Povežimo se

Predstavljamo dom

Stan koji djeluje veći nego što zapravo je

Stan veličine 53 četvorna metra bio je urbano i lijepo uređen, no proširenjem obitelji potrebna je bila još jedna spavaća soba.

Uz kompletnu promjenu namještaja, renovirala se i kupaonica. Tlocrtne promjene napravila je arhitektica Gordana Đerić.

Gordana Đerić, dipl. ing. arh.

Kreativna rješenja za maksimalno iskorištavanje prostora

Postojeća, izdvojena, ne funkcionalna kuhinja pretvorila se u dječju sobu, a od dijela velikog dnevnog boravka zatvoren je dio za roditeljsku spavaću sobu. Ostatak stana ostao je otvoren i prozračan: kuhinja, šank, blagavaonica i dnevni boravak.

“Nedostatak spremišnog prostora iskorijenjen je ugradbenim ormarima koji se protežu duž dnevnog boravka. Niše koje su na vrijeme predviđene kod gradnje, u knaufu su omogućile prostora za ormare koji su apsolutno neprimjetni u cijelom stanu” rekla je arhitektica.

Arhitektonskim rješenjem cijeli stan je dobio na prostranosti, a centralni komad namještaja u dnevnoj sobi predivan je modularni kauč. On se može pretvoriti u kutnu garnituru ili u ležaj za spavanje, što u konačnici doprinosi funkcionalnosti prostora. 

Nježnoj boji kauča suprotstavljen je crni zid i dva crna pomoćna stolića koja također doprinose dinamici prostora. Uz neutralne boje i crne detalje, toplina prostora postignuta je parketom, za koji su investitori imali nekoliko zahtjeva.

Poseban naglasak na parket

U Happy Flooru pronašli su ono što su tražili – masivan parket koji u sebi ima prirodne elemente kao što su to čvorovi, godovi, koji će donijeti toplinu prostora kao kontrast bijelini zidova i nježnosti cijelog prostora. Mladen Skitanić iz tvrtke Happy Floor objasnio je da je u ovom stanu rađena kompletna adaptacija.

“Skidan je stari postojeći parket, išli smo na opciju pripreme podloge OSB pločama prvenstveno zbog toga jer je bilo više različitih nivoa, što se s OSB pločama moglo dobiti. Tim se dobila idealna podloga OSB pločama i investitor se odlučio za takozvani troslojni parket po dizajnu kao seljački pod. Parket izgleda potpuno prirodno s istaknutim dijelovima kvrga i godova. Format parketa je metar 90,  širine 19 centimetara, što daje eleganciju i unosi moderan štih u novi prostor.

Uz to su postavljene i bijele lajsne jer one malo i podignu, povećaju prostor, djeluju modernije, a to je i trend zadnjih nekoliko godina. U svakom slučaju s bijelim lajsnama u pravilu se nikad ne može promašiti.” 

Dekorativni elementi

Parket također pridonosi osjećaju prostranosti i povezanosti, a u prostoru blagavaonice stoji okrugli betonski stol sa pristajaćim bijelim stolcima. Iako zove da se obitelj smjesti oko stola, on je u ovom slučaju više dekorativni element, jer će se većina jela i pića odvijati za pregradnim šankom sa pripadajućim prozirnim stolcima. “Ali najveći efekt cijelom stanu daju crne žaluzine umjesto zavjesa, koje zaista u ovoj varijanti crno bijelog sa drvenim podom daju jedan ekskluzivan izgled”, objasnila je arhitektica.

Maksimalan efekt pločica

Kada smo krenuli birati pločice za kuhinju proces nam je bio vrlo kompliciran jer još tada nismo imali izabrane fronte kuhinje, pa smo se pokušali prilagoditi u nekakvom tonu koji nam već prati kupaonicu i cijeli stan da bi se prilagodili toj bež boji kuhinje koja je bila još pod navodnicima, ispričala je Jelena Vodopija, prodajna savjetnica iz tvrtke Toop2Floor

Zid koji dijele kuhinja i kupaonica obložen je efektnom tapetom, a njom su skrivena i vrata malene kupaonice. 

Osnovni motiv pločica nam je bila džungla siva, koja u sebi ima malo svjetlucavog tona, da ne bi bilo dosadno. Sa crnim efektima, kadom i svim elementima, kao i sa kliznim vratima koja na sebi imaju sivo ogledalo postigli smo maksimalan efekt da pločice dođu do izražaja, a i pločice okolo smo uskladili sa nijansom tih pločica tako da prostor djeluje zaista kompaktno, rekla je Đerić.

“Pločice s uzorkom srebrnog sjaja i zelenkastih tonova vrlo je zahtjevna i morali smo tražiti ton koji bi se uklopio u cijelu komponentu, da ne bi odskakale neke boje. Vrlo nam je bilo zahtjevno naći neki isti ton koji bi pratio cijelu priču, a da ne odskače. Uz srebrne pločice uskladili smo crne detalje kako bi istaknuli taj srebrnkasti sjaj, a pojednostavili cijelu priču”, nadovezala se Vodopija. 

Roditeljska i dječja soba

Potpuno funkcionalna roditeljska spavaća soba minimalnih je dimenzija s emotivnom notom dječjih radova na zidovima, a zbog dječje sobe svaki posjetitelj poželi barem na kratko opet biti dijete. 

Dječja soba je maksimalno iskorištena i vrlo zanimljivo rješena.

“Zadržali smo postojeće krevete na kat i doradili krevete krevetom za goste ili za igru sa ormarom ispod, iza je umjetnički rad od djece. Dječje remek djelo na zidu je osvjetljeno, a bočno smo stavili daske i imitirali penjanje po zidu. Djeca su oduševljena”, izjavila je Đerić. 

Na kraju su na zidove postavljene dvije grafike velikih dimenzije koje su dodatno obogatile prostor. 

Predstavljamo dom

Zanimljiv dizajn, toplina drveta i moderni detalji krase ovaj stan u Samoboru

Neodoljiva toplina drveta spojena s modernim detaljima, predivnom keramikom i vrlo zanimljivim dizajnom oduševila nas je u stanu kojeg je uredila dizajnerica Iva Pavičić.

Vođena idejom da kreira moderan i topao dom, Iva je za ovaj interijer pomno birala materijale koji će istaknuti izniman dizajn. 

“Birani su uglavnom puno drvo ili furnir, na primjer na ovim pločama u kuhinji je pravi kamen, isto tako imamo kod televizije veliki komad travertina, koji radi obrade izgleda jako prirodno, a opet je i funkcionalan s obzirom na život i funkciju koju ima u prostoru. Ideja je bila da bude stan što više toga da skrijemo u ormare, a opet da se postigne da veličina prostora dominira, ali da ostavimo intimnost doma.”, ističe Iva Pavičić, dizajnerica interijera.

Iza staklenih, a neprozirnih vrata skriva se dnevna soba, blagovaonica i kuhinja s upečatljivom keramikom i bojom. 

“Nju smo malo htjeli naglasiti u tvoj svojoj tamnoći, a i prvenstveno zato što jako puno natur boje drva, od poda, stola, djelomično stolci, blagovaonski cijela fronta, znači od ugradbenih ormara, od ulaznog prostora skroz do same kuhinje. Tako smo odlučili da ovaj niski dio kuhinje bude tamniji kako bi upravo svi ovi elementi došli do izražaja. 

S obzirom da je prostor velik i kuhinja isto, otvorila nam se mogućnost da nemamo gornje ormariće nego smo samim dizajnom kuhinje i fronte pokušali to napraviti dosta decentno tako da se cijela kuhinja uklopi u prostor i blagovaonice i boravka i vidi se od samog ulaza. To je nekakav dominantni pogled općenito kada se uđe u stan, više je bila ideja ta to bude kao nekakva velika komoda, a svu funkciju ima.”, pojasnila je.  

Blagovaonski stol je izabran zbog svog neuobičajenog oblika jer osigurava fluidno kretanje po prostoru, a postavljen je između kuhinje i dnevne sobe kojom dominiraju kutna garnitura i fotelja. 

Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata

“Velika kutna garnitura je kožna, to smo birali jednu nijansu koja je posebna, smirujuća ali ima svoj karakter. Dugo se tražilo koja bi bila tkanina fotelje koja bi na kraju onako malo još digla stvar da ima i svježinu, da ima malo kolorita, a da se fino uklopi u cjelinu prostora. To je stara fotelja koja je bila obnovljena, puno pažnje se posvetilo i obradi drva i tom novom tapicirungu koji mislim da je dao točku na I cijeloj, cijeloj situaciji.”

Iz dnevne sobe se ulazi u glavnu spavaću sobu koja ima svoju kupaonicu s vrlo posebnom keramikom i romantičnom rasvjetom. 

“Ponovno smo imali ideju tih ugradbenih ormara u istoj obradi furniranog hrasta kao što je u ovom prostoru boravka, blagovaonice i kuhinje, ali smo na zid stavili tapetu, iznad uzglavlja koja je vrlo, suptilna u tipu tkanine, dok su ostala dva zida farbana u blagu bež nijansu s zelenkastim tonom, ona je otišla koloristički malo u jednom smjeru i na kraju kao točka na I taj jedan zastor koji sa točkama u sebi malo daje nekakvu razigranost prostoru. “, pojašnjava.

U drugom dijelu stana smještene su još dvije prostorije – gostinjska i muška. 

“Muška nam je otišla u tamni kolorit, jer je bila ideja za ispijanje finih konjaka, a ta gostinjska za dječicu koja dođu, nju smo obojili u jednu svježinu i svjetlinu. Ona je najsvjetlija, ona ustvari ima i puno prirodnog svjetla, također ima i izlaz na tu terasu, ali u njoj nekako sam htjela da bude onaj osjećaj otvoren. Svježina i svjetlina se u njoj pretapaju.”

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Uz svježinu i svjetlinu savršeno se uklopila nježna tapeta s dezenom oblaka, a blago reljefne površine stvorile su zanimljivu igru svjetlosti i sjene. 

Posebnu atmosferu u čitavom stanu dizajnerica je postigla koristeći boje. 

Kolorit čitavog prostora, uključujući stropove, je pomno biran, to jesu u paleti bijele nijanse, ali se radi o posebnim bojama koje imaju specifičan ton u sebi, tako da ustvari atmosfera prostora bude posebna.

“Prostor djeluje bijelo, ali je sa tim specijalnim izborom tonaliteta jednostavno atmosfera u prostoru nježnija i posebnija. To smo pokušali povezat isto tako sa zavjesama koje prate na neki način koloristički i velim izbor tih boja zidova. Spoj keramike koja ima neki svoj reljef, zidova koji imaju boju, a glatki su i same tkanine koja opet donese nekakvu razigranost samim svojim načinom na koji se šiva… Ali same te promijene u volumenima koje one stvaraju čine nekakvu razigranost, a na kraju i eleganciju, mogu reći, mislim da je to bio dosta važan zahtjev da ju postignemo. “

Atmosferi svakako pridonosi i pažljivo odabrana rasvjeta te brojni detalji koji otkrivaju posebnost obitelji koja ovdje živi.

Nastavite čitati

Kuće

Ova kuća od dvjestotinjak kvadrata oduševljava na prvi pogled

Jednog ponedjeljka poslijepodne, posjetili smo Aleksandru u njenom dom i teško smo od tamo otišli. Zašto? Zbog neopisive atmosfere, predivnog dizajna i trnovečkih makača mame Slavice. 

Dvjestotinjak kvadrata stambenog prostora raspoređeno je na dvije funkcionalne jedinice. 

Aleksandra Bilić dizajnerica je interijera, a navodi kako je inspiracija arhitekata bila iz štagljeva koji su zapravo dosta specifični za kraj u kojem živi, napraviti kuću koja izvana kao dva štaglja koja su spojena sa jednim staklenim dijelom. 

I baš taj stakleni dio sa stepenicama i prekrasnom visilicom, oduševljava već na prvom koraku. 

Stepenište joj je omiljeni dio kuće, a same stepenice rađene su od čelika i one su skulptura sama po sebi. Posebno su efektne po noći kad se upali rasvjeta.

A sunce koje ulazi kroz velike staklene stijene obasjava jedan vrlo poseban dizajn interijera. 

“Ideja mi je bila napraviti neki stil kuće koje nije moderan, više klasičan i koji će mi biti lijep i za desetak godina, nekako da ujedinim stilove i mene i supruga i rekla bi možda, neki miks “skandi look”. “

Ugodnost dnevne sobe na desnoj strani kuće potvrđuje veliki kauč s brojnim jastucima, velikim kaminom i prilično diskretno postavljenim televizorom, što je bila želja Aleksandrinog supruga. 

“Bila mu je velika želja da televizor ne bude u prvom planu, kako je nama obiteljska tradicija da se okupimo oko kamina i da pričamo priče, tako smo htjeli da fokalna točka ovog prostora bude veliki kamin i veliki blagovaonski stol zbog toga što imamo veliku obitelj pa nas se evo za Božić skupi dvadesetak ljudi i eto, odlučili smi da mora biti ogroman stol na razvlačenje, ova klupa na kojoj ti sjediš je ujedno služi kao sjedište za tri osobe kad se stol razvuče. Nekako smo planirali da osim estetkse strane, sve bude i funkcionalno. “, pojašnjava.

Raspored kuhinje diktirale su staklene stijene u sredini, a dizajnirana je da funkcionalnošću odgovara Aleksandrinim željama i navikama. Poput uređaja odmah spremnih za rad ili prilagođene visine perilice i ladica. Kuhinjom dominiraju velike porculanske površine te otok na kojem je smješten sudoper. 

“Mislim da zbog toga što volim simetriju nisam htjela forsirati da po pravilima sve smjestim na jednu stranu, nego da uživam i u tom nekom estetskom dijelu da sudoper bude na otoku. Bilo mi je jako važno da imam ekstra velik sudoper za ekstra velike teče i posude pošto imam veliku obitelj i jako veliko kuhalište, gdje kad se svi skupimo je onako tok prostora jako funkcionalan.”, dodaje vlasnica.

Lijeva strana prizemlja rezervirana je za servisnu sobu, kupaonicu te radnu sobu u kojoj je zid oslikan hrastom koji je nekad rastao na ovoj parceli. 

“Kad smo kupili ovo gradilište nekako smo htjeli tom slikom dati omaž uspomeni koje ovo mjesto nosi. I osim toga, posadili smo 4 hrasta, koja će nadam se moji unuci se ljuljati na njemu.”

Na katu, desna je strana rezervirana za dječicu i tu su se smjestile dvije prekrasne sobe s kupaonicom. 

“Kćer je imala želju da njena sobica bude plava, nikako ne roza i da bude nešto morsko pošto je tata s mora, ona obožava more, i eto odabrali smo zajedno jednu tapetu koja je onako fokalna točka u njezinoj sobi, a zajedno smo odabrale i namještaj koji je svijetao, visoki su stropovi koje smo ukrasili jednim lijepim lusterom. Sin je htio crnu sobu, međutim, ja kao dizajner ne mogu dopustiti da ima sobu crnu kao što tata ima, pa smo se onda igrali sa nekim crnim detaljima  i sa smeđim detaljima. “, pojašnjava sugovornica.

A roditeljski dio diše potpuno drugačijim  ritmom što se osjeti već u hodniku. 

“Tu sam stavila jednu tapetu koja objedinjuje paletu boja koja se ponavlja u cijeloj kući, tu imamo zlatne detalje isto na tapeti ali opet je i tamna i dosta specifična i daje onako moody osjećaj koji je zapravo cijeli u tom roditeljskom dijelu. Također, odabrala sam i da vrata u tom roditeljskom dijelu budu drugačije boje nego što su u ostatku stana što i super si pašu uz zlatne kvake i taj odličan kontrast. “, otkriva.

Prozračnost, udobnost i lakoća prvi su dojmovi koje ostavlja roditeljska spavaća soba iz koje se ulazi u walk in ormar. 

A nakon walk in-a ulazimo u lijepu spa oazu rezerviranu za njih dvoje.  

Kupaonica je izrađena u mikrocementu, a neočekivane boje stvaraju posebnu atmosferu. 

“Htjela sam čiste linije, mikrocement, bez fuga. Ali opet ih ukrasiti sa zlatnim detaljima ali pošto je tamna kupaonica trebala sam ju utopliti sa nekim detaljima drva i zlata.”

Aleksandrin suprug Juraj za svoju je radnu sobu odabrao tamne boje zidova, a neutralna boja kauča s nekoliko jastučića i savršeno uklopljenim tepihom unijeli su potrebnu toplinu. 

Uz pomno odabranu rasvjetu i puno prekrasnih detalja, ovaj nas je interijer već na ulazu pridobio.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice