Izbor urednice
Interijer koji odiše osobnošću njegovih vlasnika
U srcu predivnog krajolika nedaleko Samobora, nalazi se suvremena kuća od 125 kvadratnih metara koja je dom iz snova za jednu obitelj. Oni su nekadašnju zapuštenu klet pretvorili u svoj epicentar mira, topline i udobnosti.
Našli smo tu jednu staru klet koja je što se tiče konstrukcije bila u odličnom stanju. Znači nije imala fasadu, ali je imala armirano-betonske serklaže u kutevima i u biti smo prepoznali taj potencijal budući da nije imala susjede. Nalazila se baš u gustoj prirodi, rekla je Larisa Čišić, dipl. ing. arh.
Prozor kao statement
Prva velika intervencija bila je probijanje prozora u prostoriji otvorenog tlocrta u kojem se nalazi kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica.
Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije
Prozor je neki statement ove kuće. On nije postojao kad smo kuću našli. Radilo se u biti o jednom malom dvokrilnom prozoru koji je imao parapet. Moja neka projektantska odluka je bila da ukinemo parapet, ovaj komad zida od samog prozora do poda, tako da kad stojiš na rubu prozora u biti imaš osjećaj kao da možeš zakoračiti u prirodu i u krošnje, objasnila je Čišić.
Polica za knjige, prostor za pohranu, a zapravo – stepenice!
Druga veća intervencija bio je multifunkcionalni zid.
To su stepenice koje su u biti zakamuflirane svojom funkcijom ugradbenog ormara na koji je montirana televizija, a ispod nje je taj prostor za pohranu stvari, a s bočne strane, u samoj širini stubišta su spremišta tj. police za knjige. On završava jednim mostom koji vodi do potkrovlja tj. do galerije koju koristimo za spavanje.
Balkon kao na brodu
Balkon je postojao u zatečenom stanju. Imao je neke malo ružnije zastarjele keramičke pločice na podu. To su kao montažne kocke koje imaju plastičnu potkonstrukciju; ali gornji sloj im je pravo drvo. Tako da nismo ništa trebali odštemavat ni šarafit u pod već samo smo montirali te kocke tako da imamo taj lijepi, topli doživljaj te drvene palube. Fotelju je izradio Daniel, a ovu lampu smo našli na Hreliću. I ona u biti ima dvostruku funkciju. Ona je u biti bila onaj kao marokanski lampion u koji se stavlja svjećica, a može se staviti i mirisni štapić tako da dim izlazi van nje. A on je napravio da je iznutra žarulja, ali se također može staviti ovo što sam već navela, rekla je Čišić.
Autentičan interijer
Svaki kutak pažljivo je ispunjen predmetima iz kućne radionice, poput drvenog stola, lampi i lustera izrađenog od starog bubnja. Poseban detalj čini šarolika kolekcija ručno izrađenih maski na crnoj pozadini, koja stvara kontrast boja i tekstura izloženih predmeta.
Svaka ta maska ima tu neku dozu mističnosti, svoju priču, tako da uvijek kad nađemo neku masku volimo ju ponijeti. Bilo to na putovanjima ili na nekom otpadu ili gdje god zateknemo. Ovdje u svom domu smo odlučili napraviti taj jedan crni zid tako da se maske nekako sklope u tu kompoziciju, da nisu prenapadne jer su one u biti tamnijih nijansi, ali opet, pošto su onako 3D reljefne onda mislim da nekako lijepo funkcioniraju, dodala je.
Spajanje prirode, japanskog i skandinavskog minimalizma te ručno izrađenih predmeta iz kućne radionice, obogaćeno ljubavlju i pažnjom, rezultiralo je inspirativnim i autentičnim dom uronjenim u idilično okruženje bogato zelenilom.
Naš dom je izraz naših osobnosti, onoga kako provodimo vrijeme i čime se bavimo tako da ništa nije nekako umjetno već sve smo napravili kako nam je došlo iz duše. Sve što je drveno je Danielova umjetnost, a slike su moje. To mi onako nakon arhitektonskog posla dođe kao opuštanje. I obožavamo provoditi vrijeme u svom domu, rekla je za kraj Čišić.
Izbor urednice
Bežični usisavač Vorwerk – sistem za čišćenje svih površina u kući
Istovremeno možete usisavati i prati podove!
Odabir idealnog usisavač ovisi o vašim potrebama, podnim oblogama i veličini prostora. Isprobali smo jedan za kojeg proizvođač kaže da je sistem, a ne usisavač, jer brojni nastavci i mogućnosti osiguravaju čišćenje baš svih površina. Detalje otkrivamo u razgovoru sa Sandrom Kukić, direktoricom tvrtke Parnad.
Sandra, koje su posebnosti Vorwerk usisavača?
Ovo je već druga generacija bežičnog usisavača. Ono što je njegova posebnost je to što je izrazito lagan. Njegova posebnost je i to što ima ručku koja se može saviti ili se može podignuti. U savinutom položaju se koristi kada usisavamo madrace, tapicirani namještaj i nekakav namještaj na gornjim površinama, a kada usisavamo donje površine, onda otvorimo ručku i dobijemo štapni usisavač.
Ono što nas čini drukčijim od drugih je upravo naša filter vrećica. Naša filter vrećica ima TIF certifikat, što potvrđuje da je prikladna za alergičare, 4slojna je i napravljena je od recikliranih materijala.
Unutar aparata se nalazi baterija koja je odvojiva od aparata, za razliku od drugih baterijskih usisavača koji u principu imaju integriranu bateriju i kada ona dotraje, mora se zamijeniti cijeli usisavač. Kod nas ne, kod nas se može promijeniti samo baterija.
Dodatna prednost je da ukoliko imate veću kvadraturu u svom stanu, možete imati dodatnu bateriju koju uvijek imate na punjenju i produžite si vrijeme trajanja baterija.
Koliko je trajanje jedne baterije, koliko površine možemo usisati?
Trajanje baterije je ovisno o tome koji nastavak se koristi, znači od nekakvih 15 minuta do 60. Tako da ovisi koji je nastavak, koja je razina snage usisa i sve to ovisi kako se troši baterija.
On se ne čuje, on je namjerno napravljen da ima niske decibele tako da ne smeta našim kućnim ljubimcima, našoj djeci. Ja također ljudima volim naglasiti da usisavam navečer, ne smetam niti susjedima niti svojoj djeci koja spavaju, zato što je stvarno izrazito tih, a ima svoju funkcionalnost jer svaki od nastavaka ima svoju priču koja onda djeluje na površine koje usisava.
Kad smo već kod nastavaka, ovdje ih je zaista jako puno, što je to?
Tu imamo jako puno nastavaka zato što je Vorwerk odlučio da želi svima pružiti čišćenje cijelog doma. Znači, od poda do stropa. Ovdje imamo komplet priključaka koji se koriste za usisavanje gornjih površina, od namještaja, ormara, listova biljaka… Ima toliko mekane dlačice da neće oštetiti nikakvu površinu koju usisavate. Onda imamo nastavak za usisavanje tapiciranog namještaja i madraca.
Kad koristite nastavke za podne površine, držite ga u obliku štapnog usisavača. Ono što je bitno za naglasiti, baterija je ujedno i LED display, koji komunicira sa vama i pokazuje vam postotak napunjenosti baterije, kada treba promijeniti vrećicu i da li se nešto događa sa aparatom.
Kada usisavate tepih, on promijenit vrtnju četki, pa kad je na tvrdim podovima, četke se vrte sporije, čim dođe na tepih, četke se počnu brže vrtiti, na taj način dubinski usisavaju tepih.
Ima pametni senzor koji prepoznaje vrstu tla i kada dođe na drugu vrstu tla, odnosno sa tvrdih poda na tepih, četke se počnu brže vrtit i obrnuto.
Nastavak za istovremeno usisavanje i pranje podova
Kao naš najbolji nastavak, po meni osobno pogotovo, je naš nastavak za istovremeno usisavanje i pranje podova. Ono što ovaj aparat radi su kružni pokrete sa preko 1350 okretaja u minuti.
Ono što on još ima, je integriran dozator, a u dozator se stavlja tekućina za pranje poda.Ovaj mali dozator je dovoljan za otprilike 60 kvadrata poda. Promjena nastavaka je vrlo jednostavna, pridrži se nastavak dolje nogom i pritisne se zelena poluga. To je također napravljeno da nema nepotrebnog saginjanja.
U svojoj ponudi imamo i perač prozora. Obično mi kažemo da je za pranje prozora, ali se može koristiti i za pranje stakla, ogledala u kupaonicama, staklenih stijena, kupaonskih namještaja i slično.
Autorica teksta: Jasmina Franjić
Izbor urednice
Odabir vrste peći za zimu bit će lakši uz ove savjete
Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora
Ako još uvijek niste odabrali vrstu peći i ogrijeva za ovu zimu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izaberete najbolju opciju.
Dolaskom hladnih dana suočavamo se s pitanjem kako se efikasno i ekonomično grijati, a zbog nestabilne cijene plina, često tražimo alternativu. Peći na drva i peći na pelete su dva su najpopularnija izbora, a oba imaju svoje prednosti i mane.
Peći na palete i peći na drva
“Najučinkovitije su peći na drva zbog toga što imaju puno veću energetsku vrijednost u grijanju, isto tako imaju, po meni, puno veću iskoristivost. Razlog je taj što kada u njima drvo sagorijeva ono se pretvara u ugljen. Taj ugljen se pretvara opet u žar i onda imamo duži vremenski period toplinu koju one proizvode.”, izjavio je Tomislav Kromar, prodajni savjetnik u Pevexu.
Peći na drva stvaraju i posebnu atmosferu u domu
Peći na drva su tradicionalan izbor za grijanje koje pridonose posebnoj atmosferi u prostoriji dok su peći na pelete novija opcija koja popularnost zahvaljuje učinkovitosti i praktičnosti.
“Peći na drvo i peći na pelet se razlikuju po vrsti materijala kojima se služe za grijanje, s time da peći na pelet ponajviše se razlikuju po tome što moraju imati električnu energiju da bi mogle raditi, da bi mogao sustav gorenja grijat.
Električna energija služi za to da upuhuje zrak unutra kako bi taj pelet mogao gorjeti, jer pelet je jedna nabijena masa koja jednostavno bez protoka zraka ne može gorjeti i stvoriti vatru i toplinu.”, dodaje sugovornik.
Prilikom odabira važno je znati koji su preduvjeti potrebni za instalaciju
Za instalaciju peći na drva, ističe sugovornik, je prvobitno potreban dobar dimnjak koji je predviđen za peć koju smo odabrali, potrebne su dimovodne cijevi, koljena, rozete. Kod peći na pelete isto tako je potreban dimovodni sustav, odnosno cijevi, koljena i sve ostalo i isto tako je potreban dovod zraka kako bi pelet mogao gorjeti.
Bez obzira koju opciju birate, snagu peći treba prilagoditi veličini prostorije koju želite zagrijati.
“Po idealnim uvjetima, kada je izolacija savršena i da nema puno staklenih stijena koje hlade prostor, po pravilu bi trebalo biti; kilovat snage peći na otprilike 10 kvadrata. Ali kako nigdje nisu toliko idealni uvjeti, uvijek se uzima više tako da možemo reći da je jedan kilovat sat za nekakvih 7 do 8 kvadrata.”, savjetuje.
Palete, brikete ili drvo…
U računicu svakako uključite dostupnost ogrjeva, a pelete, brikete i drvo možete nabaviti u Pevexovim poslovnicama.
“Razlike i prednosti između tih ogrjeva su prije svega te da drvo ima najveću energetsku učinkovitost. Kod briketa je stvar nešto malo bolja, nije kao drvo, ima puno veću toplotnu vrijednost tako da nam je puno manja količina potrebna prilikom grijanja, naspram drveta.
A kod peleta je, smatram, najbolja stvar to što ne stvaraju puno otpada, a to znači da puno jednostavnije i brže možete očistiti te peći jer cijeli pelet se pretvara u pepeo koji jednostavno sa usisavačem za pepeo i usisate. Peći na brikete nisu neke specijalne peći, to su iste peći kao peći na drva samo šta koriste drugo gorivo za loženje.”, pojašnajva sugovornik te dodaje kako se kod peći na drva mogu koristiti i briketi jer oni su u biti jedan dio otpadnog materijala od drveta, sažet u jednu cjelinu, isto kao peleti, samo u većem izdanju.
Grijanje na struju
Iako je grijanje na struju jedno od najskupljih, najčešće se koristi u pojedinačnim prostorijama kada je potrebno brzo zagrijavanje.
“Najveće prednosti peći na struju, odnosno grijalice, su te što ne moramo paziti na gorivu tvar unutra koja nam stvara toplinu, već one imaju ugrađene u sebi grijače. Uključimo ih jednostavno u električnu energiju i pustimo ih da one odrađuju svoj posao kako treba.”, zaključio je Kromar.
Najbolji izbor ogrijeva je onaj koji vam omogućuje komforno i ekonomično grijanje prilagođeno vašem načinu života.