Uradi sam projekti
Kako jednostavno ukloniti i zamijeniti silikon na kadi i pločicama? Slijedite ove korake
Nemorate mijenjati pločice kako bi osvježili izgled vaše kupaonice ili kuhinje – samo slijedite ove korake

Silikonsko brtvilo oko pločica u kupaonici ili kuhinji često može izgubiti boju tijekom vremena. Može postati pljesniv, osobito ako je brtvilo oštećeno ili istrošeno i voda uđe unutra. Međutim, to je lako riješiti uklanjanjem i zamjenom silikonskog brtvila kako bi se obnovio izgled pločica.
Materijali potrebni za ukloniti i zamijeniti silikonsko brtvilo
Sredstvo za uklanjanje brtvila
Sanitarno brtvilo
Sredstvo za uklanjanje plijesni
Alat za uklanjanje brtvila i alat za glačanje brtvila – ili možete nabaviti kombinirane alate za uklanjanje brtvila i alate za glačanje brtvila.
Podna keramika svugdje, zidna samo na zid!

Kako ukloniti i zamijeniti brtvilo
1. Nanesite sredstvo za uklanjanje brtvila na postojeće brtvilo slijedeći upute proizvoda.
2. Upotrijebite alat za skidanje brtvila za uklanjanje postojećeg brtvila. Alat ima šiljasti vrh za bušenje brtvila i struganje.
3. Ako je silikonsko brtvilo bilo pljesnivo, očistite površinu sredstvom za uklanjanje plijesni. Ostavite sredstvo za uklanjanje plijesni onoliko dugo koliko je navedeno u uputama proizvoda.
4. Isperite sredstvo za uklanjanje plijesni prema uputama proizvođača proizvoda.
5. Pustite da se površina temeljito osuši.
6. Ponovno nanesite vodootporno brtvilo protiv plijesni, prema uputama u uputama za proizvod. Radite od jednog do drugog kraja popločanog zida. Pokušajte zadržati stabilan pritisak i brzinu dok to radite.
7. Zagladite brtvilo alatom za glačanje brtvila i ostavite da se osuši. Alternativno, možete prstom zagladiti brtvilo, ali pazite da bude mokar inače će se brtvilo zalijepiti za kožu.

Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Kućni popravci i održavanje
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Pogledajte kako riješiti ovih 6 najčešćih problema

Perilica rublja jedan je od najvažnijih kućanskih uređaja – dok radi kako treba, ne razmišljamo puno o njoj. No što kada perilica ne povlači vodu? Bilo da ste u stanu ili u vikendici koju ste tek otvorili nakon zime, ovaj problem zna biti frustrirajuć.
Dobra vijest je da uz malo provjere možete sami otkriti uzrok – i možda ga odmah riješiti.
Najčešći razlozi zašto perilica ne povlači vodu
1. Provjerite je li slavina otvorena
Zvuči očito, ali često se događa – pogotovo ako ste zatvarali vodu zbog duljeg izbivanja. Prvi korak je provjeriti je li dovodna slavina otvorena i ima li vode u cijevima. Ako je slavina zatvorena, perilica ne povlači vodu i neće moći započeti ciklus pranja.

2. Začepljeni filter na dovodnom crijevu
Na spoju crijeva koje vodi od slavine prema perilici često se nalazi mali metalni filter. Njegova je uloga zaustaviti nečistoće i kamenac iz vodovoda. S vremenom se može začepiti, pogotovo ako u vodi ima mnogo kamenca. Rješenje? Odvrnite crijevo, izvadite filter i očistite ga četkicom pod mlazom vode.
Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja
3. Crijevo je savijeno ili oštećeno
Ako je dovodno crijevo zgnječeno, presavinuto ili oštećeno, voda ne može pravilno teći. Pogledajte nalazi li se crijevo iza uređaja u neprirodnom položaju. U slučaju oštećenja, crijevo je potrebno zamijeniti.
4. Kvar elektroventila
Elektroventil je dio perilice koji otvara put vodi kada uređaj dobije signal za punjenje. Ako ne radi, voda neće ući u perilicu iako je sve drugo u redu. Ovo je čest kvar, a prepoznaje se po tome što perilica „čuje“ klik, ali voda ne dolazi. U tom slučaju najbolje je kontaktirati ovlašteni servis.

5. Problem s elektronikom ili senzorima
Ako perilica uopće ne reagira – ne uključuje se, ne pokušava uzeti vodu ili odmah prikazuje grešku – moguće je da je problem u programatoru, senzoru razine vode ili kontrolnoj ploči. Ovi kvarovi zahtijevaju stručnu dijagnostiku i najčešće ih nije moguće riješiti bez pomoći majstora.
6. Začepljen filter za odvod
Možda zvuči nevezano, ali začepljeni odvod može uzrokovati greške koje zaustavljaju rad cijelog uređaja. Ako perilica ne može ispustiti vodu iz prethodnog ciklusa, možda neće ni uzeti novu. Provjerite i očistite donji filter – preporučuje se redovito održavanje, barem jednom mjesečno.

Kada perilica ne povlači vodu, a ništa ne pomaže
Ako ste isključili sve osnovne uzroke, a perilica ne povlači vodu, vjerojatno se radi o tehničkom kvaru. Ne pokušavajte rastavljati uređaj sami – to može biti opasno i dodatno otežati popravak. Obratite se ovlaštenom serviseru.
Kada perilica ne povlači vodu, najprije provjerite slavinu, filtere i crijeva – to su najčešći i najlakši problemi koje možete sami riješiti. Ako ništa od toga ne pomogne, vjerojatno je vrijeme za stručnu pomoć. Redovito održavanje i pažljivo rukovanje mogu spriječiti slične kvarove u budućnosti.