Povežimo se

Predstavljamo dom

Moderni dvoetažni stan oduševljava s nekoliko domišljatih rješenja

U prostoru su istaknute sve prednosti života na dvije razine

Dizajnerica Kristina Šitum u dječjoj sobi

Naša potraga za lijepim interijerima ne prestaje. Svakoga se tjedna trudimo povesti vas u prostore koji će vas nadahnuti i inspirirati. Tako vas i ovog puta slikom i zvukom vodimo u prostrani dvoetažni stan koji je naš ovotjedni dom na kvadrat.

Prepun svjetla, prozračan dvoetažni stan potpuno je prilagođen načinu života svojih vlasnika. Dizajnerica Kristina Šitum je imala otvorene ruke kada je stvarala ovaj moderni prostor. 

Prvo što vidimo kad uđemo u stan je biblioteka koja je bila jedna od želja klijenata osim što imamo tu prostor za odlaganje knjiga uklopili smo i malu vinoteku unutra. Za blagovaonskim stolom može sjediti istovremeno 6 osoba, a u slučaju većeg druženja stol se može izvući zaokrenuti za 90 stupnjeva i onda može sjesti 10 osoba‘, ispričala je Kristina.

Dnevni boravak

Blagovaonski stol i polica čine dobro osmišljenu – kompaktnu, ali multifunkcionalnu cjelinu. Kako je biblioteka prepuna detalja, u ostatku stana se dizajnerica odlučila za manje dekoracija.

Topli detalj u prostoru

 ‘Zanimljiva je priča o ova dva panela, zapravo se nismo nikako mogli dogovoriti što ćemo staviti kao dekoraciju da ne bude previše pa sam našla ove drvene kockice koje su nam stolari postavili na panele i tako smo dobili jedan topli detalj u prostoru‘, dodala je dizajnerica.

Dnevni boravak uređen je u modernom stilu. Prevladavaju svijetle boje i topli tonovi drveta, u stilu skandinavske estetike jednostavnosti.

Dvoetažni stan, stepenice

Zid prolazan s dvije strane

No, stan je bogat pametnim i nesvakidašnjim rješenjima. Kuhinja je odvojena od dnevnog boravka zidom koji je prolazan s dvije strane.

U nastavku boravka je kuhinja, a kako klijenti nisu htjeli openspace sakrili smo je iza zida. Zid je malo uvučen da sa strane boravka imamo prostor za televizor, a sa strane kuhinje smo dobili dva otvora da možemo proći s obje strane‘, pojasnila je.

Uspomene s putovanja na zidu

Kuhinja po mjeri s dovoljno radnih površina,  jednostavnih je linija i bojama slijedi ostatak stana. Ali zato je monotoniju razbio zid  namijenjen uspomenama s putovanja.

Ovaj dio zida smo obojali prvo magnetnom, pa bojom za ploču, uokvirili smo ga i dobili jedan zgodan detalj gdje klijenti mogu ostavljati porukice ili odlagati magnete koje su donijeli s putovanja‘, dodala je dizajnerica.

Kuhinja izrađena po mjeri

Stepenica estetski i funkcionalni detalj

Kuhinja, dnevna soba i blagovaona,  prostori za svakodnevni boravak, odijeljeni su od spavaćeg dijela stepenicama koje se nalaze na ulazu u stan.  U dvoetažnim stanovima stepenice su i estetski i funkcionalno važan detalj.

Prostor ispod stepenica je vrlo često neiskorišten, pa sam se ovdje napraviti dodatni prostor za odlaganje. Ispod viših gazišta imamo klasično otvaranje, dok ispod nižih imamo elemente  na izvlačenje. Stepenice su imale kamena gazišta i metalnu ogradu, a kako smo htjeli dobiti na toplini i povezati s cijelim prostorom stavili smo drvena gazišta i staklenu ogradu‘, kaže Kristina.

Dječji raj na katu

Na gornjem katu – obilje prostora za tročlanu obitelj, a u sobi s najviše svjetla dječji je raj. S namještajem po mjeri iskorišten je svaki centimetar prostora.

U dječjim sobama je jako važno osigurati im prostor za igru, kad se smjeste krevet, stol, ormar, često ne ostane puno prostora, zato sam se odlučila krevet podignuti, a ispod napraviti malo skrovište za igru. Možda ste već primijetili da ja volim praktična rješenja tako da sam se u stepenicama odlučila opet osigurati prostor za odlaganje‘, dodaje kreativna dizajnerica.

Prednosti života na dvije razine

Na gornjem katu smještene su i dvije lijepo uređene kupaonice, s izborom kade ili tuša.  I ovdje je namještaj izrađen po mjeri, s puno prostora za odlaganje.  A u radnoj sobi dizajnerica se posebno posvetila planiranju namještaja. U ovoj sobi sve je prilagođeno hobiju vlasnika.

Iako mnogi zaziru od dvoetažnih stanova, u ovom prostoru istaknute su sve prednosti života na dvije razine. Stepenice su ovdje dodana vrijednost- funkcionalnost i estetika koja vlasnicima  pruža lakoću življenja.

Oglas

Kuće

Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika

U srcu predivnog krajolika nedaleko Samobora, nalazi se suvremena kuća od 125 kvadratnih metara koja je dom iz snova za jednu obitelj. Oni su nekadašnju zapuštenu klet pretvorili u svoj epicentar mira, topline i udobnosti. 

Našli smo tu jednu staru klet koja je što se tiče konstrukcije bila u odličnom stanju. Znači nije imala fasadu, ali je imala armirano-betonske serklaže u kutevima i u biti smo prepoznali taj potencijal budući da nije imala susjede. Nalazila se baš u gustoj prirodi, rekla je Larisa Čišić, dipl. ing. arh. 

Prozor kao statement

Prva velika intervencija bila je probijanje prozora u prostoriji otvorenog tlocrta u kojem se nalazi kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica. 

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Prozor je neki statement ove kuće. On nije postojao kad smo kuću našli. Radilo se u biti o jednom malom dvokrilnom prozoru koji je imao parapet. Moja neka projektantska odluka je bila da ukinemo parapet, ovaj komad zida od samog prozora do poda, tako da kad stojiš na rubu prozora u biti imaš osjećaj kao da možeš zakoračiti u prirodu i u krošnje, objasnila je Čišić. 

Polica za knjige, prostor za pohranu, a zapravo – stepenice!

Druga veća intervencija bio je multifunkcionalni zid. 

To su stepenice koje su u biti zakamuflirane svojom funkcijom ugradbenog ormara na koji je montirana televizija, a ispod nje je taj prostor za pohranu stvari, a s bočne strane, u samoj širini stubišta su spremišta tj. police za knjige. On završava jednim mostom koji vodi do potkrovlja tj. do galerije koju koristimo za spavanje. 

Balkon kao na brodu

Balkon je postojao u zatečenom stanju. Imao je neke malo ružnije zastarjele keramičke pločice na podu. To su kao montažne kocke koje imaju plastičnu potkonstrukciju; ali gornji sloj im je pravo drvo. Tako da nismo ništa trebali odštemavat ni šarafit u pod već samo smo montirali te kocke tako da imamo taj lijepi, topli doživljaj te drvene palube. Fotelju je izradio Daniel, a ovu lampu smo našli na Hreliću. I ona u biti ima dvostruku funkciju. Ona je u biti bila  onaj kao marokanski lampion u koji se stavlja svjećica, a može se staviti i mirisni štapić tako da dim izlazi van nje. A on je napravio da je iznutra žarulja, ali se također može staviti ovo što sam već navela, rekla je Čišić. 

Autentičan interijer

Svaki kutak pažljivo je ispunjen predmetima iz kućne radionice, poput drvenog stola, lampi i lustera izrađenog od starog bubnja. Poseban detalj čini šarolika kolekcija ručno izrađenih maski na crnoj pozadini, koja stvara kontrast boja i tekstura izloženih predmeta.

Svaka ta maska ima tu neku dozu mističnosti, svoju priču, tako da uvijek kad nađemo neku masku volimo ju ponijeti. Bilo to na putovanjima ili na nekom otpadu ili gdje god zateknemo. Ovdje u svom domu smo odlučili napraviti taj jedan crni zid tako da se maske nekako sklope u tu kompoziciju, da nisu prenapadne jer su one u biti tamnijih nijansi, ali opet, pošto su onako 3D reljefne onda mislim da nekako lijepo funkcioniraju, dodala je. 

Spajanje prirode, japanskog i skandinavskog minimalizma te ručno izrađenih predmeta iz kućne radionice, obogaćeno ljubavlju i pažnjom, rezultiralo je inspirativnim i autentičnim dom uronjenim u idilično okruženje bogato zelenilom.

Naš dom je izraz naših osobnosti, onoga kako provodimo vrijeme i čime se bavimo tako da ništa nije nekako umjetno već sve smo napravili kako nam je došlo iz duše. Sve što je drveno je Danielova umjetnost, a slike su moje. To mi onako nakon arhitektonskog posla dođe kao opuštanje. I obožavamo provoditi vrijeme u svom domu, rekla je za kraj Čišić. 

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Romantična atmosfera malog stana

Nježne boje pudera dale su pečat jednom malom stanu koji se prostire na svega 29 četvornih metara. 

Želja klijentice je bila da stvorimo jedan ugodan, ženstven prostor u kojem će se ona osjećati kao doma i da ga ispunimo nekim detaljima koji su njoj inspirirajući. Da prostor bude potpuno funkcionalan s obzirom da se radi o 29 kvadrata što je poprilično malo, a da stan ima apsolutno sve što njoj treba za život, ispričala je dizajnerica interijera Kristina Duran Grob. 

Ugodna atmosfera postignuta detaljima

Nekadašnje spremište pretvoreno je u blagovaonicu u kojoj je veliki stol u imitaciji mramora okružen stolcima nježne boje, a dugačke zavjese pridonose vrlo ugodnoj atmosferi. 

Taj aneks prostora ima jednu rustikalnu notu, a to je taj krov kosi i mi smo zadržali grede, da se ipak vide. Obojali smo ih, one su bile onako tamniji hrast, bajcani, i napravili smo izolaciju. Dobili smo taj jedan, tu jednu svjetlinu na kraju u prostoru koja se ustvari skladno spojila i  sa ostatkom stana koji je ustvari vrlo moderan, ostatak stana u odnosu na ovaj aneks. 

Zanimljiva stvar ovdje u ovom dijelu blagovaonice je to da smo mi naručile si idealan luster tada, koji je bio u sivoj boji. Međutim kako smo krenule namještati ostatak i klijentica je nešto promijenila svoje želje, taj luster više nije pasao, nismo znale sad što ćemo s njim i naravno, morala sam zasukat rukave i obojala sam taj luster bojom za zid i sad se savršeno uklopio, rekla je Duran Grob. 

Aneks u stanu

Blagovaonica kao dodana prostorija s ostatkom stana spojena je staklenim vratima koja propuštaju dovoljno dnevnog svjetla u dnevnu sobu. 

S obzirom da imamo taj aneks stanu, želja klijentice je bila da on ipak bude odvojen, da ne bude potpuno otvoreni tlocrt s ostatkom stana, onda smo stavili dupla staklena vrata kako bi ipak se mogao zatvoriti prostor po potrebi, a budući da su staklena vrata, opet se dobiva dojam te neke otvorenosti, dodala je Duran Grob. 

Nježne boje nastavljaju se kroz ostatak stana gdje je toplina prostora postignuta drvenim podom. 

Namještaj po mjeri

Kuhinja je rađena apsolutno po mjeri kao i većina namještaja u stanu, s obzirom da se radi o maloj kvadraturi svakako treba iskoristiti svaki centimetar. I kuhinja je relativno velika za taj prostor dnevnog boravka, a budući da klijentica voli kuhati njena želja je bila da ima apsolutno funkcionalnu kuhinju i dovoljno prostora za kuhanje. I dodali smo taj jedan barski dio, rekla je Duran Grob. 

Iste se boje nastavljaju i u spavaćoj sobi koja na prvi pogled osvaja udobnošću. 

Spavaća soba je stvarno malena i iskoristili smo baš svaki centimetar. Radili smo i ugradbene ormare koji su van standarda, nisu 60 dubine nego nešto plići kako bi se ipak zadržao taj prolaz između kreveta i ormara. Krevet je praktičan, može se podići madrac i na taj način se može iskoristiti prostor za spremanje ne znam, popluna, jastuka, nekakvih smjene doba odjeće. I stavili smo sa strane jedan ormarić i zatvorili dimnjak koji se tamo nalazi pored kreveta, pojasnila je dizajnerica. 

Izazov malih prostora

Harmonija boja i detalja nije izostala niti u kupaonici vrlo malih dimenzija. 

Mali stan uređen emocijama

Kupaona je bila isto također jedan izazov, kao i naravno svi ti mali prostori. Ona je široka 120 centimetara što je minimum za neku užu kupaonicu i onda smo tu smjestili tuš kabinu koja je 120 široka i u produžetku, budući da kupona ipak je dugačka, uspjeli smo smjestiti pristojan lavabo, wc i ugradbene ormare gdje smo sakrili bojler, košaru za veš i prostor za odlaganje, rekla je dizajnerica. 

Visoka funkcionalnost i sklad boja upotpunjen zanimljivim detaljima pružaju ugodnu atmosferu za životnu svakodnevnicu. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice