Povežimo se

Predstavljamo dom

Stan kao iz čarobnog šešira

Zavirili smo u stan naše poznate klobučarke Staše Čimbur. Prostor u kojem se živi, radi, sanja i stvara, razigran je bojama, okupan radošću, stvoren je iz mašte, a smješten u Zagrebu.

Atelje kao iz bajke

Nadaleko poznati šeširi naše klobučarke Staše Čimbur spoj su umjetnosti, mode i dizajna. Njezin atelje podsjeća na pomno režiranu filmsku bajku, prepunu boja i emocija. 

“Taj prostor je podijeljen vrlo funkcionalno, ovaj ulazni prostor je na neki način izložbeni prostor, ovdje završe svi predmeti koje napravim, iskreiram, na raspolaganju su za isprobavanje. Zadnji predmet koji se uselio ovdje je ovalia, egg chair”, govori Staša.

Riječ je o replici stolice iz ’68. danskog dizajnera Henrika Thor-Larsena. Ovalia Egg chair bila je neizostavni dio interijera sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a njezina popularnost ne jenjava ni nakon više od pola stoljeća otkako je prvi put postavljena na Skandinavskom sajmu namještaja.

“Pobrala je slavu u filmu Men in black. Kad sam je ugledala, bila sam magično privučena ovoj stolici, nisam mogla odolijeti i evo za sada je ona dio ovog prostora. Nadalje, u prostoru se nalazi segment radnog dijela u kojem navlačim šešire, krojim, stvaram, šivam. Ovdje je sve prepuno raznih kutija, materijala”, objašnjava.

Servisna kupaonica

“Ovdje odlažem stvari koje se suše i ovdje je tzv. servisna kupaonica, i to je omiljeno prostorija moje kćerke Eve Lote zato jer je crno bijela.”

U uređenju ove prostrane kupaonice sudjelovala je cijela obitelj i svakome je ispunjena po jedna želja. Neki su dobili kadu, a neki iznenađenje.     

Voli provoditi vrijeme u maloj kuhinji

Na prvom katu je smješten životni prostor. Veća cjelina je podijeljena u tri segmenta. Kuhinja iako mala vrlo je funkcionalna, a Staša je odlučila koketirati s industrijskim dizajnom, pa su zato plohe odabrane u srebrnoj varijanti četkanog čelika sa malim pomičnim funkcionalnim otokom i sa Stašinom omiljenom crvenom bojom za detalje, sve je na dohvat ruke i ovu kuhinju Staša jako voli.

Kombinacija šarenog dnevnog boravka s industrijskim dizajnom kuhinje, kutnom garniturom u klasičnoj plavoj boji koja je proglašena dominantnom bojom u interijerima 2020. godine, raznobojnim jastucima i slikama na zidu prostoru je dala balans.

Kupaonica je zaista posebna

Orijentalni stil prevladava u prostranoj kupaonici s walk-in tušem bez staklene stijene. A osim po stilu, Stašina kupaonica posebna je i po jednom elementu koji se u domovima ne sreće često, a vjerojatno je san svakog muškarca.

Posljednja prostorija koju smo obišli spavaći je prostor Stašine kćeri. Djevojačka soba s malom bibliotekom i slušaonicom. 

Prostor koji ne želite napustiti

Čarolija kojom odišu obje etaže ima nevjerojatnu moć odnijeti vas iz sive svakodnevice i povesti u zaigrani svijet klobučarke koji nećete htjeti napustiti. Uzmete li u obzir da prostor zapravo nikad nije bio namijenjen za stanovanje, priča poprima sasvim drugu dimenziju.

“On je bio strašno zapušten i na neki način uništen, devastiran i kupili smo ustvari samo školjku”, prisjeća se.

A upravo onako kako to školjke čine, i ova je u svojoj unutrašnjosti oblikovala sjajni biser vrijedan divljenja.

Predstavljamo dom

Kreativna rješenja u 55 kvadrata: Adaptacija stana za obitelj glazbenika

Stan od 55 kvadrata kao izazov i inspiracija

stan od 55 kvadrata

Nakon povratka s ISH sajma u Frankfurtu, ekipa Dom na kvadrat posjetila je stan od 55 kvadrata u kojem živi tročlana obitelj. Pred arhitekticom je bio izazov – pronaći dodatnu sobu za dijete unutar stana od 55 kvadrata. Rješenje je osmislila Gordana Đerić, koja je prepoznala potencijal već pri prvom obilasku.

Prva ideja mi je bila srušiti ostavu i dnevni boravak izvući u ostatak hodnika, dakle smanjiti hodnik i povećati zajednički prostor“, pojašnjava Đerić. Tako je nastala nova roditeljska soba na mjestu blagovaonice, a otvoreni dnevni prostor sada je središte stana.

Glazba, rad i mir – sve to stane u stan od 55 kvadrata

Budući da su stanari glazbenici, rješenja su morala biti i funkcionalna i akustički promišljena. „Pregradili smo dnevni boravak kliznim prozirnim vratima, što se pokazalo kao dovoljna zvučna izolacija. Kad gospođa svira, ne čuje se na hodniku i susjedi nemaju prigovora.“

Neočekivana prepreka pojavila se već u prvoj fazi adaptacije: „Kad smo srušili ostavu, naišli smo na cijev za slivne vode koja se proteže roz cijelu zgradu.“ Umjesto uklanjanja, odlučili su je obložiti siporeksom i tretirati kao dizajnerski element.

Pametan raspored za maksimalnu funkcionalnost

U malom prostoru skladišni kapaciteti su ključni. „CD-ovi i ploče morali su biti izloženi – to nije bila želja, već imperativ“, prisjeća se arhitektica. Ormari su rađeni po mjeri, kao i dva radna mjesta – jedno u dnevnom boravku, drugo uklopljeno u spavaću sobu.

Radni stol i blagovaonski stol izrađeni su od istog materijala, što prostor vizualno povezuje. Kuhinja je bijela i neupadljiva, s retro crvenim frižiderom i šankom koji zaokružuju izgled.

stan od 55 kvadrata

Nema klub stola – više prostora za život za stan od 55 kvadrata

U 55 kvadrata, svaka odluka nosi težinu. „Klub stolovi u malim prostorima samo smetaju“, kaže Đerić. Umjesto toga u prostoru su sada dva manja stolića koji se mogu premještati ovisno o potrebi.

stan od 55 kvadrata

Za podove je odabran laminat u uzorku riblje kosti, koji vizualno podsjeća na klasičan parket, ali je praktičniji i dugotrajniji.

Zid s osobnošću i kupaonica bez kompromisa

Jedan zid dnevnog boravka krasi vitrina s kolekcijom figurica, umjesto tipičnih komercijalnih slika. „Vlasnik ih skuplja cijeli život i želio ih je izložiti. Tako smo prostoru dali osobnu notu.“

stan od 55 kvadrata

Kupaonica je zadržala izvorne gabarite, no dobila je prepoznatljiv dizajnerski potpis: crna staklena stijena od poda do stropa zamijenila je klasične tuš-pregrade i prečke, čime se postigla čistoća linija i praktična funkcionalnost.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

Kada prostor postane izazov

adaptacija stana od 60 kvadrata

Stan od 60 kvadrata, peteročlana obitelj, troje djece – a želja da svatko ima svoju sobu. Za većinu nemoguća misija, no, za arhitekticu Gordanu Đerić – izazov vrijedan rješenja.

Prije renovacije, dva su dječaka dijelila sobu, a djevojčica je spavala u roditeljskoj. Cilj je bio stvoriti tri dječje sobe, roditeljsku spavaću i zadržati dnevni boravak. I sve to bez izbacivanja postojećeg namještaja.

Adaptacija stana kao milimetarski precizan zadatak

Stan se u početku sastojao iz dvije velike sobe.

„Jedino rješenje bio je pristup mom novom načinu projektiranja koji zovem ćelijski sistem projektiranja“, objasnila je Đerić. „Probila sam otvor između dvije sobe, zatvorila jedan ulaz iz hodnika i dobila komunikaciju iz koje se ulazi u ‘ćelije’.“

Tako su nastale minijaturne, ali potpuno funkcionalne sobe – svaka s prozorom. „Kad su vlasnici rekli baki da će svatko imati svoju sobu, ona je pitala: ‘A hoćete imat prozore?’ Pa smo i to riješili“, smije se arhitektica.

adaptacija stana od 60 kvadrata

Sobe od 6 m² – i sve stane

Svaka soba ima krevet, radni stol, ormar, prozor i – ono najvažnije – privatnost. Dječaci imaju svaki svoju sobu s krevetom na kat, dok djevojčica napokon ima svoj kutak.

„Svi ormari, uključujući veliki plakarski iz spavaće sobe, ostali su u stanu. Samo smo ih premjestili i prilagodili raspored zidova prema njihovim dimenzijama,“ kaže Đerić.

Pregradni zidovi rađeni su s milimetarskom preciznošću – sve kako bi se maksimalno iskoristio prostor bez gubitka funkcionalnosti.

adaptacija stana od 60 kvadrata
Prije

Poslije

Adaptacija stana: Kada dizajn poštuje životni ritam

Dnevna soba je samo – redizajnirana.

„Zadržali smo postojeći modularni namještaj, a kako vlasnici jako vole veliki stakleni stol, uzeli smo prozirne stolce da prostor ostane prozračan“, objašnjava arhitektica.

Ono što bi drugi smatrali ograničenjem, ovdje je postalo izvor kreativnosti. Sve je izvedeno dok je namještaj bio unutar stana – bez selidbe.

Prije
adaptacija stana gordana đerić
Poslije

Rješenje koje poštuje svakodnevicu

Projekt je završen u roku od mjesec dana. Svaki član obitelji dobio je svoj prostor, a stan je zadržao toplinu doma.

Renovacija stana prije i poslije
Predstavljamo dom naše urednice: Pogledajte kako je stan izgledao prije i poslije

„Svaka moja ćelija ima svoju funkciju. I puno veće sobe često nemaju toliko smisleno organiziran prostor“, zaključuje Đerić.

Ovo nije samo još jedna adaptacija stana – prostor je redizajniran da živi s obitelji i njihovim stvarnim potrebama.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice