Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Popis proljetnih radova u vrtu

ALKOva serija 18 volti omogućiti će brzu i jednostavnu pripremu vrta za proljeće.

Kad je temperatura zraka 15 stupnjeva celzijusa, a tlo 5, vrijeme je za prve radove u vrtu. Sezonu ćemo započeti u vrtu površine oko 200 kvadratnih metara, gdje će se koristiti AL-KO uređaji iz asortimana 18 volti.

Specifičnost alata je da jedna baterija odgovara na sve uređaje. S time da odgovara i na druge proizvođače koji koriste baterije Bosch home and garden, rekao je Dejan Vrček prodajni predstavnik AL – KO-a.

Dejan Vrček

Orezivanje živice ili zelene ograde

Sada je idealno vrijeme za orezivanje živice ili zelene ograde. Ovdje su posađene Red Robin Fotinije za čije će se orezivanje koristit teleskopske škare s podesivom radnom glavom i ručkom.

Za orezivanje živice koristili smo škare za živicu također iz iste obitelji, 18 volti.

Njezina specifičnost je da je uravnotežena za lakše rukovanje. Noževi su dijamantno brušeni i laserski rezani što nam omogućuje precizan i čisti rez. Noževi se nalaze i na našim teleskopskim škarama za živicu, jedino što je kod njih prednost je da možemo dosegnuti puno veću živu ogradu nego što je to slučaj sa klasičnim škarama za živicu. Prosječno možemo nekih 4 metra visine njima dosegnuti i druga stvar, ono što je bitno, mobilni smo jer koristimo akumulatorske baterije.

Kod orezivanja živice na početku možemo biti malo hrabriji pa možemo živicu malo hrabrije orezati. Na taj način ju prozračujemo i potičemo rast mladica. Moramo kod živice pazit da nije prevelika temperatura i da sunce ne grije previše jer bi na taj način mogli oštetiti lišće i koji bi nam moglo izgorjeti.

Orezivanje drveća

Orezivanje drveća također se radi prije cvatnje, a bitno je orezati unutarnji dio krošnje da bi se dobila prozračnost. Koristit ćemo malu lančanu pilu koja je specifična po tom jer ima integriranu malu uljnu pumpu. Pumpa podmazuje lanac i čuva nam samu vodilicu i vijek trajanja lanca, ona je napravljena na način da bude kompaktibilna da se možemo uvući u samu unutrašnjost krošnje i da možemo oblikovat krošnju, prozračit ju, da može doprijeti sunce do nje i da može sama krošnja ojačat i dati nam mladice, objasnio je Vrček.

Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke

Radovi na travnjaku

Kad tlo uspije zadržati temperaturu od 10 stupnjeva, vrijeme je za radove na travnjaku, odnosno košnju.

Proljetnu pripremu tla u vrtu, radimo kako bi uspostavili vodo zračni režim. Rahlanjem poboljšavamo strukturu zemlje, pomažemo biljki da stvori čvrsti korjenasti sustav i da dobije sve potrebne hranjive tvari za daljnji rast i razvoj.

5 jestivih biljaka niskog rasta za raskošan vrt

Na početku kosimo travnjak na većoj visini, negdje oko 4 centimetara, na dijelovima gdje imamo sjenoviti dio. Tu ćemo podići još koji centimetar, dva, više, s obzirom da na početku sezone nam korijen trave nije sljubljen s tlom, pa moramo paziti da ga ne oštetimo. Nakon toga smo uzeli prozračivač, prozračili smo travnjak na način da smo odumrli sloj trave skinuli, mahovinu. Na taj način ćemo omogućiti korijenu trave da dobije sve hranjive tvari i vodu kako bi nam bila ljepša i bujnija, ispričao je Vrček.

 Za ovu površinu bila je dovoljna akumulatorska kosilica iz obitelji 18 volti koja ima i košaru za skupljanje trave.

Veliki izbor kosilica

Sistem koji imamo kod kosilica je da se prvo puni zadnji dio koša, pa prema naprijed, što nam omogućuje široki kanal izbacivanja te košaru puni do krajnjeg kapaciteta. U ovom slučaju imamo kosilicu koja je manjih dimenzija pa je onda i koš 45 litara, što je zapravo veliki koš s obzirom na akumulatorske kosilice, nadovezao se Vrček.

Na jednom dijelu travnjaka korištena je i kosilica za malčiranje.

Kosilica za malčiranje koja je novitet ove godine u našem asortimanu, specifična je po tome što sa njom možemo doprijeti do onih dijelova vrta kod, gdje ne možemo sa motornim, klasičnim kosilicama dohvatit. Ona je mala po dimenzijama, ručka te kosilice je 360 stupnjeva okretna pa se možemo zavući i ispod vrtnog namještaja, rekao je Vrček.

Želite li posaditi cvjetnjak, odaberite biljke kojima odgovara klima u kojoj živite. Ako niste spremni žrtvovati komadić travnjaka, cvjetnjak možete napraviti i u teglama. Iako zahtijeva više zalijevanja, uživanje u raznolikim bojama i mirisima je neprocjenjivo. Imate li zeleni palac i biljke vam baš uvijek uspijevaju, podijelite ih s nama putem fotografija. Čekamo vas na društvenim mrežama.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice