Povežimo se

Predstavljamo dom

Obiteljski resort na Drveniku za potpuni ljetni užitak

Jedna od najljepših plaža na otoku Drveniku je uvala Krknjaši. Šljunčana plaža, tirkizno more okruženo s dva mala otočića i tek nekolicina kuća. Zavirili smo u jednu od njih i prošetali kroz mediteranski vrt.

Kao iz bajke

Plava laguna na otoku Drveniku ima dva mala otočića, mali i veliki Krknjaš, a okruženi su kristalno čistim morem. Pijesak i malene mrlje trave iz zraka daju prekrasnu sliku uvale Krknjaši.

Na površini od desetak tisuća metara kvadratnih smješten je posjed obitelji Matić.  Sastoji se od četiri kuće i tri bazena od kojih je jedan tik do mora. Svaka kuća ima jednu spavaću sobu, kupaonicu, kuhinju i dnevnu sobu.

Savršeno uklopljeno u okoliš

“Arhitektonski smo se potrudili da kuće uskladimo sa okolišem, da koristimo prirodne materijale, da uklopimo sam okoliš. Zato imamo kuću koja je potpuno ispod zemlje kroz koji se cijeli jedan zid proteže kamenolom koji se u davnini koristio kada bi pomorci putovali iz Dubrovnika natrag za Veneciju”, objašnjava Filip Marić.

“Kuća u kamenolomu je rađena oko cijelog kamena. Veliki kameni zid je bio glavna priča kuće i sve je nadograđivano oko toga kako bi to bio glavni detalj, da kada se uđe u kuću da je to prva stvar koju vidiš.”

Gradnja nije bila jednostavna

Zbog otežanog pristupa i nedostatka infrastrukture, na ovom je otoku gradnja mnogo teža nego na kopnu, zato je snalažljivost dala odličan rezultat.

“Materijal koji je korišten u gradnji je većinom s otoka. Sav kamen je ručno obrađivan da bi pasao uz sam dizajn kuće. Često ga koristimo unutar i van samog objekta. Neke kuće su više tradicionalno uređene iznutra i izvana dok imamo i neke koje su modernog dizajna interijera i vanjskog uređenja”, napominje Filip.

Prekrasan mediteranski vrt

Mediteranski vrt prepun je bilja karakterističnog za ovo podneblje, od ružmarina do lavande te četrdesetak maslina. Vrt okužuje svaku kuću na posjedu, a one su pak rađene u različitim bojama.

“Postoji svrha, imamo dvije smeđe kuće, staru i novu, postoji plava kuća, postoji zelena kuća, odnosno koristili smo dubrovačku zelenu za uređenje ove kuće te imamo kamenu kuću koja je cijela u kamenu, tako da smo koristili razne kako bismo ih mogli raspoznavati, a i daje neku priču”, objašnjava Matić.

Sve je pomno smišljeno

Dizajn interijera nije bio slučajnost. Boja kuće odredila je i prevladavajuću boju interijera upotpunjenu morskim detaljima koji daju umirujuću notu svakom prostoru. U svakoj kući prevladavaju prirodni materijali, kamen i drvo te neutralne boje uz dodatak detalja u bojama kuće.

“Glavna misao vodilja uređenja interijera kuća je bila jednostavnost. Kako da se direktno sa bazena može ući u kuću bez ikakvog problema, bez straha da nešto smočimo, da nešto uprljamo, da nam bude što ugodnije u tim prostorijama, da su grijane, hlađene, prilagođene za svačije potrebe.”

Kuhinja na otvorenom

Za potpuni užitak korištenja eksterijera tijekom ljeta napravljena je vanjska kuhinja.

“Ideja vanjske kuhinje je bila da dva objekta mogu koristiti istu kuhinju. Htjeli smo da bude prostrana, da bude na otvorenom, zato smo stavili samo klizna vrata da se može otvoriti preko ljeta kako bi imali direktan pristup iz bazena sa sunčanja, ili sa bilo koje druge aktivnosti. Ona se sastoji od klasičnog šanka pulta, perilice, frižidera, kuhala i sudopera.”

Pazilo se na svaki detalj

Svaki detalj posjeda odiše mediteranskim stilom, koji se ovdje jedino i uklapa. Eksterijer je obogaćen naplavinom iz mora koja izgleda poput skulpture te zanimljivim oblicima kamenčića i pažljivo odabranom rasvjetom.

“Svaki detalj je vrlo pomno osmišljen zato što se radi zadnjih 15 godina. Ovo je bilo osmišljeno kao neka oaza za našu obitelj u početku, ali kako smo krenuli i radili, sve je više raslo, sve smo više dorađivali, dograđivali i ispalo je tako da smo od početka do kraja smišljali koji dio bi nama najviše odgovarao.”

Odmor za dušu i tijelo

Naspram mnogih drugih dijelova otoka, uvala Krknjaši ima struju, ali vode nema. Bazeni su punjeni morskom vodom, a kuće su osigurane velikim gustirnama.

Obala Drvenika je surova i sastoji se od mnogo malih pješčanih i šljunčanih uvala, a najljepša je uvala Krknjaši, koja zbog svoje zaštićenosti od bure, tijekom sezone privlači mnoge nautičare.

Još jedna kuća na otoku Drveniku koja nas je ostavila bez teksta su Centovi dvori o kojoj više čitajte ovdje.

Oglas

Arhitektura

Kuća Nodi proglašena je najuspješnijim ostvaranjem stambene arhitekture u Hrvatskoj

Kuća Nodi je nastala dogradnjom postojeće male kuće u Ivanić Gradu

Svake godine Udruženje hrvatskih arhitekata dodjeljuje nagrade za najbolja ostvarenja u nekoliko kategorija. Ove godine nagradu Drago Galić za najuspješnije arhitektonsko ostvarenje na području stambene arhitekture dobili su Nikola Fabijanić i Jure Glasnović, a mi smo posjetili nagrađeni objekt.

“Kuća Nodi je ustvari nastala dogradnjom postojeće skromne male kuće u Ivanić Gradu.”, navodi dipl. ing. arh. Nikola Fabijanić, a želja investitora bila je proširiti stambeni prostor minimalnom kvadraturom ili minimalnim ulaganjima.

Zadatak Dine Šarića, investitora, je bio isključivo proširenje životnog prostora, ali nakon što su mu predstavili prvi render, shvatio je da stručnjaci znaju o čemu govore i da je upravo to ono što njemu treba – otvorena kuća koja dozvoljava dozu privatnosti, a opet dodir s okolišem.

80 četvornih metara novoizgrađenog dijela objekta koristit će se kao dnevni dio kuće.

“Nadograđeni su dnevni dijelovi, blagovaonica, kuhinja, terasa, dnevni boravak. Ostatak prostora, poput onog za spavanje je riješeno u postojećem objektu s minimalnim prenamjenama prostora. Ta dva dijela se spajaju kroz ulazni prostor. To je jedina točka gdje su oni povezani. I zapravo, znači odmah prilikom ulaska se ulazi ili u novi, ili u stari dio.”, pojasnio je arhitekt.

Tripartitna podjela kuće

Tripartitna podjela kuće – zidani potez prema susjedu, ostakljeni niz dnevnih prostora i trijem prema vrtu, omogućila je dobru povezanost između prostorija.

“Ona joj je dala s jedne strane karakter, tako se barem nama čini. S druge strane je omogućila organizaciju tog prostora u neke vrlo jasne zone koje se onda u trećoj osi “miješaju”: trijem postaje loggia, iz loggie se pretvara u dnevni boravak itd. Ali je u samoj organizaciji omogućila vrlo jasne prateće prostore, glavne životne prostore; i ovaj treći je prostor u kontaktu s vanjskim.” navodi Jure Glasnović, arhitekt.

Velike staklene stijene prostoru osiguravaju mnoštvo dnevne svjetlosti, a osmišljeno je i rješenje za hlađenje.

Arhitekt Glasinović naglašava kako kuća ima velike staklene stijene koje, iako izuzetno kvalitetno napravljene od troslojnog stakla, svejedno ne rješavaju veliko zagrijavanje od strane sunca.

“S obzirom na to pokušali smo s tim nadsvjetlom prema sjevernom rubu dobiti to poprečno provjetravanje koje će onda zapravo ukloniti višak tog toplog zraka u prostoru. Tako da u svakom slučaju omogućuje da prostor bude ugodniji i bolji i evo za sada ne koristi klimatizaciju nego se isključivo prirodnim provjetravanjem stvara ugodan životni prostor.”,

Prilikom gradnje, arhitekti su birali materijal koji će s godinama kuću učinit još dojmljivijom pa se inzistiralo na sirovosti materijala koji će dobro stariti. “To su materijali poput drveta, betona, betonske blok opeke, itd., s kojima pokušavamo baratati da oni ostanu elementarni, sirovi i da s godinama izgledaju, po nama, bolje.”, dodao je arhitekt.

Dvorište je osmišljeno kao integralni dio kuće koje stvara jedinstvenu cjelinu i daje dojam prostranosti.

“Glavna karakteristika i želja zapravo, osnovna želja je bila zapravo afirmirati dvorište i dobiti osjećaj da zapravo živiš na parceli, da živiš u cijelom dvorištu, a ne u samoj kući koja je jako mala. Tako da želja je bila da osjećaj prostora bude puno veći nego što je zapravo kvadratura same kuće. Iako je cijela kuća u staklu privatnost korisnika je velika zato što se radi o zatvorenom dvorištu – atrijskom tipu izgradnje. Nalik panonskoj gradnji išaranog sela. Tako da imamo zapravo na relativno maloj čestici, relativno veliko dvorište koje je izuzetno privatno.”, zaključio je Fabijanić.

Ovaj pažljivo osmišljen arhitektonski projekt učinio je Kuću Nodi ugodnim životnim prostorom.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata – ključnu ulogu imaju boje

Josipa Dumančić specijalizirala se za klasično uređenje interijera, smatra ga bezvremenskim stilom

Josipa Dumančić specijalizirala se za klasično uređenje interijera, smatra ga bezvremenskim stilom

Stan od svega 38 četvornih metara sastoji se od ulaznog hodnika, kupaonice, kuhinje i jedne veće prostorije u kojoj se nalazi dnevna soba, blagovaonica i spavaća soba, a odvojene su na vrlo zanimljiv način.

Cilj je bio maksimalno iskoristit prostor i učinili smo to da smo ovaj blagovaonski dio i boravak odvojili s odvojili od spavaćeg dijela s drvenim letvicama i tako smo dali jednu prozračnost, prostranost i jednu toplinu doma. Stil je moderna klasika. S puno detalja koji isto daju jednu toplinu, kristalni lusteri i opet ove rozete ukrasne, koje čine prostor jako elegantnim. Baršun isto također daje jednu eleganciju i savršeno se uklapa uz sve ovaj moderan stil.”, pojasnila je dizajnerica interijera Josipa Dumančić.

Što je moderna klasika u interijeru?

Moderna klasika temelji se na povezivanju estetike modernog dizajna interijera s jednostavnosti klasičnog stila stvarajući čiste i upečatljive prostori koji ostaju u sjećanju. U ovom stilu uređenja ključnu ulogu imaju boje.

“Birali smo upravo to, pastelne boje. Klijentica je željela stvoriti jedan udoban, elegantan dom i funkcionalan i koristili smo te pastelne boje koje pružaju zapravo dosta svjetlosti i daju osjećaj, vizualni osjećaj većeg prostora.”, dodaje sugovornica.

Tiffany lampe, baršun, pozlaćene posude…

Kombinacijom modernog namještaja, poput okruglog stola s baršunastim stolcima postignuta je suptilna sofisticiranost, a odabrani klasični detalji poput kristalnih lustera, Tiffany lampe, pozlaćenih posuda, svijećnjaka i mnoštvo svježeg cvijeća savršeno se nadopunjuju.

“Okrugli stol mi je nekako najpraktičniji u manjem prostoru jer jednostavno te moderne linije mi nekako više idu uz taj okrugli stol, da na neki način bude klasični prijelaz klasike i tog modernog stila u prostoru. “, smatra Dumančić.

Modernoj klasici suprotstavljena je kuhinja rustikalnih nota

Rađena je po mjeri u nježnoj boji s dodatkom malenog šanka uz kojeg stoji polubarski stolac kao idealno mjesto za jutarnje rituale.

“Jednostavno klijentica je znala točno što želi i u dogovoru s njom baš smo odlično ovoga odradili taj dio. Htjela baš imati jedan dio za jutarnje ispijanje kave, čitanje, opuštanje i za objedovanje. Taj otvoreni dio je prekrasan i prevladavaju tople, bež nijanse i zidna opeka je postavljena jer ona daj jednu rustikalnu notu tom klasično modernom prostoru i jednostavno imate osjećaj živahnosti prostora.”

Zidna opeka zalijepljena duž cijele kuhinje daje predivan kontrast suvremenom stilu života, a nasuprot nje nalazi se romantičan spavaći dio.

Za uživanje u prvim zrakama sunca, dizajnerica je odlučila zatvoriti balkon.

“Balkon smo baš pretvorili u zimski vrt i to je na neki način oaza za opuštanje od svakodnevnog života uz ispijanje kave, čitanje knjige i na neki način smo htjeli stvoriti i jedan skladišni prostor koji, u kojem možete odložiti dekice, neke predmete, knjige, tako par sitnica.”, otkriva dizajnerica.

Ulazni hodnik i kupaonica uređeni su istom stilu, a dizajnerica je domišljato na komadima namještaja zamijenila ručkice kako bi bolje odgovarali klasičnom stilu. Bezvremenski stil uređenja savršeno se uklopio u ovaj mali stan s mirisom klasike.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice