Povežimo se

Predstavljamo dom

Prekrasno potkrovlje s puno skrivenih spremišta

Arhitektica Edita Geci kupila je prostor koji je htjela urediti kao uredski. Međutim, ubrzo se zaljubila u ljupko potkrovlje i odlučila ga zadržati za sebe. Kako izgleda stan uređen s puno ljubavi, pogledajte u idućim minutama.

„To je bilo potpuno neuređeno potkrovlje, prazan prostor koji je fascinirao svojim volumenom, visinom, mogućnosti koje je taj prostor pružao su mi se činile nevjerojatne i u startu sam mislila, tj. kupila sam ovaj prostor prvenstveno radi poslovnog prostora, međutim što je više vrijeme protjecalo, jednostavno sam se zaljubila u ovaj loft i željela sam ga za sebe“ priča nam arhitektica Edita Geci.

dnevni-boravak-stepenice-na-galeriju-domnakvadrat-potkrovlje
Foto: DOMnaKVADRAT

A prilagoditi taj prostor u stambeni bilo je vrlo izazovno. Postojeća konstrukcija u prostoru definirala je funkcionalne cjeline, tako  da nije bilo puno izbora kod pozicije različitih prostora. Iako su kuhinja, dnevni prostor s izlazom na terasicu te blagovaonica međusobno povezani, upravo ta konstrukcija ih dijeli i definira.

mala-crna-kuhinja-u-potkrovlju-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Kuhinja je smještena u nišu. Vrlo je kompaktna i mala, ali sadrži sve potrebno za kuhanje ukusnih jela. Crna boja stvara dubinu u ovom malom prostoru čineći zaokruženu priču s osnovnim bojama konstrukcije.

spoj-dnevnog-boravka-i-kuhinje-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Arhitektica nam objašnjava kako je na zanimljiv način kuhinja povezana s dnevnim prostorom: „Postojeća drvena konstrukcija sama je uvjetovala jednu denivelaciju. I ta denivelacija s činila izuzetno zanimljiva za jedan prostor koji bi mogao postojati sa strane dnevnog boravka kao jedan barski prostor na koji se može i servirati hrana i koji omogućava bolji pristup prema blagovaonici.“

prakticno-potkrovlje-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Dnevnim prostorom dominira velika baršunasta sjedeća garnitura. Uzvišeni dojam prostoru definitivno daju mramorni klub stolići, a svojevrsnu dinamiku interijeru omogućila je kombinacija tkanina u njemu.

galerija-iznad-kamina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ja sam izuzetno jako željela kamin i kamin je definirao dosta prostora i dubinu, koje je na kraju rezultiralo time da dobijemo jedan spremišni prostor ispod galerije i samu galeriju iznad toga koja je nama omogućila praktički da dobijemo sve ono što je potrebno svakom stanu da bi imao bilo što, što je potrebno za spremanje, čišćenje nekakvih elemenata, a da nije vidljivo golim okom“, objašnjava nam Edita Geci.

spremiste-ispod-galerije-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Spremišni su prostori ti koji su u ovom stanu izvrsno izvedeni. Uz blagovaonicu se nalaze ormari s posuđem. U zidu se skriva i malo spremište. Ispod televizora je prostor za multimediju, a u hodniku crna stijena krije ormar za cipele. I to još nije sve, jer iza ogledala ima mjesta i za perilicu rublja. Čistih linija i jednostavno, a opet puno spremišta i jako funkcionalno.

kupaonica-na-galeriji-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Iznad svih tih spremišta nalazi se galerija na kojoj se našlo mjesta za još jednu kupaonicu i sobu. Ta je spavaća soba minimalistička, većina obodnih zidova u njoj su zatvoreni praktičnim ormarima.

spavaca-soba-na-galeriji-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Zanimljivo je da je ova soba multifunkcionalna. Micanjem kreveta ona brzo postaje, primjerice,  radna soba.

terasica-u-potkrovlju-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Početna kvadratura stana je bila 85 m2, a s galerijom je arhitektica dobila dodatnih trideset kvadrata. Vraćamo se u donji dio ovog elegantnog doma. Mali neiskorišteni prostor između dnevnog boravka i blagovaonice arhitektica je iskoristila za uređenje ljupke terasice koja ima i svoje ozvučenje.

blagovaonica-u-potkrovlju-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Odmah do nje, ali u interijeru, nalazi se blagovaonica. Ona je jednostavna, s mramornim stolom i baršunastim zelenim udobnim stolicama. U njoj se tek ističe rasvjetno tijelo i zanimljiva tapeta.

glavna-spavaca-soba-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Iz blagovaonice ulazimo u jednu vrlo specifičnu spavaću soba koja nije isključivo spavaća soba već jedan prostor sam za sebe koji je vrlo kompaktan i zanimljiv upravo zato što unutar sebe ima jednu zanimljivu kupaonicu, to je en suite kupaonica u koju se ulazi iz spavaće sobe. S obzirom na to da je postojeća konstrukcija bila vrlo uska zbog toga je nastala jedna vrlo zanimljiva kada sa zenitalnim osvjetljenjem i iza toga jedna lijepa walk in garderoba“, kaže arhitektica.

kupaonska-kada-sa-zenitalnim-osvjetljenjem-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
walk-in-garderoba-u-spavacoj-sobi-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
Oglas

Predstavljamo dom

Kreativno uređen mali stan

U vrijeme kada cijene nekretnina u gradovima nezaustavljivo rastu, malo tko si, a posebice mlađe generacije, mogu priuštiti komforne stanove s velikom kvadraturom. No, odaberete li dobre zavjese, uredite kreativno i pametno mali stan, možete postići efekt dubine i luksuza.

Stan je bio u derutnom stanju

Uređenje malog stana poseban je izazov i zahtijeva velik angažman u uređenju interijera. U tome nije iznimka ni stan smješten u staroj zgradi u samom centru Zagreba. U samo četrdeset kvadrata smjestile su se kuhinja, blagovaonica, velika spavaća soba, kupaonica i zaseban toalet.

“Ovaj stan je bio u jako derutnom stanju i njega je bilo potrebno u potpunosti adaptirati, od podova, zidova, stropova, instalacija, apsolutno je sve novo i promijenjeno”, govori Snješka Kožul, dizajnerica interijera.

Dobio je novo ruho

Četveromjesečna adaptacija udahnula je novi život stanu namijenjenom za iznajmljivanje. Efektne tamne gumene lajsne na zidovima štite od oštećenja na koja se uvijek mora računati ako se prostor uređuje za najam, a skučeni prostor vizualno se proširio korištenjem svijetlih tonova.

Prvi dojam i emocija nekog prostora započinje ulaznim vratima i ulaskom u stan. Zato je Snješka predvorje osmislila tako da već s prvim pogledom u unutrašnjost onoga tko ulazi potakne na planiranje dnevnih aktivnosti.

“Htjela sam napraviti jedan dodatni sadržaj za ljude koji će tu boraviti, kratko ili dugo, ali da imaju nekakav radni kutak gdje mogu sjesti i mislim da sam u tome uspjela”, kazala je Snješka.

Savršeno iskorišten prostor

Svoju funkciju imaju i ugradbeni skladišni prostori, odnosno ormari. Inače, zahvaljujući svojoj ekonomičnoj, praktičnoj i estetskoj ulozi, ugradbeni ormari su u posljednjih desetak godina postali najtraženiji komadi namještaja. Tajna njihove popularnosti su brojne opcije koje nude – od vrste materijala, završnih obrada, ekonomične unutrašnjosti, pa sve do estetskih detalja poput kvaka i ručki. Ovaj mali, moderan stan njima obiluje.

Posebnu pozornost u predvorju Snješka je posvetila radijatoru koji je uspješno zakamuflirala u dekorativnu masku koja može poslužiti kao polica. Uz dekorativnu, ovakve maske imaju i praktičnu ulogu jer štite zid iznad radijatora, ne ometaju njegovu funkciju, već ravnomjerno raspoređuju toplinu cijelom površinom.

Njegova funkcija na taj način nije obezvrijeđena. Dakle, on i dalje grije. Toplina izlazi iz njega, ali izgleda drugačije. 

Velika spavaća soba

Nakon funkcionalnog predvorja koje nam je otkrilo emociju stana selimo u nesvakidašnje prostranu spavaću sobu za čije je uređenje Snješka dobila ideju na svojim putovanjima. Prisjetila se razočaranja koje bi uslijedilo nakon ulaska u apartmane koji su na fotografijama obećavali više nego što su u zbilji pružili.

Bez obzira na kvadraturu stana, htjela je da spavaća soba zaista ima jedan prostor za kretanje, za prilaženje krevetu, za odlaganje, za prozore i ostalo.

Iako je mali, ima sve što je potrebno

Iz spavaće sobe selimo u open space kuhinju i dnevni boravak. Zahtjev klijenta, s obzirom na to da je stan namijenjen za najam, bio je da oni koji ga iznajmljuju u njemu imaju sve ono što je potrebno, a inače stane u 70 do 80 kvadrata.  

“Da imate odvojen prostor u kojem blagujete, dnevno boravite, da imate prostor gdje možete nešto odraditi u miru, gdje možete držati svoje papire, kompjutere i slično. Zatim prostor koji je dobar za odlaganje stvari, od garderobe, cipela i svega ostalog, da je kupaona velika i prostrana i po mogućnosti da još ima odvojeni, posebni zasebni toalet”, objašnjava Snješka.

Mala, ali slatka kuhinja

Kod projektiranja kuhinje moralo se razmišljati o svakom centimetru. Odlučila se za šank s barskim stolicama jer mu je potreban uži, odnosno manji prostor. S njegove prednje strane nalazi se skladišni, to jest odlagališni prostor za namirnice i kuhinjski pribor.

Osim što je onako zgodan, ljepuškast i vrlo je funkcionalan, ne zauzima puno prostora što je jako važno uvijek kad projektirate ovako male stanove, male kvadrature.

Vizualnim trikovima do većeg izgleda strana

Dizajnerica je posebno ponosna na vizualni dojam pregrade kuhinje od dnevnog boravka. Učinila je to pomoću viseće stalažice, ručnog rada njezinih bravara. 

“Kada u malom prostoru imate i kuhinju i blagovanje i sjedenje i to nije omeđeno zidovima, to je sve jedan prostor, no uvijek se čovjek koji boravi u njemu bolje i ljepše osjeća ako ima nekakvu vizualnu barikadu, odnosno pregradu između jednog, drugog ili trećeg prostora”, zaključuje.

Za kraj nam je Snješka otkrila i na što je potrebno paziti kad se projektira stan ove veličine s ograničenim budžetom. Naime, čim krenete s adaptacijom, morate imati na umu da nećete biti u mogućnosti implementirati raskoš u pogledu namještaja ili stila, već morate raditi na praktičnoj osnovi koja će prolaziti kroz sve segmente stana.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Topla obiteljska oaza uređena prirodnim materijalima 

Kreativna ekonomistica Suzana Hrnjak svoje slobodno vrijeme voli ispunjavati fotografiranjem, slikanjem, kuhanjem i uređenjem interijera. Projekt koji je probudio tu ljubav bio je uređenje vlastitog stana. U samo šest mjeseci, Suzana je napravila toplu obiteljsku oazu.

Terazzo uzorak bio je vodilja za uređenje stana

Dom obitelji Hrnjak prostire se na 70 četvornih metara i sastoji se od dvije spavaonice, kupaonice, zasebnog toaleta te povezanog prostora dnevne sobe s kuhinjom i blagovaonicom. Interijer koji odiše obiteljskom toplinom, prvotno je krenuo odabirom terazzo pločica za kupaonicu.

“Terazzo uzorak je danas vrlo trendi, atraktivan i uzorak koji se meni jako dopao jer sadrži zemljane tonove i upravo to nam je bila neka vodilja kroz cijeli stan jer smo željeli zemljane tonove ukombinirati u cijelu priču”, objašnjava Suzana.

Savršeno ogledalo pronašla je u Poljskoj

Ugradbenim policama potpuno je iskorišten prostor kupaonice, a ogledalo čija svijetlost prostoru daje poseban ugođaj, naručeno je putem Interneta.

U Hrvatskoj nije uspjela pronaći ogledalo koje će imati i prednji i stražnji sjaj koji pruža ambijentalni ugođaj. Put ju je odveo do Poljske gdje je pronašla ono što je tražila jer je upravo to ogledalo dalo prekrasan efekt u cijeloj kupaonici.

Industrijski stil u kombinaciji s drvenim dekorom

Hodnik opločen mozaikom vodi do otvorenog prostora u kojem prevladavaju zemljani tonovi i prirodni elementi – drvo, metal i beton. 

Zamišljeni cilj bio je da se postigne industrijski stil, no, htjela ga je malo razbiti kako bi dobila topliju atmosferu što je učinila s prirodnim materijalima kao što je drveni dekor.

Kuhinja kao glavna prostorija u stanu

Budući da u kuhinji provode dosta vremena odlučila se za šank za kojim se mogu družiti. Kuhinja rađena po mjeri, sive boje s drvenim detaljima, dodatno je obogaćena zlatnim profilima koji daju dozu elegancije.

“Feniks materijal nam je glavni materijal u cijeloj kuhinji i s tim materijalom sam htjela početi. Pinterest pruža mogućnost da pretražujete prema materijalima i onda su mi iskakale razne kombinacije, a ja sam odabrala meni pet najdražih i od svake sam uzela ono što želim u svojoj kuhinji”, govori Suzana.

Radna ploha u kuhinji je od materijala kompakt koji je danas na tržištu vrlo popularan zbog svoje izdržljivosti, jednostavan je za održavanje i izgleda efektno. Crna jezgra mu daje industrijsku dozu, a s obzirom da je beton vrlo atraktivan danas, odlučili su da žele u kuhinji imati upravo beton.

Zidna obloga je također od istog materijala, a Suzana ističe kako nemaju brige hoće li im pregorjeti kod kuhanja jer je vrlo izdržljiva.

Pomno birana rasvjeta, glavna i ambijentalna za ugodnu atmosferu, zahtijevale su posebne radove koji su izvedeni nakon useljenja.

“Knauf smo stavili naknadno nakon useljenja jer je izvođač namijenio samo jedno rasvjetno tijelo u kuhinji koja je zaista velika te smo smatrali da je to nedovoljno svjetla za cijeli taj prostor. Knauf je bila jednostavnija opcija i mogli smo raspodijeliti rasvjetna tijela i dovoljno rasvjetnih tijela kroz knauf”, objašnjava Suzana.

Fotografije obogaćuju svaki prostor

U srcu dnevne sobe smješten je moderan kauč boje konjaka koji prostoriji daje retro efekt, a industrijski stil dodatno je naglašen tapetom s imitacijom opeke. 

Zidovi u prostorijama ukrašeni su fotografijama obitelji i životinjskim uzorkom, dok je u hodniku Suzanina fotografija napravljena na medenom mjesecu.

Zidove je htjela zaokružiti u cjelinu i svaki zid ima svoj kolaž. Nekome je to možda previše, netko kaže da je kič, ali opet sve je stvar ukusa, mišljenja je Suzana koja smatra da je prostor time bogatiji jer ne izgleda prazno, već izgleda toplije i svaki zid ima svoju priču, a uklapa se u prostor u kojem se nalazi.

Većina namještaja naručena je preko Interneta, s čim je Suzana imala prilično dobro iskustvo.

Neutralne boje u spavaćoj sobi

Spavaća soba uređena je gotovo suprotno od ostatka stana. Dok tamo dominiraju boje, ovdje umirujući tonovi za bolji san. 

Oko spavaće sobe nisu htjeli raditi nauku, htjeli su što neutralnije tonove jer je to ipak spavaća soba u kojoj se moraju opustiti. Upravo zato odlučili su se za neutralne, bež tonove i eventualno pokoji zlatni detalj za dozu elegancije. Tapeta je stavka koja je podigla cijeli prostor i učinila ga još elegantnijim.

Oaza mira s obiljem druženja zaokružena je sjećanjima na zidovima, detaljima s putovanja i svime onime što za ovu obitelj znači sreća.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Oglas

Izbor urednice