Predstavljamo dom
Složne ruke majke i kćeri
Monika je svojoj kćeri odlučila urediti malu garsonijeru u kući, a sve je počelo zajedničkim planom i dogovorom.

Prvo smo gledali koji namještaj možemo iskoristiti, je li vlaga poprimila prostor, na koji način će reagirat garsonijera, i onda smo počeli sve trgat van. Naši su se prvotni planovi promijenili kad smo vidjele da laminat ipak nije za očuvat. Kad smo skinule stari laminat, prvo se radila termoizolacija, poravnavanje podova te postavljanje pločica, rekla je Monika Šavorić.
Osobno prilagođen prostor
Najveći izazov ovog procesa bile su financije, ali kreativnost i dobre ideje svladale su i tu prepreku.


Moja nekakva životna vodilja u uređivanju prostora je da se namještaj može koristit neko vrijeme, da nije financijski preskup, i da ga možeš ukoliko ti se više ne sviđa kroz par godina zamijeniti, rekla je Monika te objasnila da su inspiraciju za završno uređenje diktirale želje kćeri i mogućnosti prostora.
Njena želja je bila povišeni krevet i prema tome smo birale dalje, a poseban karakter prostoru daju osobni detalji – slike obitelji, njezin prostor, slike s dečkom, neke slike koje označavaju nju kroz određene etape života, crteži koje je kći napravila, zatim crteži koje sam ja za nju napravila, izjavila je Monika Šavorić za Dom na kvadrat. Cijeli ovaj proces trajao je nešto više od mjesec dana, a Monikina kćer od useljenja uživa u svojoj maloj oazi privatnosti.


Najbitniji je dobar plan
Prije upuštanja u ovakav projekt najvažnije je napraviti dobar plan. Biti prvenstveno siguran da se doista želiš upustit u određene stvari jer koliko god nešto izgleda jednostavno na internetu, u praksi zna deset stvari zakočit se, kad vi krenete u određeni prostor može vam se dogodit niz problema koje niste očekivali, rekla je Šavorić.

Ako imate volju i želju upustiti se u sličan projekt, sigurno ćete pronaći način za rješavanje svih prepreka. Pustite mašti na volju jer je u konačnici najvažnije da se prostor kojeg uređujete sviđa vama.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.
Predstavljamo dom
Kreativna rješenja u 55 kvadrata: Adaptacija stana za obitelj glazbenika
Stan od 55 kvadrata kao izazov i inspiracija

Nakon povratka s ISH sajma u Frankfurtu, ekipa Dom na kvadrat posjetila je stan od 55 kvadrata u kojem živi tročlana obitelj. Pred arhitekticom je bio izazov – pronaći dodatnu sobu za dijete unutar stana od 55 kvadrata. Rješenje je osmislila Gordana Đerić, koja je prepoznala potencijal već pri prvom obilasku.
„Prva ideja mi je bila srušiti ostavu i dnevni boravak izvući u ostatak hodnika, dakle smanjiti hodnik i povećati zajednički prostor“, pojašnjava Đerić. Tako je nastala nova roditeljska soba na mjestu blagovaonice, a otvoreni dnevni prostor sada je središte stana.
Glazba, rad i mir – sve to stane u stan od 55 kvadrata
Budući da su stanari glazbenici, rješenja su morala biti i funkcionalna i akustički promišljena. „Pregradili smo dnevni boravak kliznim prozirnim vratima, što se pokazalo kao dovoljna zvučna izolacija. Kad gospođa svira, ne čuje se na hodniku i susjedi nemaju prigovora.“
Neočekivana prepreka pojavila se već u prvoj fazi adaptacije: „Kad smo srušili ostavu, naišli smo na cijev za slivne vode koja se proteže roz cijelu zgradu.“ Umjesto uklanjanja, odlučili su je obložiti siporeksom i tretirati kao dizajnerski element.


Pametan raspored za maksimalnu funkcionalnost
U malom prostoru skladišni kapaciteti su ključni. „CD-ovi i ploče morali su biti izloženi – to nije bila želja, već imperativ“, prisjeća se arhitektica. Ormari su rađeni po mjeri, kao i dva radna mjesta – jedno u dnevnom boravku, drugo uklopljeno u spavaću sobu.
Radni stol i blagovaonski stol izrađeni su od istog materijala, što prostor vizualno povezuje. Kuhinja je bijela i neupadljiva, s retro crvenim frižiderom i šankom koji zaokružuju izgled.

Nema klub stola – više prostora za život za stan od 55 kvadrata
U 55 kvadrata, svaka odluka nosi težinu. „Klub stolovi u malim prostorima samo smetaju“, kaže Đerić. Umjesto toga u prostoru su sada dva manja stolića koji se mogu premještati ovisno o potrebi.

Za podove je odabran laminat u uzorku riblje kosti, koji vizualno podsjeća na klasičan parket, ali je praktičniji i dugotrajniji.
Zid s osobnošću i kupaonica bez kompromisa
Jedan zid dnevnog boravka krasi vitrina s kolekcijom figurica, umjesto tipičnih komercijalnih slika. „Vlasnik ih skuplja cijeli život i želio ih je izložiti. Tako smo prostoru dali osobnu notu.“

Kupaonica je zadržala izvorne gabarite, no dobila je prepoznatljiv dizajnerski potpis: crna staklena stijena od poda do stropa zamijenila je klasične tuš-pregrade i prečke, čime se postigla čistoća linija i praktična funkcionalnost.