Povežimo se

Bilje

Vrijeme je za jesensko ukrasno bilje!

Ljetnice koje smo do sada imali posađene na našim balkonima ili u teglama ispred ulaznih vrata, teško mogu izdržati niže temperature i manjak sunca. Za tegle koje držimo na otvorenom potrebno je stoga odabrati jesensko ukrasno bilje.

Odaberite bilje koje može podnijeti hladnoću i manjak sunca

Početak jeseni je vrijeme kad bismo trebali početi razmišljati o tome koje su biljke prikladne za hladnije dane koji nam dolaze. U jesen bismo za naše vanjske tegle i žardinjere trebali odabrati jesensko-zimsko ukrasno bilje koje će biti otporno na nadolezeće vremenske uvjete.

Što posaditi u vrijeme veće hladnoće zraka i manjka sunčevih zraka, pokazala nam je dekoraterka Vrtnog centra Šestine Lidija Mamić. Njeni prijedlozi stali su u dvije kombinacije, od kojih je prva u ovalnoj tegli od terakote.

Jesenske tegle bogate su bojama

Za prvu teglu Lidija je izabrala kalocefalus, to je višegodišnja biljka koju osim u srebrnoj možete pronaći u žutoj, narančastoj i crvenoj boji. Tvori mali grmić sa sitnim bijelim cvjetovima.

Kalocefalus

Druga biljkica je brasika ili ukrasni kelj. Ona ne naraste prevelika. „Radi se o jednogodišnjoj biljci o kojoj nema puno brige. Ocvali listići ili sami otpadnu ili ih mi otrgnemo i to je sva briga oko brasike“, istaknula je Lidija.

Ukrasni kelj – brasika

U sredinu tegle dodala je šumsku biljku hojheru koje se razraste do nekih 30-tak centimetara i zimzelena je. Također dodala je i kalunu odnosno vrijesak. Vrijesak prirodno raste na Velebitu. On je divlja biljka. „Obzirom da raste na Velebitu on ustvari voli svježije vrijeme, ne voli puno sunca ni puno vrućina.  A obzirom da sunce više nije jako, neće mu smetati gdje god da ga stavite“, objasnila  je Lidija.

vrijesak-kaluna-vrtni-centar-sestine-dom-na-kvadrat
Vrijesak -kaluna

Na kraju je dodala i jednu vrstu crnogorice – hamaeciparis. „Hamaeciparis inače naraste u veliko stablo, ali mu za to treba puno godina pa se stoga ovako maleni može koristiti za dekoraciju“, kazala je Lidija.

jesenska-tegla-terakota-vrtni-centar-sestine-dom-na-kvadrat-2

Jesensko ukrasno bilje za trendi eksterijere

Drugu kombinaciju jesenskog ukrasnog bilja posadila je u modernoj mat sivoj žardinjeri. Za nju je odabrala hebu, eriku i maćuhice. „Heba je niski zimzeleni grm koji naraste do nekih 40-50 centimetara, ali isto tako je otporan na rezidbu tako da ga možemo šišati, orezivati. Njemu to ne smeta“, objasnila je.

heba-vrtni-centar-sestine-dom-na-kvadrat
Heba

Erika, odnosno kraljica zime, zanimljiva je po tome što ima jako dugu cvatnju i voli svježinu. „Ona cvate od kraja ljeta pa sve do sljedeće godine do proljeća. Znači njoj odgovara svježina. Voli zimu, voli hlad, voli sjenu. Zato ćemo ju posaditi malo ispod malo niže od ove hebe, jer heba će joj ako i bude nekog sunca, raditi hlad“ istaknula je Lidija.

erika-vrtni-centar-sestine-dom-na-kvadrat
Erika

Živost jesenjskoj tegli dala je razigranim jesensko-zimskim žutim maćuhicama.

zute-macuhice-vrtni-centar-sestine-do-na-kvadrat
Jesensko-zimske maćuhice

Savjeti za održavanje vanjskog jesenskog ukrasnog bilja

Nakon sadnje biljke zalijte vodom u koju ste dodali kvalitetno bio gnojivo. Sa zalijevanjem nemojte pretjerati. Jesenske biljke u tegli mogle bi brzo istrunuti ako će zemlja biti prevlažna. „Biljke koje su u teglama i žardinjerama ograničene su prostorom, pogotovo ako je riječ o grmićima i malo većim biljkama. Zato je važno dohranjivati zemlju koje je vrlo malo. Ove biljke nisu u vrtu, u prirodi i ne mogu uzimati hranjiva iz zemlje samostalno nego im ovdje mi moramo pomoći“, savjetuje Lidija.

lidija-mamic-vrtni-centar-sestine

Također, ocvale cvjetove jesenskog ukrasnog bilja potrebno je redovito orezivati. Sve ove biljke će nam vratiti stostruko i cijelu jesen i cijelu zimu ćemo imati rascvjetani balkon ili predivan ulaz u kuću.

jesensko-ukrasno-bilje-vrtni-centar-šestine-dom-na-kvadrat
Jesensko ukrasno bilje

vrtni centar Šestine

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Njih je potrebno izbjegavati

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti pet takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

1. Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

2. Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

3. Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

4. Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

5. Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat..

Nastavite čitati

Bilje

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Toplo vrijeme volimo svi, pa i insekti…

Pravo je vrijeme za pripremu protiv najezde komaraca, a to možete učiniti tako da na vrijeme zasadite biljke koje će ih cijelo ljeto držati podalje od vaše kuće svojim mirisom.
Dobra je vijest da je izbor velik, mi donosimo popis biljaka koje se lako održavaju, a vi odaberite onu koja će se odlično uklopiti u vaš vrt.

1. Limunska trava

Možda se radi i o najpoznatijoj biljci koja tjera komarce, a sve zahvaljujući intenzivnom mirisu citrusa koji komarci jako ne vole. Ako niste spremni za sadnju limunske trave možete koristiti i svijeće koje nude isti miris i jednako dobro štite od komaraca.

2. Kadifa

Sade i radi predivnih boja ali i mirisa koji tjera komarce i druge insekte. Ova se biljka jednostavno održava, ali ako redovno odstranjujete stare svjetove i lišće ona će dugo cvjetati i štiti vas od insekata.

kadulja-biljka-domnakvadrat

3. Kadulja

Odličan je dodatak jelima ali i vašem vrtu ako se želite riješiti komaraca. Odlično uspijeva u vrtu i u povišenim gredicama, a možete je zasaditi uz biljke koje često napadaju životinje, a ona će ih štititi svojim intenzivnim mirisom.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

4. Ukrasni luk

Većina će cvjetati u proljeću, prije prave sezone komaraca, ali kako se temperature zraka mijenjaju iz godine u godinu, možemo lako računati da će se i oni pojaviti dok traje proljeće. Lako se održavaju ali pružaju jako zaštitu od insekata.

5. Pelargonija

Ona se često sadi u vrtu, a kako ima i citrusni miris, može vas štititi od komaraca. Najbolje ju je saditi blizu ulaza u kuću.

6. Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljak će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačih repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte. Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

7. Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite ekstra rastjerati dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažit će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

8. Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju. Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

9. Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu. Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode, i druge nametnike u zemlji.

10. Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisom otjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice