Povežimo se

BIM – praktičan alat za gradnju zgrada gotovo nulte energije

Novo vrijeme traži nova rješenja – kvalitetno upravljanje podacima tijekom cjeloživotnog ciklusa zgrade izbjegava mogućnost nastanka pogreške te osigurava vjerodostojne informacije u svakom trenutku – BIM (Building Information Modeling)

Gradimo li pametno? Iz određenih razloga kvaliteta projekata arhitektonske ili građevinske struke u dijelu koji se odnosi na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu opada, a ovo je dodatno popraćeno neodgovarajućim izvođenjem samih radova. Što nam novo donosi EPBD direktiva?; Koji nas izazovi (barijere) očekuju uvođenjem nZEB standarda?; Što Fond ima u planu sufinancirati u ovoj godini (iz ETS sredstava)?; Koje projekte iz područja energetske učinkovitosti provodi Grad Zagreb?; Kako stanare uvjeriti da krenu u obnovu zgrada? – teme su koje je obuhvatio GREEN TALKS program pod nazivom: „BIM-om do energetske učinkovitosti – energetska obnova zgrada i nZEB“, održan u Zagrebu, u suradnji s Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a u okviru Zagrebačkog energetskog tjedna, 10. svibnja 2018. godine na lokaciji Tehnološki park, Paviljon 12 Zagrebačkog velesajma.

bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

GREEN TALKS prvenstveno je podržan od strane Grada Zagreba, člana Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, ispred kojeg je okupljene sudionike pozdravila Melita Borić ispred Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša te time i otvorila program.

Melita-Boric-bim-for-nzeb

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Dvije važne institucije podržale su program, a radi se o Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja RH, čiji je predstavnik održao prezentaciju na temu: „nZEB & energetska obnova zgrada kroz EU fondove“ te Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost RH, čiji se predstavnik obratio sudionicima na temu:  „Iskustva Fonda u provedbi projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu“.

GREEN TALKS su podržali i: Hrvatska udruga energetskih certifikatora, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Društvo arhitekata Zagreb, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Udruga upravitelj te Hrvatska komora arhitekata.

bojan-milovanovic-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Ispred Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc.dr.sc. Bojan Milovanović, održao je prezentaciju na temu: „Fit-to-nZEB & BIM“ u kojoj je istaknuo da je optimizacija ključna stavka uspješne realizacije i provedbe – od pravovremenog savjetovanja, optimizacije projektnog rješenja, nadzora, testiranja i informiranja korisnika zgrade, sve do monitoringa i eventualne korekcije. Milovanović je istaknuo problematiku upitne kvalitete izvedenih projekata koji se odnose na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu te navodi da su glavni uzroci problema sljedeći: nedostatak znanja uključenih dionika (cross-crafting), nedostatak vremena za međusobnu komunikaciju i koordinaciju te nepoštivanje redoslijeda izvođenja radova. Kao odgovor na navedene probleme, predstavio je projekt Net-UBIEP, koji nastoji doprinijeti povećanju energetske učinkovitosti u zgradama promoviranjem korištenja BIM-a tijekom cjelokupnog životnog ciklusa zgrade. Također, istaknuo je i problematiku nedostatka kvalitetnog stručnog građevinskog kadra, što nije problem samo za Hrvatsku, već je taj problem prepoznat u jako puno zemalja te osim što predstavlja potencijalan problem glede neadekvatne obnove, time je također usporen i cijeli proces izvođenja radova. Stoga je prezentiran projekt FIT-TO-NZEB, čiji je cilj povećanje kompetencija i vještina građevinskih djelatnika u području obnove postojećih zgrada na razinu G0EZ kroz jedinstvene programe edukacije razvijene od strane konzorcija.

Panel-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Kao dio GREEN TALKS programa održan je i okrugli stol na temu: „nZEB i obnova zgrada“, na kojem su sudjelovali: Melita Borić, Grad Zagreb; Zoran Veršić, Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Irena Križ Šelendić, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja RH; Jasmina Smokvina, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Dražen Pomper, Udruga upravitelja. Sudionici su prošli širok spektar tema vezan uz  nove nadopune EPBD direktive te planove Ministarstva i Fonda glede sufinanciranja i problematike koju donosi uvođenje nZEB standarda. Rasprava se otvorila na temu ne velikog broja obnova na području Zagreba te uzrocima. Dražen Pomper, ispred udruge Upravitelja, je istaknuo da je ključno utjecati na podizanje svijesti javnosti i stanara o  benefitima energetske obnove te da je potrebno puno dobrih primjera iz prakse i s terena jer opća javnost i dalje, nažalost ne percipira sve dodatne vrijednosti koje energetska obnova i zelena gradnja nude. Ključno je ostvariti integrirani proces u kojem je važno uključiti sve dionike, od nadležnih institucija koje informiraju, educiraju i daju poticaje, izvođača, kvalitetnih radnika, dostupnih tehnologija i znanja jer na kraju, ipak želimo osigurati izgrađeni okoliš visoke kvalitete, a to je moguće korištenjem učinkovitog projektiranja u kombinaciji s tehnološkim napretkom na svim razinama.

Sudionici-bim-for-nzeb-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Poduzeća koja su sudjelovala na GREEN TALKS-u edukativnim i promotivnim prezentacijama su: VELUX Hrvatska d.o.o. na temu: „Zdrava unutarnja klima nZEB zgrada“, Fibran d.o.o. na temu: „XPS od temelja do krova = NeZEBe“, TECE d.o.o. na temu: „Ušteda vode“, GEALAN d.o.o. na temu: „Energetski učinkoviti prozorski sustavi za nZEB“, Knauf Insulation d.o.o na temu:“Mineralna vuna u i na zgradama gotovo nulte energije“, Daikin Hrvatska d.o.o. na temu: „Klimatizacija jučer, danas, sutra“ te Firestone na temu: „Dugotrajnost ravnih krovova“.

U trećem dijelu programa, pod nazivom: „BIMom do energetske učinkovitosti“, predstavljeni su projekti: NetUBIEP, BIMcert, BhENEFIT, te je održana prezentacija na temu: “Istraživanje i razvoj e-burze energetske obnove u zgradarstvu i industriji”.

Stručne prezentacije održali su: Iva Kovačić, Tehničko Sveučilište Beč, na temu: „Building information modelling for building energy modelling – potentials and deficits (BIM for BEM)“ i Gianmarco Ćurčić Baldini, Baldinistudio d.o.o. na temu: „Energetske simulacije u BIM okruženju“.

Tražite još informacija o zgradama gotovo nulte energije? Potražite ih na našem YouTube kanalu!

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Uredite vrt i terastu kako biste u njima mogli nesmetano uživati

Ako vaš vrt treba malo ljubavi ili tek planirate urediti terasu ili okućnicu, uvijek su vam potrebni alati. Ako se pitate što vam treba kako biste stvotrili i održavali prostor koji volite, donosimo popis alata koji je svakome potreban za održavanje vrta.

Za početak je vrt potrebno vratiti u život nakon hladnog vremena, kiše i vjetra. Evo koji će vam alati pomoći:

Grablje: Osnovni predmet koji vam može puno pomoći i važan je alat za održavanje vrta, posbeno kada kosite i čištite lišće.

Tačke: Ako imate veliki vrt ili okučnicu, pametno ih je imati jer ćete lakše prenositi otpad i materijale.

Metla: Nema bolje pomoći za čišćenje terase i uklanjanja uporne prašine i lišća s podnih obloga. Metlu koju koristite za balkone i terase ipak nemojte koristiti i za čišćenje interijera.

Alat za uklanjanje korva: Ako vam korov uprorno raste u vrtu, alat koji ga uklanja će vam sigurno olakšati muke i pomoći vam da korov uklonite s korjenom.

Za održavanje površina

Gusto zelenilo je odlična pozadina za odmor tijekom dana ili ranu večeru u vrtu, ali kako bi trava i bilje izgledali savršeno, potrebno ju je održavati. Ovi alati će vam pri tome pomoći:

Kosilica: Danas ih je na tržištu puno, a one su intergalni dio održavanja travnjaka. Odaberite onu koja najviše odgovara vašim potrebana i olakšajte si posao održavanja.

Kako odabrati motornu kosilicu

Crijevo za vodu: Travi i cvijeću je potrebna voda i to često, a posao zalijevanja travnjaka ćete puno lakše obaviti ako imate dovoljno dugo crijevo kojim možete zaliti cijelu površinu.

Škare za vrtove: Ako je potrebno rubove travnjaka urediti, najlakše ćete to učiniti škarama koje služe upravo za tu svrhu.

Prozračivać travnjaka: Ovo tajno oružje za održavanje ukrasnih travnjaka jer će omogućiti prozračivanje travnjaka i dopustiti zraku i hranjivim tvarima da prodru do trave.

Za sadnju sjemena

Ako ste zamislili u svom vrtu svježe rajčice i krastvce, morate ih sami zasaditi. Osim dovoljno prostora za njih, potrebni su i određeni alati koji će vam pomoći da se vaš plan ostvari.

Lopatica: Radi se u osnovnom alatu koji je idealan za kopanje malih rupa u koje ćete staviti sjeme.

Lopata: Ona će poslužiti za rad na velikim površinama, ako želite premjestiti puno zemlje i mala vam lopatica ne može pomoći.

Vilica za vrt: Ona će vam poslužiti da uklonite korov, maknete višak zemlje ili poravnate površinu.

Za lakšu rezidbu

Koliko će vaša okućnica biti uredna ovisi i o tome koliko često uklanjate višak grana s vaših stabala. Ta navika neće samo utjecati na izgled vrta već ćete tako ukloniti grane koje nisu zdrave i dopsutiti novima da rastu.

Škare za vrt: Dobro će vam doći za uklanjje ocvalog cvijeća ili viška lišća i granćica.

Jurilica za laku košnju

Škare za rezidbu: Dovoljno su jaki da obrežu tvrde grane drveća i grmlja, ponekad debele i do dva centimetra.

Škare za grane: One imaju dovoljno dugu dršku kako biste lakše mogli dosegnuti i visoke grane.

Škare za živicu: Samo ime otkriva kako će vam poslužiti da se lakše obrežete ali i oblikujete svoju ukrasnu živicu.

Važno je odražvati alate kako bi dugo trajali

Ako se na njima nalazi zemlja, očisite alat nakon rada u vrtu. Sve vrste škara će s vremena na vrijeme zahtijevati da ih naoštirite, a to možete učiniti i sami.

Ne ostavljajte alat na hladnom i kišnom vremenu, pospremite ga u prostoriju koja je natrkivena. Ako nemate posebnu prostoriju za alat, dobro će poslužiti i kutije za pohranjivanje alata.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Kako odabrati motornu kosilicu

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu SOLO by AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. 

Motorne kosilice – klasik među kosilicama

Motorne kosilice su klasik među kosilicama, isključivo zbog komponenti iz kojih su izrađene i namijenjene su za velike površine, za zahtjevne zadatke. Način na koji mi radimo kosilice, ja bih krenuo od samog kućišta koje je prešano iz jednog komada, što nam omogućuje dugi vijek rada. Zbog iznimno visokog kućišta i iznimno širokog kanala izbacivanja, protok zraka je veći od 42 posto, s time punimo zadnji dio košare jer se trava izbacuje pod lukom, s obzirom na klasične kosilice koje guraju ravno travu u koš te nam nema u kanalu zaostataka od trave. 

Donji dio postolja kosilice je zaobljen što nam omogućuje glatko klizanje po površini, nema zapinjanja za travu i čak možemo kositi puno veću travu od nekog uobičajenog, klasičnog košenja di kosimo svakih sedam dana. Dakle, možemo si priuštit da nekad i zakasnimo pa kosimo svaka dva tjedna, rekao je Dejan Vrček, AL-KO prodajni savjetnik. 

Alat za iskusne vrtlare

Prednosti AL-KO motornih kosilica

Jedna od prednosti su ručke koje se jednostavno prilagođavaju svakom korisniku. 

Možemo ju spustiti ako smo niži, možemo ju podići. Ja ću za sebe staviti u ovaj položaj. I ona mi je spremna za korištenje. 

Kosilicu možemo podesiti na 7 razina, to nam je od dva centimetara do 9. Možemo kositi travu koja nam je već malo i prerasla pa možemo koristiti bočno izbacivanje u tom slučaju. Kad nam je niža trava, onda možemo malčirati, možemo sakupljati u koš ili stražnje izbacivat. To ovisi o preferencijama svakog korisnika. Uz to ovaj model nam nudi i mogućnost varijabilnog pogona, on se također može individualno odredit prema svakom korisniku. 

Jedna od funkcija koju možemo obavljati je malčiranje. Možemo ekološki vraćat pokošenu travu na njenu površinu i prihranjivati sami travnjak. Oni su sami po sebi malo zaobljeni da bi mogli vršiti to malčiranje i s druge strane nikad nije potrebno novi nož brusiti jer se udarni rub noža u samom početku košnje se on stvara na način da se miješa zemljom i udarni rub se na taj način stvara i daje nam dugovječnost samom nožu, dodao je Vrček.

Održavanje je ključ za dugovječnost

A za dugovječnost kosilice, bitno je održavanje. Da bi ju očistili, potrebno je podignuti kosište na najvišu razinu košnje, preklopiti ručke i podignuti kosilicu. 

U ovom položaju ćemo ju lako očistiti, naša preporuka je da se čisti ili rukavicom, nekom krpom ili četkom koja neće oštetiti kosište, koje mi u tvornici zaštitimo protiv hrđanja i kiselosti trave tako da kosište bude dugotrajno. Ono što mi preporučamo i na što treba obratiti pozornost je da nikako ne prskamo kosište iz sljedećeg razloga jer često korisnici često nakon što obave košnju, počnu prskati po zagrijanom pogonu, unutar se pogona se stvara kondenzacija i tada nam razrjeđuje mast koja nam je u pogonu i pogon će s vremenom zbog nekvalitetnog podmazivanja moguće da ima i neke probleme zbog toga, tak da moramo paziti na čišćenje kosišta, rekao je Vrček. 

Lakše pokretanje kosilice

Drugi model iz SOLO by AL-KO Premium serije ima dvostruko pokretanje, a to je rezultat jednog zanimljivog podatka. 

Europsko stanovništvo je sve starije, sve više su korisnice žene i omogućava im lakše pokretanje pomoću baterije odnosno pomoću klasičnog starta, objasnio je Vrček za Dom na kvadrat. 

Dejan nam je pokazao i kosilicu iz serije Easy. Karakteristična je po prednjem pogonu što omogućuje jednostavniju košnju oko prepreka u vrtu, kao što je drveće i kretanje po uzbrdici. 

Bilo da se radi o neravnim terenima, o velikim livadama ili velikim okućnicama, bilo da želite sakupljati travu u koš, bilo da želite malčirati, bočno izbacivati, AL KO će vam ponuditi kvalitetno rješenje. 

Jurilica za laku košnju

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice