Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Alat za iskusne vrtlare

Imate li veliki vrt, proljetni poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima.

Duži dani i lijepo vrijeme mame nas u vrt, a ožujak je doba kada treba obaviti proljetne poslove kako bismo svoje vrtove pripremili za nadolazeću sezonu. Da biste uklonili tragove zime u vašem vrtu, pripremite prikladan alat koji će omogućiti jednostavnije i brže obavljanje vrtnih zadataka.

Solo by AL-KO

“Za zahtjevne vrtlare i profesionalce, AL KO u asortimanu ima Solo by AL-KO sa akumulatorskim sustavom od 36 volti koji daju najbolji omjer snage i kapaciteta akumulatora kako bi vaš vrt izgledao potpuno fantastično. Solo by AL-KO ima cjelokupni asortiman. Sad ćemo koristiti naš takozvani multitool, višenamjenski uređaj di možemo više nastavka koristiti. Uz taj sustav imamo i kosilice, trimere, puhač lišća, šišač za živicu, dovoljno široki asortiman za svakog profesionalnog vrtlara.

Koji alat treba imati svaki vrtlar?

Tako da je SOLO by AL-KO profesionalni brend kojeg možete samo kod ovlaštenih trgovaca kupiti.” rekao je Joža Frljužec iz AL-KO-a.

Joža Frljužec

Kako izabrati novu kosilicu

Birate li novu kosilicu, nekoliko je čimbenika koje treba uzeti u obzir, a jedan od njih je udobnost.

“Gledamo naravno i po površini vrta. Jer imamo akumulatorske kosilice koje imaju kapacitet sa dva akumulatora sa 2 ampera da pokosimo do 1100 kvadrata.” kaže Fruljužec.

Za ovu manju površinu bila je dovoljna priključna kosa višenamjenskog uređaja, nakon čega je grabljama pokupljena pokošena trava.

Višenamjenski alat

Osim toga obavljeno je nekoliko osnovnih proljetnih poslova koristeći alat iz asortimana SOLO BY AL-KO.

“Ovi radovi koje smo sad radili su jesenski ili proljetni radovi za uređenje vrta, kao šišanje živice, obrezivanje grana, puhanje lišća je i u jesen i u proljeće kako bi staro lišće očistili, maknuli sa travnate površine kako bi trava opet lijepo nikla.”

Višenamjenski alat snažnog motora praktičan je akumulatorski pomoćnik koji osigurava ugodan rad uz minimalne vibracije. Zahvaljujući mnogobrojnim dodatcima, može se koristiti za razne poslove i na različitim visinama.

Popis proljetnih radova u vrtu

“Ovisi koliko produžetaka ubacite. Tako da imamo produžetke od metara, ako dodamo još metar ubacimo, možemo još više doći. Ajmo reći, na nekih 4, 5 metara bez problema možemo doći.”

Proljetnim orezivanjem bilo koje vrste živice potičemo rast mladica omogućavajući bolji prodor sunčeve svjetlosti. Grane Lovor višnje u ovom su vrtu orezivane SOLO by AL-KO škarama za živicu koje svojim moćnim  noževima mogu prerezati i vrlo debele grane.

“Ako nam mač ima duljinu od 25 centimetara onda smo u krajnjoj liniji ograničeni sa debljinom grana koju možemo presjeći od 25 centimetara.”

Koliko je snažna lančana pila sa zakretnom glavom priključena na osnovni višenamjenski alat, savršeno prikazuje lakoća kojom su odrezane debele grane magnolije. Kod orezivanja drveća bilo koje vrste važno je orezati unutrašnjost krošnje kako bi se dobila prozračnost.

Akumulatorski puhač

I za kraj uklanjanja zime iz vrta i sa staza, korišten je puhač lišća. Akumulatorski puhač omogućuje brzo i učinkovito čišćenje, a SOLO by AL-KO akumulatorski asortiman ima snažne baterije kojima ćete moći jednostavno i brzo urediti svoj vrt.

“Baterija traje ovisi o kapacitetu baterije. Imamo 2,5, 5 i 8 amperske baterije tak da recimo živicu možete i više od 90 minuta šišati u komadu sa jednom 8 amperskom baterijom.”

Vrtovi će se uskoro potpuno zazeleniti, a da ne bi izmakli kontroli, koristite kvalitetan alat za redovno održavanje.

“Solo by AL KO biramo jer vam daje veselje pri radu. “

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice