Povežimo se

Gradnja

Impregnacije nove generacije

Kamen, cementni mortovi, opeka, plinobeton i beton predstavljaju porozne materijale koji upijaju vodu i nezaštićeni omogućavaju njen prolaz kroz konstrukciju do interijera. Vlaga uzrokuje koroziju armature što za posljedicu ima ugrožavanje konstrukcije.

Na unutrašnjim površinama zidova vlaga uništava glet i boju, dok na vanjskima uzrokuje pojavu mrlja, lišajeva i mahovine. Prolaskom vode kroz konstrukcije zidova dolazi do hlađenja zidova što za posljedicu ima potrebu za pojačanim grijanjem uz često prateću pojavu gljivica. Kako bi izbjegli sve negativne efekte prodora vode i vlage u konstrukcije građevina potrebno je upojne površine zaštititi impregnacijskim premazom.

Prateći povijesni razvoj i vrste impregnacija, prve su se pojavile vodoodbojne impregnacije na bazi silikona. Nedostaci takvih impregnacija ogledaju se u formiranju filma na tretiranoj površini čime se mijenja njen estetski izgled. Tome treba pridodati i UV nestabilnost silikonskih impregnacija što rezultira promjenom boje premaza i njenim mrvljenjem.

 ImperGuard – trajna zaštita od vode

Daljnjim razvojem građevinske kemije razvijeni su proizvodi, na bazi silana i siloksana, koji prodiru u površinu ne mijenjajući njen vanjski izgled, UV su stabilni i dugotrajno štite površine od upijanja vode.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

ImperGuard je vodena emulzija bez otapala, bazirana na poliorgano-siloksanu. Namijenjen je zaštiti fasada građevina od vlage. Penetrira u dubinu materijala koji se tretira i na taj način stvara hidrofobiziranu površinu bez promjene njenog vanjskog izgleda i paropropusnosti. Može se nanositi sa vanjske i unutrašnje strane na sve porozne materijale poput prirodnog kamena, betona, terakote i cementa. Ekološki je proizvod na bazi vode (netoksičan, bez otapala) koji pruža dugotrajnu zaštitu od prodora kiše i atmosferilija u zid. ImperGuard je potpuno bezbojan nakon nanošenja i ne mijenja izgled ili sastav tretiranog materijala. UV je stabilan i ne mijenja boju sa vremenom.

ProtectGuard – sveobuhvatna zaštita poroznih materijala

Zadnja generacija impregnacijskih premaza formulirana je na bazi fluora i klorofilina. Ovakvi premazi ne samo da su dugotrajni, UV stabilni i da štite od upijanja vode nego imaju i oleofobne karakteristike. Drugim riječima štite tretirane površine od dubinskog upijanja masti, ulja, mrlja i grafita, ali i od agresivnih zagađivača iz zraka kao što su industrijsko zagađenje, ispušni plinovi automobila i kisele kiše.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

Pod imenom ProtectGuard nalazi se čitava linija impregnacijskih premaza zadnje generacije koji ovisno o karakteristikama pojedinog proizvoda pružaju svim vrstama poroznih materijala zaštitu od vode, ulja i mrlja ili pak, uz sve to, obnavljaju izgled tretiranih površina.

ProtectGuard je ekološki proizvod, na bazi vode (neotrovan, bez otapala i bez silikona) proizveden kako bi štitio od prodora vode i ulja. Preporučuje se za primjenu na svim vrstama kamena (vapnenac, pješčenjak, granit, škriljevac…), betona i opeke. ProtectGuard-om se mogu tretirati unutarnje i vanjske površine bez ograničenja da li se radi o podovima, zidovima ili krovovima. Potpuno je bezbojan nakon nanošenja i ne mijenja izgled ili sastav tretirane površine. UV je stabilan i ne mijenja boju sa vremenom, naprotiv, izgled čiste i nove površine traje duže.

ProtectGuard tretman podrazumijeva impregnaciju podloge do stupnja zasićenosti čime se osigurava dugovječnost i kvalitetna zaštita površina. Nakon tretmana mrlje od ulja i goriva više ne prodiru niti se lijepe za površinu, kao ni žvakaće gume koje se lagano mogu ukloniti. Materijali tretirani ProtectGuard-om postaju samočisteći jer kiša uklanja većinu mrlja. Danas, s obzirom na njihov veliki broj, grafiti predstavljaju prvi uzrok estetskog uništavanja zgrada. Stoga je potrebno nove ili nedavno renovirane zgrade zaštititi što je prije moguće. Preventivni tretman ProtectGuard-om će spriječiti prodor tinte i pigmenta boje u dubinu poroznih materijala i olakšati njihovo odstranjivanje.

 

Impregnacije nove generacije Dom2

 

ProtectGuard FT i ProtectGuard MG svojim kemijskim strukturama osiguravaju prodor impregnacije u dubinu manje poroznih materijala kao što su vapnenci gušče strukture, polirani mramor i granit. Uz sve temeljne karakteristike ProtectGuard proizvoda, površine tretirane ovim proizvodima su otpornije na abraziju.

ProtectGuard Wet Look je impregnacijski akrilni vosak koji ne stvara film, što znači da tretirana površina propušta zrak i paru. Ekološki je proizvod na bazi vode (neotrovan, bez otapala i bez silikona) prvenstveno namijenjen za tretman podova koje štiti i obnavlja im izgled vračajući na površinu izvornu boju. UV je otporan te tijekom vremena ne mijenja boju.

Razvijene su dvije varijante proizvoda ProtectGuard Wet Look Flat Finish koji daje površini trajni “vlažni izgled” i ProtectGuard Wet Look Semi Gloss koji daje trajni polu sjajni “vlažni izgled”.

Svi proizvodi iz linije ProtectGuard su “zeleni”, izrazito ekološki proizvodi, 95% biorazgradivi i potpuno neškodljivi za okoliš i ljude.

 

Izvor: Dracomerx d.o.o.

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Luksuzne montažne kuće DOMUSplusa

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja. Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima.

DOMUSplus – energetski učinkovite montažne kuće

Evolucija samih materija, od nosivih konstrukcija, od drugačije obrade, od gips vlaknastih ploča, od cementnih ploča… Od toga da sada kroz vrijeme i kroz softvere i kroz testiranja se mogu dokazati kvalitetnija svojstva materijala koja se prije možda nisu znala, dokazujemo i omogućuju da se takvi objekti mogu raditi. Tu vrlo važno napomenuti inženjering. Znači inženjersko rješavanje određenih situacija u građevini donosi do tih benefita i prednosti koje onda montažna gradnja može donijeti i u tako kompleksnim objektima. Visoko vrijedni softveri, znanja koja imaju naši dečki i cure imaju u samim projektnim zadacima, rekao je Grga Mrkonjić direktor Domus plusa.

Domus plus montažne kuće energetski su učinkovite i troše čak do 5 puta manje energije od klasične gradnje. Uz to, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti.

Brza gradnja

Ono što je jako bitno, što uvijek ponavljam je da se ovakvi objekti samo dvadesetak posto rade na terenu. 70, 80 posto vremena se provodi upravo na tom inženjeringu, na projektiranju, na rješavanju detalja i svega ostalog što onda kasnije daje ovaj rezultat o kojem danas razgovaramo.

Za jednu prosječnu luksuznu vilu, 300, 400 kvadrata sam proizvodni proces na našim proizvodnim strojevima automatiziranim i polu automatiziranim u našim proizvodnim pogonima ne traje duže od 10 do 15 dana. Sama montaža takvog objekta i izvršenje visokog roh bau koji mi nudimo, a to je završen objekt u potpunosti izvana, osiguran izvana sa svim elementima koji su potrebni, još narednih 15tak dana do 20tak dana. Otprilike 20 do 30 radnih dana je potrebno da se ta kuća zaista složi i pripremi za investitora. On onda može završavati radove iznutra po sistemu ključ u ruke ili kroz nas ili u svojem nekakvom aranžmanu i staviti vilu u samu samo korištenje, dodao je Mrkonjić.

Ograničenja u montažnoj gradnji sve su manja, što se gotovo svakodnevno dokazuje, kako u svijetu tako i Hrvatskoj.

Moderne montažne kuće su hit

Montažne luksuzne vile

Luksuzne vile sada više nemaju nikakvih ograničenja niti što se tiče konzolnih prepreka. CLT kao, nosivi materijal može nositi takva rješenja, niti s obzirom na otvorene prostore koji su prije možda bili kompleksnije rješavani, zbog toga što onda imamo razna druga rješenja koja to premošćuju. Tako da zaista mi nismo dobili niti jedan projekt na stol kojeg nismo mogli zbog arhitekturnog rješenja riješiti i napraviti.

Jako smo ponosi na to da preko Europske unije, preko Fondova i preko općina i gradova rješavamo vrtiće. Tako da imamo već sada, ovih dana se puštaju u rad dva vrtića, jedan u Molvicama, drugi u Dugom Selu, već sada pripremamo nekoliko novih vrtića, jako puno općina i gradova nas zove za to i zbog toga nam je jako drago da u tom dijelu radimo. Puno se dešavaju situacije izgradnje manjih polu zatvorenih obiteljskih naselja. Imamo primjer u Hrašću, gdje zajedno sa partnerom radimo objekt 16 objekata obiteljske gradnje 150, 160 kvadrata, kao jedan sukus kvalitete života na otvorenom, a s druge strane kako bi se kolokvijalno reklo američkom životnom stilu nekakvog predgrađa sa svim prednostima i manama, u predgrađu Zagreba koje je 10, 15 minuta do Zagreba. U Istri se gradi još uvijek jako puno baš luksuznih vila za najam, 300, 400, 500 kvadrata, sve sa 5 zvjezdica naravno.

Individualni pristup

Niz naših projekata koje smo radili i tržište koje nas je prepoznalo, zaista možemo reći da smo tu od početka do kraja za svog investitora. Od trenutka kada dođe sa svojom skicom ili idejom kod nas, sa našim ljudima u prodaji, sa našim prodajnim savjetnicima, sa našim inženjerima koje sam spomenuo koji jednako tako utječu i razgovaraju sa investitorima i projektnim timom u projektiranju i projektnoj dokumentaciji. Vjerujem da već sad se kroz tržište čulo i zna da su naši dečki što se tiče samih montaža daleko najbolji i što se toga tiče najškolovaniji.

Zaista sve napravimo što obećamo na prvom sastanku, tako se na kraju i desi, izjavio je Mrkonjić. Velik broj Domus plus luksuznih montažnih vila kao i konstanto povećanje potražnje za istima, pokazuje da ovaj način gradnje može udovoljiti kompleksnim arhitektonskim zahtjevima

Nastavite čitati

Gradnja

Birate ogradu za vanjska stubišta? Ovo su detalji na koje trebate paziti

Kod odabira ograde za vanjska stubišta razmislite i o potrebama ukućana

Jeste li znali da je pad drugi najčešći uzrok smrti na svijetu? Upravo je to potvrdila studija iz 2022. objavljena u magazinu Journal of Clinical Medicine, uz dodatak da se broj padova niz stepenice dosta povećao u zadnjih par desetljeća.

Ograda na stepenicama će sigurno smanjiti rizik od pada, pa je iznimno važno odabrati odgovarajuću. Znate li na što trebate obratiti pažnju prilikom kupovine ograde? Evo nekoliko važnih savjeta.

Koje faktore uzeti u obzir prilikom odabira ograde za vanjsko stepenište?

Ograde na stubištima služe na više načina, doprinose izgledu kuće i okućnice, ali i pomažu svima koji se uz stepenice penju ili spuštaju. Važno je dobro razmisliti pri odabiru ovog dodatka jer ćete ga često i dugo koristiti, iako će ponekad i brza odluka dati dobre rezultate. Ovo su stvari koje biste trebali uzeti u obzir:

Ograde za unutarnja stubišta

Estetika: Ograde moraju zadovoljiti funkcionalnost ali i estetske zahtjeve. Uz malo truda biste trebali moći odabrati ogradu za vanjsko stubište koje se slaže s estetikom kuće, arhitekturom i paletom boja.

Izdržljivost: Svaki predmet koji mora dugo trajati u vanjskim uvjetima mora moći izdržati sve prijetnje vremena i čestog korištenja. Razmislite o klimi u vašem kraju i prema tome odaberite materijal.

Potrebe za održavanjem: Neke ograde neće zahtijevati puno brige, dok druge mogu biti nešto zahtjevnije. Raspitajte se koji materijali zahtijevaju često čišćenje i bojanje, te prema svojim željama odaberite ogradu.

Cijena: Razlika u cijeni može biti velika, ali prilikom kupovine imajte na umu da ulažete u nešto što će dugo trajati i služiti vam kao zaštita.

Materijali za vanjske ograde

Danas postoji puno opcija kada su u pitanju materijali, važno je odabrati onaj koji odgovara vašem ukusu, budžetu i koji je funkcionalan. Koji je materijal najbolji? Evo nekoliko popularnih odabira:

Aluminij: Cijena mu je pristupačna, ali to nisu jedine prednosti ovog materijala. Za početak, nudi dobro hvatište za nekoga tko se mora za ogradu držati kada se penje ili silazi, a uz to je trajan materijal. Neće korodirati ili hrđati, dobro podnosi kišu, vjetar i sunce. Održavanje ne zahtijeva, potrebno je ponekad samo prebrisati ga. Kako je aluminij lagan, lako se njime upravlja i lako se postavlja. Dolazi u raznim bojama a i stilovima.

Staklene ograde i stubišta – spoj dizajna i luksuza

Drvo: Čini se da je i danas mnogima ovo najdraži materijal za ograde, postoji puno opcija i sigurno je malo skuplji odabir, ako želite kvalitetno drvo. Drvo zahtjeva održavanje jer je osjetljivo na vodu, najezdu insekata, pucanje… Potrebno je redovito održavati, ali izgled drvene ograde vas neće razočarati.

Kovano željezo: Ova vrsta obrade željeza pridonosi izdržljivosti i nudi retro šarm. Nažalost, materijal je podložan hrđi, a neće pružiti dobro hvatište jer su drške ovakve ograde dosta tanke, pa mnogi smatraju da prije svega zadovoljava estetske svrhe.

Vanjska ograda se ne postavlja samo radi izgleda, ako slučajno preskočite stepenicu dok se spuštate, one će vam pomoći da se vratite u ravnotežu i spriječite mogući pad. Zato je potrebno dobro razmisliti o potrebama ukućana prije odabira materijala.

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice