Interijeri
Bezvremenska raskoš klasičnog namještaja
Namještaj u klasičnom stilu je bezvremenski, a upotrebom suvremenih materijala uklapa se i u najmodernije stanove.
U današnje vrijeme kad smo preplavljeni modernim i minimalističkim namještajem, rijetki se odlučuju na kupnju starog klasičnog stilskog namještaja koji bi domu dao dozu raskoši. Naginjete li takvom stilu, imate sreće. Mnoge tvornice i danas proizvode namještaj koji vas vraća u prošlost i elitne i elegantne domove, a dizajn varira stoga možete pronaći sve što vam srce poželi.
Izvorni komadi namještaja iz pojedinih stilskih razdoblja imaju visoku cijenu i nisu lako dostupni, no na tržištu se mogu naći replike namještaja ili novodizajnirani komadi, koji osnovu vuku iz određenog stila, a prilagođeni su potrebama suvremenog stanovanja.
Svaki kutak doma – od dnevne i spavaće sobe pa do radne sobe i predsoblja, tako može zasjati u jednom od klasičnih stilova: baroku, roccocou, bidermajeru, empireu ili prestigeu.
Mnogim ljudima klasični namještaj izgleda vrlo slično i ne prepoznaju razlike. Zato ćemo vam ukratko objasniti karakteristike svakog od stilova kako biste izabrali namještaj po svojoj mjeri i afinitetima.
Barok
Barok se pojavljuje u 17. stoljeću, a u izradi namještaja i opremanju interijera ga karakterizira dinamičnost forme te igra svjetlosti i sjene. Refleksija svjetlosti dolazi do punog izražaja na dekoracijama, koje dinamiziraju elemente namještaja, čime barok ispunjava svoje osnovne namjere. Ornamenti su najčešće u obliku školjki i lišća, a istančane rezbarije, vitki stupovi i zakrivljene linije, zadržali su popularnost baroka sve do danas.
Podkategorija baroka je bijeli barok, pomoću kojeg bujan stil baroka u bijeloj boji dobiva romantični izgled.
Empire
Empire je stil koji se javlja u periodu između baroka i bidermajera, a iz Francuske se proširio po cijeloj Europi. Karakteriziraju ga strogost i raskoš te lakirani namještaj, dekoracije s pozlatama, a u upotrebi je često crna boja. Empire, kao inspiracija “modernog” klasičnog namještaja, nudi umjerenije linije s istaknutim detaljima ovog stila kao i kvalitetne vrste drva od koga se ovakav namještaj izrađuje.
Bidermajer
Bidermajer se razvio kao reakcija na empire, koji je prevladavao do 1814. godine, a prvi elementi namještaja u bidermajeru nastali su u Beču. Praktičnost i skromnost njegove su glavne odlike, ali je istovremeno udoban i komforan što se osobito osjeća kroz sjedeće garniture. Naglašena intimnost i funkcionalnost osnovni je razlog popularnosti ovog stila sve do danas. Na bidermajer su utjecali svi prethodni stilovi i moglo bi se reći da je uzeo najbolje od svakog prethodnog.
Sviđaju li vam se isključivo oblici ovakvih stilova, ali ne i staromodni materijali, razveselit će vas vijest da se stilovi poput baroka, bidermajera i ostalih proizvode koristeći najmodernije materijale i boje. Na taj se način ponovo dokazuje da se klasični stilovi lako transformiraju i prilagođavaju svim pojedincima i njihovim zahtjevima.
A ako ste već uredili stan, a privlači vas klasika ne morate kupovati novi namještaj. Detalji poput zidnih i sobnih satova, vaga, zdjela za voće, starih radija i slično sigurno će se dobro uklopiti u svaki ambijent. Možda najpopularniji izbor je globus bar koji je, osim što dojmljivo izgleda, vrlo koristan jer se u njegovu unutrašnjost mogu pohraniti boce ili ostale stvari. Štogod odlučili, mjesta za klasični namještaj i detalje klasičnog stila uvijek ima.
Interijeri
Zašto je Brigadin novi ured sakriven iza trgovine u shopping centru?
Novo okruženje u srcu Zagreba
Nakon više od desetljeća boravka na zagrebačkoj Zavrtnici unutar nagrađivanog uredskog prostora koji je dijelila s agencijom Bruketa&Žinić&Grey, Brigada se preselila u novo okruženje trgovačkog centra u srcu Zagreba. Budući da je agencija specijalizirana za dizajn trgovina i ureda, prirodno se nametnula ideja da novi uredski prostori budu svojevrsni hibrid trgovine i radnog prostora.
Srećom, tijekom izvođenja radova na interijeru Centra Kaptol čiji dizajn također potpisuju kreativci iz Brigade, ‘otkrili’ su lokal koji se godinama koristio kao spremište. Iza gomile građevinskog materijala prepoznali su potencijal prostora utopljenog u okolnu prirodu s prostranom terasom i puno prirodnog svjetla, koji je nakon kraćeg preuređenja postao njihov novi dom.
Showroom različitih kreativnih rješenja
Ispred radnog prostora nalazi se prava trgovina u koju se ulazi iz trgovačkog centra i koja se koristi kao showroom različitih kreativnih rješenja koja se periodički izmjenjuju. To je prostor otvoren za sve, a osim izložbi Brigadinih radova, i kolaboracije s Vrtnim centrom Flora na stvaranju ljetnog pop-up motela, u najavi su i prezentacije novih kolekcija dizajnerskog namještaja svjetskih brandova, izložbe grafičkih dizajnera, ali i nova eksperimentiranja s prostornim doživljajem dizajnera i arhitekata iz Brigade. Kako bi se uopće došlo do uredskog prostora potrebno je proći kroz showroom te se ohrabriti i pritisnuti veliki crveni gumb na zidu kojim se aktivira školsko zvono u uredu te netko od Brigadira otvori tajna vrata. Jedina naznaka onog što se skriva iza tajnih vrata je okrugli brodski prozor kroz koji se može zaviriti u radnu atmosferu agencije.
Radnim dijelom ureda dominira velika staklena stijena koja pokriva gotovo pola površine zidnih ploha cijelog ureda, a koja se otvara prema terasi i parku s drvećem, koji tako postaju sastavnim dijelom interijera. Osim radnih jedinica koje su razdijeljene akustičnim pregradama, bitan element u prostoru je velika biblioteka s uzorcima, stručnom literaturom te panelima za mood boarde i razradu procesa dizajna. Ovo je ujedno i zona za istraživanje novih materijala, tehničkih i kreativnih rješenja te eksperimentiranje na svim poljima prostornog doživljaja. Kao sastavni dio dizajna korišten je veliki broj različitih materijala i tehnologije, više od deset različitih vrsta rasvjete, inovativna akustična rješenja, difuzori za mirise te napredni sustavi ozvučenja.
‘Pašnjak za pčele’
Zadnja zona u dnu ovog linearno osmišljenog interijera rezervirana je za kuhinju i blagovaonicu koje se otvaraju prema terasi te se svakodnevno koriste za zajedničke obroke cijelog tima. Terasa utopljena u park, kroz koju i raste drveće često postaje alternativni radni prostor u hladu japanskih trešanja, ali i ljetna blagovaonica te urbani vrt u kojem se uzgajaju ekološke jagode, rajčice, paprike, tikvice, salata i razno začinsko bilje koje se redovito koristi za obroke koje pripremaju zaposlenici. Tu je i mali „pašnjak“ za pčele, s cvijećem koje omogućuje kukcima da se nahrane unutar gradskog centra.
Ured je prvenstveno dizajniran kako bi bio potpuno funkcionalan te odgovorio na potrebe koje je cijeli tim nizom radionica identificirao kao ključne za ugodniji i produktivniji radni ambijent. Od dizajnerskih komada namještaja ističe se blagovaonički stol izrađen od recikliranog drveta iz toskanskih vila te originalni komadi klasika regionalnog dizajna poput fotelja Bernarda Bernardija, Nike Kralja ili rasvjetna tijela Meblo iz sedamdesetih. Kako bi klasici dizajna dobili odgovarajući ambijent, dio showrooma pretvoren je u svojevrsni hommage tom vremenu te je u potpunosti osmišljen u duhu sedamdesetih godina prošlog stoljeća i prošle države. Kombinacijom originalnog dizajnerskog namještaja iz tog vremena, stolića i komode koje su razvili dizajneri u Brigadi te novih materijala, uz zvuke ploča s drvenog gramofona održavaju se manje formalni sastanci ili jednostavno završava radni dan uz pogled na zelenilo parka.
Dobrodošli u Brigadu!
Interijeri
Glavna pravila za uređenje predsoblja
Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je trikove
Predsoblje je prvo što vaši gosti vide na ulasku u dom. A isto tako i ono što vas dočeka nakon napornog radnog dana. Zato ga ne smijete zanemariti kod uređenja doma. Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je pravila uređenja predsoblja i dala pokoju preporuku za uređenje. Budući da je prvi dojam obično trajan, uređenju predsoblja treba prići s posebnom pažnjom.
‘Predsoblje je uvodni prostor u svaki stambeni ili poslovni interijer. Ono kao takvo može i ne mora biti stilski povezano s ostalim prostorijama. Kažem, ne mora jel kada gledamo najnovije trendove, preferira se eklekticizam, tj. miješanje stilova’, kaže Danica Maričić, savjetnica za dizajn i komunikacije.
Funkcionalnost na prvom mjestu
Međutim, mora biti funkcionalno. ‘Krenimo od pojedinačnih komada namještaja. Što je poželjno u predsoblju? Naravno vješalice za kapute ili šešire primjerice. Klupica na kojoj možete sjesti, kako bi vam olakšala obuvanje cipela. Ormarići ili ormari, ovisno koliko prostora imate u tom predsoblju, za prtljagu, za torbice, za cipele, zavisi već za što vam je potrebno. I naravno, ogledalo’, dodaje.
Namještaj modernih ravnih linija i svjetlijih boja, idealan je za manja predsoblja, ali nećete pogriješiti niti ako ga smjestite u ona veća. Njih upotpunite odgovarajućom tapetom i malo posebnijom rasvjetom.
‘Ravjeta je vrlo bitan element dizajna interijera u svakoj prostoriji pa tako i u predsoblju. Čak što više možemo reći da je u predsoblju još i važnija, budući da ova prostorija često nema prirodnu svjetlost, tj. izvor prirodne svjetlosti poput prozora’, tvrdi.
Rasvjeta ima bitnu ulogu
Osim funkcionalne, rasvjeta u predsoblju ima i estetsku ulogu. ‘Kristali u prostoru, primjerice na rasvjeti, reflektiraju svjetlost i samim tim stvaramo jedan raskošan sjaj. Još kada to poboljšamo samim ogledalom, povećavamo refleksiju svjetlosti’, dodaje.
Dodamo li k svemu još metalne vaze, stvorit ćemo glamurozan prostor koji privlači stilom. Odabirom namještaja u toploj boji hrasta, stvorit ćemo pak predsoblje koje odiše smirenošću.
Prilikom ulaska u nečiji dom, predsoblje je uvijek to koje nam zaželi dobrodošlicu, a naravno uz dobrodošlicu uvijek više vezujemo toplije osjećaje, toplije materijale. Drvo je upravo takav materijal.
‘U slučaju ovog predsoblja imamo stil, možemo reći jedne modernije rustike’, kaže. Kad su u pitanju predsoblja, ne treba zaboraviti da ih možemo iskoristiti i kao praktičan skladišni prostor koji nam često nedostaje.
Prostorija koja opušta
Pomnim stilskim uređenjem predsoblje postaje prostorija koja opušta. ‘Kombinacija bijele i zelene boje je vrlo popularana u uređenju intrijera, naravno zbog toga što te dvije boje izvrsno idu jedna uz drugu, i kreiraju smirujući prostor, a to je idealno upravo za predsoblje, kada uđemo, da nam odmah dizajn i opusti’, dodaje.
Kada zelenilo u tom prostoru povećamo unosom bilja, dobivamo predsoblje koje ne samo opušta, već i osvježava. ‘Uz dvije boje koje imamo osnovne u prostoru, uvijek možemo ubaciti i dekorativne dodatke, primjerice u crnoj boji u ovom slučaju, da stvorimo malo veću dinamiku prostora i za privlačenje pogleda’, tvrdi.
Ogledala su itekako poželjna
Dinamiku stvaraju i detalji na namještaju kao i ogledala. ‘Kada govorimo o ogledalima u predsobljima, poželjno ih je imati što više, a naručito ona za cijelu figuru’, zaključuje Danica.
Jednostavan način na koji možemo dobiti harmoničan, elegantan, praktičan i privlačan ulaz u dom, je odabir setova predsoblja. Bez obzira na koji stil se odlučimo, uz gotovi set, možemo biti sigurni da nam u predsoblju ništa neće nedostajati.
You must be logged in to post a comment Login