Povežimo se

Uređenje interijera

25 ideja za uređenje stanova od 70 do 100m2: stvarni primjeri funkcionalnih i lijepih domova

Prostrani stanovi traže dobru viziju. Od klasičnih građanskih interijera do suvremenih open space rješenja – veliki kvadrati idealna su prilika za stvaranje doma koji spaja stil, udobnost i osobnost.

Tražite ideje za uređenje stana? Otkrijte kako se stari stanovi pretvaraju u moderne, funkcionalne i estetski privlačne interijere koji prate stil života svojih vlasnika. U ovom članku donosimo 25 pažljivo odabranih primjera uređenja stanova – od renovacija u zgradama s kulturnom baštinom, preko vintage prostora s osobnim pečatom, do luksuznih interijera s pogledom na more.

Svaki stan u ovoj kolekciji prikazuje kako pametno uređenje može pretvoriti prostor u toplu, praktičnu i stilsku oazu. Bez obzira uređujete li mali stan, dvoetažni stan ili tražite svevremenske ideje za dom – ovdje ćete pronaći vrijednu inspiraciju i konkretna rješenja.

1. Stan iz 60-ih renoviran za tročlanu obitelj

Kako spojiti kulturnu baštinu s modernim životom? U zgradi iz 1964. godine, zaštićenoj kao kulturno dobro, smjestio se renovirani stan tročlane obitelji. Kupljen u originalnom stanju, stan je uz stručno vodstvo arhitekta Željka Golubića pretvoren u funkcionalan i suvremen dom.

Cilj preuređenja bio je stvoriti prostor koji odgovara svakodnevnim navikama obitelji, ali i omogućuje kvalitetnu povezanost s vanjskim prostorom. Ovaj projekt dokazuje da i stariji stanovi mogu postati atraktivni, moderni interijeri.

2. Vintage stan pun detalja koji vraćaju u neka davna vremena

Stan od 90 kvadrata, uređen u vintage stilu, krije brojne priče – poput globusa koji je vlasnica Ivana Ostojčić pronašla nakon duge potrage po Berlinu. Taj autentični detalj daje prostoru osobnost i šarm prošlih vremena.

Ivana posebno cijeni predmete s patinom i stvarnu povijest, stoga redovito obilazi antikvarijate u potrazi za komadima koji pričaju priču. Za nju, prava vrijednost leži u originalu – ne u kopiji.

3. Stan stručnjakinje za nekretnine Vedrane Likan

Nakon godina života u unajmljenim stanovima, stručnjakinja za nekretnine Vedrana Likan konačno je pronašla svoj idealan prostor. Riječ je o starom građanskom stanu koji nije obnavljan više od 60 godina – no upravo ju je njegov karakter osvojio na prvi pogled.

Ova adaptacija pokazuje kako i stanovi s dugom poviješću, uz dobru viziju, mogu postati funkcionalni i suvremeni domovi.

4. Novo izdanje starog stana u centru grada

Vodimo vas u stan u centru grada koji su marketinški stručnjaci pretvorili u dom ispunjen karakterom. Svaki detalj nosi osobnu priču, a prostor odiše modernim retro dizajnom.

“Stan je bio klasičan građanski – zatvorene prostorije, odvojena kuhinja. Željeli smo ga otvoriti i prilagoditi suvremenom načinu života,” kaže vlasnica Anja Pečovnik. Rezultat je funkcionalan i estetski usklađen interijer koji savršeno odražava osobnosti svojih vlasnika.

5. Funkcionalan stan od 70m2

Jedinstvenim dizajnerskim rješenjima, odabirom boja, materijala i  pažljivo postavljenom rasvjetom Martina Miličević Pojatina, potpuno je preokrenula i preuredila stan od 70 četvornih metara koji je sada pravi spoj ljepote i funkcionalnosti.

6. Kvadrati uređeni s puno ljubavi i malo novca

“U domu se morate osjećati ugodno i opušteno. Da biste to postigli, važno je uređivati svoj prostor s puno ljubavi”, ističe interijer blogerica Martina Palić Mako.

Poznata po svom osjećaju za sklad, Martina majstorski kombinira jednostavne, čiste linije s posebnim detaljima. Tako se u njezinoj kuhinji ističu unikatne kožne ručkice – detalj koji prostoru daje toplinu i karakter.

7. Prozračan, otvoren i minimalistički prostor s dozom hedonizma

Stan od 100 četvornih metara, koji je nekada bio prepun malih prostorija i uskih hodnika, doživio je kompletnu transformaciju. “Investitor je želio suprotnost prijašnjem stanju – prozračan, otvoren i minimalistički prostor s dozom hedonizma,” ističe arhitekt Hrvoje Hanže Hanzlin, mag.ing.arch.

Nekadašnji četverosobni raspored zamijenjen je funkcionalnim dvosobnim stanom, prilagođen suvremenom načinu života i potrebama vlasnika.

8. Stan Nenada Sovilja pravo je umjetničko djelo

Vodimo vas u dom jednog od najpoznatijih domaćih dizajnera nakita – Nenada Sovilja. Svoju umjetničku strast, kreativnost i prepoznatljiv estetski potpis, Sovilj nije zadržao samo za izradu nakita – već ih je s istim žarom unio i u svaki kutak svog doma.

Uređenje interijera bilo je za njega osobni projekt u koji je uložio svu svoju energiju i emociju. Rezultat? Stan koji odiše originalnošću, karakterom i umjetničkom raskoši – prostor koji će vas uistinu ostaviti bez daha.

9. Stan u Splitu pretvoren u lukzusni dom

Vodimo vas u Split, gdje smo snimili stan u kojem se odmah vidi da je ruka arhitekta zaslužna za svaki detalj. Arhitektica i produkt dizajnerica Mira Matulović Burazin, od oronulog stana iz 1973. godine stvorila je luksuzni stan čiji pogled puca ravno na more.

10.Predivan stan dizajnerice cvijeća

spavaća-soba-božićna-posteljina-mirela-susic-domnakvadrat

Neutralna paleta u interijeru idealna je podloga za sezonske promjene – upravo zato što omogućuje lako prilagođavanje prostora kroz detalje i dekoracije. Takav stil njeguje i dizajnerica cvijeća za vjenčanja, Mirela Sušić. Svoj novi dom – modernu bajku smještenu među krošnjama drveća – pretvorila je u promjenjivu, ali uvijek skladnu oazu.

11. Topao stan uređen svevremenski

U stanu uređenom u svevremenskom stilu, glavni dizajnerski element čine drvene letvice, dok je stup u sredini prostorije poslužio kao inspiracija za kreativno uređenje. Stručnjaci iz studija 4uHa uklopili su ga u dizajn tako vješto da ne narušava estetiku, već postaje sastavni dio prostora.

„Stan je bio u fazi izgradnje bez pregradnih zidova, ali s vidljivom nosivom konstrukcijom. Imali smo pristup svim nacrtima, što nam je značajno olakšalo planiranje“, pojašnjava arhitektica Ana Turk, mag.ing.arh.

12. Funkcionalan dvoetažni stan arhitektice Sunčice Mastelić Ivić

Arhitektica Sunčica Mastelić Ivić vlastiti je dvoetažni stan osmislila s neočekivanim, ali vrlo funkcionalnim rješenjem – spavaći dio smješten je u suterenu. Taj raspored omogućuje mir i privatnost, dok je dnevna zona rezervirana za gornju etažu s više svjetla i otvorenosti.

“Najvažnije je dobro riješiti prostor, osobito kada imate slobodne ruke”, ističe Sunčica, otkrivajući da ključ uspješnog uređenja leži u pažljivoj prostornoj organizaciji.

13. Dizajnerica interijera Josipa Dumančić uređuje vlastiti stan

Kako je to kad vlastiti stan uređuje dizajnerica interijera pokazala nam je Josipa Dumančić. Njezin stan u užem centru Zagreba, ujedno je i vlastiti projekt u koji je uložila i svoje bogato znanje i iskustvo, zaista je pravi dragulj.

Ona je i vlasnica i dizajnerica ovih devedesetak kvadrata u užem centru Zagreba. Ovaj predivan stan također je njezin svojevrstan završni rad.

14. Moderan stan s daškom prošlosti u centru Zagreba

U zgradi iz 1910. godine, na trećem katu do kojeg vodi lift „na vlastitu odgovornost“, smjestio se elegantno renoviran stan od 100 kvadrata koji spaja moderno uređenje s povijesnim šarmom.

Arhitektica Mira Matulović Burazin otkriva kako su svi radovi izvedeni s posebnom pažnjom – bez rušenja, uz očuvanje izvornog karaktera prostora. Rezultat je funkcionalan i estetski dom koji povezuje prošlost i sadašnjost.

15. Topla obiteljska oaza uređena prirodnim materijalima 

Kreativna ekonomistica Suzana Hrnjak svoje slobodno vrijeme voli ispunjavati fotografiranjem, slikanjem, kuhanjem i uređenjem interijera. Projekt koji je probudio tu ljubav bio je uređenje vlastitog stana. U samo šest mjeseci, Suzana je napravila toplu obiteljsku oazu od 70 kvadrata.

16. Prekrasno uređen stan od 76 kvadrata

Donosimo priču o stanu u kojem su funkcionalnost i estetika savršeno usklađeni. Arhitekt Luka Vučković, vlasnik stana, aktivno je sudjelovao u svim fazama radova, a interijer je osmislio sa suprugom.

Na 76 kvadrata smješteni su dnevni boravak s kuhinjom i blagovaonicom, dvije spavaće sobe, kupaonica te natkrivena terasa. Iste boje i materijali provlače se kroz cijeli prostor, dajući mu uravnotežen i suvremen izgled.

17. Stan u kojem svijetli polarna svjetlost

Ako ste se ikada pitali kako izgleda dom dizajnerice namještaja, zavirite u stan Karle Kocijan – spoj suvremenog dizajna i obiteljskog nasljeđa.

Njezin svijetao i prostran stan odiše svevremenskim stilom, a dnevno svjetlo dodatno naglašava umjetnine koje potječu iz obiteljskog kruga. Kombinacija modernog namještaja i naslijeđenih komada stvorila je skladan prostor koji priča osobnu i estetski dojmljivu priču.

18. Savršen primjer harmonije u interijeru

Vodimo vas u luksuzno uređen stan u Zagrebu koji savršeno utjelovljuje pojam harmonije u interijeru.

Riječ je o četverosobnom stanu površine preko 100 kvadrata, koji je prije uređenja bio potpuno prazan. Najveći izazov bio je osmisliti funkcionalan open space koncept, a dizajnerica interijera Sandra Šegulja Leiderer u samo nekoliko mjeseci transformirala ga je u elegantan i skladan dom.

19. Bajkovit stan pun detalja

Ako pratite uređenje interijera na društvenim mrežama, sigurno vam nije promaknuo bajkovit stan Lede Bosnić. Posjetili smo ovaj predivno uređeni dom i oduševili se svakim detaljem – od boja do pažljivo biranog stila.

Stan koji osvaja na prvi pogled smješten je u Varaždinu i prostire se na 90 kvadrata. Svaka prostorija odiše skladom i jasnoćom stila, a u njemu su smješteni kuhinja, dnevni boravak, spavaća soba, gostinjska i radna soba, dvije kupaonice, špajza te prostor koji trenutno služi kao spremište.

20. Luksuzni stan u smjelim bojama

Vodimo vas u stan koji oduševljava smjelim kombinacijama boja i originalnim rješenjima, gdje su šarm i toplina doma postignuti kroz pomno odabrane detalje. Na 80 kvadrata smjestio se prostor koji spaja bezbrižan glamur i udobnost svakodnevice.

Luksuzno opremljen dvosobni stan odiše nenametljivim glamurom – svaki komad dizajnerskog namještaja u dnevnom boravku poziva na opuštanje i druženje. “To je stan u kojem se odmah osjećate kao doma,” ističe Vedran Pribanić, agent za nekretnine.

21. Stan po kojemu se prolila umjetnička duša

Na otprilike 80 kvadrata, ovaj stan otvorenog koncepta obuhvaća dnevni boravak s kuhinjom i blagovaonicom, dok su spavaća soba i kupaonica smještene u odvojenom, intimnijem dijelu. Arhitektonska podloga pružila je idealan okvir za dizajnericu interijera Ivu Pavičić da stvori jedinstven, personaliziran prostor.

„Cijeli sam stan zamislila kao umjetničko djelo kroz koje se osoba svakodnevno kreće, upijajući emocije i atmosferu koju svaka boja sa zidova donosi“, otkriva dizajnerica.

22. Harmonija estetike i funkcionalnosti u dvoetažnom stanu

Dizajnerica interijera Maja Mihovilović vodi nas kroz pažljivo uređen dvoetažni stan od 81 kvadratnog metra, u kojem je cijeli dizajn proizašao iz jedne boje.

Inspiracija je bila elegantna sivozelena nijansa, koja je postala temelj za odabir ostatka kolorita u interijeru. Upravo ta boja ističe se u maloj, ali maksimalno funkcionalnoj kuhinji s upečatljivim geometrijskim pločicama koje naglašavaju suvremene linije i pročišćen dizajn cijelog prostora.

23. Muški minimalizam u 90 kvadrata

Na nešto manje od 90 kvadrata nalazi se minimalistički stan za mladog poslovnog muškarca.

Prvobitno derutan, stan je imao dvije sobe, hal, dvije kupaonice, kuhinju i malu djevojačku sobu. Hal je zatvoren i pretvoren u spavaću sobu s kupaonicom. Dvije sobe spojene su u prostrani dnevni boravak s blagovaonicom, dok su kuhinja i djevojačka soba ostale iste, objašnjava dizajnerica Karla Kocijan.

24. Kleen – boutique home

dom na kvadrat
stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović
stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

U srcu Zagreba smjestio se Boutique home Kleen, elegantan stan za najam koji spaja pariški Haussmannov stil s modernim dizajnom. U ovom građanskom stanu iz 1935. godine vlasnici su zadržali samo nosive zidove. Sve ostalo prilagodili su modernom načinu života. Znali su da ih mogu dočekati iznenađenja zbog starih instalacija, ali nisu odustali.

Nakon više od godinu dana rada, stan je dobio prostrani otvoreni tlocrt u Haussmannovom stilu.

25. Sofisticirani stan u tamnim bojama

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.


Uređenje stana ne mora biti izazovno ako znate što želite – a inspiraciju je najbolje pronaći u stvarnim primjerima. Kroz ovih 25 projekata vidjeli smo kako se kombinacijom dizajna, funkcionalnosti i osobnog stila mogu stvoriti stanovi koji nisu samo lijepi, već i potpuno prilagođeni životnim navikama. Bilo da vas zanimaju ideje za adaptaciju stana, moderni interijeri s dozom prošlosti, funkcionalna rješenja za male prostore ili kako unijeti toplinu u dom – ovaj članak nudi pregršt ideja i smjernica.

Uređenje interijera nikad nije bilo dostupnije, a pravi primjer često vrijedi više od bilo kojeg savjeta. Neka vaš sljedeći projekt bude nadahnut upravo ovim pričama.

Podne i zidne obloge

Podno grijanje – sve što trebate znati prije ugradnje

Podno grijanje više nije luksuz već dugoročna isplativa investicija

Podno grijanje sve je češći izbor u novogradnji i renovacijama – ne samo zbog uštede energije i ravnomjerne raspodjele topline, već i zato što prostor ostaje estetski čist, bez vidljivih grijaćih tijela. No da bi sustav ispravno funkcionirao, ključno je krenuti s kvalitetnim projektiranjem.

Zašto odabrati podno grijanje?

Razlozi za odabir podnog grijanja prilično su jednostavni:

  • ravnomjerna raspodjela topline po prostoru
  • smanjenje potrošnje energije
  • čisti estetski izgled bez vidljivih grijaćih tijela
  • veći osjećaj udobnosti i topline pod nogama

No kako bi podno grijanje pokazalo svoj puni potencijal, ključne su tri stvari: kvalitetan sustav, precizno projektiranje i stručno postavljanje.

Projektiranje kao temelj učinkovitosti

„Projektiranje je najvažnija i najbitnija stvar kod podnog grijanja,“ ističe Ivica Družijanić, projektni menadžer iz tvrtke TECE. Proces započinje prikupljanjem fizike zgrade i drugih ulaznih parametara koje projektanti unose u softver. TECE pritom nudi podršku kroz izračune i izvedbeno rješenje, prilagođeno svakom prostoru.

Čepasta podloga – stabilna i precizna

Na gradilištu se prvo ugrađuju ormarići za razdjelnike koji distribuiraju toplu vodu kroz sustav. Nakon toga slijedi polaganje čepaste podloge – termoizolacijske ploče s ispupčenim čepovima koji drže cijevi na mjestu. Podloga je ojačana plastičnom folijom kako bi zadržala formu bez pucanja prilikom gaženja.

Razmaci između čepova osiguravaju pravilno polaganje cijevi, što je ključno za ravnomjerno zagrijavanje prostora.

Fleksibilne cijevi i završna obrada

Cijevi se polažu prema unaprijed izrađenom proračunu. U ovom slučaju koristi se TECE Floor soft paired cijev, koja se ističe fleksibilnošću i dobrim tehničkim svojstvima. Nakon polaganja cijevi slijedi glazura, a potom i završna obloga koja mora biti prikladna za podno grijanje.

Pametan sustav iza zida: TECEflex za dugovječnost kupaonice

Upravljanje – ključno za udobnost

U završnoj fazi postavlja se regulacija – ovisno o željama korisnika, može biti manualna, digitalna, upravljana putem aplikacije ili bežična, pomoću radiosignala, što je praktično ako instalacija električne energije nije unaprijed predviđena.

Na taj se način osigurava kontinuirano i ispravno funkcioniranje sustava grijanja uz mogućnost individualne prilagodbe.

U čak 90 posto novogradnje danas je primijenjen sustav podnog grijanja koji više nije luksuz već dugoročno isplativa investicija koja donosi uštede i udobnost.

Pravilnim projektiranjem i ugradnjom, podno grijanje pruža najugodniji osjećaj topline i predstavlja dugoročno isplativo rješenje za svaki prostor.

Nastavite čitati

Uređenje interijera

5 savjeta dizajnerice interijera kako urediti dom kao profesionalac

Uređujete stan ili kuću bez pomoći dizajnera? Ovi praktični savjeti pomoći će vam da svoj dom uredite kao da ste profesionalac – bez grešaka i bez stresa

Uređenje doma može biti izazovno, ali i vrlo osobno iskustvo. Ako se pitate kako urediti dom bez pomoći stručnjaka, dizajnerica interijera Martina Kordić donosi pet ključnih smjernica koje će vam pomoći da prostor osmislite profesionalno, ali po svojoj mjeri.

Martina Kordić

1. Spoj funkcionalnosti i estetike

Prvi i najvažniji korak je pronaći ravnotežu između funkcionalnosti i estetike. Prostor mora odgovarati vašem svakodnevnom životu, a istovremeno biti ugodan oku. To je temelj svakog dobro osmišljenog interijera.

2. Rasvjeta mijenja atmosferu

Rasvjeta ima moć transformirati prostor. Pravilno osvijetljen interijer izgleda veće, toplije i skladnije. Upravo zato Martina ističe rasvjetu kao jednu od najvažnijih stavki pri uređenju.

3. Poštujte svoj budžet

Važno je držati se financijskog okvira i birati namještaj koji je u skladu s vašim mogućnostima. Dobro osmišljen dom ne mora biti skup, već promišljen.

4. Dodajte osobni pečat

Vaš dom treba govoriti o vama. Bilo da se radi o fotografijama, knjigama ili umjetninama – ti detalji daju prostoru karakter. Martina savjetuje da se ne vodimo trendovima, već vlastitim stilom koji će trajati i s vremenom evoluirati.

5. Birajte održive materijale i napravite moodboard

Materijali moraju biti dugoročno održivi i laki za čišćenje, posebno ako prostor koristi više osoba. Kako biste si olakšali izbor, napravite moodboard – kolaž uzoraka boja, tkanina i materijala koji vam pomaže vizualizirati prostor i donijeti bolje odluke.

Ako se još uvijek pitate kako urediti dom na način koji će vam dugoročno odgovarati, ključ je u dobrom planiranju, razumijevanju vlastitih potreba i hrabrosti da prostor prilagodite sebi. Dom ne mora biti savršen – ali mora biti vaš.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice