Predstavljamo dom
Interijer inspiriran Batmanom
Ulazimo u stan veličine 60 četvornih metara i pred nama se otvara dnevna soba, kuhinja i blagovaonica u otvorenom tlocrtu. Snažan prvi dojam ostavlja crna boja i komplementarnost materijala.
“Otpočetka je bila ta nekakva inspiracija Batmanom i New Yorkom. Tako da smo znali da ćemo unijeti unutra hladne tonove uz tu moćnu crnu i nadograditi ga sa nekakvim zanimljivim, dekorativnim aspektima kao što su, ja sam odmah vidjela taj nekakav beton i te neke „rough“ strukture koje će nadograditi tu jednu moćnu crnu.” rekla je Petra Zastavniković, dizajnerica interijera.

Kožni detalji s integriranom rasvjetom
Imitacija hladnog betona utopljena je drvenim elementima. Počevši od greda koje odvajaju ulazni dio stana od dnevne sobe do dekorativnih letvica, a potpuno nova razina postignuta je kožnim detaljima s integriranom rasvjetom.
“Koža se nalazi na akustičnim panelima koji su krojeni u obliku heksagona, ona dolazi znači u tom jednom heksagonu, što je super jer dodatno ima akustična svojstva da upija i višak zvuka iz prostorije te je kao takva krojena na malim komadićima kože i lijepljena na te heksagone i onda se igramo sa heksagonima u prostoru da dobijemo taj jedan efekt koji je cjelina, a u stvari je lijepljena iz malih komada” , kaže Petra


Naglasak na rasvjetu
Dizajnerica je posebnu pažnju posvetila rasvjeti. Tako prostor obiluje glavnim, ambijentalnim i dekorativnim rasvjetnim tijelima, a sve se uključuje na senzore pokreta ili daljinski upravljač.
“Kada su crni interijeri u pitanju, jako nam je bitno još dodatni naglasak staviti na tu rasvjetu budući da crna kao takva djelomično popije količinu svjetla tako da nam je bilo bitno dodatno osigurati dovoljno rasvjetnih tijela i rasvjete kako bi interijer bio dovoljno svijetao i topao.”

Mat crna kuhinja rađena po mjeri
Kuhinja rađena po mjeri razigrana je gornjim ormarićima s profiliranim frontama, dok su donji ormarići u mat izvedbi.
“S obzirom da je klijent izrazio želju za crnom, odmah sam tu postavila određene ovoga, smjernice, znači prvo i osnovno je bilo da idemo u mat smjeru jer na sjajnom se puno više vide otisci prstiju i bilo mi je bitno da ne idemo ispod jedne razine materijala, tako da smo se odlučili za jednu, višu ili nižu, ovisno o tom što u konačnici ćemo napraviti, te smo se odlučili za mat fronte u toj izvedbi mat crnog Perfect sensa koji smo nadogradili sa moćnim kompaktom koji je inače izuzetno izdržljiv materijal u toj jednoj strukturi lave. “, rekla je dizajnerica.

Uz kompakt radnu plohu i savršenu crnu, predivno se uklopila pozadina za koju je bilo važno da estetski i funkcionalno odgovara prostoriji.
“Tu sam se odlučila također za dekorativnu tehniku koja ima malo kvarcnog pijeska u sebi i zaštitili smo je, lakirali smo je, kako bismo klijentu osigurali i jednostavnost održavanja. Znači, po tom laku se može uredno čistit, bitno je samo da se ne čisti abrazivnim sredstvima i nekakvim snažnim sredstvima da nam oštete taj lak.”
Skriveni kablovi
Ljubitelji tehnike cijeniti će Petrin trud oko ormarića u dnevnoj sobi koji skriva sve uređaje i za koje je napravljeno adekvatno hlađenje, dok su svi kablovi skriveni a dostupni.
“Spustili smo ormarić do dna, skroz lijevi element sam odlučila odraditi u griđa staklu kako bismo svu tehniku koja treba razgovarati sa daljinskim smjestili iza tog gridžo stakla kako bi imali dovoljnu komunikaciju, a kada uđete u sami prostor da vam vizualno ta tehnika i ti elementi ne naruše vizualni dojam prostora. Dok smo ostalih 4 vrata odradili u istom materijalu kao i kuhinju. “

Maksimalno iskorišten prostor
Da bi od jednog relativno širokog, a opet uskog prostora dobila maksimum, Petra je cijelom dužinom hodnika napravila ormar u čiju je coklu integrirana rasvjeta.
“Kako bismo vizualno proširili prostor, a opet da ne dobijemo presjajan efekt, na fronte sam odlučila staviti gridžo ogledala da malo zatamnimo tu strukturu ogledala i kako bismo maksimalno izbjegli diranje po tim ogledalima, izvela sam tip on i provukla sam profilirane crne ručkice koje smo provukli na malo više od polovice fronte.”

Skriveni ormari
Savršena kombinacija različitih materijala na zidu iznad kreveta podižu dominantnu crnu, a vizualni dojam spavaće sobe ne narušava mnoštvo skladišnog prostora.
“Tako da sam se na dva zida od četiri poigrala sa velikim ormarom. Na jednu stranu na koju mi je to prostor i sama struktura sobe, forma sobe, dozvoljavala odradila sam duboki ormar u koji smo smjestili lift i šipku kako bi klijent imao čim više prostora za vješanje dok smo na taj prednji dio, kada gledamo prema niši kreveta smjestili veliki ormar u kojem nisam smjela ići na maksimalnu dubinu već sam ga izvukla maksimalno da dobijemo taj prostor za slagat stvari, a opet da vizualno ne nagrdimo prostor.”

Noćni ormarići izvedeni su kao niše unutar ormara sa integriranim utičnicama, a inspirativnom radnom sobom dominiraju crne, ravne štukature uz zanimljive bijele police. Petra je svojim rješenjima potvrdila slavni citat – Batman misli na sve.
Predstavljamo dom
Adaptacija derutnog stana u novi, funkcionalni obiteljski dom
Iako ovaj stan možda nema wow efekt trendovskih interijera, ima ono puno važnije – autentičnost, funkcionalnost i toplinu doma

Kad je prvi put kročila u stan, arhitekticu Gordanu Đerić dočekao je prostor solidne kvadrature, ali gotovo neupotrebljiv za suvremeni obiteljski život. Dugački hodnici, derutne kupaonice, uske i tamne prostorije – stan je vrištao za potpunom rekonstrukcijom.
Ako redovito pratite Dom na kvadrat, vjerujemo da ste već primijetili našu arhitekticu Gordanu Đerić. Prepoznatljiva po svojim fenomenalnim rješenjima, Gordana Đerić već godinama oblikuje prostore – i živote – na autentičan način. Pročitajte cijeli intervju s arhitekticom ovdje.
Kako je arhitektica pristupila adaptaciji derutnog stana
Vlasnici su imali jasne zahtjeve – povezati dnevne zone, stvoriti jednu spavaću i jednu radnu sobu te funkcionalnu kupaonicu. No najveći izazov bio je eliminirati dojam labirinta i pustiti svjetlost u prostor.
“Najviše me smetao taj dugi uski hodnik. Odluka je bila srušiti glavne pregradne zidove, otvoriti prostor prema dnevnoj zoni i skratiti hodnik stvaranjem prostranog ulaza u kuhinju, blagovaonicu i boravak”, kaže arhitektica.



Otvorenjem i povezivanjem zona postignut je osjećaj protočnosti i logične organizacije. Iako je stan imao samo jednu staru kupaonicu i zasebni WC, spojem s neiskorištenom ostavom nastala je nova.
“Tu smo imali puno tehničkih zahtjeva, jer koliko gotovo na prvi pogled izgleda jednostavno spojiti dvije prostorije, tehnički to je veoma zahtjevno.”, kaže arhitektica.

“Velika kupaonica je veoma zanimljivo rađena. Promjenom rasporeda sanitarnih elementa dobili smo veliki zid, slobodan zid. Na kraju smo se odlučili za mozaik. Stare pločice smo zamijenili mozaikom, slagali nijanse satima – bež, pa nijansu tamnije… Ta igra boja udahnula je život cijelom prostoru.”

Funkcionalnost koja prati životne faze
Jedna od najvećih vrijednosti ove adaptacije derutnog stana je stvaranje multifunkcionalnih prijelaznih zona. Iako planirani kamin i biblioteka nisu realizirani zbog budžeta, stvoren je prostor koji se može prilagođavati životnim promjenama.
“Povezali smo dnevni boravak, hodnik i radnu sobu. Tako smo dobili univerzalnu cjelinu koja će sutra, kad dođu djeca, omogućiti roditeljima nadzor i istovremeno zadržati osjećaj otvorenosti.”

Posebnu pažnju zahtijevala je kuhinja – ograničena veličinom, visinom prozora i visinom podova. Precizna suradnja s majstorima rezultirala je povezivanjem svih instalacija i prilagodbom svakog milimetra kako bi prostor postao funkcionalan i skladan.

Autentičnost prije trendova
Ovaj projekt nije rezultat potrage za “wow efektom”. To je primjer arhitekture koja poštuje potrebe stvarnih ljudi i prilagođava se njihovu životu.
Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić
“Koliko god na prvu izgleda jednostavno, zbog detalja poput krivih stupova, različitih visina poda i složenih instalacija, ovo je bio vrlo zahtjevan posao”, zaključuje Đerić.
Upravo zato adaptacija derutnog stana u funkcionalan dom ostaje odličan primjer kako pažljivom rekonstrukcijom, promišljenim dizajnom i iskrenim dijalogom s korisnicima, prostor ponovno može postati – mjesto za život.
Predstavljamo dom
Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata
Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.
U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.
Funkcionalan raspored i povezanost prostora
Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.
Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.
Dnevni boravak s naglaskom na udobnost
U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.



Hodnik – najdraži dio stana
Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.
„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.
Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.
Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza
U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.
Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.


Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda
Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.


Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.
Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju
Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život
Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.