Vrt
Čarobne ljetne večeri uz idealnu rasvjetu
Svoje vrtove možete pretvoriti u čarobne prostore pomoću vanjske rasvjete. Pažljivo pozicionirana rasvjeta stvorit će igru svjetla i sjene za romantične večeri ili ugodna druženja s prijateljima.
Stvorite svoj prostor privlačnim i ugodnim
Svjetleći elementi u okućnici imaju praktičnu svrhu, osvjetljavaju stepenice i vrtne staze, ali mogu imati i druge namjene. Dobre ideje za rasvjetu pretvorit će mračan i neprivlačan vanjski prostor u poželjan produžetak životnog prostora te ponuditi toplu dobrodošlicu posjetiteljima.

Proljeće je pravo vrijeme za zaljubljenike u svjež zrak i sunce da ponovno otkriju svoj vrt i uživaju njemu i tijekom večernjih sati i uz svjetlost vanjske rasvjete.
Budite oprezni s vrtnom rasvjetom
Rasvjeta oko vrta je ključna za uživanje u toplim večerima, no ne treba ga zatrpati s previše svjetla. Idejama za rasvjetu vanjskog prostora pristupite kao i unutarnjoj rasvjeti. Razmislite koje elemente želite istaknuti iz estetskih, a koje iz praktičnih razloga. Ta dva elementa dati će osnovu dizajna vanjske rasvjete.


“Vanjsku rasvjetu odlikuju posebni certifikati koji se nazivaju IP i zapravo su dokazi o tome da je vanjska rasvjeta otporna na prodor atmosferilija, padalina, vode, nečistoće, a isto tako da je otpornija na mehanička oštećenja. Izrađuje se od nehrđajućeg čelika, kvalitetne plastike ili aluminija što omogućava upravo tu otpornost koja je neophodna pri upotrebi. Dolazi u varijanti podnoj, zidnoj, a može biti i viseća”, govori Mirta Banić.
Stvaranje ugodnog ambijenta
Slojevito osvjetljavanje okućnice pomaže u stvaranju ambijenta i ističe raspoloženje. Zato se preporuča korištenje više izvora uključujući malu, solarnu rasvjetu, kakvu možete pronaći u Pevexovim centrima.

Solarna rasvjetna tijela su izvrsni mali pomagači koji će vašim gostima pokazati put do vašeg doma odnosno kolnim prilazom, a ujedno su ekonomično i ekološki osviješteno rješenje s obzirom da takva rasvjetna tijela akumuliraju sunčevu energiju tijekom dana da bi navečer davali diskretno svjetlo.
Što je ključno kod odabira?
Dolaze u raznim oblicima, od okruglih do četvrtastih, a ujedno i emitiraju svjetlost koja može biti koncentrirana ili disperzirana.
Dobro odabrana vanjska rasvjeta dat će karakter vašoj okućnici. Postavite li svjetla na vrtni zid, dobiti ćete dojam vanjske dnevne sobe. Ključ dobrog osvjetljenja je odabrati odgovarajuću vrstu svjetla za mjesto.

Vrlo je bitno odabrati rasvjetu prema načinu korištenja, efektu koji se želi dobiti i isto tako funkcionalnosti, ovisno o tome u kojem dijelu vrta se primjenjuje. Jača rasvjetna rješenja se opcija ukoliko se radi o bazenu odnosno prilaznim putevima ili putu do garaže, za razliku od diskretne rasvjete gdje je kamenjar ili ambijentalna druženja koja će osigurati ugodan boravak u vašem vrtu.
Kada razmatrate ideje za vanjsku rasvjetu, nemojte zanemariti činjenicu da će osvjetljenje utjecati na dizajn vašeg vrta, a vanjsko svjetlo je poput svjetionika dobrodošlice. Pri tom odaberite suvremenu tehnologiju koja pruža dodatan komfor.
Pametna rasvjeta
Smart rasvjetu nam je ponudila suvremeni razvoj tehnologije, omogućava povezivanje sa rasvjetnim tijelima putem wifi veze mobilnog telefona odnosno pametnih aplikacija i omogućava nam upravljanje rasvjetnim tijelima u vidu vrste svjetla, jačine svjetla, on i off funkcije i slično.
Pri odabiru svjetla za pročelje doma, odaberite rasvjetna tijela koja rade na senzor ili mjerač vremena. Odabirom takvih svjetiljki nećete nepotrebno trošiti energiju niti ometati susjede.
LED reflektori su idealno rješenja za pogone, za mjesta gdje treba biti vrlo fokusirana rasvjeta adekvatne jačine. Vrlo često dolaze sa senzorima pokreta, što omogućava ekonomično paljenje i uštedu energije.
Kada je riječ o vanjskoj rasvjeti, kvaliteta i pametno postavljanje važniji su od kvantitete. Promišljena rasvjeta imati će odličan učinak, a iznenadit će vas koliko je malo svjetla potrebno za postizanje sofisticiranog izgleda.
pevex.hr
Bilje
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.
Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt
„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.
Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.
Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?
Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:
- Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
- Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
- Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
- Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.
Biljke kao saveznici u povrtnjaku
U organskom vrtu neizostavne su:
- Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
- Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
- Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.
Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige
Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.
Bilje
Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Kako izgleda i odakle dolazi?
Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.
Uzgoj i njega limunske trave
Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:
- Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
- Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
- Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama
Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.
Ljekovita svojstva i upotreba
Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:
- Umirivanje probavnih smetnji
- Ublažavanje glavobolje i nesanice
- Snižavanje temperature i jačanje imuniteta
Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.
Nezaobilazna u azijskoj kuhinji
U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent
Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.
Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu
Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.