Vrt
Blagdanski ugođaj uz božićnu zvijezdu
Uz lijepo okićene borove i stolne aranžmane, neizostavna božićna dekoracija je svakako i egzotična sobna biljka – božićna zvijezda. Svoju popularnost stekla je prepoznatljivim crvenim i zelenim listovima i činjenici da je u punom cvatu za božićne blagdane.
Božićna zvijezda ili poinsettia pripada porodici mlječiki, a malo je poznato da je njena zemlja porijekla Meksiko gdje ju prigodno nazivaju “Noche buena”, što znači “Božićna noć”. U prirodnom staništu raste u grmovima visine od šezdeset centimetara do čak četiri metra te nadahnjuje svojim živopisnim bojama.
Bogatstvo vrsta božićnih zvijezda
Postoji preko stotinu kultiviranih sorti božićnih zvijezda koje pružaju uistinu pregršt kombinacija i mogućnosti izbora. Osim klasične crvene, možda vas svojom veselom bojom i posebnošću zadivi i privuče svijetlozelena, ružičasta, nježno žuta ili jedna od šatiranih crveno-bijelih alternativa.

Gotovo neuočljivi sitni cvjetovi žute boje nalaze se na vrhu stabljike. Okruženi su obojenim, pricvjetnim listovima, za koje mnogi misle da su cvijet, a nazivaju se još i brakteje.
Popularizaciji i putu u tople domove širom svijeta, cvijet može zahvaliti obitelji Ecke koja je križanjem dviju sorti stvorila kompaktniju varijantu nižeg rasta. Pošto je riječ o biljci egzotičnih krajeva, valja obratiti pozornost na uvjete koje joj moramo pružiti kako bi zasjala u svojoj punoj raskoši i ljepoti.

Na šta pripaziti kod brige o božićnoj zvijezdi
Preporučljivo je izbjegavati kupnju biljke u celofanu, jer će vrlo vjerojatno odbaciti listove kada ju donesete doma. Božićna zvijezda ne voli niske temperature, već joj najbolje odgovara 20-22 °C. Stoga ju nakon kupnje što prije odnesite doma, odnosno ne ostavljajte ju na nekoliko sati u automobilu.

Vaša božićna zvijezda duže će krasiti vaš dom, ukoliko se pridržavate nekih osnovnih pravila pri zalijevanju pošto je po tom pitanju riječ o zahtjevnijoj biljci. Općenito pravilo je da se zalijeva svaki drugi dan, no to će primarno ovisiti o temperaturi i vlazi u stanu te supstratu. Najbolji način kojim ćemo jednostavno provjeriti da li je našoj zvijezdi potrebno vode je mali test. Kažiprst gurnemo u zemlju do drugog članka i ako je na toj dubini supstrat vlažan, biljku nije potrebno zaliti. Pošto biljka ne voli hladnoću, bilo bi ju dobro zaliti s mlakom ili odstajalom vodom.

Predivan simbol Božića
U predbožićnom i božićnom razdoblju, potražnja i prodaja ovog cvijeta nadmašuje ukupnu prodaju drugih cvatućih lončanica tokom cijele godine. Božićna zvijezda postala je popularan i omiljen božićni ukras upravo zbog svog živopisnog lišća, koje će zasiguno obogatiti i osvježiti svaki prostor u kojemu se nađe.

I za kraj, ukoliko je to moguće, izbjegavajte kupnju božićne zvijezde na otvorenim prostorima kako je ne biste izložili hladnoći i velikim temperaturnim promjenama. Vaša će vam poinsettia na tome biti zahvalna.
Opločnici i ograde
Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac
Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.
Kako postaviti opločnike za vrtne staze
Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.
Za kvalitetnu ugradnju važno je:
- Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
- Ugraditi rubnjake
- Osigurati pravilan nagib radi drenaže
Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost
Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:
1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama
2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama
3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama
4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama
5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde
Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode
Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.
Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.
Uradi sam projekti
Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju
Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.
Ranoproljetne povrtnice
Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.
Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju
Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat
Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.
Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

Mladi luk

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.
Rotkvica

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.
Špinat

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

You must be logged in to post a comment Login