Predstavljamo dom
Fantastično preuređenje stana uz recikliranje starog namještaja
Preuređenja životnog prostora mogu biti jako izazovna. Pogotovo ako su vam neki komadi namještaja posebno dragi iako se možda ne uklapaju u novi stil uređenja. Pravi stručnjaci znaju ih izvrsno uklopiti s ostatkom namještaja. Jedan takav primjer zasigurno je dom dizajnerice interijera Sanje Domini.
Do povratka vlasnika u Hrvatsku stan je bio iznajmljen, a kada su se vratili, odlučili su renovirati kuhinju. Stara kuhinja ni estetikom ni funkcionalnošću nije zadovoljavala njihove potrebe.
Izuzetno moderna kuhinja zamijenjena je kuhinjom klasičnog stila kojeg karakterizira simetrija i izdužene grandiozne linije koje prostor čine formalnim. Takozvane kolone zamijenjene su s dva reda elemenata čime se dobila dodatna radna ploha u kuhinji.
Gornji se elementi nalaze u dva reda od kojih viši red nema ručkice da se ne prekida izduženost i vertikala linije.
Dizajnerica interijera Sanja Domini kaže da je takvim uređenjem kuhinje povezala otvoreni prostor u kojem se još nalaze i blagovaonica te dnevna soba.
Iako je kuhinja klasična, suvremeni ton joj je udahnut industrijskom rasvjetom iznad otoka koji ima i funkciju šanka.
„Ovo je jedna višenamjenska kuhinja. Prilikom projektiranja težili smo prostoru koji je funkcionalan, osmislili smo dosta radnih ploha, koje smo smjestili u taj takozvani radni trokut koji se nalazi između hladnjaka, sudopera i štednjaka. Međutim, otok koji smo smjestili u središnji dio kuhinje ustvari je jedno mjesto gdje se mi družimo, razgovaramo, smijemo se, blagujemo i baš zato taj element ogledala je kao jedan element koji možda pripada dnevnoj sobi, dnevnom boravku, što ova kuhinja i je, jer ona je mojim prijateljima i mojoj obitelji najomiljenije mjesto u stanu“, kaže dizajnerica.
U produžetku kuhinje je blagovaonica na koju se nastavlja dnevna soba. Stil je u njoj i dalje klasični s neutralnom paletom boja. Živost i ritam prostoru daju plavo zelenkasti tonovi koji se provlače u detaljima. Jedan od tih detalja je ova komoda koja je potpuno promijenila svoje ruho.
Sanja Domini objašnjava kako je s obitelji jedno vrijeme živjela u Koreji, gdje su kupili stol i komodu. Stol je bio smeđe boje, a komoda je bila u crvenoj boji. Budući da su htjeli zadržati taj namještaj, dizajnerica ga je jednostavno prebojila i tako prilagodila novom prostoru.
Istu je stvar dizajnerica napravila u dnevnom prostoru. Naime, klub stol je nekad bio dio korejskog poda. Bojenjem u bijelo dobio je sasvim novu namjenu.
Domini Gugl Design
Predstavljamo dom
Muški brlog u industrijskom stilu
U ovom članku donosimo vam jedan savršeni primjer stana uređenog u industrijskom stilu.
Nebrušeni dijamant
Kad je prvi put ušao u novi stan, njegovih 46 četvornih metara bili su poput slikarskog platna koje čeka da na njima nastane remek djelo. Upravo to Matej Sukara i Ante Jelinčić učinili su od ovog jedno i pol sobnog stana smještenog u zagrebačkom Maksimiru.
“Što se tiče namještaja nije bilo ničega unutra. Sve što vidite u stanu je naknadno ubačeno, osim kuhinje i ormara u hodniku. Generalno je išlo brzo zato jer smo imali viziju toga kako bi taj stan trebao izgledati”, prisjeća se Matej.
Svaki svoj slobodan trenutak iskoristili su za uređenje stana
Ante Jelinčić, inače magistar industrijskog dizajna, prisjeća se kako se sve brzo dogodilo. S obzirom na količinu posla i vremena koju posvećuju drugim projektima, imaju malo vremena za sebe. Iskoristili su svaki slobodan trenutak da urede stan.
Drvena sjenila su već neko vrijeme hit u uređenju interijera, a ovo u Matejevom stanu Antino je idejno rješenje. Baš kao i crna mandala na zidu.
U budističkoj tradiciji mandale su većinom naslikane ili nacrtane strukture koje imaju obrednu namjenu te služe za meditaciju i poboljšanje koncentracije, dok se u arhitekturi koriste kao plan za izgradnju hramova. U ovom slučaju mandala je – izrezana.
“Iz prijašnje firme imam iskustva na laseru pa sam duže vrijeme razmišljao još za svoj jedan stari stan, samo je moja bila bijela na crnom zidu, a tu je obrnuto. Baš sam razvijao nekakav zidni ukras koji je jednostavan, koji se može kompletno izrezati na laseru, a uzorak te mandale uvijek se može izmijeniti po potrebi, dimenzije se mogu promijeniti i dosta se brzo složi, a efekt je stvarno ja mislim da je super ispao”, govori Ante.
Otvoren prostor obilježje je industrijskog stila
Jedno od ključnih obilježja industrijskog stila u kakvom je uređen Matejev stan su otvoreni prostori. Zato ovaj stan bez predsoblja i hodnika s ulaznih vrata vodi direktno u spavaći prostor.
“Ovaj stan šezdesetih godina nije imao taj dio pa se proširio na tavan, zato što je tavanski dio tu. I onda su se proširili tamo i tu je nastala mala sobica i kuhinja koja je pregrađena sa zidom.”
Gotovo cijeli namještaj izradili su sami
Svi komadi namještaja u stanu, izuzev kauča i stolica, djelo su spretnih ruku ove dvojice majstora, a nastali su u njihovom ateljeu, od stana udaljenom tek nekoliko stotina metara.
“Više-manje kolega i ja smo sve izradili sami, od stolova do stola blagovaonskog, do komode, klupčica ispod prozora, lampi, stalaka za vino, komode za TV, letvica po zidu, više-manje je sve naš rad”, navodi Matej.
Komoda je iziskivala poseban trud
Najkompliciraniji komad namještaja za izradu bila je komoda. Skrojena od željezne konstrukcije s hrastovim letvicama i led lampicama, predstavljala je poveći zalogaj već na samom početku izvedbe.
“Prvi put smo to radili, to je baš nešto što je naš proizvod što nismo nikad prije radili za nikog drugog, nego je baš bilo nešto što nam se kuhalo u glavi duže vremena”, prisjeća se Ante.
Želite li svoje kvadrate urediti u industrijskom stilu, zadatak je izazovan ali izvediv. Veliku ulogu imaju rasvjetna tijela čiji dizajn kombinira elemente koji nalikuju cijevima s elementima lanaca ili užadi te komadi namještaja jednostavnih, ravnih linija, bez ukrasa, u neutralnim bojama.
Gradnja
Izolacijom potkrovlja do 20 posto uštede
Lana Klingor Mihić prije nekoliko je godina uređivala potkrovlje obiteljske kuće te ga pretvorila u predivan prostor za druženje i kuhanje. Jedna od najvažnijih stavki bila joj je dobra izolacija. Evo kako je to postigla.
Tavan kao mjesto za život
Mogu li tavanski prostori, koji često završe kao pretrpana spremišta za stvari kojih se ne želimo riješiti, a koje vjerojatno više nikada nećemo koristiti, postati vaš omiljen kutak?
Za ugodan i siguran boravak u potkrovlju, toplinska, zvučna i protupožarna izolacija je ključna, a toga je itekako bila svjesna i Lana Klingor Mihić kada je uređivala svoje potkrovlje.
Kako izbjeći vrućinu u potkrovlju?
Lana je htjela svjetlost, odnosno puno krovnih prozora. Osim toga, bila je svjesna činjenice da su potkrovlja jako vruća pa je često jedino rješenje klima uređaj, više njih.
Istražujući što im sve treba od materijala, Lana je došla do Knauf Insulationa koji se pokazao kao idealno rješenje jer pruža toplinsku i protupožarnu izolaciju.
Prilikom planiranja debljine izolacije, građevinska razvedenost prostora predstavljala je veliki izazov. Na kraju, svaki se trud višestruko isplatio.
“Tu smo kombinirali zaista različite debljine izolacije, trudili smo se da ukupna izolacija bude što veća zato što je to preduvjet za uštedu energije i za zaštitu od velikih vrućina. Bilo je jako izazovno, ali i super zabavno i na kraju krajeva mislim da je postignut super rezultat”, prisjeća se Lana.
Klima im nije trebala
U nekoliko godina klimu su palili svega tri puta jer je izolacija savršeno funkcionirala.
Nije svaka izolacija ista i ulaganje u kvalitetnu izolaciju znači dugotrajno rješenje uz brojne benefite, od kojih je ušteda energije za grijanje i hlađenje samo jedan od njih.
“Dobrom izolacijom potkrovlja uštedjet ćete na energiji, kako na energiji grijanja, tako i na energiji hlađenja. Naravno, sve ovisi o konstrukciji samog potkrovlja, ovisi kako vam je izoliran i drugi dio kuće, kakva vam je stolarija. Međutim, egzaktni izračuni su da sigurno možete uštedjeti 20 % ovakvom izolacijom.”
Što je mineralna vuna?
Knauf Insulation mineralna vuna napravljena je po takozvanoj ECOSE® tehnologiji veziva gdje se umjesto formaldehida koriste materijali iz prirode koji se kombiniraju s visokim postotkom recikliranog materijala, a kako bi se dobili potpuno održivi proizvodi.
Brojni certifikati potvrđuju njenu izvrsnost, među kojima se ističe zlatni certifikat ‘Indoor Air Comfort Gold’ koji jamči visoku kvalitetu zraka u prostoru gdje je ova izolacija ugrađena.
Višestruki benefiti
Knauf Insulation folije vrlo su važan dio sustava izolacije potkrovlja zato što štite prostor od kondenzacije, reguliraju mikroklimu i vlažnost zraka. Ono što je bitno jest da materijal bude prirodan, a Knauf Insulation ECOSE proizvodi vrlo su specifični i unikatni po tom pitanju.
Knauf Insulation izolacija od mineralne vune zbog svoje vlaknaste strukture je i izvrsna zvučna izolacija, negoriva je pa sprječava širenje požara. Proizvodi od kamene i staklene mineralne vune nemaju rok trajanja i kroz vrijeme ne gube svoja svojstva, što znači da će Lanino potkrovlje biti savršeno izolirano sve dok građevina postoji.
You must be logged in to post a comment Login