Povežimo se

Uradi sam projekti

7 domaćih sredstava za čišćenje koja stvarno djeluju

Višenamjenska sredstva za čišćenje i dezinfekciju koja možete pripremiti upravo sada

U današnje vrijeme sve više ljudi teži prema prirodnijim i ekološki prihvatljivijim alternativama za čišćenje doma. Srećom, postoji širok spektar domaćih sredstava za čišćenje koja su jednako učinkovita kao i njihovi komercijalni pandani, ali bez štetnih kemikalija. Donosimo sedam domaćih sredstava za čišćenje koja stvarno djeluju:

1. Ocat

Ocat je moćno sredstvo za čišćenje koje ima antibakterijska i dezinfekcijska svojstva. Možete ga koristiti za čišćenje kuhinjskih površina, stakla, ogledala, podova i WC školjke.

Pomiješajte ocat s vodom u omjeru 1:1, stavite tekućinu u bocu s raspršivačem i koristite je za brisanje površina.

2. Limun

Limun je odličan izbjeljivač i osvježivač zraka. Možete ga koristiti za uklanjanje mrlja s tkanina, posuđa i površina u kupaonici. Također možete koristiti limunov sok pomiješan s vodom za čišćenje staklenih površina i ogledala.

3. Soda

Soda je svestrano sredstvo za čišćenje koje može ukloniti tvrdokorne mrlje, poput masnoće na štednjaku ili kamenca u kupaonici. Napravite pastu od sode i vode i nanesite je na mrlju. Ostavite da djeluje nekoliko minuta, a zatim je istrljajte četkom ili spužvom.

Kako jednostavno ukloniti i zamijeniti silikon na kadi i pločicama? Slijedite ove korake

4. Ocat i limunova kiselina

Mješavina octa i limunove kiseline je odličan prirodni sredstvo za uklanjanje kamenca. Možete ga koristiti za čišćenje tuš kabine, pipa i sudopera. Pomiješajte jednak omjer octa i limunove kiseline te nanesite mješavinu tamo gdje ne nastao kamenac i ostavite neko vrijeme da djeluje dok kamenac ne omekša. Nakon toga koristite četku ili spužvu da biste ga uklonili.

Redovita upotreba ovog prirodnog sredstva za uklanjanje kamenca održavat će vaše površine čistima i sjajnima.

5. Ulje čajevca

Ulje čajevca je snažan prirodni dezinficijens i antifungalno sredstvo. Možete ga koristiti za čišćenje kupaonice, podova i površina koje su sklone razvoju plijesni ili gljivica.

Dodajte nekoliko kapi ulja čajevca u bocu s raspršivačem napunjenu vodom i koristite je za čišćenje.

6. Sol

Sol je još jedan prirodni abraziv koji može pomoći u uklanjanju tvrdokornih mrlja. Možete je koristiti za čišćenje prljavih posuđa, sudopera ili površina s masnim mrljama.

Napravite pastu od soli i vode te je nanesite na mrlju. Trljajte lagano četkom ili spužvom da biste uklonili mrlju.

7. Kiselo vrhnje

Kiselo vrhnje je izvrsno sredstvo za čišćenje bakra i mesinga. Nanesite malu količinu kiselog vrhnja na predmete od bakra ili mesinga te ih nježno protrljajte da biste vratili sjaj. Nakon toga, isperite i obrišite suhom krpom.

O sredstvima za čišćenje bez kemikalija čitajte ovdje.

Kućni popravci i održavanje

Priprema doma za zimu: Ove zadatke obavite odmah i spriječite skupe popravke

Sada je savršeno vrijeme da obavite ove zadatke i pripremite svoj dom za zimu

Između kupovine darova i odlaska na zabave, vjerojatno ćete se uskoro potpuno prepustiti blagdanskim događanjima. No, ne želite ostati na hladnoći kad padne prvi snijeg. Malo pripreme može puno značiti, osobito kad se radi o sprječavanju skupih popravaka u kući. Evo sedam zadataka za održavanje doma zimi koje trebate obaviti prije prvog snijega.

1. Provedite potpuni pregled vašeg doma

Pregledajte vanjske zidove svog doma, i izvana i iznutra, tražeći potencijalne probleme, poput pukotina u brtvljenju, znakova da su se vjeverice ili drugi glodavci nastanili u krovu, tragova propuštanja krova ili hladnih, propusnih mjesta unutar kuće.

Zabilježite sve probleme koje primijetite kako ne biste ništa propustili kad krenete s popravcima. Ovaj zadatak znači mnogo za održavanje vašeg doma zimi.

2. Očistite žlijebove

Kako lišće pada tijekom jeseni, može ostaviti puno otpada u vašim žlijebovima – što može uzrokovati začepljenja. Ako ostane tamo do dolaska zime, mogli biste završiti s ledenom barijerom, gdje se voda zamrzava, što može potencijalno oštetiti vaše žlijebove fasadu, pa čak i krov.

Temeljito očistite žlijebove prije nego što stigne snijeg, kako biste bili sigurni da zimski vremenski uvjeti neće uzrokovati štetu na vašem domu.

3. Zamijenite brtvilo i trake za izolaciju

Vanjsko brtvilo traje otprilike deset godina, pa možete brzo primijetiti da je napuklo ili nedostaje na nekim mjestima. Pukotine u brtvilu i oštećene trake za izolaciju mogu omogućiti insektima i drugim štetnicima ulazak u vaš dom te stvoriti praznine kroz koje hladan zrak ulazi, uzrokujući propuhe i veće račune za energiju.

Srećom, ovo je jednostavan projekt koji možete napraviti sami, a donosi topliji dom i niže troškove grijanja.

4. Provjerite cijevi: one su ključne za održavanje doma zimi

Smrznute cijevi mogu uzrokovati ozbiljnu štetu u domu (da ne spominjemo gubitak pristupa vodi!). Cijevi uz vanjske zidove prve se smrzavaju jer su izložene niskim temperaturama. Stavljanje pjenaste izolacije oko cijevi – ili čak grijaće trake za cijevi sklone smrzavanju -osigurat će da voda nastavi teći.

Ako temperature padnu ispod nule, pustite da voda kaplje iz slavina kako biste spriječili smrzavanje cijevi. Pazite da puštate toplu ili vruću vodu, jer se cijevi za toplu vodu smrzavaju prije onih za hladnu.

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

5. Zamijenite zavjese – jednostavan trik za održavanje doma zimi

Lagane, prozirne zavjese zamijenite baršunastim ili drugim debljim materijalima koji mogu spriječiti ulazak hladnog zraka kroz prozore, smanjujući gubitak topline. Prema Ministarstvu energetike SAD-a, kako prenosi portal Real Simple, zatvaranjem zavjesa noću i u prostorijama koje ne primaju mnogo sunčeve svjetlosti, gubitak topline može se smanjiti za 10%.

6. Pregledajte peć i provjerite kamin

Prije nego što počnete grijati dom, provjerite je li peć u ispravnom stanju te jesu li filteri za zrak čisti. Ako niste sigurni u vlastite vještine, pozovite stručnjaka za grijanje i hlađenje da obavi pregled.

Ako planirate ugodne večeri uz kamin, sada je pravo vrijeme za pripreme. Otvorite dimnjak i provjerite ima li nakupljenog kreozota, ostatka sagorijevanja drva koji može ograničiti protok zraka i lako se zapaliti. Angažirajte stručnjaka za čišćenje dimnjaka kako biste osigurali sigurno korištenje.

FIC kamin na drva: Toplina i udobnost za zimsko utočište

7. Provjerite detektore dima i ugljičnog monoksida

Provjerite detektore dima i ugljičnog monoksida pri prelasku na zimsko vrijeme kako biste osigurali zaštitu. Posebno je važno provjeriti detektore ugljičnog monoksida zimi jer peći, kamini i pećnice mogu izazvati opasne razine ovog plina.

Nastavite čitati

Uradi sam dekoracije i rasvjeta

Izradite sami vijenac za vrata uz pomoć savjeta Boške Bahtijarević

Potrebno je samo malo truda i volje

Arhitektica i floristica Boška Bahtijarević u nastavku teksta otkriva kako napraviti kreativan i vrlo poseban vijenac za vrata. 

Izrada vijenca za vrata

Danas ćemo raditi vijenac za vrata. Ovo je naša ovogodišnja kolekcija i imamo bazu od pruća, to je zapravo kao bonsajder iako je izbijeljeno. Na njega ćemo sad dodavati asparagus koji je zlatni, bojani, eukaliptus zlatni, zlatnu bukvu i izbijeljenu paprat koja će dati naglasak na to sve i onda ćemo još kasnije dodati ukrase tako da sve to zasjaji.

Zgodno je kad imate bazu od pruća da se te sve grančice mogu zapravo zabadati unutra i onda se na neki način to fiksira. Kasnije ćemo to fiksirati sa špagom ili sa žicom. I onda opletemo.

Vijenac mora biti bogat

Obično pratim kako se ponaša grana koju uzmem, kako ona ima svoj neki put ja ju namještam i uvijek idemo u jednom smjeru tako da dobijemo lijepi pad.

Ovo je sad neka baza i onda ćemo uzeti te grane paprati.

Sad uzmemo grane bukve. Njih ćemo isto staviti gdje nam odgovara. A ovaj vijenac je zapravo trajni i sve su prave biljke, znači ništa nije umjetno iako je bojano. I nemojte biti skromni nego to mora biti jako bogato.

Ja bih sad još dodala malo ovog asparagusa jer mi fali i on je zgodan kada negdje visi.

Kad dođete do nekog trenutka gdje ste zadovoljni najbolje da ga uzmete u ruke i da ga stavite na mjesto na zidu ili na vratima na koja bi ga htjeli objesiti i onda vidite je li vam je taj smjer dobar i kako vam se sviđa raspored.

Kad smo otprilike zadovoljni onda još dodajemo ukrase koje smo izabrali. Mi smo danas izabrali ova krila koja su jako slatka i koja ćemo staviti na naš vijenac ovdje. Imamo jedno malo zvonce kad vam netko dođe da čujete.

I onda se doda još jedna mašna tako da ta mašna isto visi.

Učvrstite ako je potrebno, možete uzeti običnu špagu i namjestiti neke dijelove koje hoćete da bolje stoje, koji vam nisu fiksni.

Može se raditi i sa žicom, ali žicu puno teže prekriti. Ovako kada je vijenac prirodan, onda se i ta špaga se uklopi u te neke boje. Možete ju uvijek sakriti s nekim malim listićem ako vam je vidljiva.

I sad ćemo namjestiti krila, ona se fiksiraju na dva mjesta.

Mogu biti fiksirana skroz i spojena s tom trakom. Možete uzeti jako veliku količinu trake a onda je ona ujedno i ovaj držač za vrata ili za zid.

I onda krila stavimo točno na mjesto jer su ona su centralna i stajati će zapravo na vrhu.

Ovakav vijenac se može raditi od prirodnog eukaliptusa i od prirodnih grana. Jednako tako može biti efektan, a možete birati boje koje želite.

Uz malo truda i vremena možete napraviti svoj božićni vijenac za vrata ili zid i uživati u tom procesu, a svaki put kad ga pogledate veseliti se svom uratku. Sretan Božić!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice