Povežimo se

Arhitektonski nacrti i 3D modeli

Kampus Borongaj – plan sustavnog gospodarenja energijom u okviru projekta

Krajnji je cilj projekta smanjiti potrošnju svih oblika energije i sukladno tome reducirati emisiju CO2 uz nepromjenjenu toplinsku, svjetlosnu i drugu udobnost korisnika energije.

Ovaj projekt ima za cilj uspostaviti sustavno gospodarenje energijom, što podrazumijeva skup planiranih mjera usmjerenih na optimizaciju potrošnje energije u različitim aspektima – od grijanja i hlađenja prostora do rasvjete i tehnoloških sustava. Fokus je na korištenju minimalne količine energije potrebne za zadovoljenje svih potreba, uz maksimalno iskorištavanje obnovljivih izvora i primjenu energetski učinkovitih tehnologija.

Campus Borongaj Dom2

Ključne faze implementacije mjera energetske učinkovitosti

U ovoj fazi projektiranja predviđene su mjere koje će se realizirati postupno, a usmjerene su na uspostavu informacijskog sustava za gospodarenje energijom i vodom. Sustav će omogućiti praćenje ključnih podataka o svakom objektu, uključujući:

  • Sustavi klimatizacije, grijanja, hlađenja i ventilacije
  • Glavni potrošači energije
  • Vrste dostupnih energenata
  • Planirana potrošnja energije i troškovi za energente

Konačan odabir energenata bit će temeljen na studijama učinkovitosti i društvenim smjernicama za provedbu mjera energetske učinkovitosti.

Naselje Borongaj Dom2

Održiva gradnja: Ključne mjere za energetsku učinkovitost

Planirana izgradnja naselja temeljit će se na principima održive gradnje, koristeći najnovija tehnološka dostignuća i ekološki prihvatljive materijale. Slijede ključne mjere koje će se primijeniti:

  1. Pravilna orijentacija i oblik građevine – optimizacija solarnih doprinosa za grijanje i osvjetljenje.
  2. Visoka razina toplinske zaštite – korištenje izolacijskih materijala koji minimiziraju gubitke energije.
  3. Energetski učinkoviti materijali i elementi – izbor građevinskih materijala koji su ekološki prihvatljivi i dugotrajni.
  4. Pasivni solarni sustavi – dizajniranje zgrada s pasivnim solarnim elementima za maksimalno iskorištavanje sunčeve energije.
  5. Niskoenergetsko ostakljenje – upotreba staklenih površina s niskim koeficijentom prolaska topline radi smanjenja toplinskih gubitaka.
  6. Učinkoviti sustavi rasvjete – primjena izvora svjetla visoke učinkovitosti (cca 100 lm/W) uz regulaciju ovisno o dnevnom svjetlu.
  7. Korištenje prirodnog svjetla – primjena svjetiljki koje preusmjeravaju vanjsku svjetlost u unutrašnje prostore bez električne energije.
  8. Vanjska rasvjeta napajana solarnom energijom – integracija fotonaponskih sustava za vanjsku rasvjetu.
  9. Održivi sustavi grijanja, hlađenja i ventilacije – korištenje obnovljivih izvora kao što su sunce, geotermalni izvori i biomasa (nakon detaljne analize dostupnosti i troškova).
  10. Aktivni solarni sustavi – postavljanje fotonaponskih sustava i korištenje OIE (obnovljivih izvora energije) u kombinaciji s kogeneracijom za proizvodnju topline i električne energije.

Stručni tim i suradnja

Projekt je razvijen u suradnji s renomiranim stručnjacima iz različitih područja:

  • Urbanizam: Aleksandar Bašić, arhitekt i specijalist za urbanizam.
  • Cestovni promet: Bojan Linardić, arhitekt i specijalist za prometne studije.
  • Arhitektura: Erick Velasco Farrera, arhitekt specijaliziran za arhitekturu.
  • Energetika: Janko Artuković, inženjer elektrotehnike i specijalist za energetiku.

Projekt je realiziran u suradnji s tvrtkom Arhidiz d.o.o., čime je osigurana potpuna integracija arhitektonskih, urbanističkih i energetskih rješenja.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice