Interijeri
Minimalistički stan u kojem se spajaju dvije zone
Dnevna i intimna zona odvojene su pokretnim zidovima u obliku kliznih vrata.

Kada se od dva mala stana, napravi jedan veliki, njegovo uređenje i raspored potrebno je pomno isplanirati. A upravo tako, pomno, uređen je i ovaj stan. Tako su se u njegovih 86 kvadrata smjestile dvije različite životne zone koje se međusobno prožimaju: intimna i dnevna.

Intimna zona uključuje spavaću sobu, kupaonicu i garderobu. Dnevna zona obuhvaća dnevni boravak, kuhinju, blagovaonicu, kao i ulaznu zonu zajedno sa sakrivenim malim toaletom i ostavom.

Pokretni zidovi u obliku kliznih vrata omogućuju stanaru da ove dvije zone spoji otvaranjem, ili razdvoji njihovim zatvaranjem. Moramo priznati da je to vrlo zanimljivo rješenje. Pokretni zidovi slični kliznim vratima ne zauzimaju mnogo prostora i vrlo su praktični. Posebno kada, npr. želimo dok kuhamo odvojiti kuhinju od dnevnog boravka kako se ne bi proširio miris. U ovom stanu pokretnim zidom odijeljena je kupaonica od blagovaonice za što ne možemo reći da je najidealnije rješenje.

Prigušene boje dominiraju ovim stanom stvarajući tako jednu mirnu oazu za stanovanje. Monotonija bijelog interijera razbijena je pastelnim detaljima, plavim kao i dodatkom starinskih elemenata. Bijelu kuhinju su tako razigrale pločice s plavim detaljima.

U dnevnom boravku tu je ulogu dobio tepih, a u spavaćoj sobi krevet.


Osim toga, vrlo zanimljiva je i rasvjeta koja je sjajno spojila moderni minimalistički i rustikalni stil u ovom interijeru.

Interijeri
Top pet najgorih promašaja u uređenju interijera
Neki predoslovno shvaćaju trendove, a nekima kreativnost ode u pogrešnom smjeru.

Mnogi kada uređuju interijer teže tome da ga urede na drugačiji način, na način koji će se istaknuti i biti poseban po nečemu. No, ponekad se dogodi da takvo uređenje ode u nekom posve pogrešnom smjeru. Izdvojili smo pet totalnih promašaja. Neki od njih su nas dobro nasmijali, a neki prestrašili.
1. Jastuci na kojima ne bismo htjeli odmoriti
Kreator ovih jastuka vodio se zasigurno udobnošću, no teško nam je vjerovati da je zadovoljan krajnjim rezultatom. Neobični jastuci u obliku ljudskih šaka vrlo su neobičan dodatak u interijeru. Tkanina kojom su presvučeni rezultirala je time da izgledaju pomalo zastrašujuće.
2. Kupaonica od koje ti se zavrti u glavi
Ovisno o tome kakve su i kako su postavljene, pločice u kupaonici mogu lako postati umjetnine na zidu. A ovaj način je svakako rezultat koji nikako ne želite postići. Moramo priznati da nam se već nakon kratkog gledanja malo zavrtjelo u glavi.
3. Kad je netko veliki ljubitelj biljaka
Priroda u interijeru je apsolutno u trendu, no neki su to shvatili malo predoslovno. Palmama nije mjesto u kupaonici, a ni hrpi biljaka u spavaćoj sobi.
4. Kad se ne možete odlučiti što ćete staviti pa stavite sve
Ako želite prostor ukrasiti detaljima, budite umjereni. Također, ako imate neki komad koji želite posebno naglasiti, dovoljan je jedan. U protivnom bi moglo doći do ovakvih scenarija. Ne dozvolite si ovakve promašaje.
5. 2u1 spavaća soba i kupaonica
Popularan master bedroom znači da glavna spavaća soba ima vlastitu kupaonicu. No, netko je odlučio to dvoje spojiti u jedno. Rezultat je krevet sa umivaonicima i wc školjka u prozirnom tušu.
Interijeri
Kako održavati namještaj od baršuna?
Iako je na glasu kao materijal visokog održavanja, nije mnogo zahtjevniji od ostalih materijala.

Apsolutni trend u uređenju interijera već je neko vrijeme baršun. Radi se o vrlo kvalitetnom materijalu vrlo glamuroznog izgleda. No, mnogi ne znaju kako ga održavati. Iako je na glasu kao materijal visokog održavanja, nije mnogo zahtjevniji od ostalih materijala.
Kod kupnje sjedećeg namještaja od baršuna potrebno je voditi računa o vrsti baršuna. Naime, postoji pamučni i sintetički. Iako su jednako lijepi, sintetički je lakši za održavanje iz razloga što ne upija toliko duboko i boje toliko ne blijede na izravnom sučevom svjetlu kao što je slučaj kod pamučnog barušuna.
Ako se nešto prolije, odmah počistite
Kada se po baršunastom komadu namještaja nešto prolije, mrlju odmah obrišite, odnosno osušite. I to na način da preko mrlje stavite upijajuću krpu ili papirnati ručnik. Pripazite da mrlju ne trljate jer ćete proliveno samo gurniti dublje u vlakna. Najbolje je krpu ostaviti na mrlji dok se sve u nju ne upije i potom ostaviti da se osuši na zraku.
Uradi sam sredstvo za čišćenje baršuna
Ako se prolije neka jača tekućina, poput crnog vina ili neki umak, mrlju pokušajte sanirati sredstvom za čišćenje koje ćete sami napraviti. U šalici pomiješajte vodu sa nekoliko kapi deterdženta za pranje posuđa. Sredstvo protresite kako bi se stvorili mjehurići, u njega umočite krpu. Laganim pokretima potom obrišite mrlju.
Para u borbi protiv nabora
Kako sjedeće garniture mnogo koristimo, na onim baršunastima se nakon nekog vremena mogu pojaviti nabori ili pak udubine. Njih se najlakše riješiti uz pomoć parnog glačala. S vremena na vrijeme parnim glačalom popravite nabore na baršunu u suprotnom smjeru. S obzirom na to da je baršun osjetljiv materijal, glačalo mora biti postavljeno na najnižu temperaturu kako ga ne biste oštetili.
Redovito usisavanje za svježi izgled
Kako bi vaš baršunasti komad namještaja uvijek bio svježeg izgleda, potrebno ga je redovito usisavati. Postupak je jednostavan poput usisavanja ostalog namještaja. Pomoću odgovarajućeg nastavka očistite svu prašinu i mrvice.
Spriječite blijeđenje
Nažalost, određeni materijali nakon duljeg izlaganja sunčevoj svjetlosti blijede. Jedan od njih je i baršun, posebno onaj pamučni. Kako biste to izbjegli, u prostoru sjedeći komad namještaja smjestite tamo gdje neće biti direktno izložen sunčevoj svjetlosti. Ako to nije moguće, prekrijte ga prekrivačem.