Povežimo se

Gradnja doma

Održivo financiranje putem energetski učinkovitih kredita

Nekretnine s višim energetskim razredom podižu vrijednost same nekretnine te smanjuju kreditni rizik za banke

Potencijali i mogućnosti financiranja energetski učinkovitih zgrada, vrijednost takvih nekretnina na tržištu te uloga energetskih certifikata u postupku procjene vrijednosti nekretnina bile su jedne od glavnih tema simpozija “FINANCIRANJE ENERGETSKI UČINKOVITIH NEKRETNINA”, koji se održao 27. ožujka 2018. godine u Zagrebu u hotelu Academia. Simpozij je održan u sklopu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan projekta.

EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan (EeMAP) je EU projekt čiji je cilj kreiranje „energetski učinkovitih kredita“ namijenjenih poticanju i usmjeravanju privatnog kapitala u energetski učinkovite investicije.

zeljko-Uhlir-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Pozdravne govore na otvaranju Simpozija održali su predstavnici Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, Hrvatske gospodarske komore te Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. Uvodnu prezentaciju o projektu EeMAP – Energy efficient Mortgages Action Plan održao je Dean Smolar, izvršni direktor HSZG-a. Kroz projekt je utvrđeno da krediti čine oko trećinu ukupne imovine europskog bankarskog sektora – što je polovica BDP-a EU-a (7 bilijuna eura na kraju 2016.). Banke bi trebale odigrati vodeću ulogu u ambicioznim klimatskim i energetskim ciljevima EU ako se korisnicima kredita omoguće povoljnije energetski učinkovite kreditne linije i proizvodi. Takav pristup bi polučio i izvrsne rezultate što se tiče broja energetski učinkovitih nekretnina na tržištu.

Andy-Deacon-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Andy Deacon, predstavnik Europan Secretariata Climate Alliance iz EU komisije održao je prezentaciju na temu „Smart Financing for Smart Buildings“. U prezentaciji je govorio o važnosti održivog financiranja putem kreiranja financijskih modela za kreditiranje energetski učinkovitih nekretnina te je predstavio SWOT analizu takvog prijedloga.

Tamara-Perko-energetski-ucinkovite-gradjevine-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tamara Perko, predsjednica Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak,  održala je prezentaciju na temu: „Budućnost kreditiranja i financiranja energetske učinkovitosti – ESIF krediti za energetsku učinkovitost“ u kojoj je istaknula prednosti financijskog instrumenta namijenjenog korisnicima koji su zadovoljili uvjete na natječaju Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora kojeg je objavilo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.

„Ovaj financijski instrument osigurava kreditiranje po izuzetno niskim kamatnim stopama koje ovisno o stupnju razvijenosti područja iznose 0,1; 0,25 ili 0,5 posto godišnje, a krediti se odobravaju bez uobičajenih bankarskih naknada“ naglasila je gđa. Perko te istaknula da HBOR priprema sličan program i za ulaganja u privatnom uslužnom sektoru te proizvodnim industrijama.

energetski-ucinkovite-gradjevine-Panel-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 Na simpoziju je održana i zanimljiva panel diskusija na temu: FINANCIRANJE I RAZVOJ TRŽIŠTA NEKRETNINA 2018-2025, koju je moderirao Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Na panelu su sudjelovali: Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, Jasmina Smokvina, voditeljica projekata energetske učinkovitosti u zgradarstvu iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Dubravko Ranilović, partner u tvrtki Kastel nekretnine te predsjednik udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. U diskusiji su sudjelovali i ključni predstavnici financijskih institucija: Josip Pavković, rukovoditelj direkcije za projektna financiranja u HBOR-u, Josip Josipović, direktor odjela EU fondova i posebnih aranžmana financiranja iz Zagrebačke banke te Petra Škevin direktorica HPB nekretnina.

Tijekom diskusije bilo je riječi o mogućnostima i potrebi sufinanciranja energetskih obnova iz EU sredstava i koliko energetska učinkovitost zgrada može utjecati na vrijednost nekretnina te na koji način se taj utjecaj obuhvaća u postupcima procjena vrijednosti nekretnina. Govorilo se i o tome koliko je uvođenje obveze objave i izrade energetskog certifikata pri prodaji nekretnina utjecalo na tržište nekretnina i postižu li takve nekretnine veću cijenu na tržištu. Predstavnici banaka su informirali sudionike o trenutnim, ali i budućim kreditnim linijama i proizvodima koje nude.

U sklopu simpozija održana je i radionica pod nazivom: „Energetski učinkoviti hipotekarni krediti“ koja je okupila jako veliki broj sudionika. Okrugle stolove moderirali su predstavnici Upravnog odbora udruge HSZG te se raspravljalo o mogućnostima provedbe projekta na našem tržištu.

Cilj projekta je kreiranje energetski učinkovitih kreditnih proizvoda, a kroz diskusiju su sudionici radionice dobili informacije o europskim istraživanjima te najboljim tržišnim iskustvima vezanim za „zelene kredite“. Radionica se prvenstveno usredotočila na tržište obnove postojećih stambenih zgrada, ali je uključila i pogled na novu gradnju/ poslovnu nekretninu.

Organizator Simpozija je Hrvatski savjet za zelenu gradnju, dok su partneri: Svjetski savjet za zelenu gradnju i Europska regionalna mreža Savjeta, te udruge HUEC i HUPFAS. Pokrovitelji Simpozija su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Hrvatska gospodarska komora. Zlatni sponzor Simpozija je Hrvatska banka za obnovu i razvitak.

 

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 746205. The sole responsibility for the content of this material lies with the authors. It does not necessarily represent the views of the European Union, and neither EASME nor the European Commission are responsible for any use of this material.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

Kuće od slame

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.

Slama – materijal budućnosti u gradnji

Tradicija koja se razvija

Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.

“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

kuće od slame

Prednosti prirodne gradnje

Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

kuće od slame

Tehnologija prirodne gradnje

Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.

Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama

Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.

Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.

Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu

Održiva budućnost

U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.

Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama

Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Ytong porobeton

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.

1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost

Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

ytong porobeton

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

ytong porobeton

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?

Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.

U sustav gradnje ulaze:

  • blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
  • sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
  • montažni nadvoji te
  • bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.

Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća

Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:

  • Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
  • Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
  • Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
  • Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
  • Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
  • Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
  • Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.

4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije

Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:

  • 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
  • 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)

„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka

Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.

Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice