Povežimo se

Uradi sam

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

Popravite i obnovite izgled vašeg drvenog poda ovim jednostavnim trikom

Kada se drveni podovi u vašem domu oštete, razmislite o metodama popravka kako biste uklonili tragove kandži, brazde i ogrebotine.

Dubinsko brušenje električnom brusilicom za pod će ukloniti mnoge ogrebotine, ali brušenje je neuredno i invazivno. Također, brušenje se ne preporučuje na drvenim podovima budući da je gornji sloj furnira od tvrdog drva pretanak. Ostale jednostavne, jeftine mogućnosti brušenja uključuju izblijeđivanje, stapanje i bojanje ogrebotina kako bi se popravio njihov izgled i očuvalo zdravlje vaših drvenih podova.

Odredite vrstu podova

Procijenite podove i ogrebotine i odredite svoju vrstu podova. Podovi izrađeni od punog drva gotovi su na gradilištu, postavljaju se nedovršeni i kasnije se dovršavaju na mjestu. Zbog svoje debljine mogu se više puta brusiti i premazivati.

Ponekad je teško razlikovati obrađeno drvo od konstruiranog drva.

Konstruirano drvo je napravljeno u tvornici i dopremljeno u daskama, obično sa kosinama ili razmacima između dasaka.

Je li luksuzni vinil doista luksuz?

Temeljito očistite drveni pod

Prije početka bilo kakvog popravka ogrebotina, temeljito očistite pod na području ogrebotina.

Prebrišite pod od eventualne prašine, zatim ga operite sa sredstvom za pranje podova. Za posebno prljave podove od tvrdog drva odaberite sredstvo za čišćenje podova s ​​kisikom koje će mjehuriće istjerati prljavštinu s površine.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Ne koristite sredstva za čišćenje koja koriste vosak, pastu ili sredstva za poliranje za zaštitu, sjaj ili premazivanje poda; namjera je samo očistiti ga, a ne zapečatiti. Zatim prijeđite na sljedeće korake kako biste popravili sitne ili dublje ogrebotine.

Kako popraviti sitne ogrebotine

Sitne ogrebotine na drvenim podovima su tanke i plitke. Ogrebotine paralelne sa vlaknima drva mogu se lakše uklopiti u boju nego ogrebotine s križnim vlaknima.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Za uklanjanje sitnih ogrebotina utrljajte plod oraha po dužini ogrebotine. Trljajte ga oko 30 sekundi. Pričekajte dvije,tri minute dok ulje iz oraha ne prodre u drvo. Prirodna ulja od oraha prodjet će u drvo i pomoći će zacijeliti ružne tragove. Područje zatim nježno ispolirajte krpom od mikrovlakana i vaš pod ( ili drugi drveni namještaj ) izgledati će kao nov!

Duboke ogrebotine

Duboke ogrebotine dubine duge su preko 30cm. Obično su uzrokovane psećim kandžama ili klizanjem teškog namještaja ili uređaja po podu. Ako postoje brojne duboke ogrebotine i imate čvrsti drveni pod, najbolje je da drveni pod u potpunosti izbrusite.

Za više lokaliziranih dubokih ogrebotina, ispunite ih punilom za drvo, a zatim pomiješajte boju. Evo što možete učiniti kako bi spasili vaše drvene podove:

  • Utisnite drveno punilo u ogrebotinu nožem za kit, pažljivo zadržavajući se unutar oštećenog područja.
  • Zagladite mokro punilo.
  • Obrišite višak dok je punilo za drvo još mokro.
  • Ostavite punilo da se suši najmanje dva sata.
  • Nakon što se punilo osuši, izbrusite ga ručno. Izbjegavajte brušenje poda oko mjesta popravka ogrebotina.
  • Nijansirajte stvrdnutu punilu bajcem za drvo da odgovara boji poda.

Ako su udubljenja izuzetno duboka ispod završnog sloja poda i vidite znakove savijanja i čašice, truleži ili oštećenja od vode, vrijeme je da pozovete stručnjaka. Stručnjak za restauraciju drvenih podova može procijeniti i popraviti ploče pomoću veće brusilice, provjeriti razvoj plijesni ili po potrebi zamijeniti neke ploče.

Zašto je višeslojni parket dobar odabir? Ovo su osobine i prednosti dvoslojnih i troslojnih parketa

Oglas

Uradi sam

10 korisnih savjeta za lakše održavanje vrta

Koristeći pomagala poput mreža za zaštitu biljaka ili ovratnika za kontrolu invazivnih korijena, možete bolje zaštititi svoje biljke od štetnika i bolesti, čime osiguravate njihov zdrav rast i razvoj

Korištenje određenih alata i predmeta tijekom vrtlarenja donosi mnoge prednosti koje mogu olakšati rad i poboljšati rezultate u vašem vrtu. Uz malu pomoć, vaša produktivnost u vrtu može se znatno povećati. To vam omogućuje da posadite više biljaka, bolje se brinete o njima i ostvarite bogatiji urod.

1. Lopata

Ako se suočavate s blatnim tlom, malo spreja za podmazivanje na vašoj lopati ili vrtnoj štihači učinit će da se ljepljive stvari jednostavno skliznu. Koristite mazivo koje sadrži silikon ili teflon i povremeno ponovno premažite lopatu.

2. Zaštitite lukovice od štetočina

Spriječite gladne životinje da grickaju vaše svježe zasađene cvjetne lukovice postavljanjem mreže za perad preko gredice. Mrežu možete ukloniti u rano proljeće ili pustiti biljke da rastu kroz rupe i ostaviti je tijekom cijele vegetacijske sezone.

3. Ograničite rast invazivnih biljka

Ugurajte neku vrstu “ovratnika” u tlo (ili ga zabijte maljem) kako biste okružili biljku i njezin invazivni korijenski sustav. Ako je tlo zbijeno, prvo ga izrežite oko biljke štihačom. Napomena: Ova tehnika neće zadržati biljke koje se šire iznad zemlje poput jagoda i metvice.

4. DIY prijenosna polica za presađivanje

Izrežite komad šperploče otprilike prema obliku stražnjeg dijela vaše tačke i pričvrstite nekoliko drvenih klinova duž stranica kako bi spriječili klizanje dok vozite. Sada ćete imati i zemlju i površinu za presađivanje pri ruci kad odvezete tačku u vrt.

5. Portfolio za biljke

Spremite oznake i štapiće biljaka u jeftini foto album. Možete dodati detalj kada i gdje su biljke kupljene, posebna njega ili čak lokacija biljaka na skici vašeg dvorišta.

6. Sustav za zalijevanje kapanjem

Napravite sustav za zalijevanje kapanjem koristeći stare plastične boce. Napravite male rupice u poklopcu boce, napunite bocu vodom i zakopajte je u blizini biljaka s poklopcem prema dolje.

7. Transporter za biljke u posudama

Prostori između prečki na ljestvama odlična su mjesta za transport osjetljivih biljaka. Više nema neurednih prolijevanja tijekom skretanja!

8. Kompostni okvir od drvenih letvica

Napravite jednostavan okvir za kompost od drvenih letvica. Okvir će držati kompost na mjestu i omogućiti vam da ga lako okrećete kako bi se brže razgrađivao.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

9. Oznake za biljke od kamenčića

Pronađite ravne kamenčiće i oslikajte ih imenom biljke koju označavaju. Ove oznake su dugotrajne i dodaju rustikalni šarm vašem vrtu.

10. Organizator za alat od paleta

Stare drvene palete mogu se pretvoriti u praktične organizatore za alat. Jednostavno pričvrstite paletu na zid u šupi ili garaži i koristite otvore za pohranu vrtnog alata.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako pravilno postaviti stol za formalne i neformalne prilike

Savladajte umjetnost osnovnog, neformalnog i formalnog postavljanja stola uz ove smjernice

Dok postoje određeni protokoli za osnovno, ležerno i formalno postavljanje stola, postoji i fleksibilnost koja vam omogućava da se kreativno izrazite koristeći predmete koje već posjedujete i prilagodite ih jelima koja ćete servirati. Evo nekoliko smjernica i ideja kako postići estetski ugodno i funkcionalno postavljanje stola za različite prilike.

Opće smjernice za postavljanje stola

Općenito, pribor za jelo treba biti raspoređen prema redoslijedu korištenja, uvijek od vanjskog prema unutarnjem dijelu. Pazite da rasporedite predmete pažljivo kako biste održali jednaku udaljenost između njih te vodite računa da sva mjesta za stolom budu u istom ravnini (na primjer, čaše za piće na svakom mjestu trebale bi biti poravnate).

Osnovno postavljanje stola

Osnovno postavljanje stola je ono što ćete vjerojatno koristiti za večere s obitelji tijekom tjedna i vrlo neformalne susrete. Pribor za jelo, posuđe i tekstili ( salveta, podmetač ili stolnjak) rasporedite po sljedećem rasporedu:

  • Postavite tanjur za večeru u sredinu podmetača, ako ga koristite.
  • Salveta ide lijevo od tanjura, a vilica se postavlja na salvetu.
  • Nož i žlica idu desno od tanjura, s oštricom noža okrenutom prema tanjuru, a žlica (ako je koristite) desno od noža.
  • Čaša za vodu ili piće ide u gornji desni dio postavljanja, iznad tanjura, između njega i noža.

Postavljanje stola za neformalne prilike

Rođendanske zabave, ručkovi i neformalne večere sve su prilike za ovo pojednostavljeno, ali ipak posebno, postavljanje stola za večeru.

Počnite s osnovnim elementima postavljanja stola, navedenim iznad, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo:Vilica za salatu, žlica za juhu
  • Posuđe: Čaša za vino, zdjela za juhu, tanjur za salatu
  • Stolnjak (opcionalno)

Kako postaviti stol za neformalne prilike

Svi elementi osnovnog postavljanja stola već su na mjestu, potrebno je samo nekoliko dodataka kako biste ga prilagodili neformalnoj prilici.

  • Postavite vilicu za salatu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite žlicu za juhu desno od žlice za večeru.
  • Čaša za vino ide iznad čaše za vodu i desno.
  • Zdjela za juhu stavlja se na tanjur za salatu, a zatim se ta složena struktura postavlja na tanjur za večeru.

Postavljanje stola za formalne prilike

Kada priređujete večeru kod kuće i planirate poslužiti više od tri slijeda, potrebno je postaviti formalni stol. Ovu vrstu postavljanja možete susresti i u restoranima gdje se poslužuje više slijedova.

Počnite s elementima neformalnog postavljanja stola, navedenima gore, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo: Žlica za desert, vilica za desert, nož za maslac, vilica za ribu (opcionalno), nož za ribu (opcionalno), vilica za ostrige (opcionalno)
  • Posuđe: Tanjur za kruh, osnovni tanjur
  • Čaše: Čaša za sherry (opcionalno), čaša za šampanjac (opcionalno)
  • Posude za sol i papar, dekoracije

Kako postaviti stol za formalne prilike

Iako može izgledati zastrašujuće započeti od nule (jer formalno postavljanje stola uključuje mnogo elemenata), imajte na umu da se svaki raspored gradi na prethodnom što može pojednostaviti proces.

Tanjur za kruh i nož

  • S postavljenim neformalnim stolom, počnite graditi formalni stol postavljanjem osnovnog tanjura ispod tanjura za večeru, tanjura za salatu i zdjele za juhu.
  • Tanjur za kruh ide iznad vilica.
  • Nož za kruh postavlja se dijagonalno na tanjur za kruh s drškom desno, a oštricom prema dolje.

Dodatni pribor za jelo

  • Kada je riječ o opcionalnom priboru za jelo poput vilice za ribu, noža za ribu i vilice za ostrige, imajte na umu da se ovi predmeti koriste samo ako su dio planiranog obroka. Ako jesu, slijedite ove upute:
  • Postavite vilicu za ribu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite nož za ribu između žlice za juhu i noža za glavno jelo.
  • Dovršite postavljanje pribora za jelo s vilicom za ostrige na krajnjoj desnoj strani, odmah pokraj žlice za juhu.

Dodatne čaše

  • Ako poslužujete sherry ili šampanjac, ove dvije čaše treba postaviti na prethodno određeno područje za piće u gornjem desnom dijelu postavljanja.
  • Postavite čašu za šampanjac ispod čaše za vodu i lijevo od čaše za vino.
  • Postavite čašu za sherry iznad čaše za vino i desno od čaše za vodu.

Predmeti za desert

  • U restoranima se ovi pribori obično donose neposredno prije nego što se posluži desert, tako da obično nisu već na stolu kada sjednete.
  • Postavite žlicu za desert vodoravno iznad tanjura s drškom usmjerenom desno.
  • Ako koristite vilicu za desert, postavite je paralelno, iznad žlice, s drškom usmjerenom lijevo.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice