Povežimo se

Predstavljamo dom

55 kvadrata luksuza

Dizajnerica interijera Petra Antunović hrabrim je potezima od 55 kvadrata učinila savršenu crno-bijelu, a opet toplu priču. U stan te kvadrature uspjela je smjestiti moćan šank od tri metra.

Luksuz, profinjenost, sklad. Tako bismo mogli opisati crno-bijeli stan koji je uredila dizajnerica interijera Petra Antunović.

Petra-Antunović-dizajnerica-interijera-enami
Petra Antunović, dizajnerica interijera

„Cilj je bio stvoriti jedan ugodan i elegantan prostor sa muškom notom. Zapravo samim izborom boja i materijala postigli smo da 55 kvadrata izgleda komforno i usudila bih se reći i raskošno s obzirom na kombinaciju neutralnih tonova i jedne vječne klasike između crne i bijele“, kaže Petra.

Knauf obložen pločicama

U dnevnom boravku ističe se nekoliko stvari. Dominantna crna biblioteka do stropa, naglašena asimetrično postavljenim policama i pomno biranim sklupturama u bijeloj boji, prva zapinje za oko. Naslonjena je na element od knaufa.

crno-vijeli-dnevni-boravak-dom-na-kvadrat

„Cilj je bio stvoriti element koji djeluje kao jedna cjelina koji je zapravo od zida do zida, bez ikakvih dodatnih polica i detalja kojima će odskakati u prostoru, dakle jedne čiste i ravne linije. Knauf je obložen keramičim pločicama i zapravo bilo je vrlo važno da je minimalan prijelaz između tih pločica i da nekako dobijemo tu jednoličnu sliku i spajanje žilica kako bi zapravo stvorili jednu cjelinu u prostoru“, isitče dizajnerica interijera.

Zlatni detalji i dašak klasike

U dnevni boravak se savršeno uklopio veliki zlatni luster. „Zlatno smo birali čisto za neke završne detalje kako bi postigli jedan luksuzni dojam, kako bi tu elegenciju podigli na jednu višu razinu i kako bi upotpunili, utoplili cijeli prostor“, objašnjava.

crno-bijeli-stan-dom-na-kvadrat

Toplinu daju i hrastov pod, udobna fotelja i štukture. „Na jedan decentan način smo odlučili istaknuti zid, dekorirati ga i nastaviti tu priču na biblioteku i unijeti dašak klasike u jedan moderno uređen stan“, kaže dizajnerica interijera.

Šank od 3 metra u stanu od 55 kvadrata

U stanu je sve prilagođeno potrebama vlasnika koji voli okupiti veliko društvo.

kutna-garnitura-siva

„Na zahtjev investitora izbjegli smo zapravo klasičan blagavaonski stol i klasično nisko sjedenje i odlučili smo se za jedan konkretniji šank, odnosno šank od 3 metra koji u ovom prostoru postaje multifunkcionalan. Osim dodatnog skladištenja i dodatne površine, stvorili smo prostor koji može okupiti veći broj ljudi. I tome prilagodili cijeli šank pa smo tako ugradili i vinski frižider. Nastavak šanka je zapravo zidna metalna obloga koja služi za odlaganje staklenih čaša. S obzirom i da se radi o vlasniku koji je mlađe dobi, o samcu, rješenje šanka je zapravo bilo idealno rješenje s obzirom da je dosta opuštenija varijanta“, objašnjava dizajnerica interijera Petra Antunović.

Velika crna kuhinja

Šank od tri metra i visoka crna kuhinja u stanu od 55 kvadrata hrabar su, ali i smjeo dizajnerski potez.

crna-kuhinja

„Odlučili smo se za crnu kuhinju, upravo iz razloga da bi dodatno akcenirali i naglasili kompletan prostor. Da bi dobili jednu dubinu prostora. I zapravo kako bi akcentirali cijeli stan. S obzirom da je kompletan stan u bijelim zidovima, neutralnim tonovima, crna je zapravo poslužila kao dodatno naglašavanje stana i stvaranje jednog moćnijeg dojma“, kaže Petra.

Moćne tapete

Moćan dojam postignut je i u spavaćoj sobi u kojoj su crni samo detalji. „Dakle, glavni dio sobe je uzglavlje koje smo odlučili naglasiti tapetama za zid i koje smo zapravo dodatno uokvirili i naglasili drvenim oblogama koje tonovima prate neutralne i zemljane tonove samih tapeta koje su svojim geometrijskim oblicima zapravo razigrali sobu“, ističe dizjanerica interijera.

Iako se čini da ga ima, soba nema ormara.

tapete

„S obzirom da se dva ugradbena ormara nalaze u hodniku i soba nam je bila rezervirana samo za krevet. Odlučila sam na jedan način produbiti sobu i stvoriti dojam većeg prostora i zapravo iz tog razloga smo se odlučili za staklo u sivom tonu kako ne bi bilo dosta agresivno kako inače bude obično ogledalo, tako da smo ga time prigušili a i vizualno produbili samu sobu“, objašnjava dizajnerica interiejra Petra Antunović.

Uređenje manjeg stana u novogradnji čini se jednostavno. Međutim, samo stručno oko može iz njega izvući maksimum i stvoriti interijer na kojem se zaista vidi – dizajnerski potpis.

Oglas

Kuće

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

U srcu predivnog krajolika nedaleko Samobora, nalazi se suvremena kuća od 125 kvadratnih metara koja je dom iz snova za jednu obitelj. Oni su nekadašnju zapuštenu klet pretvorili u svoj epicentar mira, topline i udobnosti. 

Našli smo tu jednu staru klet koja je što se tiče konstrukcije bila u odličnom stanju. Znači nije imala fasadu, ali je imala armirano-betonske serklaže u kutevima i u biti smo prepoznali taj potencijal budući da nije imala susjede. Nalazila se baš u gustoj prirodi, rekla je Larisa Čišić, dipl. ing. arh. 

Prozor kao statement

Prva velika intervencija bila je probijanje prozora u prostoriji otvorenog tlocrta u kojem se nalazi kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica. 

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Prozor je neki statement ove kuće. On nije postojao kad smo kuću našli. Radilo se u biti o jednom malom dvokrilnom prozoru koji je imao parapet. Moja neka projektantska odluka je bila da ukinemo parapet, ovaj komad zida od samog prozora do poda, tako da kad stojiš na rubu prozora u biti imaš osjećaj kao da možeš zakoračiti u prirodu i u krošnje, objasnila je Čišić. 

Polica za knjige, prostor za pohranu, a zapravo – stepenice!

Druga veća intervencija bio je multifunkcionalni zid. 

To su stepenice koje su u biti zakamuflirane svojom funkcijom ugradbenog ormara na koji je montirana televizija, a ispod nje je taj prostor za pohranu stvari, a s bočne strane, u samoj širini stubišta su spremišta tj. police za knjige. On završava jednim mostom koji vodi do potkrovlja tj. do galerije koju koristimo za spavanje. 

Balkon kao na brodu

Balkon je postojao u zatečenom stanju. Imao je neke malo ružnije zastarjele keramičke pločice na podu. To su kao montažne kocke koje imaju plastičnu potkonstrukciju; ali gornji sloj im je pravo drvo. Tako da nismo ništa trebali odštemavat ni šarafit u pod već samo smo montirali te kocke tako da imamo taj lijepi, topli doživljaj te drvene palube. Fotelju je izradio Daniel, a ovu lampu smo našli na Hreliću. I ona u biti ima dvostruku funkciju. Ona je u biti bila  onaj kao marokanski lampion u koji se stavlja svjećica, a može se staviti i mirisni štapić tako da dim izlazi van nje. A on je napravio da je iznutra žarulja, ali se također može staviti ovo što sam već navela, rekla je Čišić. 

Autentičan interijer

Svaki kutak pažljivo je ispunjen predmetima iz kućne radionice, poput drvenog stola, lampi i lustera izrađenog od starog bubnja. Poseban detalj čini šarolika kolekcija ručno izrađenih maski na crnoj pozadini, koja stvara kontrast boja i tekstura izloženih predmeta.

Svaka ta maska ima tu neku dozu mističnosti, svoju priču, tako da uvijek kad nađemo neku masku volimo ju ponijeti. Bilo to na putovanjima ili na nekom otpadu ili gdje god zateknemo. Ovdje u svom domu smo odlučili napraviti taj jedan crni zid tako da se maske nekako sklope u tu kompoziciju, da nisu prenapadne jer su one u biti tamnijih nijansi, ali opet, pošto su onako 3D reljefne onda mislim da nekako lijepo funkcioniraju, dodala je. 

Spajanje prirode, japanskog i skandinavskog minimalizma te ručno izrađenih predmeta iz kućne radionice, obogaćeno ljubavlju i pažnjom, rezultiralo je inspirativnim i autentičnim dom uronjenim u idilično okruženje bogato zelenilom.

Naš dom je izraz naših osobnosti, onoga kako provodimo vrijeme i čime se bavimo tako da ništa nije nekako umjetno već sve smo napravili kako nam je došlo iz duše. Sve što je drveno je Danielova umjetnost, a slike su moje. To mi onako nakon arhitektonskog posla dođe kao opuštanje. I obožavamo provoditi vrijeme u svom domu, rekla je za kraj Čišić. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Romantična atmosfera malog stana

Nježne boje pudera dale su pečat jednom malom stanu koji se prostire na svega 29 četvornih metara. 

Želja klijentice je bila da stvorimo jedan ugodan, ženstven prostor u kojem će se ona osjećati kao doma i da ga ispunimo nekim detaljima koji su njoj inspirirajući. Da prostor bude potpuno funkcionalan s obzirom da se radi o 29 kvadrata što je poprilično malo, a da stan ima apsolutno sve što njoj treba za život, ispričala je dizajnerica interijera Kristina Duran Grob. 

Ugodna atmosfera postignuta detaljima

Nekadašnje spremište pretvoreno je u blagovaonicu u kojoj je veliki stol u imitaciji mramora okružen stolcima nježne boje, a dugačke zavjese pridonose vrlo ugodnoj atmosferi. 

Taj aneks prostora ima jednu rustikalnu notu, a to je taj krov kosi i mi smo zadržali grede, da se ipak vide. Obojali smo ih, one su bile onako tamniji hrast, bajcani, i napravili smo izolaciju. Dobili smo taj jedan, tu jednu svjetlinu na kraju u prostoru koja se ustvari skladno spojila i  sa ostatkom stana koji je ustvari vrlo moderan, ostatak stana u odnosu na ovaj aneks. 

Zanimljiva stvar ovdje u ovom dijelu blagovaonice je to da smo mi naručile si idealan luster tada, koji je bio u sivoj boji. Međutim kako smo krenule namještati ostatak i klijentica je nešto promijenila svoje želje, taj luster više nije pasao, nismo znale sad što ćemo s njim i naravno, morala sam zasukat rukave i obojala sam taj luster bojom za zid i sad se savršeno uklopio, rekla je Duran Grob. 

Aneks u stanu

Blagovaonica kao dodana prostorija s ostatkom stana spojena je staklenim vratima koja propuštaju dovoljno dnevnog svjetla u dnevnu sobu. 

S obzirom da imamo taj aneks stanu, želja klijentice je bila da on ipak bude odvojen, da ne bude potpuno otvoreni tlocrt s ostatkom stana, onda smo stavili dupla staklena vrata kako bi ipak se mogao zatvoriti prostor po potrebi, a budući da su staklena vrata, opet se dobiva dojam te neke otvorenosti, dodala je Duran Grob. 

Nježne boje nastavljaju se kroz ostatak stana gdje je toplina prostora postignuta drvenim podom. 

Namještaj po mjeri

Kuhinja je rađena apsolutno po mjeri kao i većina namještaja u stanu, s obzirom da se radi o maloj kvadraturi svakako treba iskoristiti svaki centimetar. I kuhinja je relativno velika za taj prostor dnevnog boravka, a budući da klijentica voli kuhati njena želja je bila da ima apsolutno funkcionalnu kuhinju i dovoljno prostora za kuhanje. I dodali smo taj jedan barski dio, rekla je Duran Grob. 

Iste se boje nastavljaju i u spavaćoj sobi koja na prvi pogled osvaja udobnošću. 

Spavaća soba je stvarno malena i iskoristili smo baš svaki centimetar. Radili smo i ugradbene ormare koji su van standarda, nisu 60 dubine nego nešto plići kako bi se ipak zadržao taj prolaz između kreveta i ormara. Krevet je praktičan, može se podići madrac i na taj način se može iskoristiti prostor za spremanje ne znam, popluna, jastuka, nekakvih smjene doba odjeće. I stavili smo sa strane jedan ormarić i zatvorili dimnjak koji se tamo nalazi pored kreveta, pojasnila je dizajnerica. 

Izazov malih prostora

Harmonija boja i detalja nije izostala niti u kupaonici vrlo malih dimenzija. 

Mali stan uređen emocijama

Kupaona je bila isto također jedan izazov, kao i naravno svi ti mali prostori. Ona je široka 120 centimetara što je minimum za neku užu kupaonicu i onda smo tu smjestili tuš kabinu koja je 120 široka i u produžetku, budući da kupona ipak je dugačka, uspjeli smo smjestiti pristojan lavabo, wc i ugradbene ormare gdje smo sakrili bojler, košaru za veš i prostor za odlaganje, rekla je dizajnerica. 

Visoka funkcionalnost i sklad boja upotpunjen zanimljivim detaljima pružaju ugodnu atmosferu za životnu svakodnevnicu. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice