Arhitektura
Stoljetno imanje u modernom ruhu s očuvanom autentičnošću
Iako je bilo zatečeno u vrlo lošem stanju, arhitekti su bili fascinirani.
Preko 150 godina staro imanje sa zapuštenom kamenom kućom doživjelo je svoj procvat. Smješteno je u Gostinjcu na otoku Krku, a arhitekti su se u njega zaljubili na prvi pogled. Iako je zatečeno u vrlo lošem stanju, bili su, prema riječima arhitektice Rajke Bunjevac, fascinirani dominacijom kuće nad prostorom u kojem se nalazi.
Zahtjevna obnova

Godine upotrebe ostavile su utjecaj na kuću, a jedan je njezin dio bio urušen. S druge strane, na njoj je bilo i nekoliko čudnovatih konstrukcija koje su nicale tijekom godina. Prekrasan križnorebrasti svod bio je zamijenjen ravnim pa je trebalo dosta truda da se otkrije izvorni izgled imanja. U obnovi su arhitekti koristili konstruktivne elemente koje su nalazili na objektu ili u okolici.
Ipak, u stare je elemente trebalo uklopiti i neke nove jer su se standardi gradnje promijenili. Novi prozori tako su aluminijski, a grilje u starinskom štihu kako bi se očuvao duh prošlosti.
Suvremeno grijanje

Trebalo je dodatno izolirati kuću, ali je to napravljeno s unutarnje strane zidova kako bi vanjština ostala autentična. Osim aluminijskih prozora na ovom je imanju još nešto suvremeno, a to je grijanje. Svi katovi se u kući griju isključivo na klima uređaje. Kako saznajemo u Daikinu, to nije nešto neuobičajeno jer klima uređaji omogućuju stabilno grijanje u gotovo svim klimatskim zonama, čak i kod temperatura od -20⁰C.
Jedino na što treba pripaziti je da u svaku prostoriju koju želite grijati stavite jednu jedinicu. Više takvih jedinica može biti spojeno na jednu vanjsku. A današnji klima uređaji imaju i čitav niz dodatnih inovacija. Najnovije su čistoća unutarnjeg zraka i glasovno upravljanje.
Malo drugačija namjena bunara

Mnoge se stvari inovacijama mogu poboljšati, pa tako su i na ovom krčkom imanju neki elementi dobili novu namjenu, poput bunara. Bunar je ostao u svom izvornom obliku, ali s drugačijom namjenom. Više ne služi kao cisterna za vodu već je njegovo podnožje prostor za razbibrigu.


Očuvanje autentičnosti
Ovo imanje sastojalo se od dvije obiteljske kuće. Ispred je bila kovačnica, a u stražnjem dijelu guvno za vršenje žita koje je do danas ostalo očuvano.

Pored vršionice bila je štalica koja je danas dobila novu namjenu. U njoj je prostor za rekreaciju i odmor gostiju.
Dodana vrijednost ovog imanja svakako je njegova autentičnost. A tome pridonosi i suhozid koji ga okružuje. Arhitekt Boris Petrović naglasio je kako je njegova obnova trajala čak dva mjeseca.

I na kraju moramo zaključiti da se sve to isplatilo jer modernizacija u tradicionalnom duhu doprinijela je tome da se ova ljepotica ponosno ističe na svojem brežuljku.
Arhitektura
Grad dug 160 km bez ulica i automobila
Putovanje s jednog kraja na drugi trajat će svega 20 minuta, a zagađenja neće biti.

Saudijski prijestolonasljednik, Mohammed bin Salman otkrio je planove za gradnju novog grada u Saudijskoj Arabiji koji bi trebao biti dugačak čak 160 km i zvati se Linija (the Line) ili linijski grad.
Ovaj mega grad sastojat će se od povezanih zajednica, odnosno gradskih modula koji će povezivati obalu Crnog mora sa sjeverozapadom Saudijske Arabije.

Neće imati ulice niti automobile, a sve što će njegovim stanovnicima trebati, bit će dostupno na pet minuta hoda.
S jednog kraja na drugi putovat će se podzemnom željeznicom. To putovanje ne bi trebalo trajati dulje od 20 minuta.

Ovaj mega grad koristit će samo obnovljive izvore energije, što je i jedan od ciljeva uzimajući u obzir veliko zagađenje zraka. A prema najavama, cijeli proces izgradnje bi trebao proći bez zagađenja okoliša.
Gradnja ovog grada trebala bi započeti do proljeća ove godine, a predviđa se da će do 2030. godine u njemu živjeti milijun stanovnika.
Arhitektura
Moderna krasotica u najelitnijem dijelu grada
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.

Jedna od najprestižnijih zagrebačkih ulica koja počiva pod Sljemenom – Pantovčak – desetljećima je dom brojnim obiteljskim kućama. Tako je udomila i ovu kuću koja ima divan panoramski pogled na šumu i grad.
Relativno strma i uska parcela uvjetovala je izgled ove kuće koja se nalazi na najvišoj točki parcele kako bi se najbolje iskoristio pogled na grad. Ograničenje u širini, nadomješteno je dužinom.
Cijela kuća, fasada i krov prekriveni su istim materijalom, tamno smeđim HPL pločama, koje čine njezin volumen kompaktnijim.
Pažljivo projektiran dnevni prostor

U prizemlju je smješten dnevni boravak u čijem se produžetku nalaze drvene terase, od kojih su neke natkrivene, dok su druge otvorene prema nebu.

Za razliku od dnevne sobe i blagovaonice, kontakt kuhinje i eksterijera nije toliko izravan. Iz tog razloga je iznad radne površine u razini s vrtnim travnjakom postavljen veliki kutni prozor. Stoga se čini da se radna površina, postavljena uz prozor, proteže prema otvorenom prostranstvu vrta.
Naglasak na rasvjeti
Glavni naglasak u interijeru je široka dvorana na dva kata koja ima funkciju hodnika, jer predstavlja glavnu poveznicu prizemlja i kata. Tim prostorom dominira viseće rasvjetno tijelo popularno nazvano artičoka, koje cijelom području daje jedinstvenu atmosferu.

Ugradbeni ormari u svakoj priči integrirani su u potpunosti u svoje okruženje bojom i materijalima, omogućujući tako minimalnu količinu vidljivog i pokretnog namještaja. Podovi od nauljene tikovine i bijeli zidovi stvaraju respektabilan temelj za bilo koju intervenciju u boji koja bi se mogla dogoditi u budućnosti.
Posebna pažnja posvećena je osvjetljenju soba. Prostori toaleta i garderobe osvijetljeni su stropnim svjetlima kako bi im pružili što više prirodnog i vrhunskog osvjetljenja.

Kotlovnica, fitness i wellness prostor i vinski podrum nalaze se u podrumu.
Garaža skrivena od pogleda

Na samom dnu kose parcele nalazi se garaža za dva automobila, koja je zakopana u zemljište i skrivena od pogleda. Čitava padina zadržava prirodni izgled travnate livade s vijugavim dijelovima zelenila. Uz prilazni put garaži sačuvane su voćke, zajedno s drvoredom čempresa.
Doticaji sa susjedima i ulicom riješeni su betonskim zidovima. Šetališta i prilazni putovi do kuće prekriveni su granitnim kockama.
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.