Povežimo se

Interijeri

PROSTRANA PRIZEMNICA Zavirite u kuću u denver stilu

Savršen dom peteročlanoj obitelji

Predstavljamo vam kuću uređenu u američkom, odnosno denver stilu. Prostrana prizemnica spoj je modernog i tradicionalnog , a posebnosti pridonosi i  pomno restaurirani obiteljski namještaj. Vodimo vas u skladno uređeni dom koji je primjer odlične suradnje vlasnice i dizajnerice interijera.

Prostrana prizemnica uređena je zajedničkim snagama:  vizualizaciju je osmislila dizajnerica, a za izvedbu je zaslužna vlasnica. Za svoju peteročlanu obitelj stvorila je topli tom.

‘Moja ideja u uređenju je prvenstveno bila da u svoj moderni dom unesem duh tradicionalnog’, ispričala je Kristina Jasprica, vlasnica kuće, koja je u svojoj ideji itekako uspjela. Open space zatečen pri useljenju prilagodila je obiteljskim navikama  i svom osobnom stilu. Nalik američkim prostranim kućama ovdje se sve vrti oko kuhinjskog otoka. 

Sitne ručkice sa zlatnim detaljima

‘Za kuhinju smo se dosta potrudili s obzirom da se Kristina bavi slastičarstvom, a za to joj je potrebno dosta prostora. Kuhinja nije čisto bijela, ona je u bolji slonovače, laka je za održavanje ima dosta svjetla, ima dosta neon svjetla i isto tako sitne ručkice sa zlatnim detaljima joj daju onaj završni „touch“ koji bi doista pripadao Denver stilu uređenja’, kaže Katarina Hrupački Nikšić, dizajnerica interijera.

I u ostatku dnevnog prostora nastavlja se isti stil. ‘Denver stil uređenja potječe  uglavnom tamo iz američkih krajeva i češće ga možemo vidjeti u nekakvim ruralnim dijelovima grada, u kućama.  U stanovima on nije stil koji se pronalazi s obzirom na to da te kuće moraju biti velike, odnosno prostori moraju biti veliki, a očituje ga povezivanje open space prostora’, kaže dizajnerica.

Cijeli stan je skladno uređen. Ono što daje posebice jedan završni „touch“ ovom stilu uređenja pogotovo ako pričamo o Denver stilu uređenja su ukrasne lajsne ili štukature.

Njima su ukrašeni svi istaknuti zidovi u dnevnom prostoru, ali i u hodniku koji vodi u privatniji dio kuće. 

Restaurirana vitrinica

‘Da nismo stavili štukature u taj prostor taj cijeli kompletni hodnik bi bio dosta monoton.  Njega smo osvježili i s obiteljskim fotografijama i s jednom malom vitrinicom koju smo redizajnirali, odnosno, restaurirali’, pojašnjava dizajnerica Katarina.

Upravo je restaurirani namještaj bio nit vodilja kod uređenja. Stolcima i vitrini iz blagovaonice udahnut je novi život.  Većina ovih komada u bijeloj i antracit sivoj boji, dijelovi su stare bakine garniture namještaja. Nalazimo ih po cijeloj kući. 

‘Tu su prvenstveno iz nekih sentimentalnih razloga jer on ima nekakvu posebnu vrijednost za mene. Svaki komad namještaja je posebno odvojen od kompleta naime radi se o jednom klasičnom dnevnom boravku iz ranih 80tih koji će vjerojatno mnogi prepoznati kad vide i odvajanjem svakog od tih komada, individualnim pristupom svakom od tih komada uz nekakav moj ideje i sugestije restauratorice koje su bile u konačnici presudne smo utjecali na konačni izgled svih ovih komada oko mene’, kaže vlasnica Kristina.

Uz redizajnirani  stolić za kavu  savršeno su se uklopile pretapecirane fotelje i sofa. S novim ručkicama i stari zidni regal ukopio se u koncept koji je Kristina htjela postići- spoj tradicionalnog i modernog. U to je uložila dane i sate planiranja.

Estetika + funkcionalnost

‘Sve je vrijedno apsolutno svake sekunde toga truda i rada kad pogledam svoj prostor kad uživam svaki dan, u svakom trenutku sa svojom obitelji u nečem što smo divni prostor  stvorili’, dodaje Kristina.

Osim estetike u ovom se prostoru vodilo računa i o funkcionalnosti. Dvije kupaone dobro dođu u velikim obiteljima. I ovdje se ponavljaju isti elementi, toplina drveta i uzorci mramora, te mnoštvo biljaka koje su vidljive na svakom koraku.

‘Vrlo važno je da znamo kakve su nam životne navike, koliko nam je prostora potrebno za što nam je potreban taj prostor i u tom smjeru bi trebali nekako bazirati svoje uređenje. Ovdje smo to definitivno uspjeli: dobili smo jedan spoj tradicije, modernizma, funkcionalnosti i topline doma’, zaključuje Katarina.

Toplinu i gostoljubivost ovdje će doživjeti svi. Za velikim, raskošnim blagovaonskim stolom svi se vole okupljati jer tu se poslužuju Kristinine neodoljive slastice.

Oglas

Interijeri

Kako ukopiti pametnu tehnologiju u vašu modularnu kuhinju?

Je li vaša pametna kuhinja uistinu pametna? Olakšajte si posao tehnologijom

Modularne kuhinje su danas iznimno popularan odabir, a taj tren neće biti prolazan kao mnogi drugi. Pametna kuhinja je potreba u kućanstva jer je sigurno puno efikasnija ali i trajnija. Kombinacijom funkcionalnosti i sigurnog kuhanja, modularne kuhinje su napravljene da olakšaju život.

Danas napredak tehnologije omogućava da kuhinju opremite tako da vam najlakša obaveza u danu postane kuhanje. Evo nekoliko prijedloga:

Pametni kuhinjski ormari

Ladice i elementi bez ručke su odličan odabir za vašu modularnu kuhinju. Danas se sve više ljudi odlučuje upravo za tu opciju jer će kuhinja izgledati profinjenije i bez viška detalja, a sigurno ćete i sav posao obavljati brže. Mehanizam za otvaranje vrata na dodir je odlična opcija i veliki trend, osigurava i manje čišćenja.

“Zelena” tehnologija u kuhinji

Bilo bi savršeno da svi možemo jesti povrće netom ubrano iz vlastitog vrta, ali nažalost nemamo svi tu mogućnost. Ako vam nedostaje prostor u kući za zeleni kutak, možete sami pretvoriti kuhinju u mali kućni vrt. Postoje pametne kutije za sadnju koje će same zalijevati biljke i stimulirati rast pomoću LED lampi.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ambijentalna rasvjeta na policama

Danas tehnologija nudi puno više od samih aparata za kuhinju i sve se više oslanja na estetiku. Kako biste prostor učinili elegantnim i ugodnijim mjestom za boravak, instalirajte LED lampice u kutove elemenata ili ispod njih.

Tako ćete riješiti i problem sa žicama, jer se traka s LED lampicama jednostavno lijepi ispod kabineta.

Pametan hladnjak

Ovo je možda i najvažniji aparat za kuhinju, a danas oni čine puno više od hlađenja hrane. Tržište je preplavljeno novim tehnologijama za kuhinju koji će optimizirati vaš posao. Danas možete samo jednim pritiskom prsta na hladnjak pročitati recept s interneta,slušati glazbu ili pogledati popis namirnica u hladnjaku.

Ako vas zanima što još može pametan hladnjak, zanimljivo je znati da se može iz hladnjaka pretvoriti u zamrzivač u trenu – ako vi to želite.

Pametna ploča za kuhanje

Danas ploče za kuhanje mogu biti i nevidljive i u sebi imati skrivenu napu. To su samo neke od mogućnosti koje vam mogu olakšati prirpemanje hrane za obitelj. Osim što su funkcionalne, vašoj će kuhinji dodati dozu elegancije.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla

Boho dizajn odražava definiciju s eklektičnom estetikom

Boemski stil izveden je iz riječi “boem”, definiran kao osoba koja živi nekonvencionalnim stilom života. Ključ prostora dizajniranog u boho stilu je miješanje i usklađivanje različitih dekorativnih materijala u zasićenim bojama u cijelom prostoru, bilo da se radi o dnevnoj sobi, spavaćoj sobi, kupaonici ili kuhinji.

Boemski stil ili boho dekor je za one koji žele da im domovi budu puni života, kulture i zanimljivih stvari koje će vidjeti cijeli svijet. Ova estetika se suprotstavlja modernim senzibilitetima i prihvaća kreativan, bezbrižan i nekonvencionalan dekor. Sobe u boemskom stilu obično imaju određene sličnosti jer su uvijek eklektične i dijele slične značajke, iako ne postoje dvije potpuno iste sobe.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ovaj stil inspiriran je ljudima koji su odlučili voditi nekonvencionalan život kao što su stalni putnici, glumci i pisci. Izgled odražava tu vrstu života kombinirajući predmete, boje i uzorke iz mnogih dijelova svijeta. Ako ste u potrazi za stilom koji doista možete napraviti vlastiti, boho dekor bi mogao biti za vas.

Povijest boho stila

Dizajn interijera u boemskom stilu započeo je u 19. stoljeću u Parizu, Francuska. Inspirirali su ga umjetnici, pisci, izvođači i nomadi koji su vjerovali da je kreativnost vrjednija od novca – izvorni boemi. Konvergencijom svojih kultura, ideala i odbijanjem da se prilagode onome što je prihvaćeno, nenamjerno su započeli trend dizajna interijera. Boemski stil, nazvan po tim nomadskim umjetnicima, namjeravao je preokrenuti standarde ljepote odbacivanjem pravila i prihvaćanjem nekonvencionalnog.

Boemski način razmišljanja pojavio se u vrijeme građanskih nemira i društvenih promjena. Potpomognut “autsajderskim” konceptom života koji spaja kulture, ideale i nepokolebljivo odbijanje prilagodbe prihvaćenim konvencijama i standardima ljepote, boho mentalitet učinkovito je odbacio sva pravila i prigrlio nekonvencionalno.

Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor

Kao popularan i dugotrajan stil interijera, boho dekor je evoluirao u nekonformistički, vrlo individualan, slobodoumni pristup dizajnu koji sve dopušta i koji je jednako razmatran i labavo definiran.

Obilježja boho stila

  • Slojevitost: Boho stil često uključuje slojevite odjevne komade poput haljina, suknji, košulja i jakni. Slojevi su često od laganih i prozračnih materijala.
  • Eklektičnost: Boho stil kombinira različite uzorke, teksture i boje. To može uključivati cvjetne uzorke, etničke detalje, čipku, resice i mnoge druge dekorativne elemente.
  • Prirodni materijali: Boho odjeća i dodaci često su izrađeni od prirodnih materijala poput pamuka, lanenog platna, kože, drva i perja.
  • Vintage komadi: Boho stil često uključuje vintage ili rabljene komade odjeće i dodataka. Ovi komadi često dodaju dozu autentičnosti i osobnosti.
  • Nakit i dodaci: Boho stil je poznat po obilju nakita i dodataka, uključujući narukvice, ogrlice, prstenje, šešire, šalove i torbe s etničkim ili ručno izrađenim detaljima.
  • Opustjena silueta: Odjeća u boho stilu često ima opuštenu, lepršavu siluetu koja omogućuje slobodu kretanja.
  • Etnički utjecaji: Boho stil često uključuje elemente inspirirane različitim kulturama i etničkim grupama, poput indijskih, afričkih, ili marokanskih utjecaja.
  • Bohemski duh: Osim odjeće, boho stil često odražava i opušten način života, s naglaskom na slobodi, kreativnosti i izražavanju osobnosti.
  • Prirodni make-up i kosa: Make-up i frizura u boho stilu obično su prirodni i opušteni. Kosa se može nositi valovita ili raspuštena, a šminka je često minimalna.
  • Ljubav prema putovanjima: Boho stil često odražava ljubav prema putovanjima i eksploraciji, pa se u njemu često mogu vidjeti suveniri s različitih destinacija.

Boje boho stila

Iako nema pravila kada je riječ o uređenju u boho stilu, uobičajene su tople zemljane boje, kao i metalik i tonovi dragulja. Razmislite o tamno smeđim, zelenim i sivim kao osnovnim bojama, a zatim dodajte zasićenu ljubičastu, vatreno narančastu i električno plavu. Kombiniranje i slojevitost boja je ono što ovaj stil čini jedinstvenim.

Slobodno miješajte uzorke i teksture i nemojte se bojati koristiti tipove koji ne bi nužno išli zajedno na uobičajen način. Upotrijebite obojeni tekstil i uzorke iz cijelog svijeta – poput ikata iz Kambodže ili suzanija iz središnje Azije – kako biste prostoru dali osjećaj zabave i egzotike. Nanesite slojeve na namještaj i objesite tapiserije i tepihe na zidove uz svoje fotografije i umjetnine. Ako vam se sve ovo čini previše, imajte na umu da iako je zasićena boja ključna za stil, bijela može imati mjesto kao pozadina za bogatije tonove. Koristite bijelu kako biste strateški unijeli malo vizualnog prostora u jednadžbu.

Dekorativni materijali

Prirodni, osnovni materijali poput juhe i sisala mogu se kombinirati sa svilom i šenilom u sobi u boho stilu. Materijali bi trebali izgledati pomalo istrošeno – ne oštećeni, ali ne i sjajni i novi. Rese, heklanje i makrame obiluju – jastuci, zavjese i prostirke kombiniraju se kako bi stvorili ugodno mjesto za druženje nadahnuto svjetskim razmjerima. Baldahini iznad kreveta i dnevnih prostora prepoznatljivi su ukrasi boho dizajna.

Namještaj u boho stilu

Sobe u boho stilu obično su pune namještaja skupljanog tijekom vremena, tako da su rabljeni i vintage predmeti ovdje kao kod kuće. Svaki komad namještaja trebao bi biti poseban i pričati priču. Zabavite se istražujući svoje lokalne vintage trgovine i odaberite svaki komad pojedinačno. Ako ga volite, dobro će se uklopiti.

Art Deco – kompleksan stil kao vječna inspiracija

I vi i vaši gosti uživat ćete u osjećaju boho dekora s plišanim stolicama i kaučima u zasićenim bojama. Prostirke ili prepuni podni jastuci stvorit će ugodnu atmosferu na podu. A budući da soba treba imati osjećaj “sjedi i ostani neko vrijeme”, aerodinamični namještaj ili namještaj s ravnim naslonom neće stati ovdje. Odaberite udobne, opuštene komade poput ležaljki, dnevnih kreveta ili leptir stolaca.

Karakteristike namještaja u boho stilu su sljedeće:

  • Raznolikost i mješavina stilova: Namještaj u boho stilu često uključuje komade različitih stilova, vremenskih razdoblja i kultura. To može uključivati vintage, etničke, antikne i modernističke komade.
  • Svijetle i žive boje: Boho namještaj često dolazi u živim bojama poput crvene, narančaste, ljubičaste, ružičaste i zelene. Namještaj također može imati različite boje i uzorke.
  • Umjetnički elementi: Namještaj u boho stilu često je ukrašen umjetničkim detaljima. To može uključivati ručno oslikane komade, teksture, boje i skulpture.
  • Vintage i antikni komadi: Antikni i vintage komadi namještaja često se koriste kako bi dodali karakter i povijest prostoru u boho stilu.
  • Drveni namještaj: Drvo je često prisutno u boho stilu, s grubo obrađenim drvenim komadima koji dodaju toplinu i autentičnost prostoru.
  • Namještaj s pletenicama i resama: Stolice, fotelje i kreveti često dolaze s pletenicama, resama ili drugim dekorativnim elementima koji dodaju teksturu i boho šarm.
  • Viseći komadi: Viseći stolice, police, zavjese i drugi komadi često se pojavljuju u boho dekoru kako bi stvorili opuštenu i udobnu atmosferu.

Prostorije doma u boho stilu

Dnevni boravak

Boho dnevni boravak je zatvoreni prostor za okupljanje koji kombinira ukrase iz cijelog svijeta s prirodnim elementima i eklektičnim naglascima. Uz mješavinu tekstura, printova, materijala i boja, bezbrižna, udobna estetika pomalo je nekonvencionalna, ali gostoljubiva i puna karaktera.

Dnevne sobe u boho stilu često imaju bijele zidove, završnu obradu od svijetlog drva, namještaj i dekor od ratana, tekstil s uzorkom, globalne akcente i obilje biljaka. Moderni interijeri u boho stilu često se miješaju s popularnim stilovima poput skandinavskog i tumače se neutralnom paletom i minimalističkim dodirom.

Kuhinja

Boho kuhinjski dekor stvara izgled koji obiluje bojama i teksturama i zasigurno će unijeti dašak osobnosti u vaš dom. Folija za elegantni minimalistički izgled koji se može vidjeti u mnogim modernim domovima, Boho kuhinjski dekor unosi karakter i osobnost u vaš prostor.

Ljepota boho kuhinje (ili boemske kuhinje) je u tome što dopušta slobodu kombiniranja ideja i stvaranja prostora koji nije previše vezan uz neki određeni koncept dizajna interijera. Ovaj hibridni pristup može potaknuti preobrazbu kuhinjskog prostora u kojoj se kombiniraju elegantno i moderno s opuštenim i rustikalnim kako bi se stvorio dojam koji otvara oči.

Spavaća soba

U boho spavaćoj sobi sukobi su dobrodošli. Boemske spavaće sobe često karakteriziraju eklektične kombinacije uzoraka s različitih mjesta diljem svijeta. S pravim neutralnim osnovnim bojama, uzorci će izgledati kao kod kuće na vašim tepisima, dekama, jastucima, posteljini, zidnim slikama i još mnogo toga.

Iznad svega, razmislite o ugrađivanju hrabrog, šarenog uzorka na svoj tepih. Razmislite o istraživanju podrijetla uzoraka i upoznavanju s tehnikama tkanja tekstila različitih kultura prije kupnje, tako da se sa svakom kupnjom možete osjećati malo globalnije povezanima.

Kupaonica

Kupaonica u boemskom stilu je ona koja krši sva pravila. To je pomalo eklektična mješavina koja spaja različite boje, teksture i uzorke. Boemske kupaonice često su pune biljaka i živih umjetnina.

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Boja vaše kupaonice može dati ton vašem cijelom boho dekoru. Dok pojedinačne boje mogu mnogo govoriti, palete djeluju u harmoniji kako bi rezonirale s boho duhom.

Moderni boho stil

Moderni boho stil ili tzv. “boho chic” proizašao je iz nekada tako popularnog, duboko ukorijenjenog boemskog stila, a danas preuzima svijet dizajna interijera. Moderni boho, poznat i kao urbani boho, varijacija je boemskog stila. Urbani boho usvaja najistaknutije elemente boemskog stila, poput ratana, makramea i etničkih uzoraka na jastucima i sagovima. Osim toga, za razliku od klasičnog boemskim interijerima, urbani boho dodaje i moderne i neočekivane elemente.

Boho chic uređenje doma preuzima neobične i odvažne predmete od svog prethodnika i kombinira ih s aerodinamičnim, opuštenim značajkama modernog. Moderni boho kućni stil ističe prirodne elemente, etničke uzorke, boje i teksture.

Zaključno, postizanje modernog boho izgleda u vašem domu znači stvoriti prostor koji je opušten, udoban i odražava vaš osobni stil.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice