Povežimo se

Interijeri

PROSTRANA PRIZEMNICA Zavirite u kuću u denver stilu

Savršen dom peteročlanoj obitelji

Predstavljamo vam kuću uređenu u američkom, odnosno denver stilu. Prostrana prizemnica spoj je modernog i tradicionalnog , a posebnosti pridonosi i  pomno restaurirani obiteljski namještaj. Vodimo vas u skladno uređeni dom koji je primjer odlične suradnje vlasnice i dizajnerice interijera.

Prostrana prizemnica uređena je zajedničkim snagama:  vizualizaciju je osmislila dizajnerica, a za izvedbu je zaslužna vlasnica. Za svoju peteročlanu obitelj stvorila je topli tom.

‘Moja ideja u uređenju je prvenstveno bila da u svoj moderni dom unesem duh tradicionalnog’, ispričala je Kristina Jasprica, vlasnica kuće, koja je u svojoj ideji itekako uspjela. Open space zatečen pri useljenju prilagodila je obiteljskim navikama  i svom osobnom stilu. Nalik američkim prostranim kućama ovdje se sve vrti oko kuhinjskog otoka. 

Sitne ručkice sa zlatnim detaljima

‘Za kuhinju smo se dosta potrudili s obzirom da se Kristina bavi slastičarstvom, a za to joj je potrebno dosta prostora. Kuhinja nije čisto bijela, ona je u bolji slonovače, laka je za održavanje ima dosta svjetla, ima dosta neon svjetla i isto tako sitne ručkice sa zlatnim detaljima joj daju onaj završni „touch“ koji bi doista pripadao Denver stilu uređenja’, kaže Katarina Hrupački Nikšić, dizajnerica interijera.

I u ostatku dnevnog prostora nastavlja se isti stil. ‘Denver stil uređenja potječe  uglavnom tamo iz američkih krajeva i češće ga možemo vidjeti u nekakvim ruralnim dijelovima grada, u kućama.  U stanovima on nije stil koji se pronalazi s obzirom na to da te kuće moraju biti velike, odnosno prostori moraju biti veliki, a očituje ga povezivanje open space prostora’, kaže dizajnerica.

Cijeli stan je skladno uređen. Ono što daje posebice jedan završni „touch“ ovom stilu uređenja pogotovo ako pričamo o Denver stilu uređenja su ukrasne lajsne ili štukature.

Njima su ukrašeni svi istaknuti zidovi u dnevnom prostoru, ali i u hodniku koji vodi u privatniji dio kuće. 

Restaurirana vitrinica

‘Da nismo stavili štukature u taj prostor taj cijeli kompletni hodnik bi bio dosta monoton.  Njega smo osvježili i s obiteljskim fotografijama i s jednom malom vitrinicom koju smo redizajnirali, odnosno, restaurirali’, pojašnjava dizajnerica Katarina.

Upravo je restaurirani namještaj bio nit vodilja kod uređenja. Stolcima i vitrini iz blagovaonice udahnut je novi život.  Većina ovih komada u bijeloj i antracit sivoj boji, dijelovi su stare bakine garniture namještaja. Nalazimo ih po cijeloj kući. 

‘Tu su prvenstveno iz nekih sentimentalnih razloga jer on ima nekakvu posebnu vrijednost za mene. Svaki komad namještaja je posebno odvojen od kompleta naime radi se o jednom klasičnom dnevnom boravku iz ranih 80tih koji će vjerojatno mnogi prepoznati kad vide i odvajanjem svakog od tih komada, individualnim pristupom svakom od tih komada uz nekakav moj ideje i sugestije restauratorice koje su bile u konačnici presudne smo utjecali na konačni izgled svih ovih komada oko mene’, kaže vlasnica Kristina.

Uz redizajnirani  stolić za kavu  savršeno su se uklopile pretapecirane fotelje i sofa. S novim ručkicama i stari zidni regal ukopio se u koncept koji je Kristina htjela postići- spoj tradicionalnog i modernog. U to je uložila dane i sate planiranja.

Estetika + funkcionalnost

‘Sve je vrijedno apsolutno svake sekunde toga truda i rada kad pogledam svoj prostor kad uživam svaki dan, u svakom trenutku sa svojom obitelji u nečem što smo divni prostor  stvorili’, dodaje Kristina.

Osim estetike u ovom se prostoru vodilo računa i o funkcionalnosti. Dvije kupaone dobro dođu u velikim obiteljima. I ovdje se ponavljaju isti elementi, toplina drveta i uzorci mramora, te mnoštvo biljaka koje su vidljive na svakom koraku.

‘Vrlo važno je da znamo kakve su nam životne navike, koliko nam je prostora potrebno za što nam je potreban taj prostor i u tom smjeru bi trebali nekako bazirati svoje uređenje. Ovdje smo to definitivno uspjeli: dobili smo jedan spoj tradicije, modernizma, funkcionalnosti i topline doma’, zaključuje Katarina.

Toplinu i gostoljubivost ovdje će doživjeti svi. Za velikim, raskošnim blagovaonskim stolom svi se vole okupljati jer tu se poslužuju Kristinine neodoljive slastice.

Oglas

Interijeri

Uredite male prostore poput profesionalca! Vrijedne savjete donosi stručnjakinja

Naša dizajnerica Ivona Kalapač otkrila je na što posebno pazi kada uređuje male prostore

Uređenje malih prostora nije tako jednostavan zadatak kako se čini, a ponekad je skoro nemoguće u njega staviti sve potrebno, a da ne nastane nered. No, stručnjakinja Ivona Kalapač otkriva kako se taj zadatak može obaviti bez puno stresa i sredstava, a u konačnici čete uživati u lijepo uređenoj prostoriji.

U pitanju može biti studio apartman ili spavaća soba ali način na koji se uređuje ostaje isti. Evo kako prostor urediti sa stilom ali minimalistički.

Maksimalno iskoristite prostor

Isto pravilo vrijedi kod uređenja velikih i malih prostorija – potrebno je maksimalno iskoristiti prostor, a da on ne izgleda natrpano.

Zašto odabrati industrijski dizajn prilikom uređenja ureda

“Koristite komade namještaja koji imaju više funkcija, to može biti krevet s ladicama ili stol koji se lako može proširiti u veliki blagovaonski. Tu puno može pomoći stolar koji će napraviti određen vertikalni prostor za pohranu, u kojem recimo može stajati daska za peglanje. Poželjno je ugraditi i police duž zida koje će isto tako ostaviti prostora za odlaganje.”, savjetuje Kalapač.

Iskoristite svjetlost

U malim prostorijama je možda svjetlost i najvažnija pa svakako pazite da njen izvor ne prekrivate tamnim zavjesama ili stvarima. Ako u prostoriji postoji samo jedan prozor, maksimalno ga rastvorite.

Poigrajte se svijetlim bojama kako bi prostor izgledao veći”, savjetuje te dodaje kako i pravilan odabir rasvjete može utjecati na vizualni izgled male prostorije.

Stručnjakinja otkriva sve tajne dobro organiziranog ormara

Nema prostora za nered

Jasno je da male prostore ne bi trebalo zatrpavati brojnim stvarima, a jednako je važno redovito ga čistiti i održavati.

Odaberite prave komade namještaja

Prilikom uređenja trebalo bi posebno paziti na odabir namještaja, pa su idealni kompaktni komadi koji neće zauzimati puno prostora. Dobar su primjer komadi poput kreveta koji se spušta iz ormara u zidu, stepenice koje imaju svoje ladice… Pametno je u tom slučaju sve raditi po mjeri ili prije kupovine dobro izmjeriti dimenzije prostora.

Minimalistički stil je dobar odabir, smanjiti broj ukrasnih predmeta i dekoracija kako bi se izbjegla pretrpanost.

Ogledala su vam prijatelj

Ako prostorija nema dovoljno dnevnog svjetla, ogledala mogu pomoći da iskoristite i naglasite svu postojeću svjetlost. Uz njih će i mali prostor sigurno izgledati veći. Možete staviti na zid jedno veče ogledalo ili cijeli niz malih, različitih oblika i veličina.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako biljkama potpuno transformirati prostor?

Ukrasiti prostor biljkama ne mora služiti samo u svrhu uljepšavanja prostora, u pitanju je zdravije i sretnije životno okruženje.

Zelene biljke u prostoru će pružiti umirujući efekt, a neke od njih mogu utjecati na poboljšanje kvalitete zraka u prostoru, pa možemo reći da će doslovno donijeti život u prostor. Drugim riječima ukrašavanje prostora biljkama odnosi se na korištenje različitog bilja kao dekoracije.

Koje biljke koristiti za dekoraciju prostora?

Odaberite one koje vam je lako održavati i koje su u skladu s vašim stilom života. Ovo bi bili ključni faktori pri odabiru;

Biljke koje ne trebaju puno svjetlosti: Kako svjetlost ne prodire u svaku kutak doma, pametno je odabrati one koje lako mogu preživjeti u takvom okruženju. Zeleni ljiljan i spatifilum su dobar odabir.

Sukulenti: Kako im je potrebno jako malo njege, dobro uspijevaju u svakom okruženju. Ako ne znate što odabrati, probajte ečeveriju ili zebraom haworthia.

Viseće biljke: Ako želite biljke penjačice ili one koje možete “objesiti” na zid, dobar su odabir photos i filadendron.

Biljke koje čiste zrak: Ako želite da vaše ukrasne biljke budu i korisne, odaberite aglaonema ili bambus…

Palme: Svaka od njih će trebati drugačiju njegu ali dobar su izbor kineska livistona ili cikas palma.

Kako neutralne boje učiniti zanimljivijima?

Kako ih postaviti u prostor?

Ako niste sigurni kako urediti prostor biljkama, evo nekoliko vrijednih savjeta. Prostor u kojem najčešće boravite s prijateljima i obitelji je sigurno dnevna soba, zato je to i najbolje mjesto za vaše nove biljke. Najbolje je odabrati biljke koje imaju gusto lišće i malo boje kako bi učinile prostor posebnim.

Kako biste prostoru dodali malo dubine, postavite biljke na različite visine u stanu, a one u manjim posudama možete staviti na police ili komode. Visoke biljke će najbolje izgledati na podu.

Uskladite ih s interijerom

Iako je zgodno u prostoru imati razne biljke, one bi trebale odgovarati izgledu prostora u kojem se nalaze. One koje imaju gusto lišće izgledaju najbolje ako ih stavite u teglice i postavite tako da vise u prostoru. Palme i njima slične će najbolje izgledati na podu. Važno je da sve skupa dobro funkcionira u prostoru i da je oku ugodno.

Obratite pažnju na prazne kutove prostorije

Postoji li neki kut u vašem domu koji više ne bi trebao biti prazan? Najjednostavnije je odabrati biljku koja će savršeno pristajati u tom dijelu prostora, a ako ne želite jednu veliku biljku lako možete postaviti nekoliko malih lončanica. U kut sobe može stati i mali stolić na kojem će stajati biljke, što može jako lijepo izgledati.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Biljke su odlično društvo slikama

Ova će kombinacija odlično izgledati ako imate slike s puno boja, lako možete dodati malo zelenila ili šarenila – kako vam odgovara. Ako nemate slika koje bi odgovarale vašim biljkama, možete postaviti njih u centar prostora kako bi se dobio kontrast naspram bijele podloge.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice