Vrt / Eksterijer
Upoznajte japanski vrt i stilove uređenja
Ljepota japanskog vrta proizlazi iz težnje da se svaki prostor kojemu nedostaje duše, korištenjem prirodnih elemenata, što više približi prirodi.

Iako su se u prošlosti na tradicionalni japanski način primarno uređivali hramovi i rezindencijalne palače, zbog svoje simpatičnosti i izražavanja u malom, takav oblik uređenja ubrzo se proširio diljem svijeta. Razlikujemo tri tradicionalna stila uređenja japanskog vrta.
Karesansui

Karesansui (suhi vrt) uređen je samo stijenama, kamenjem i sitnim šljunkom koji je pograbljan u koncentričnim krugovima ili valovima i na taj način simbolizira vodu. Kamenje i mahovina na apstraktan način reprezentira otoke, brodove i planine. Specifičan je po odsutnosti vode i svih biljaka osim mahovine, te ga zbog toga Japanci nazivaju i “vrtom praznine” ili “vrtom ništavnosti”. Vrtom se ne šeće, već se samo gleda, a služi kao pokretač molitve, meditacije i misli.
Tsukiyama

Vrt Tsukiyama oslikava prirodu u malom; maleni potočići su rijeke, jezerce je more, a umjetni brežuljci planine, a takav aranžman čini prostor prividno većim. Uz neizostavne mostiće i staze, Tsukiyama vrtovi reproduciraju krajobraz specifičan za japanske i kineske prostore. Variraju u veličini i načinu na koji se razgledavaju; manji vrtovi najčešće se promatraju iz jedne točke gledanja, poput verande, a veće je najbolje iskusiti šečući se mnogobrojnim puteljcima.
Chaniwa

Chaniwa ili čajni vrt smješten je uz paviljon koji je namijenjen ceremoniji ispijanja čaja započetoj u 14. stoljeću. Glavna je mantra ceremonije inspirirana Zen Budizmom, a glasi “Živi u ovom trenutku”. Vrt odiše skromnom elegancijom i jednostavnošću, svaki je unikatan u svojoj izvedbi, a sklad je bitniji od umjetničke kreacije. Osim kamenja i malenih fontana, u Chaniwa vrtu nerijetko susrećemo bambus i srodne biljke, kao i paprat.
Mnogostruka uloga
Iako japanski vrtovi primarno služe kao mjesta koja ljudima pružaju svojevrsni bijeg od vanjskog svijeta i stresa, njihova je uloga mnogostruka. Pozivajući na opuštanje i kontemplaciju u tišini, oni su i prava mala izložba kamenja i stijena neobičnih oblika te rijetkih, egzotičnih biljnih vrsta.
Ljepota japanskih vrtova očituje se upravo u kombinaciji biljaka, vode, kamenja i pijeska, koji trebaju što bolje dočarati prirodu u vrtu, koga, posebno ako je baziran na kamenu, nije zahtjevno održavati.
U ovako uređenom vrtu, uz šalicu čaja možete osjetiti moć i čaroliju drevne istočne kulture življenja. On može postati mjestom gdje ćete rado pobjeći od svakodnevne nervoze i stresa, kojem smo izloženi. Igra s grabljicama u pijesku uz to će vas opustiti kao malo dijete.
Bilje
Najpoželjnija proljetnica – tulipan
Cvjetni ukras bez kojeg bi parkovi, perivoji, ali i privatni vrtovi u proljeće izgledali prazno i nedorečeno.

Njegova ljepota nadahnula je brojne umjetnike koji su ga opjevali i oslikali. Iako ga se često povezuje s Nizozemskom, tulipan svoje korijene vuče još iz Otomanskog carstva gdje je bio simbol bogatstva i blagostanja. Tulipan u Europu dolazi tek u 16. stoljeću te ubrzo postaje izuzetno skupa i tražena roba.
Tulipan je lukovičasta biljka iz porodice ljiljana. Ovisno o vrsti, biljka naraste između 10 i 71 cm, ima između 2 do 12 listova. Dok se cvijet najčešće sastoji od 6 latica koje mogu biti zaobljene, šiljate ili nazupčenih rubova.

Ovaj proljetni cvijet cvate već od ožujka pa do svibnja. Dolazi u cijeloj paleti boja zbog čega je rado viđen u svim tipovima vrtova, a lako se kombinira i s drugim biljnim vrstama.
O popularnosti tulipana govore i brojni festivali njemu u čast koji se održavaju diljem svijeta – od Sjedinjenih Država i Kanade do Švicarske, Velike Britanije i naravno Nizozemske. Potonja je najveći svjetski proizvođač komercijalnih tulipana s 3 milijarde lukovica godišnje.

Sadnja lukovica tulipana obavlja se u jesen i to najčešće u cvjetne gredice, uz rub travnjaka. Jednako će lijepo izgledati ukoliko tek jedan tulipan smjestimo u ukrasnu teglu i njome ukrasimo balkon, terasu ili prozor. Ipak, tulipani najviše dolaze do izražaja kada su zasađeni u skupini, a vole plodna, dobropropusna tla te osunčane dijelove vrta.
Vrt / Eksterijer
Ideje za proljetno uređenje mini balkona
Pretvorite neugledan mini balkon koji služi kao ostava, u prekrasnu oazu za boravak na otvorenom.

Proljeće samo što i službeno nije stiglo, a pitanje je jeste li pripremili svoj mini balkon za boravak na otvorenom? Ako još uvijek niste, a nemate ni ideju, zasigurno će vam se svidjeti neka od ovih.
Krenimo od poda
Mnogima, a posebice onima koji žive u stanovima, ne sviđa se pod na balkonu. Ako želite nešto toplije i ugodnije, jednostavno preko toga postavite drvene pločice. Jednostavno se postavljaju i miču.
Druga, jeftinija, ali jednako dobra opcija je podna prostirka sa zanimljivim uzorkom.
Sakrijte se od pogleda
Ako imate providnu ogradu, a želite privatnost, postoji mnogo načina za sakrivanje od znatiželjnih pogleda. Mi smo izdvojili dva. Na postojeću ogradu sami možete složiti ogradu od trske ili pak bambusa. Odlično će izgledati, a boravak na malom balkonu učiniti posebno ugodnim.
Sjedeći namještaj
Za mini balkon treba pažljivo birati namještaj. Ako želite maksimalno iskoristiti prostor, klupa koja je ujedno i spremište, bit će pravi pogodak.
Ako želite stolice i stol, birajte one koje ne zauzimaju mnogo prostora.
Ne može bez biljaka
Velike tegle sa cvijećem nisu opcija za manje balkone. Zato ga ukrasite malim lončanicama.
Ako imate prazan zid, na njega smjestite vertikalni vrt.
Dekorativni elementi
Već smo spomenuli podnu prostoriku. Osim nje, svoj mini balkon ukrasite i drugim dekorativnim elementima poput ukrasnih jastučića, pokrivača za hladnije vrijeme.
Svijeće i lampice također su dobrodošle kako bi unijele malo ambijenta.