Predstavljamo dom
Fantastično preuređenje stana uz recikliranje starog namještaja
Preuređenja životnog prostora mogu biti jako izazovna. Pogotovo ako su vam neki komadi namještaja posebno dragi iako se možda ne uklapaju u novi stil uređenja. Pravi stručnjaci znaju ih izvrsno uklopiti s ostatkom namještaja. Jedan takav primjer zasigurno je dom dizajnerice interijera Sanje Domini.
Do povratka vlasnika u Hrvatsku stan je bio iznajmljen, a kada su se vratili, odlučili su renovirati kuhinju. Stara kuhinja ni estetikom ni funkcionalnošću nije zadovoljavala njihove potrebe.

Izuzetno moderna kuhinja zamijenjena je kuhinjom klasičnog stila kojeg karakterizira simetrija i izdužene grandiozne linije koje prostor čine formalnim. Takozvane kolone zamijenjene su s dva reda elemenata čime se dobila dodatna radna ploha u kuhinji.

Gornji se elementi nalaze u dva reda od kojih viši red nema ručkice da se ne prekida izduženost i vertikala linije.

Dizajnerica interijera Sanja Domini kaže da je takvim uređenjem kuhinje povezala otvoreni prostor u kojem se još nalaze i blagovaonica te dnevna soba.
Iako je kuhinja klasična, suvremeni ton joj je udahnut industrijskom rasvjetom iznad otoka koji ima i funkciju šanka.
„Ovo je jedna višenamjenska kuhinja. Prilikom projektiranja težili smo prostoru koji je funkcionalan, osmislili smo dosta radnih ploha, koje smo smjestili u taj takozvani radni trokut koji se nalazi između hladnjaka, sudopera i štednjaka. Međutim, otok koji smo smjestili u središnji dio kuhinje ustvari je jedno mjesto gdje se mi družimo, razgovaramo, smijemo se, blagujemo i baš zato taj element ogledala je kao jedan element koji možda pripada dnevnoj sobi, dnevnom boravku, što ova kuhinja i je, jer ona je mojim prijateljima i mojoj obitelji najomiljenije mjesto u stanu“, kaže dizajnerica.

U produžetku kuhinje je blagovaonica na koju se nastavlja dnevna soba. Stil je u njoj i dalje klasični s neutralnom paletom boja. Živost i ritam prostoru daju plavo zelenkasti tonovi koji se provlače u detaljima. Jedan od tih detalja je ova komoda koja je potpuno promijenila svoje ruho.

Sanja Domini objašnjava kako je s obitelji jedno vrijeme živjela u Koreji, gdje su kupili stol i komodu. Stol je bio smeđe boje, a komoda je bila u crvenoj boji. Budući da su htjeli zadržati taj namještaj, dizajnerica ga je jednostavno prebojila i tako prilagodila novom prostoru.




Istu je stvar dizajnerica napravila u dnevnom prostoru. Naime, klub stol je nekad bio dio korejskog poda. Bojenjem u bijelo dobio je sasvim novu namjenu.

Domini Gugl Design
Predstavljamo dom
Kreativna rješenja u 55 kvadrata: Adaptacija stana za obitelj glazbenika
Stan od 55 kvadrata kao izazov i inspiracija

Nakon povratka s ISH sajma u Frankfurtu, ekipa Dom na kvadrat posjetila je stan od 55 kvadrata u kojem živi tročlana obitelj. Pred arhitekticom je bio izazov – pronaći dodatnu sobu za dijete unutar stana od 55 kvadrata. Rješenje je osmislila Gordana Đerić, koja je prepoznala potencijal već pri prvom obilasku.
„Prva ideja mi je bila srušiti ostavu i dnevni boravak izvući u ostatak hodnika, dakle smanjiti hodnik i povećati zajednički prostor“, pojašnjava Đerić. Tako je nastala nova roditeljska soba na mjestu blagovaonice, a otvoreni dnevni prostor sada je središte stana.
Glazba, rad i mir – sve to stane u stan od 55 kvadrata
Budući da su stanari glazbenici, rješenja su morala biti i funkcionalna i akustički promišljena. „Pregradili smo dnevni boravak kliznim prozirnim vratima, što se pokazalo kao dovoljna zvučna izolacija. Kad gospođa svira, ne čuje se na hodniku i susjedi nemaju prigovora.“
Neočekivana prepreka pojavila se već u prvoj fazi adaptacije: „Kad smo srušili ostavu, naišli smo na cijev za slivne vode koja se proteže roz cijelu zgradu.“ Umjesto uklanjanja, odlučili su je obložiti siporeksom i tretirati kao dizajnerski element.


Pametan raspored za maksimalnu funkcionalnost
U malom prostoru skladišni kapaciteti su ključni. „CD-ovi i ploče morali su biti izloženi – to nije bila želja, već imperativ“, prisjeća se arhitektica. Ormari su rađeni po mjeri, kao i dva radna mjesta – jedno u dnevnom boravku, drugo uklopljeno u spavaću sobu.
Radni stol i blagovaonski stol izrađeni su od istog materijala, što prostor vizualno povezuje. Kuhinja je bijela i neupadljiva, s retro crvenim frižiderom i šankom koji zaokružuju izgled.

Nema klub stola – više prostora za život za stan od 55 kvadrata
U 55 kvadrata, svaka odluka nosi težinu. „Klub stolovi u malim prostorima samo smetaju“, kaže Đerić. Umjesto toga u prostoru su sada dva manja stolića koji se mogu premještati ovisno o potrebi.

Za podove je odabran laminat u uzorku riblje kosti, koji vizualno podsjeća na klasičan parket, ali je praktičniji i dugotrajniji.
Zid s osobnošću i kupaonica bez kompromisa
Jedan zid dnevnog boravka krasi vitrina s kolekcijom figurica, umjesto tipičnih komercijalnih slika. „Vlasnik ih skuplja cijeli život i želio ih je izložiti. Tako smo prostoru dali osobnu notu.“

Kupaonica je zadržala izvorne gabarite, no dobila je prepoznatljiv dizajnerski potpis: crna staklena stijena od poda do stropa zamijenila je klasične tuš-pregrade i prečke, čime se postigla čistoća linija i praktična funkcionalnost.
Predstavljamo dom
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
Kada prostor postane izazov

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.
Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.
Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak
Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.
„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“
Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

Sobe od 6 m² – i sve stane
Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.
„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.
Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.




Poslije
Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam
Dnevna soba je samo – redizajnirana.
„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.
Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.


Rješenje koje poštuje svakodnevicu
Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.
Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.
You must be logged in to post a comment Login