Povežimo se

Predstavljamo dom

Funkcionalan stan po mjeri

Jedinstveno dizajnersko rješenje, pažljivi odabir boja, materijala i pametno postavljena rasvjeta

Lijepi stanovi su nam uvijek u fokusu. No, pored ljepote u stambenom prostoru mora biti zastupljena i funkcionalnost. Kako uspješno spojiti ta dva elementa pokazala nam je arhitektica Martina Miličević Pojatina.  

Jedinstvenim dizajnerskim rješenjima, odabirom boja, materijala i  pažljivo postavljenom rasvjetom Martina je potpuno preokrenula i preuredila stan od 70 četvornih metara koji je sada pravi spoj ljepote i funkcionalnosti.

Iako se nalazi u novogradnji stan je dugo stajao prazan, priča nam arhitektica. Prije useljenja trebalo je oplemeniti prostor, ali po želji vlasnice – i funkcionalno ga prenamijeniti.

Svijetle boje i prirodni materijali

Martina Miličević Pojatina upustila se u projekt s namjerom da stan pretvori u svevremenski prostor. Ljudi, naime, najčešće žele moderan prostor, ali da on bude i dugotrajan – da ne izađe iz mode za dvije, tri godine. I toj želji se Martina prilagodila i u ovom projektu- tlocrtom i materijalima. Taj pomalo skandinavski ugođaj je stil koji dugo traje i ugodan je. 

Kroz materijale i detalje dogodit će se ta bijela i siva boja, dogodit će se drvo, a ja preferiram hrast kao prirodni domaći materijal, kaže Martina.

Tako neutralan interijer uvijek se može naglasiti bojom u elementu namještaja ili tepihom i naravno – jako je bitna rasvjeta. 

Može stan imati jako lijepe elemente, biti i skupocjeno opremljen, ali ako je loša rasvjeta atmosfera jednostavno neće davati dobar dojam, naglasila je Martina. 

Prije detalja i rasvjete, u stanu su izvedeni i veći radovi, prema novom tlocrtnom rješenju. Blagovaonica je bila uz kuhinju, a sofa je zauzimala središnji dio dnevnog prostora. 

Martina je preokrenula cijelu priču i garnitura talijanskog dizajna sada ima novu komotniju poziciju. Kuhinja je povećana kvadraturom i svo se pospremanje događa unutar nje. 

Blagovaonica po mjeri vlasnice

Veliko blagovanje nije bilo potrebno, tako da su  dovoljna 4 mjesta za sjedenje. 

Dva u jednom, tako je osmišljeno mjesto za odlaganje i blagovanje. 

Ideja je bila da u jednom paketu imamo biblioteku i mjesto za sjedenje, osvijetljeni dio koji će biti centralni dio u stanu. Iz bilo koje kod točke sjedenja imamo pogled na taj prostor, dodaje arhitektica

Stol je svojom plohom oslonjen na biblioteku, te je ojačan čeličnom nogom. Većina namještaja je rađena po mjeri, samo za ovaj prostor.

Zbog novog rasporeda stana,  trebalo je promijeniti i poziciju televizije koja sad stoji na zidu kuhinje, na pomičnom stalku. Problem s kojim se mnogi susreću tek kad je kasno, Martina je preduhitrila. Kabele je sakrila u zidove. 

Rješenje za televiziju smišljeno je unaprijed, naravno, čim je bio odabran tlocrtni postav idejnog rješenja. Sa zida na kojem su osnovne instalacije, kabeli su provučeni kroz zid do nove točke, do nove pozicije televizije. 

Funkcionalna i dobro osvjetljena kuhinja

Na zahtjev vlasnice kuhinja je bijele boje. Kako je prostor ostave postao integralni dio kuhinje trebalo je  osigurati  više mjesta za odlaganje u elementima. 

Zato smo se odlučili za kuhinju s gornjim elementima do stropa. Ubacila sam i malo drva u cijelu priču da nije baš sve kompletno monokromno, objašnjava Martina.  Staklo između elemenata i dalje je popularno jer je funkcionalno, lako se čisti , velike su mogućnosti boja, nekakvih prikaza tako da se i dalje se koriste u kuhinjama.

Crna boja rasvjetnih tijela se provlači kroz sve prostorije. Poseban izazov je prostor osvijetliti na pravi način. Stan je prepun dnevnog svjetla, no vlasnica je ipak htjela sve malo zasjeniti, zakloniti od sunca i buke. 

Prvenstveno je meni bitna atmosfera kada to dnevno svjetlo ode, kaže Miličević Pojatina. Zato imamo puno rasvjetnih tijela koja se točkasto pojavljuju u kutovima stana i indirektnu rasvjetu koja se pojavljuje u više oblika, opet radi atmosfere.

Opuštena atmosfera spavaće sobe

U spavaćoj sobi potpuno je drukčija atmosfera. U želji da se dobije dojam opuštenosti i smirenosti boje su zagasitije. Kombinacija sivosmeđe boje provlači se i kroz zidove i kroz namještaj. 

Treba znati dobro odabrati i spojiti boje sa svim drugim elementima u stanu. 

Ne treba se bojati bojati boja, poručuje Martina. Pogotovo ako imamo interijer koji ima neutralne osnovne elemente. Ovdje gdje se provlače ta nježna siva, bijela, drvo, hrabro možemo uvesti jednu boju. Plava koja se događa u boravku vezana je uz tepih, događa se i u hodniku, a u spavaćoj sobi smo hrabro se išlo na to da je cijela soba u jednoj boji, a elementi su nijansom tamniji.  Tako se dobiva dojam zatvorenosti prostora, a ovdje je to bila individualna želja, ne želi to svatko.

Bilo da je riječ o boji ili ukrasnom predmetu, detalji su ti koji čine razliku u prostoru. A taj završni proces upravo može i pokvariti cijeli dojam. Mnogi se zato i u tom odabiru, primjerice, slika na zidu, prepuštaju arhtektima. 

Za zid spavaće sobe odabrane su slike s motivima cvijeća. Dvije fotografije s detaljima cvijeta kala, prenesene na platno, Martinin su autorski rad. 

Siva i bijela boja, drvo hrasta, tri su osnovna elementa koja se koriste u svevremenskim interijerima. Cijelu atmosferu mogu podići detalji poput plave boje na zidu ili tepihu, ali i jedinstvena dizajnerska rješenja koja i ovaj stan čine ne samo lijepim već i funkcionalnim životnim prostorom.

Oglas

Kuće

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

U srcu predivnog krajolika nedaleko Samobora, nalazi se suvremena kuća od 125 kvadratnih metara koja je dom iz snova za jednu obitelj. Oni su nekadašnju zapuštenu klet pretvorili u svoj epicentar mira, topline i udobnosti. 

Našli smo tu jednu staru klet koja je što se tiče konstrukcije bila u odličnom stanju. Znači nije imala fasadu, ali je imala armirano-betonske serklaže u kutevima i u biti smo prepoznali taj potencijal budući da nije imala susjede. Nalazila se baš u gustoj prirodi, rekla je Larisa Čišić, dipl. ing. arh. 

Prozor kao statement

Prva velika intervencija bila je probijanje prozora u prostoriji otvorenog tlocrta u kojem se nalazi kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica. 

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Prozor je neki statement ove kuće. On nije postojao kad smo kuću našli. Radilo se u biti o jednom malom dvokrilnom prozoru koji je imao parapet. Moja neka projektantska odluka je bila da ukinemo parapet, ovaj komad zida od samog prozora do poda, tako da kad stojiš na rubu prozora u biti imaš osjećaj kao da možeš zakoračiti u prirodu i u krošnje, objasnila je Čišić. 

Polica za knjige, prostor za pohranu, a zapravo – stepenice!

Druga veća intervencija bio je multifunkcionalni zid. 

To su stepenice koje su u biti zakamuflirane svojom funkcijom ugradbenog ormara na koji je montirana televizija, a ispod nje je taj prostor za pohranu stvari, a s bočne strane, u samoj širini stubišta su spremišta tj. police za knjige. On završava jednim mostom koji vodi do potkrovlja tj. do galerije koju koristimo za spavanje. 

Balkon kao na brodu

Balkon je postojao u zatečenom stanju. Imao je neke malo ružnije zastarjele keramičke pločice na podu. To su kao montažne kocke koje imaju plastičnu potkonstrukciju; ali gornji sloj im je pravo drvo. Tako da nismo ništa trebali odštemavat ni šarafit u pod već samo smo montirali te kocke tako da imamo taj lijepi, topli doživljaj te drvene palube. Fotelju je izradio Daniel, a ovu lampu smo našli na Hreliću. I ona u biti ima dvostruku funkciju. Ona je u biti bila  onaj kao marokanski lampion u koji se stavlja svjećica, a može se staviti i mirisni štapić tako da dim izlazi van nje. A on je napravio da je iznutra žarulja, ali se također može staviti ovo što sam već navela, rekla je Čišić. 

Autentičan interijer

Svaki kutak pažljivo je ispunjen predmetima iz kućne radionice, poput drvenog stola, lampi i lustera izrađenog od starog bubnja. Poseban detalj čini šarolika kolekcija ručno izrađenih maski na crnoj pozadini, koja stvara kontrast boja i tekstura izloženih predmeta.

Svaka ta maska ima tu neku dozu mističnosti, svoju priču, tako da uvijek kad nađemo neku masku volimo ju ponijeti. Bilo to na putovanjima ili na nekom otpadu ili gdje god zateknemo. Ovdje u svom domu smo odlučili napraviti taj jedan crni zid tako da se maske nekako sklope u tu kompoziciju, da nisu prenapadne jer su one u biti tamnijih nijansi, ali opet, pošto su onako 3D reljefne onda mislim da nekako lijepo funkcioniraju, dodala je. 

Spajanje prirode, japanskog i skandinavskog minimalizma te ručno izrađenih predmeta iz kućne radionice, obogaćeno ljubavlju i pažnjom, rezultiralo je inspirativnim i autentičnim dom uronjenim u idilično okruženje bogato zelenilom.

Naš dom je izraz naših osobnosti, onoga kako provodimo vrijeme i čime se bavimo tako da ništa nije nekako umjetno već sve smo napravili kako nam je došlo iz duše. Sve što je drveno je Danielova umjetnost, a slike su moje. To mi onako nakon arhitektonskog posla dođe kao opuštanje. I obožavamo provoditi vrijeme u svom domu, rekla je za kraj Čišić. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Romantična atmosfera malog stana

Nježne boje pudera dale su pečat jednom malom stanu koji se prostire na svega 29 četvornih metara. 

Želja klijentice je bila da stvorimo jedan ugodan, ženstven prostor u kojem će se ona osjećati kao doma i da ga ispunimo nekim detaljima koji su njoj inspirirajući. Da prostor bude potpuno funkcionalan s obzirom da se radi o 29 kvadrata što je poprilično malo, a da stan ima apsolutno sve što njoj treba za život, ispričala je dizajnerica interijera Kristina Duran Grob. 

Ugodna atmosfera postignuta detaljima

Nekadašnje spremište pretvoreno je u blagovaonicu u kojoj je veliki stol u imitaciji mramora okružen stolcima nježne boje, a dugačke zavjese pridonose vrlo ugodnoj atmosferi. 

Taj aneks prostora ima jednu rustikalnu notu, a to je taj krov kosi i mi smo zadržali grede, da se ipak vide. Obojali smo ih, one su bile onako tamniji hrast, bajcani, i napravili smo izolaciju. Dobili smo taj jedan, tu jednu svjetlinu na kraju u prostoru koja se ustvari skladno spojila i  sa ostatkom stana koji je ustvari vrlo moderan, ostatak stana u odnosu na ovaj aneks. 

Zanimljiva stvar ovdje u ovom dijelu blagovaonice je to da smo mi naručile si idealan luster tada, koji je bio u sivoj boji. Međutim kako smo krenule namještati ostatak i klijentica je nešto promijenila svoje želje, taj luster više nije pasao, nismo znale sad što ćemo s njim i naravno, morala sam zasukat rukave i obojala sam taj luster bojom za zid i sad se savršeno uklopio, rekla je Duran Grob. 

Aneks u stanu

Blagovaonica kao dodana prostorija s ostatkom stana spojena je staklenim vratima koja propuštaju dovoljno dnevnog svjetla u dnevnu sobu. 

S obzirom da imamo taj aneks stanu, želja klijentice je bila da on ipak bude odvojen, da ne bude potpuno otvoreni tlocrt s ostatkom stana, onda smo stavili dupla staklena vrata kako bi ipak se mogao zatvoriti prostor po potrebi, a budući da su staklena vrata, opet se dobiva dojam te neke otvorenosti, dodala je Duran Grob. 

Nježne boje nastavljaju se kroz ostatak stana gdje je toplina prostora postignuta drvenim podom. 

Namještaj po mjeri

Kuhinja je rađena apsolutno po mjeri kao i većina namještaja u stanu, s obzirom da se radi o maloj kvadraturi svakako treba iskoristiti svaki centimetar. I kuhinja je relativno velika za taj prostor dnevnog boravka, a budući da klijentica voli kuhati njena želja je bila da ima apsolutno funkcionalnu kuhinju i dovoljno prostora za kuhanje. I dodali smo taj jedan barski dio, rekla je Duran Grob. 

Iste se boje nastavljaju i u spavaćoj sobi koja na prvi pogled osvaja udobnošću. 

Spavaća soba je stvarno malena i iskoristili smo baš svaki centimetar. Radili smo i ugradbene ormare koji su van standarda, nisu 60 dubine nego nešto plići kako bi se ipak zadržao taj prolaz između kreveta i ormara. Krevet je praktičan, može se podići madrac i na taj način se može iskoristiti prostor za spremanje ne znam, popluna, jastuka, nekakvih smjene doba odjeće. I stavili smo sa strane jedan ormarić i zatvorili dimnjak koji se tamo nalazi pored kreveta, pojasnila je dizajnerica. 

Izazov malih prostora

Harmonija boja i detalja nije izostala niti u kupaonici vrlo malih dimenzija. 

Mali stan uređen emocijama

Kupaona je bila isto također jedan izazov, kao i naravno svi ti mali prostori. Ona je široka 120 centimetara što je minimum za neku užu kupaonicu i onda smo tu smjestili tuš kabinu koja je 120 široka i u produžetku, budući da kupona ipak je dugačka, uspjeli smo smjestiti pristojan lavabo, wc i ugradbene ormare gdje smo sakrili bojler, košaru za veš i prostor za odlaganje, rekla je dizajnerica. 

Visoka funkcionalnost i sklad boja upotpunjen zanimljivim detaljima pružaju ugodnu atmosferu za životnu svakodnevnicu. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice