Povežimo se

Vrt

Pravilna briga o pelargoniji ljeti – uz ove savjete ona će cvjetati obilnije i dulje od drugog ljetnog cvijeća

Pelargonijama ukrasite dom i uz malo mašte stvorite oazu za opuštanje

Iako svi željno iščekujemo trenutak godišnjih odmora, ponekad je dovoljan i onaj jednostavniji odmor – odmor za oči. Još uvijek stignete osmisliti vlastitu oazu mira i opuštanja, mjesto na kojem se odmaraju sva osjetila, a još idealnije je ako su to vaši balkoni, terase ili vrtovi. Stručnjaci inicijative Pelargonium for Europe (PfE) predstavljaju utočišta za odmor uz pelargonije koje se lako njeguju i otkrivaju zašto je ova biljka idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane rado provode u opuštanju.

Osjetite dašak Mediterana uz pelargonije

Sam pogled na pelargonije razigrat će vašu maštu i potaknuti vas da razmišljate o odmoru. To i ne čudi, budući da je ovo balkonsko cvijeće rasprostranjeno u osunčanim regijama južne Europe. Zahvaljujući južnoafričkom podrijetlu, mogu izdržati intenzivno podnevno sunce. Čak ni ekstremna vrućina i privremena suša neće utjecati na pelargonije. U kombinaciji s drugim biljkama koje vole sunce i toplinu, poput palmi ili limunovih stabla, dočaravaju mediteranski ugođaj koji se može mjeriti s bilo kojom destinacijom za odmor na jugu.

Kako njegovati cvatuće biljke tijekom ljeta

Da biste u svom vrtu, na balkonu ili terasi stvorili pravo utočište za odmor, cvjetnu raskoš pelargonija upotpunite vrtnim namještajem od ratana, dodacima od rafije, šarenim jastucima i atraktivnim prekrivačima koji će vanjskom dnevnom boravku dati svježinu i opušteni boho izgled. Ako svemu tome možete dodati i vlastiti bazen, sigurni smo da ćete imati odmor za pamćenje!

Namještaj i ukrasne tegle koje možete sami izraditi

Oni koji najljepše doba godine radije provode kod kuće, često ulažu puno vremena i ljubavi u uređenje vlastitog doma. Komadi namještaja iz kućne radinosti i tegle za biljke više su od pukog ukrasa. Oni vaš vanjski prostor čine jedinstvenim i stvaraju privlačnu i ugodnu atmosferu. Najbolja stvar u vezi toga je to, što sve možete dizajnirati po vlastitom ukusu.

Od starog ormara ili viška dasaka možete ručno izraditi natkrivenu klupu koja podsjeća na tradicionalne primorske klupe, a primjer možete vidjeti na slikama. Nudi zaštitu od vjetra i vremenskih nepogoda, čineći je savršenim mjestom za ugodan odmor u vašem vrtu. Šarene pelargonije u posudama i košarama uparene s ukrasnim dodatcima, ispunit će očekivanja pravog odmora.

Rezane pelargonije, postavljene u vaze na polici ili u ručno rađeni zidni izlog, daju dodatnu dozu čarolije. Ovakva dekoracija izgleda sofisticirano, a zapravo je vrlo jednostavna za izradu. Vrućim ljepilom pričvrstite epruvete na okrugle mramorne diskove, napunite epruvete vodom, u njih stavite rezane pelargonije i sve zajedno pričvrstite na zid pomoću nosača za tanjure.

Brine vas rezanje cvjetova pelargonija? To nije problem, naprotiv, potiče biljku da proizvede nove cvjetove.

Kako pravilno ukloniti uvenule cvjetove pelargonije?

Uz malo boje i kreativnosti vašoj staroj natkrivenoj klupi udahnite novi život. A, ako vam ponestane inspiracije, pogledajte na slici kako nijanse crvene mogu razigrati vaš vrtni kutak i učiniti ga mjestom u kojem ćete poželjeti provesti svaki slobodan trenutak.

Visoki učinak uz minimalno održavanje

Pelargonije su idealan izbor za sve koji sunčane ljetne dane radije provode opuštajući se umjesto u vrtlarenju. Ove biljke cvjetaju obilnije i dulje nego bilo koje drugo ljetno cvijeće te su iznenađujuće otporne i jednostavne za održavanje. Dovoljno svjetla, redovito zalijevanje i puno hranjivih tvari je sve što je potrebno pelargoniji da nastavi proizvoditi novo cvijeće od proljeća do jeseni.

Što se događa sa svom tom ljepotom ako želite otići na nekoliko dana, a nema nikoga tko bi se brinuo o vašim biljkama? S pelargonijama nećete imati problem. Budući da mogu pohraniti dovoljno vlage u svoje stabljike i lišće, lako mogu izdržati bez vode nekoliko dana. No, naravno, redovito zalijevanje potiče stvaranje novih cvjetova.

Automatski sustavi za navodnjavanje smanjuju količinu potrebnog zalijevanja i osiguravaju da se vaše pelargonije održavaju u najboljem mogućem stanju, iako ste dugo odsutni. Stavljanje pelargonija privremeno u hlad, također smanjuje njihovu potrebu za vodom. U slučaju duljeg izbivanja, a da pritom ne posjedujete automatski sustav za navodnjavanje, pelargonije možete orezati prije samog odlaska. Njihov će izgled privremeno trpjeti, no nakon nekog vremena izrast će i pružiti vam ljepotu kao i na samome početku.

Autor fotografija: „Pelargonium for Europe“

Opločnici i ograde

Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac

Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

uređenje okućnice

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.

Kako postaviti opločnike za vrtne staze

Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.

Za kvalitetnu ugradnju važno je:

  • Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
  • Ugraditi rubnjake
  • Osigurati pravilan nagib radi drenaže

Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

uređenje okućnice

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost

Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:

1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama

2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama

3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama

4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama

5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde

Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

uređenje okućnice

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode

Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.

Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice