Povežimo se

Kuće

Obiteljska kuća s bazenom!

Kuća s bazenom u zelenom okruženju i brojni sadržaji za djecu.

Usred zelenila, okružena pomno uređenim dvorištem sakrila se ova moderna ljepotica. U početku je projektirana za tri člana obitelji koji su ubrzo narasli na pet. Kroz ovu obiteljsku kuću proveo nas je arhitekt Hrvoje Krajač.

„Ovo je spoj zapravo autonomnih cjelina u kući koje mogu funkcionirati same za sebe, ali u neposrednoj okolici s prirodom, s dvorištem, znači da imamo jednu oazu mira i obiteljskog života, isprepletenu s unutrašnjim i vanjskim prostorom“, objašnjava dipl.ing. arhitekture Krajač.

Okućnica s bazenom i brojnim sadržajima

Upravo zbog pozicije na kojoj se nalazi za ovu je kuću važna interakcija unutarnjeg i vanjskog. Okućnica obiluje zabavnim sadržajima poput mjesta za roštiljanje, igranje i bavljenje sportom te opuštanje.

Ima veliku vodenu plohu, odnosno bazen na ovom osunčanom zapadnom dijelu. Voda kao prirodni element i izbačeni balkoni na katu sa drvenim rebrenicama pridonose prozračnosti cijelog vanjskog prostora.

rostilj-bazen-dom-na-kvadrat

Idealno za obitelji s djecom.

kosarkasko-igraliste-dom-na-kvadrat
tobogan-za-djecu-dom-na-kvadrat

Prirodni materijali kao nit vodilja

Može se reći da je priroda bila glavna nit vodilja kod projektiranja, ali i gradnje ove obiteljske kuće. Zato su za nju odabrani prirodni materijali – kamen i drvo. Oni su skladno kombinirani i na fasadi kuće koja je, unatoč klasičnim materijalima, jako moderna. 

kamen-drvo-kuca-dom-na-kvadrat

„Ova je djelomično ventilirana, ventilirana je na ovom dijelu gdje su ove obloge od visoko prešanog laminata sa izgledom drva. Ventilirana fasada bi trebala bit zapravo najzdravija fasada zato jer iza ove obloge koju mi na kraju vidimo je zračni prostor, pa je podkonstrukcija sa izolacijama na osnovnom konstruktivnom zidu, i ta fasada uvijek ono što se kaže, diše“, ističe arhitekt.

Dnevni boravak kao jezgra obiteljske kuće

Odmah na ulazu dočekao nas je klavir i biljarski stol. Nakon početnog vau efekta ušetali smo u dnevni prostor koji nas je jednako oduševio.

klavir-boravak-dom-na-kvadradt

Ovo je prostor dnevnog života koji je zapravo srce cijele kuće. „On povezuje sve ove autonomne prostore spavanja, nekih utilitarnih prostora, i on je zapravo svojom i širinom i dubinom i visinom zapravo jezgra. Mjesto gdje se obitelj okuplja i gdje zapravo iz tog unutrašnjeg prostora preko otvora ste spojeni zapravo i sa okolišem i sa dvorištem“, objašnjava Krajač.

dnevni-boravak-dom-na-kvadrat

Upravo zato što se iz njega pruža pogled na dvorište, materijali koji su se koristili u uređenju interijera preslikani su iz eksterijera. Zanimljivo, impozantan prostor nema centralno rasvjetno tijelo. To je jedna nenametljiva rasvjeta koja daje još dodatno ambijentalnost i toplinu ovog prostora.

rasvjeta-dnevni-boravak-dom-na-kvadrat

Kod opremanja velikog broja kvadrata treba paziti na odabir namještaja. Naime, premali komadi ostavit će dojam praznog prostora, a ubacite li u njega previše komada namještaja, zatrpat ćete ga. Ovdje smo, primijetili samo nekoliko komada.

kutna-garnitura-stepeniste-knjige-dom-na-kvadrat

„Ovaj interijer prije svega čini taj dojam prostora i onda je s jedne strane bilo zapravo i namjera i olakšano da sve ovo što se treba dogoditi, što je potrebno, nekakve police, pa čak i sami kamin djeluju ugrađeno, znači da su po strani prostora, da jednostavno sa nekakvom sjedećom garniturom možete doživjeti taj prostor da ste non stop u njemu“, objašnjava arhitekt. Uz toliko sadržaja zapravo nema ni potrebe izlaziti iz ovog doma.

Kupaonica sa staklenim krovom

Iako će mnogi pomisliti da je kod njegova projektiranja situacija bila idealna – gradilo se od nule pa je sve bilo jednostavno osmisliti, pred arhitekta je stavljen jedan zanimljiv izazov. Kupaonica gostinjskog dijela nalazi se uz sam ulaz u dom pa ju je trebalo sakriti. S obzirom na to da je obložena, nedostajao joj je prirodni izvor svjetla.

„I to smo onda postigli na taj način da smo taj jedinstveni prostor vjetrobrana i kubus i u vanjskom obliku napravili sa staklenim krovom. Gdje je totalno skrivena ta podkonstrukcija i konstrukcija gdje se samo iz prostora kupaone i kade taj krov možda čita kao nebo sa mliječnim staklom gdje uvijek dolazi to jedno difuzno svjetlo koje osvjetljava cijeli prostor kupaone i zapravo kad ga se gleda ne znate jel je to svjetlo jel je to nebo, a neprimjetno je izvana jer se događa na krovu“, govori Krajač.

Zaista inovativno rješenje koje na kraju i izgleda jako dobro te usklađeno s okolišem u kojem se nalazi. Što je u konačnici i jedno od važnijih pravila dobre arhitekture.

Oglas

Kuće

Fenomenalna adaptacija obiteljske kuće

Vodimo vas u Samobor, u preuređenu kuću arhitektice Helene Noršić Patrčević. S obzirom na to da jako voli reciklirati stvari, udahnuti novi život starom prostoru bio joj je užitak.

dnevni-boravak-s-galerije-domnakvadrat

U centru grada, a opet u blizini šume i parka. Zvuči kao idealno mjesto za život jedne obitelji. Zvučalo je tako i arhitektici Heleni Noršić Patrčević koja je dio roditeljske kuće preuredila za nove potrebe.

„Projektni zadatak je bio da se ovaj dio kuće maksimalno proširi za našu peteročlanu obitelj. Jer ova kuća se sastojala od jednog zasebnog dijela, to je posebno krilo gdje je bila garsonijera u kojoj sam ja živjela kad sam završila fakultet i počela raditi“, objašnjava nam arhitektica.

adaptacija-obiteljske-kuce-blagovaonica-tapeta-domnakvadrat

Što više prirodnog svjetla

Uz to, trebalo je kuću što više otvoriti prema šumi i parku kako bi u njoj bilo što više prirodnog svjetla. Na mjestu današnje kuhinje bila je mala kuhinja i kupaonica, a današnja je blagovaonica imala i ulogu dnevnog boravka.

„Kako smo probili nosivi zid, i proširili se i postavili dnevni boravak i spavanje na drugi dio kuće, onda smo ustvari jednostavno ovdje napravili kao nekakav poluotok. Na taj način smo povećali kuhinju. Probili smo nosivi zid između opet ugradili traverzu, i napravili tu jednu onako interesantnu malu kuhinju i ovdje smjestili blagovaonicu“, dodaje.

preuredjenje-obiteljske-kuce-kuhinja-domnakvadrat

Kuhinja je tako dobila na kvadraturi i praktičnosti, a u njoj nas je zaintrigirao još jedan komad namještaja.

ormaric-za-cipele-kao-smocnica-domnakvadrat

„To je jedan zanimljiv komad namještaja kojeg smo naručili iz Italije, koji ustvari kao frontu ima ogledali i tanak je svega 21 cm. Ustvari služi kao ormar za cipele se prodaje u originalu, ali ovdje je iskorišten kao mini špajza. Dobar je zato što je vrlo neprimjetan u prostoru, a ujedno ga vizualno povećava zbog tog ogledala“, kaže Noršić Patrčević.

Zaokruženi interijer pomoću namještaja i tapeta

Kroz cijeli se prostor proteže drveni namještaj koji je zapravo prerađen od gotovog. Tako daje dojam zaokruženog interijera. Tome pridonose i tapete koje se nalaze u blagovaonici i dnevnom boravku.

dnevni-boravak-tapeta-domnakvadrat

„Ja jako volim te floralne motive i volim da mi je osjećaj kao da sam u nekakvoj džungli, tako da sam uvijek birala te nekakve motive tapeta. Ovo je jednostavno, pošto je sve dosta svijetlo, bijelo, svijetlo drvo, onda takva jedan zidna tapeta, kao zidni mural jako podigne prostor“, objašnjava arhitektica.

dnevni-boravak-s-galerije-domnakvadrat

Dnevni je boravak vrlo jednostavan i ne obiluje kvadratima: „To je prostor na koji smo se mi proširili kasnije, strop je bio na otprilike dva i pol metra i gore je dio tavana koji je bio neiskorišten. Mi smo srušili jedan dio stropa tako da dobijemo veću visinu prostora dnevnog boravka. Posebno smo radili galeriju koja se betonirala ispod koje smo onda logično smjestili kupaonu novu, a gore je spavanje.“

Dnevni boravak na otvorenom

A kad zasja sunce dnevni se prostor širi na otvoreno.

terasa-adaptacija-kuće-domnakvadrat

„Ovdje se u početku radilo samo o ovoj terasici. To je bio ravni krov od blagovaonice mojih roditelja. Pošto imamo troje djece, onda nam je falilo tog vanjskog prostora. Jako volimo vani blagovati i boraviti, tako da smo to onda proširili na tu terasu, da možemo tu biti što više“, kaže Noršić Patrčević.

terasa-iz-zraka-domnakvadrat

Terasa obiluje zelenilom, što dekorativnim, što jestivim. Posebno je zanimljiva priču kako je na nju došao javor.

„Zbog veličine i zbog toga što je prostor mali, unutra nije mogao ući standardnim putem kroz vrata. Morali smo ga sa kranom preko susjedovog dvorišta ubacivati u žardinjeru koja je bila zazidana za njega posebno.“

Adaptacija ili recikliranje kuće

Adaptacije starih kuća ovoj su arhitektici jako drage jer je ljubitelj toga ta na Zemlji ostavljamo što manji ekološki otisak. Tako da ovu adaptaciju naziva recikliranjem kuće. Ističe da je kod opremanja doma jako važno birati kvalitetan namještaj upravo iz zelenih pobuda.

„Moguće je upotrijebiti ponovno i taj namještaj pogotovo ako se radi od kvalitetnog materijala. Najčešće smo birali da bude od punog drveta jer se puno drvo može rezati, brusiti, farbati, ponovno upotrijebiti bilo gdje. Prekraćivati kako vam paše“, kaže arhitektica.

Raj za juniore

A sada vas vodimo u jedan poseban dio ovog zanimljivog doma.

djecja-soba-domnakvadrat

„Ovo je zadnji dio taj koji smo renovirali. Kako su nam djeca sada od jeseni svi školarci, porasla je potreba za njihovim radnim dijelom. Gore su već postojale spavaća galerija gdje su njihov dječji dio za spavanje, a ovdje im je samo dio gdje rade i imaju galerijicu za igranje, lego galeriju takozvanu“, objašnjava Noršić Patrčević.

djecja-spavaca-soba-domnakvadrat

A kroz galeriju juniori bez problema mogu doći i do svojeg spavaćeg dijela tako da je ovako osmišljen prostor posebno interesantan kad im dolaze prijatelji. Uz to, iz spavaćeg dijela mogu se iskrasti u još jedan skriveni kutak.

Terasa za spavanje

„Zbog blizine šume nam i ljeti dolazi taj sveži zrak, tako da nikad nije previše vruće, a napravili smo i jednu malu krovnu terasicu koja je ustvari služi da bi se ta posteljina mogla prozračiti. Ujedno se koristi i da dečki spavaju ljeti gore na terasi na madracu na napuhavanje“, kaže nam arhitektica.

terasa-na-krovu-domnakvadrat

A kad je već adaptirala kuću za potrebe obitelji, arhitektica nije zaboravila ni na svoj radni prostor te je u prizemlju uredila svoj ured.

ured-arhitektice-adaptacija-kuce-domnakvadrat

Jednostavne moderne linije uz poneki akcent čini se da su njezina osobna preferencija. Ali ne boji se ni hrabrih izbora.

adaptacija-kuce-kupaonica-domnakvadrat
Nastavite čitati

Kuće

RAZMIŠLJA UMJESTO VAS ‘Pametna kuća’ u Kostreni

Upravljanje grijanjem, hlađenjem, rasvjetom i sigurnošću prepustite drugima

Pametni su sustavi dio današnje moderne arhitekture. Jer upravljanje grijanjem, hlađenjem, roletama, sigurnošću, rasvjetom puno je jednostavnije prepustiti nekom drugom. Vodimo vas u jednu takvu pametnu kuću u Kostreni.

Zanimljivi volumeni vješto uklopljeni u okoliš, ono su po čemu se ova kuća ističe od svojeg okruženja. Pomalo hladna i jednostavna, a opet idealnih dimenzija kako se ne bi isticala, već uklopila u okoliš.

pametna-kuća-dom-na-kvadrat

Kuća je projekt riječkog arhitekta Saše Randića koji je cijelu ideju vezao uz poziciju kuće i tako je u potpunosti otvorio prema moru. Iz dnevnog prostora spavaći volumen izlazi kao konzola i kadrira pogled na Kvarnerski zaljev.

Minimalističke linije i forme

Tako gotovo da nema granice između unutarnjeg i vanjskog prostora kuće. Kad je o interijeru riječ, njime dominiraju minimalističke linije i forme. Čelične se konstrukcije ne skrivaju, a u njega su pomno uklopljeni i dijelovi s vidljivim betonom. Tek pokoji dekorativni element poput ogledala, rasvjete ili tapete svojevrstan su naglasak u prostoru. Međutim, nije nas u ovaj dom privukla samo arhitektura, već i pamet.

pametna-kuća-dom-na-kvadrat

Naredbe putem mobilne aplikacije

‘Na ovome objektu imamo nekoliko sustava koji su inkorporirani, garažna vrata, s kojim možete upravljati, zatim imamo zaštitu od sunca, sve spavaće sobe su opremljene sa motorima, koji zatvaraju roloe i imamo jednu ambijentalnu rasvjetu unutar dnevnog boravka’, kaže Saša Morić iz BFT Adria d.o.o.

pametna-kuća-dom-na-kvadrat

A to izgleda ovako: kad dolazite pred garažna vrata, putem mobilne aplikacije svojem pametnom sustavu Somfy naredite da otvori vrata. Nakon što ste ušli u kuću pametnim se sustavom upravlja roletama u spavaćim sobama.

‘To je upravljanje na daljinu, drugo, vaša mogućnost da sa upravljanim uređajem imate nekakvu komunikaciju. Dakle, da znate je se ta radnja izvršila ili nije, a kada sve to možemo upravljati i staviti u nekakav vremenski kontekst. Dakle, da se sustavi sami dižu, otvaraju, pale ili gase, u određeno vrijeme, u određeni datum ili dan, onda govorimo  o baš pravom pametnome sustavu’, objašnjava.

pametna-kuća-dom-na-kvadrat

Aplikacija na hrvatskom jeziku

Za pametne je sustave važno da se jednostavno upravlja njima ili kako se to danas popularno kaže – da budu user friendly. ‘Stoga smo mi u Somfyju se potrudili da lokalna aplikacija bude na na hrvatskom jeziku, da je krajnjem korisniku puno lakše upravljati i danas sutra nadograditi sustav’, dodaje.

Na ovakvim sustavima važno je da, osim upravljanja na daljinu, imate dostupne i lokalne komande poput, prekidača na zidu. Sustav se može unaprijediti i putem glasovne komande neovisno o tome kojeg virtualnog asistenta koristite. Isto tako, sustav je nadogradiv. Ova centrala može kontrolirati više od 200 uređaja, te konfigurirati 40 scenarija. Evo što sve na nju možete nadograditi.

pametna-kuća-dom-na-kvadrat

‘Možete unutarnje i vanjske kamere, možete sustave za grijanje i za hlađenje, imamo termostate u IOT protoku s kojim možete upravljati sa svojim grijanjem. Zatim možemo rasvjetu i to na nekoliko nivoa, od klasičnih žarulja, LED rasvjete, možemo je dimati, zatim imamo razno razne sustave za sigurnost, imamo protuprovalne senzore, imamo sustave za otkrivanje dima, imamo sustave protiv poplava, praktički sve što se može danas u modernome domu staviti mi smo u mogućnosti to unaprijediti’, tvrdi.

A kad pametni sustavi  u vašem domu razmišljaju umjesto vas, vama jedino preostaje da se u svojem domu opustite u uživate.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice