Vrt / Eksterijer
Prirodno ili umjetno svjetlo za uzgoj začinskog bilja
Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom prostoru ispuniti će vaš dom mirisom i zelenilom, a svježi začini nadohvat ruke, svakom će jelu dati novu notu.
Prvi korak je podsjetit se osnovne škole se klija grah i po istom principu klija i sjeme začinskog bilja. I kad to sjeme proklija stavit ga u zemlju i biljka će počet rast. Ali naravno potrebno je imat određene uvjete. To jest dovoljno topline i svjetla. U toplijem dijelu godine imati će dovoljno prirodne topline i svjetlosti, a zimi ih treba nadomjestiti umjetnim, rekao je Sergej Lugović te objasnio kako različito bilje traži različitu temperaturu.
Koliko začinsko bilje treba svjetla
Većina začina voli 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno za napredak, a sustavi za uzgoj začinskog bilja pod umjetnim svjetlom osobito su korisni zimi.
Oni su dizajnirani za laike, da se bilje može lako izvaditi, presaditi u veće teglice koje isto tako odgovaraju kadici u kojoj se nalaze te teglice i fiksirali smo optimalnu udaljenost rasvjete od bilja, rekao je Lugović.
Koje začinsko bilje najbolje uspijeva
Na našem području najbolje uspijevaju bosiljak, menta, timijan, korijander i dragoljub.
Bosiljak je zgodan zato jer nije zahtjevan, ali kod kupnje treba pripaziti kakvo je sjeme. Prirodno sjeme ima manju klijavost, a profesionalno sjeme ima veću klijavost, objasnio je Lugović.
Vrsta zemlje i navodnjavanje za začinsko bilje
Zemlja za začinsko bilje treba biti rahla, a zalijevanje se preporuča tek kada se zemlja potpuno osušila.
Puno je bitnija navodnjavanje od vrste zemlje, ali različite vrste začina imaju različite zahtjeve za rast. Svakako treba voditi računa prihrani, može se radit folijarna ili neki drugi tipovi prihrane, no moj prijedlog je uvijek da se koriste ako je u stanu obavezno eko pribavci, savjetuje Lugović.
Posude i pozicioniranje začinskob bilja
Na tržištu je mnogo lijepih teglica za začinsko bilje i zaista se može posaditi u bilo koju posudicu, ali pod uvjetom da ima neku vrstu drenaže.
Ako se začinsko bilje stavi na radijator, ono se brzo osuši, onda treba paziti na vlažnost. Uvijek se može malo pošpricat običnom vodom ili ako se aplicira folijarna prihrana, onda i to malo ovlaži bilje, kaže Lugović
Začine možete ubrati ili odrezati nekoliko grančica kuhinjskim škarama. Redovito branje potiče rast novih izdanaka ali to ne bi trebale biti velike količine. Uklonite li odjednom više od četvrtine biljke, mogla bi prestati rasti ili čak uvenuti.
Vrt / Eksterijer
Kako i koje biljke treba zaštititi od zime
S padom temperatura, biljke ulaze u fazu mirovanja ili prestaju s aktivnim rastom vegetacije, stoga je nužno poduzeti korake kako bismo ih zaštitili od mogućeg smrzavanja.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine kaže da je biljku potrebno zaštitit kako ne bi došlo do oštećenja korijenovog sustava, da biljka ne bi doživjela šok i smanjila vegetaciju za sljedeću godinu, a možemo je zaštititi sa prirodnim materijalima, kao što su sijeno, mahovina, lišće ili agrotekstil.
Zaštita bilja agrotekstilom
Citrusi i masline koji tijekom cijele godine rastu u teglama zahtijevat će posebnu zaštitu, a najbolje ih je pokriti agro tekstilnim vrećama.
Agrotekstil je idealan materijal za zaštitu bilja jer ima propusnost svijetla oko 90 posto što je odlično jer sama biljka može imati svoju vegetaciju za tu sezonu. Osim toga propušta vodu, što je jako važno da se koristi materijal koji je vodopropustan kako ne bi došlo do oštećenja ili ozeblina samog lista i biljke koja se nalazi ispod materijala te je odličan termoizolator, objasnila je Radoš.
Zaštita bilja prirodnim malčom
Unatoč prednostima agrotekstila, neke vrste biljaka ipak preferiraju prirodni malč koji se se može napraviti čak i od suhog lišća. Važno je napomenuti da lišće ne bi trebalo biti od orahovog drva jer je otrovno. Također, debljina malča ne smije biti veća od 10 centimetara kako bi se očuvala optimalna ravnoteža u tlu.
Biljke koje trebaju prirodni malč su biljke koje imaju manji, odnosno kraći korijen, to su najčešće cvjetajuće trajnice ili povrtnice, a biljke koje ne štitimo od zime su one koje traže prodor svjetlosti i hladnoću, poput ružmarina, kadulje, lavande te cvjetove ljiljana i kadife, dok biljke u teglama zahtijevaju drugačiji pristup zaštititi od zime, rekla je Radoš za Dom na kvadrat.
Zaštita biljaka u teglama zimi
Biljke koje su u teglama, ako je moguće, najpoželjnije ih je premjestiti u zatvoren prostor, ukoliko to nije moguće, važno je zaštititi teglu baš kao što štitimo biljku i to zato da ne bi došlo do smrzavanja zemlje. To možemo sa jutenim vrećama ili postavljanjem stiropora, što je jako dobar način izolacije, nastavila je Radoš.
Prije nego što biljku unesemo u zatvoreni prostor, važno je postepeno je prilagoditi novim uvjetima. Mora biti smještena blizu prozora kako bi imala dovoljno svjetlosti, no izbjegavamo postavljanje blizu radijatora ili propuha.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine objasnila je da je balkonsko bilje osjetljivije od većih trajnica, zato što se nalazi u manjim posudama te lakše dolazi do smrzavanja korijena, zato je važno obratiti pozornost na to, njih prije zaštititi ili ako je moguće, unijeti u prostor. Ako ih unosimo u prostor koji je na primjer hodnik, važno je da je svejedno njima dovoljno svjetla i da nije prehladan prostor, kaže Radoš.
Zdravlje biljaka zimi
Redovito uklanjajte suhe ili oštećene dijelove kako biste smanjili rizik od bolesti koje se mogu pogoršati tijekom zime. I ne zaboravite na prihranu biljaka kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari.
Biljke tijekom treba prihraniti sa gnojivima kako one ne bi prekidale svoju vegetaciju i mogle lijepo rasti i tijekom proljeća, ali ih isto tako ne smijemo zaboraviti zalijevati. Tijekom zimskih mjeseci potreba za vodom je nešto manja, ali ne nikakva. Ako vidite da biljka nije upila sve od zadnjeg zalijevanja, najbolje je preskočiti jednu rundu zalijevanja, savjetuje Radoš.
Redovita njega i zaštita od zime pomoći će očuvati zdravlje vaših biljaka i pripremiti ih za iduću sezonu.
vrtni centar Šestine
Uradi sam
Rješenje za sve one kojima biljke ne uspijevaju
Vertikalni vrt od umjetnog bilja moderan je način integriranja zelenila u interijere koji nadilazi prostorna ograničenja i održavanje.
Vertikalni vrt je dekorativna instalacija bilja koja će nam odglumiti nekakav komadić prirode ili u prostoru koji jednostavno želite podići na neki način i oplemeniti sa zelenilom, rekla je Ana Mikola iz Anna Art Studia, specijaliziranog za izradu vertikalnih vrtova od umjetnog bilja.
Bilje koje odgovara lokaciji
Umjetne biljke koje se koriste za izradu vertikalnih vrtova dolaze u širokom rasponu vrsta što omogućava dizajnerima stvaranje vizualno privlačnih instalacija prilagođenih podneblju u kojem se nalaze.
Ako radimo na Mediteranu, na Jadranu, sigurno neću napraviti tropski vertikalni vrt. Koristit ću lavandu, ružmarin, sukulente i tako dalje da to ipak nekako bude prilagođeno mjestu gdje se nalazi sam vertikalni vrt. Ovdje po kontinentalnom djelu isto tako ovisi o objektu gdje se nalazi. Ako je priča egzotičnija, onda će biti i palmi i paprati i orhideja, svega onog što bi bilo tropsko, a ako je negdje vani bit će trave, pampasa i slično, rekla je Mikola za Dom na kvadrat.
Izrada vertikalnog vrta
Biljke pričvršćene na okomitu strukturu prilagođavaju se i veličini prostora, što ih čini svestranom opcijom za različite primjene i jednostavno se postavljaju.
Vertikalci se izrađuju tako da se prvo napravi pocinčana mreža koja ne hrđa, nakon toga ide prazan panel u obliku buksuza ili nekakve živice i to je naša zelena ploha, a nakon toga se složi lišće koje daje dubinu i tek onda ide šaranje biljem koje slažem po potrebi, objasnila nam je Ana koja za svoje vrtove inspiraciju pronalazi u prirodi.
Trajanje i održavanje vertikalnih vrtova
Umjetni vertikalni vrtovi bujni su i zeleni tijekom cijele godine. Ako nisu postavljeni na direktnom suncu, uz minimalno održavanje, njihova trajnost je beskonačna.
Nema održavanja, onaj praško za prašinu je zapravo sasvim dovoljno. On ne skuplja prašinu toliko, ali ako je vani postavljen, atmosferilije naprave svoje, ali unutar prostora on je jako zahvalan i stvarno s onim mali praškom počistite prašinu, a nema buba, nema Smrdljivih Martina niti paukova.
Vertikalni vrtovi od umjetnog bilja skladan su spoj moderne tehnologije izrade i prirode, a pružaju održivo i estetski ugodno rješenje za unošenje zelenila u interijer.