Interijeri
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Dizajn i trendovi
Komadi namještaja s pričom – kako ih uklopiti?
Kod uređenja doma vlasnicima je cilj da bude funkcionalan i stilski odgovara njihovom ukusu.
No, u gotovo svakom domu postoji jedan komad namještaja koji se tamo našao je nosi neku priču.

Oni nose svoju priču – govore o vremenu naših predaka ili čuvaju naše uspomene na lijepe trenutke u životu. Stare komade namještaja povezujemo s djetinjstvom ili putovanjima i mnogi se teško od njih rastaju. A zašto i bi kada s malim preuređenjem mogu vratiti stari sjaj i poziciju unutar doma.
Bojenjem do novog izgleda

Dizajnerica interijera Sanja Domini neko je vrijeme s obitelji živjela u Koreji. Tamo je kupila ovu simpatičnu komodu koja nije tako izgledala. Izvorno je u crvenoj boji, a kako bi se uklopila u interijer njenog doma, odlučila ju je obojiti u tirkiznu boju.
Jednostavno bojenje potpuno je promijenilo izgled ove komode, ali i klub stolića napravljenog od korejskog poda. Blagovaonski stol kao i onaj u boravku također su dobili novi izgled.

Bojenjem se nije ugasilo sjećanje na jedan period dizajneričinog života u inozemstvu, a komadi namještaja su se savršeno uklopili u ambijent doma.
Autentični predmeti
Savršena uklopljenost raznovrsnih komada postigla se i u domu herbaristice i prevoditeljice Ivane Ostojčić.

Kako kaže, voli autentične predmete iz vremena, a ne nove koji glume da su stari. Gotovo u svakoj prostoriji njezinog doma nalazi se jedan komad namještaja ili dekoracija koji imaju svoju priču.

Tako se ističu psiha iz 60-ih godina, komoda iz 50-ih te kao dio obiteljskog nasljeđa stara dubrovačka uljanica iz 19. stoljeća.

A možda će i neki predmeti s vaših tavana ili iz podruma naći svoje mjesto u vašem domu. Jer trendovi govore da nećete pogriješiti ako ih izvučete na svjetlo dana.
Stari predmet u novoj ulozi

Arhitektica Izabela Galović Ninić kaže kako je u trendu uzeti stari predmet i dati mu novu uporabnu vrijednost. Primjerice, od škrinju koja je nekada služila za pohranu stvari, iskoristiti kao stolić. Skladišni prostor uvijek dobro dođe pa bi tako ova škrinja mogla biti postavljena u predprostor doma. Tamo može poslužiti kao klupa i spremište za cipele.
Kada još sve ostale elemente namještaja kao što su foteljice, trosjedi, tepisi uskladimo sa njenim bojama i stilom, koji možemo pomiješati dobit ćemo zaista jedan vrlo izražajan prostor.
U blagovaonici ova škrinja zamijenit će komodu tako da je riječ o jednom zaista univerzalnom komadu namještaja. Starinski komadi kao što je ovaj nisu unificiranog izgleda i njihovo unošenje u prostor dat će unikatan izgled vašem domu. Ako ih se oplemeni i stavi u funkciju čeka ih nova mladost. Sa svojim zanimljivom pričom i ljepotom na divljenje svima koji ih gledaju.
Dizajn i trendovi
U trendu su rascvjetani interijeri

Nakon teških razdoblja tražimo kako u svoj život unijeti vedrinu i smijeh. A mnogima takve reakcije izazove cvijeće. Bilo da je trodimenzionalno ili samo nacrtano – vrijeme je za obilje cvijeća u interijeru.
Biljke

Biljkama unosimo prirodu u dom, a optimalno bi bilo da su to one koje proizvode veću količinu kisika i pročišćavaju zrak. NASA je pojedine biljke stavila na svoju listu najpoželjnijih pročišćivača zraka. Među nijima i jedarce ili mirni ljiljan koji po narodnim vjerovanjima donosi sreću.
Tapete s cvjetnim uzorcima

A sreće u godini pred nama treba svima. Mnogi će poželjeti napustiti načela diskretnog unošenja veselih boja i uzoraka u prostorije doma. Ove godine slobodno budite odvažni jer tapete s cvjetnim uzorcima su se vratile i dovele pojačanje. Ono što je donedavno bilo rezervirano za engleski stil uređenja sada je vrlo popularno diljem svijeta. Uzorci na dekorima, tapetama i tapecirung-sve u jednom prostoru. Dojam natrpanosti ćete izbjeći ako pazite na njihovu međusobnu poveznicu.

U dizajnu je nit vodilja da se kombiniraju boje, a ne uzorci. Jedna boja bi se trebala naći na svim uzorcima koje ste odlučili staviti. Ako prateći nju dodate pokoji komad jednobojnog namještaja, dobit ćete vrlo elegantan prostor.

Vrlo su popularne panel tapete koje se izrađuju po mjeri i na taj način imitiraju zidne murale. S njima nećete pogriješiti, baš kao ni s kombinacijama različitih veličina i vrsta cvijeća.
Ako ste neskloni većim promjenama, krenite od malih detalja. Rascvjetani uzorak se može za početak naći i na vašem posuđu pa od toga možete krenuti u nadogradnju interijera. Kombinacijom cvjetnih uzoraka dobiva se veseo i fotogeničan prostor kojim će se mnogi zasigurno pohvaliti i na društvenim mrežama.