dijelovima zelenila. Uz prilazni put garaži sačuvane su voćke, zajedno s drvoredom čempresa.
Doticaji sa susjedima i ulicom riješeni su betonskim zidovima. Šetališta i prilazni putovi do kuće prekriveni su granitnim kockama.
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.