Predstavljamo dom
Sol et pax na bajkovitom mjestu
Ova kuća sagrađena je na bajkovitoj lokaciji, ali bez javne infrastrukture zbog čega su se morali koristiti prirodni izvori energije. Dobro planiranje osiguralo je najbolje iskorištavanje sunčeve svjetlosti i bezbrižno uživanje na odmoru.
Uklopljene u okoliš
Na jugoistočnoj strani otoka Drvenik Veli nalazi se uvala Novice gdje su izgrađene dvije kuće arhitektonski zamišljene da se uklapaju u okoliš i poštuju običaje gradnje na otocima.
“To je neki klasičan stil s puno kamena, bijela boja, mediteran crijep, sve ono što je nekakav dobar običaj gradnje posebno na otocima i posebno kuće koje su zapravo uz samo more”, govori Marko Franjić.
Samoodržive kuće
Drvenik Veli financiranjem iz EU fondova tek sada uvodi struju na neke dijelove otoka, a vodom se snabdijeva iz vodospremnika. Ove su kuće izdvojene iz naselja te su morale biti rađene kao samoodržive. Zbog toga je izgrađena gustirna za vodu, solarna elektrana te solarni kolektori za toplu vodu.
“Voda se dobiva preko krova, puni se gustirna i nakon tog se koristi u kući, a električna energija je riješena preko solarne elektrane. Na krovovima su opet postavljeni paneli preko kojih prikupljaju sunčevu svjetlost i pretvaraju u energiju i ona se preko dana koristi. Preko dana se puni baterija i onda se noću koristi struja iz baterije.
Samoodržive kuće svu energiju prikupljaju iz prirode i ne koriste nikakvu javnu infrastrukturu.
Sunčeva energija
Kod planiranja gradnje važno je bilo usmjerenje krova istok zapad da bi paneli dobivali što više sunčeve svjetlosti, a elektrana je projektirana da zadovolji sve potrebe kuća.
“Sama elektrana je četiri kilovata, a baterija jako ovisi, jer što je veća baterija to je bolje, ali mi smo projektirali bateriju da ona traje otprilike tri dana u slučaju da nema punjenja, odnosno da ništa ne dolazi preko sunca, a to je zapravo preko ljeta nemoguće”, objašnjava Marko.
Mogući problemi isti su kao i kod kuće spojene na javnu električnu mrežu
“Ako spojite puno velikih potrošača, to jest ako istodobno spojite sušilo za kosu, električni roštilj, klima uređaj, lako moguće je da će vam nestati struje, da će doći do preopterećenja, iskočit će osigurači i nestat će struje. U tom slučaju, opet kao i u kući koja je spojena na elektru, treba isključiti potrošače i dići osigurače i struja će se ponovno vratiti.”
Ova solarna elektrana je off grid, što znači da ne koristi druge izvore energije te da će višak prikupljene energije pohraniti u baterije za korištenje tijekom večeri, odnosno kad nema sunca.
“Vi unutra u samoj kući nemate nikakav dojam da je to nešto posebno, imate najnormalniji vodovod, najnormalniju kupaonu, pipe, sudoper, imate struju, hladnjake, dakle sav mogući komfor koji imate u bilo kakvoj normalnoj kući.”
Voda iz gustirne nije za piće, a zbog nedostatka kiša ljeti, voda se koristi opreznije nego struja.
Raj za dušu i tijelo
Komfor je postignut ugodnim uređenjem interijera koji donosi smiraj nakon dana provedenog na plaži s kristalno bistrim morem i položenim stijenama.
“Dakle, neki minimalizam, ono što se preporuča u mediteranskom stilu, da su boje neutralne, siva, bijela, sa nekim naglascima, neke slike, ali sve je dosta vrlo neutralno i zapravo ono što je za ovakav tip kuće uvijek najvažnije su velike terase, more je na par metara i mislim da nema ništa bolje nego gledati u plavetnilo mora i uživati, slušati valove i uživati na vjetriću koji pirka jer tu uvijek ima nekog vjetrića”, zaključuje Marko.
Pogled na Šoltu i kristalno čisto more poziv su na uživanje u suncu i miru.
O još jednom prekrasnom obiteljskom resortu na Drveniku čitajte ovdje.
Izbor urednice
Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata
Koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom
Pred arhitekticu Gordanu Đerić stavljen je izazov uređenja stana u suterenu. S nekoliko domišljatih rješenja, kreirala je vrlo udoban stan za mladog muškarca.
Prije renovacije, ovaj suterenski prostor imao je nekoliko zasebnih prostorija s vrlo malo dnevnog svjetla.
“Ovo je bio jedan podrumsko suterenski stan u određenim nivoima je u razizemlju, koji je više vapio za odredom za čistoću nego za arhitektom i preuređenjem interijerskim. Kada smo došli tu je bilo puno nepovezanih prostorija, podrumskih prostorija u kojima su ljudi stanovali.
Prva faza nam je bila rušenje svih pregradnih zidova, ogoljenje vanjskih zidova do cigle, tada smo dobili jedan jedinstven prostor i ispostavilo se da imamo malo prirodnog svjetla u toj cijeloj priči, onda smo taj problem rješavali na način da smo ovu interpolaciju vanjsku između zgrada koja je ostala tako sticanjem okolnosti, slobodna, napravili kao mali atrij. Od prozora smo napravili balkonska vrata da se iz prostora može izlaziti u taj atrij.”, pojasnila je Gordana Đerić, dipl. ing. arhitekture.
Danas je to stan od 56 četvornih metara, a koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom.
“Kuhinja je bila vrlo zahtjevna za riješiti jer je bilo puno dimnjaka, stupova, zidova koji se nisu mogli dirati, zidova koji su mogli dobiti neka udubljenja, tako da smo se u ta udubljena smjestili s ovim radnim dijelom. Desno i lijevo smo išli sa zatvorenim ormarom, oni su u bijeloj boji da bi se taj prostor proširio, a glavni akcent kuhinje je kombinacija boja, sivo žuto, budući da je podrumski stan, vrlo je bitno da psihološki ima neku poveznicu i radost, da je to žuto, da je svjetlost, da daje pozitivnu energiju kad se ulazi u njega.”, pojašnjava arhitektica.
Od nekad najveće prostorije u stanu napravljena je spavaća soba sa zasebnom garderobom. Zato što je tu smješten najveći prozor koji daje najviše prirodnog osvjetljenja, na spavaću sobu nisu stavljena standardna vrata već pregradni panel.
Osim spavaće sobe dobila se jedna mala soba, radno gostinjska, koja ima sve potrebne sadržaje, minimalne ali funkcionalne.
Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti
Zahvaljujući knauf zidu, kuhinja i kupaonica dobile su mnogo skladišnog prostora.
“Kupaonu smo radili zajedno sa kuhinjom tako da smo dobili nekakve Z zidove, gdje smo uvlačili ormare od kupaone, ormare od kuhinje, dobili smo dosta skladišnog prostora, ormare za kupaonu, što je izuzetno rijetko te se može sve smjestiti. Svi sadržaji su zadovoljni, tuš kada velika, 140, lavabo, veš mašina iznad koje je bojler. Kupaona je zanimljiva da ima isto tako, sticanjem okolnosti, veliki prozor, tako da ima prirodnu ventilaciju, dosta prirodnog svjetla i čini ju prozračnom, modernom, ugodnom i efektnom.”, zaključila je arhitektica.
Sterilnost bijele i sive, koje prevladavaju u interijeru, razbila je žuta boja koja daje toplinu prostoru, a poseban efekt postignut je atraktivnom rasvjetom iznad drvenog stola koji se savršeno uklapa u dizajn ovog suterenog stana.
Predstavljamo dom
Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti
Stan u zgradi iz 1937. godine imao je desetak prostorija, a nakon renovacije postao je moderan, dvosoban stan otvorenog tlocrta.
Marta Senjanović dipl. ing. arh. i dizajnerica interijera provela nas je kroz ovaj stan od 69 kvadrata koji se sastoji od velikog dnevnog boravka, koji je zapravo spojen s blagovaonicom i kuhinjom te spavaće sobe koja također ima pristup kupaonici.
Kako je bilo puno prostorija, puno zidova, zapravo je bio puno manje osvjetljen stan. Posebna želja vlasnika bio je otok kao centar pozornosti u velikoj kuhinji, tj. blagavonici koja se povezuje s dnevnim boravkom.
Baza otoka je stolarska konstrukcija, a dojam betona postignut je premazom mikro cementa.
– Zapravo smo htjeli otvoriti cijeli prostor i povezati kuhinju s tim otokom, iako vlasnik i nije fan kuhanja, voli boravit ovdje, voli imat taj socijalni moment kuhinje, otoka… Tako da smo htjeli raščistit kuhinju, a ovdje dobit jedan veliki spremnik sa frižiderom i zapravo da se sve, ajmo reći sakrije, svi elementi koji inače možda koristimo u kuhinju koji su nam iznad glave, da se zapravo sakriju ispod. Primjerice ispod otoka se skriva i jedan vinski frižider, sakriven je i hladnjak. Uspjeli smo sve sakriti.-
Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija
U mikro cementu napravljen je i zid u kuhinji te nasuprotni zid u dnevnoj sobi.
-Htjeli smo isto tako da kroz zid ne prolaze kablovi, sve je to sakriveno prije izrade mikro cementa, tako da je trebalo dosta zapravo pazit da se sve prvo zatvori i onda je zadnje stavljan, kako na otok, tako i na zidove, mikro cement.
Na zid je naslonjena drvena komoda koja djeluje kao nastavak zidne obloge skrivajući nepravilan oblik stana i jedan ormar, a modernistički trenutak vidi se i u kupaonici.
-Kupaona je kompletno napravljena u mikro cementu, od podova do zidova, to je isto bila želja investitora da povežemo ovaj prostor i taj ključni otok s kupaonicom, koja je njemu jednostavna za održavanje.
Ista paleta boja i materijala proteže se kroz čitav interijer, što je pridonijelo povezivanju prostora.
-To nam je bila nekakva ideja zapravo – da se minimalistički uredi stan, ipak pričamo o muškoj, mladoj osobi koja se bavi sportom, sigurno da će tu i tamo nekakve stvari donijet u stan i zapravo je bila ideja da se sve poveže u cjelinu, pogotovo jer se radi o manjem prostoru. Stvorili smo jednu cjelinu da kad se hoda od dnevnog boravka kroz kupaonu pa sve do spavaće sobe postignemo osjećaj jedinstvenosti.-
Rasvjeta je također odabrana u modernom, minimalističkom stilu.
– Magnetne šine imamo i u kuhinji kao i dnevnom boravku, upravo zato da bi sjedinili taj prostor, između imamo element visećih lampi iznad stola za blagovanje i zapravo vrlo jednostavnom rasvjetom smo dobili mnogo svjetla koje možemo također mijenjati i vidi se, neke su uperene prema otoku, nešto je prema samoj kuhinji, također imamo jednu LED šinu za samo korištenje kuhinje koja se baš i ne vidi kad je ugašena, što nam je bio i cilj.- zaključila je Sejanović.
Komplementarne boje i materijali ovom stanu daju posebnu notu, a arhitektonsko preoblikovanje osiguralo je mladom sportašu savršeno funkcionalan dom.